Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

5/5 - (Ocen: 3)

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

Ubezpieczyciele muszą zmierzyć się z coraz droższymi usługami w warsztatach oraz wzrostem sum gwarancyjnych, co może mieć przełożenie na ceny polis. Jak realnie wygląda obecna sytuacja? Podpowiadamy co zrobić, by znaleźć najtańsze OC!

Czy ubezpieczenia OC będą coraz droższe?

Podwyżki OC

Polacy coraz częściej poruszają się samochodami – ruch jest intensywny, ale przy tym spada liczba wypadków i kolizji. Niestety, ta pozytywna tendencja nie prowadzi do obniżek cen polis OC. Ubezpieczyciele muszą za wypadki wypłacać wyższe odszkodowania, zapewniają coraz więcej świadczeń w zakresie polisy (np. auto zastępcze) oraz innych udogodnień. Nie bez znaczenia są także rosnące ceny za usługi w warsztatach samochodowych – Polacy poruszają się coraz lepszymi i droższymi pojazdami, których naprawa wiąże się z większymi kosztami. Wszystko to sprawia, że chociaż wypadków jest stosunkowo mniej, ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej pieniędzy.

Taka sytuacja przyczynia się do tego, że nie można liczyć na ogólne zniżki OC, ale nie odnotowuje się drastycznych podwyżek. Ta swego rodzaju stabilizacja nie jest jednak korzystna – ceny już i tak są dość wysokie, szczególnie dla początkujących kierowców. Każdy jest zobowiązany do wykupienia polisy OC, ale osoby pokonujące swoje pierwsze kilometry za kierownicą mają zbyt krótki staż, by uzyskać jakiekolwiek zniżki OC. Te opłaty mogą natomiast nawet przekroczyć wartość posiadanego auta! Najrozsądniej jest więc szczegółowo zapoznać się z ofertą wszystkich dostępnych na rynku ubezpieczycieli.

Jak uzyskać najtańsze OC?

Podwyżki OC

Różnice w cenach OC mogą być zaskakująco duże – w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej, a także posiadanego auta, miejsca zamieszkania itp. Dysproporcje sięgają kwot rzędu nawet kilkuset złotych! Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe, dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszej oferty.

Wiele osób decyduje się zarejestrować swój pierwszy samochód na bliską osobę, która ma dłuższą historię ubezpieczeniową, a co za tym idzie – ulgi w cenie OC. Takie rozwiązanie pozwala wiele zaoszczędzić, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. Po pierwsze – nowy kierowca nie buduje swojej własnej historii ubezpieczeniowej. Po drugie – w razie kolizji, które często zdarzają się niedoświadczonym, młodym osobom, wszystkie zniżki starszego kierowcy za bezszkodową jazdę przepadną. Na szczęście istnieją inne metody, które są pomocne nie tylko dla nowicjuszy, ale także wszystkich innych osób, które chcą znaleźć najtańsze OC.

Porównywarka ubezpieczeń OC – szybki sposób na analizę

Najwygodniejszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej polisy jest  porównanie kilkudziesięciu ofert w ciągu kilku minut. Jak tego dokonać ? Z pomocą przychodzi nasza porównywarka ubezpieczeń OC. Za pomocą kilku kliknięć można uzyskać zestawienie propozycji najlepszych firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać podstawowe dane auta oraz jego właściciela, by uzyskać spersonalizowane oferty. Nie musisz tracić wielu godzin na przeszukiwanie stron ubezpieczycieli, dowiadywanie się o szczegóły wybranych opcji i samodzielne obliczenia. Wszystkie te informacje możesz uzyskać w kilka minut!

Kalkulator OC jest w pełni bezpieczny. Twoje dane trafiają jedynie do ubezpieczycieli – samodzielnie szukając ofert i tak musiałbyś je im podać. Służą one jedynie do obliczenia ceny polisy. Nie musisz się obawiać, że będą wykorzystywane do żadnych innych celów.

Już w kilka minut możesz znaleźć najtańsze OC – bez wychodzenia z domu, rozmów telefonicznych i zbędnego zachodu! W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale także dużo pieniędzy. Ubezpieczenia OC wcale nie muszą być drogie. Nie czekaj więc dłużej – wybierz najlepszą ofertę!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich warto mieć!

więcej
OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publiczny musi zostać ubezpieczony przez właściciela od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Kierowcy zastanawiają się czasami, czy możliwe jest ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jeśli zapomną o […]

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej