Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i jak można poprosić go o wsparcie!

Każdy kierowca posiada przynajmniej ubezpieczenie OC, dlatego może mieć z nim jakieś kłopoty. W sytuacji, gdy działania towarzystwa są niesprawiedliwe, najpierw powinno się od nich odwołać. Jeśli pismo zostanie odrzucone lub zignorowane, rozsądnie jest zwrócić się po pomoc do specjalisty. Walka z towarzystwem nawet latami może nie przynosić żadnych skutków. By nie dopuścić do jawnych nadużyć ze strony firm ubezpieczeniowych, powołano specjalny urząd przeznaczony do pomocy takim poszkodowanym. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik Ubezpieczonych!

 

Czym zajmuje się Rzecznik Ubezpieczonych?

Rzecznik Ubezpieczonych to urząd powołany w połowie lat 90., mający na celu wspieranie klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Od 2003 roku jego oficjalna nazwa to Rzecznik Finansowy. Do instytucji tej można zwrócić się w chwili, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odrzuciło lub nie odpowiedziało w ciągu 30 dni na odwołanie.

Do podstawowych zadań Rzecznika Ubezpieczonych należy:

  • rozpatrywanie wniosków w sprawach, w których roszczenia klienta nie zostały uwzględnione podczas reklamacji;
  • rozpatrywanie wniosków w sytuacjach, gdy podmiot nie realizuje roszczeń związanych z zaakceptowanym odwołaniem;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych związanych z organizacją i funkcjonowaniem podmiotów rynku finansowego;
  • występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących danych organizacji i funkcjonowania rynku finansowego;
  • informowanie właściwych organów nadzoru i kontroli o wszelkich odkrytych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu danego podmiotu.

W praktyce Rzecznik Finansowy może pomóc w każdej sytuacji spornej z ubezpieczalnią. Nie tylko udziela rady, ale może poprowadzić całą sprawę. Wiele osób potrzebuje wsparcia np. w momencie, gdy firma proponuje zdecydowanie zbyt niską kwotę odszkodowania lub nie chce pokryć kosztów szkody, pomimo tego, że klient posiada ubezpieczenie AC. Do częstych sytuacji należy także bezskuteczne odwoływanie się w związku z niewypłaceniem ubezpieczenia NNW. Poszkodowanej osobie w takich okolicznościach tym trudniej jest walczyć o swoje prawa. Rzecznik Finansowy zbada sprawę, wyjaśni jakie kroki trzeba podjąć, a także będzie reprezentować pokrzywdzonego w sądzie, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak zwrócić się po pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych?

Z Rzecznikiem Ubezpieczonych można skontaktować się, dzwoniąc pod numer: tel. 22 333 73 26 lub 22 333 73 27, a także wysyłając wiadomość mailową na adres: biuro@rf.gov.pl bądź list na adres: Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa. Jeśli od razu chce się nakreślić sprawę, należy wypełnić specjalny wniosek – jego wzór można znaleźć na stronie: ww.rf.gov.pl.

Jak zwrócić się po pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych?

Oprócz wszystkich danych trzeba zawrzeć w nim szczegółowy opis sprawy, wraz z całym materiałem dowodowym. Wśród załączników powinny znaleźć się: kopie korespondencji z ubezpieczalnią, zdjęcia, zeznania świadków oraz inne ważne dokumenty, w tym umowa przedmiotu sprawy, czyli ubezpieczenia Assistance, OC, AC, NNW czy innej polisy.

Jak znaleźć lepsze towarzystwo ubezpieczeniowe?

Jak znaleźć lepsze towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zazwyczaj po przykrych doświadczeniach poszkodowani zrywają umowę i ubezpieczają się gdzie indziej. Po takich problemach tym bardziej chce się wybrać korzystną opcję, proponowaną przez dobrze ocenianą firmę. Dokładny research może zająć przynajmniej kilka dni, ale nie trzeba tego robić samodzielnie. Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz, który pomoże Ci odszukać idealne ubezpieczenie komunikacyjne. Wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane oraz wybierzesz określone preferencje. Kalkulator OC/AC obliczy wysokość składek, po czym ułoży znalezione opcje w wygodną listę. W ten sposób możesz w pełni świadomie zdecydować się na nowe ubezpieczenie oraz wygodnie znaleźć najtańsze OC!

Walka zwykłego konsumenta z firmą zawsze będzie nierówna. Rzecznik Ubezpieczonych pomoże Ci w każdej sytuacji, w której poczujesz, że towarzystwo ubezpieczeniowe niesprawiedliwie Cię potraktowało. Jeśli Twoje odwołania nie przynoszą skutku, poproś o radę lub wyślij wniosek! 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? W niektórych krajach ochronę od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci posiadanie OC. Są jednak państwa, w których niezbędna okaże się Zielona Karta. Sprawdź, które kraje ją honorują. Przekonaj się też, czym zastąpić Zieloną Kartę, […]

więcej
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się również na rynku pierwotnym […]

więcej
Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Kierowcy od lat narzekają na zły stan polskich dróg. Takie warunki są nie tylko irytujące, ale też potencjalnie niebezpiecznie. Wyrwa w jezdni może również doprowadzić do poważnych szkód w samochodzie. Czy w takiej sytuacji da się uzyskać jakieś […]

więcej
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej