Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

4/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Szukając polis ubezpieczeniowych można natrafić na ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Jest to bardzo specyficzna instytucja, dlatego zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do tego zgromadzenia, należy dobrze poznać jego sposób funkcjonowania. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa TUW!

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych zachęca na swojej stronie zapewnieniami, że jest instytucją non-profit, że zawierane umowy są bardzo korzystne dla członków, a cała działalność bardzo bezpieczna i stabilna. Czy warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie zamiast klasycznej polisy w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym? Dowiedz się, na czym to wszystko polega!

Czym jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jako byty prawne mają długą historię, sięgającą XIX wieku. Dwa najpopularniejsze w Polsce towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to TUW TUZ oraz TUW TUW. Najbardziej znane TUW, w obecnym kształcie działa w Polsce od 1992 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych to blisko 100 placówek rozsianych po całym kraju. W ofercie TUW są wszystkie rodzaje ubezpieczeń majątkowych, a kierowcom oferuje pełne wsparcie mechaniczne, łącznie z siecią partnerów w postaci warsztatów naprawczych oraz wypożyczalni samochodów.

Czym jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?

W TUW ubezpieczane osoby stają się członami Towarzystwa, po czym same decydują na specjalnych zgromadzeniach, jakie są warunki zawierania polis, jak wysokie są składki itp. W razie dużej szkody wszyscy solidarnie dokładają się do opłat, skąd właśnie wzięła się nazwa – ubezpieczenia wzajemne. Członkowie po prostu wspólnie płacą za innych członków w razie potrzeby. Często są to jednak niższe kwoty, niż te wymagane przez zwykłe towarzystwa ubezpieczeniowe. Dla członków dostępne są wszystkie świadczenia: ubezpieczenie samochodu, nieruchomości, zdrowia itp.

Plusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych mają wiele zalet. Silne poczucie współodpowiedzialności oraz brak konfliktu między właścicielami i ubezpieczonymi zapobiega wyłudzeniom czy innym szkodliwym działaniom członków. Bycie częścią takiej instytucji pomaga wielu osobom rozwijać także umiejętności przedsiębiorcze. Gdy wpłacone pieniądze nie zostały wypłacone na likwidację szkody, nadal pozostają w TUW, ale można decydować o sposobie ich lokowania. Łatwiej też jest uzyskać odszkodowanie w sprawach, które firmy ubezpieczeniowe często uznają za nietypowe.

Minusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Minusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Bycie członkiem TUW ma też oczywiście swoje mniej korzystne strony. Organizacją zajmują się sami członkowie, ustalając samodzielnie ryzyko ubezpieczeniowe i inne ważne kwestie. W ubezpieczalniach zatrudnione są w tym celu wyspecjalizowane firmy zewnętrze lub doświadczeni specjaliści. Taki stan może prowadzić do sytuacji, w których członkowie będą otrzymywali mniejsze odszkodowania lub będą musieli nawet opłacać dodatkowe składki, by w razie szkody każdy otrzymał należne pieniądze. TUW zachęca więc niskimi opłatami, ale czasem może się zdarzyć, że te przekroczą oferty zwyczajnych, stabilnych finansowo towarzystw ubezpieczeniowych, które często proponują też np. korzystne zniżki OC.

Czym różni się TU od TUW?

Właściciele samochodów kupujący polisty korzystają najczęściej z ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU). Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych działają na mniejszą skalę i mimo, że zarówno TU, jak i TUW oferują produkty ubezpieczeniowe, to między nimi występuje kilka różnic. Najważniejsze to:

  • sposób działania/cele działania – modelem działania TUW jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej swoim członkom, natomiast działalność TU jest czysto komercyjna;
  • status członków/ status klienta – w przypadku TUW klient otrzymuje członkostwo poprzez które wpływ na działalność towarzystwa, w TU występuje jedynie relacja klient-usługodawca;
  • udział w rynku / obszar działania – TU zdominowały rynek (stanowią ok. 75 proc. polskiego rynku), natomiast TUW działają na znacznie mniejszą skalę.

Chcesz mieć pewność, że wykupujesz najtańsze OC czy inną polisę? Pomoże Ci w tym nasza porównywarka OC. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz on-line, a w kilka chwil otrzymasz zestawienie najkorzystniejszych ofert dostosowanych do Twoich wymagań. Już w kilka minut znajdziesz nawet o połowę tańsze ubezpieczenie AC, polisę na wakacje czy inne świadczenia. Kalkulator OC oblicza ceny i składki, więc możesz od razu wybrać najlepszą opcję.

Zastanawiasz się, czy wykupić ubezpieczenie OC w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych? Zanim podejmiesz decyzję sprawdź i porównaj opcje oferowane przez normalne firmy ubezpieczeniowe.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej