Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Podróżowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jak podróżować ekologicznie?

Oceń ten wpis

Od kilku lat coraz częściej podejmowane są działania na rzecz ochrony zarówno planety, jak i środowiska naturalnego. W związku z tym znaczną przemianę przechodzi wiele dziedzin, w tym także turystyka. W ostatnim czasie rosnące zainteresowanie na całym świecie budzi ekoturystyka. Zyskuje ona na popularności także w Polsce – dzięki niej można poznać wiele ciekawych miejsc, nie czyniąc przy tym szkody środowisku przyrodniczemu.

Co to jest ekoturystyka?

Masowa turystyka ma ogromny i przy tym negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jej intensywny rozwój w ciągu ostatnich kilkunastu lat przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, ziemi i wód. Skala negatywnego oddziaływania intensywnych podróży jest tym większa, im większe odległości pokonujemy – każdy lot samolotem pozostawia duży ślad węglowy. Nie oznacza to oczywiście, że ekoturysta nie może podróżować samochodem czy samolotem. W związku z tym rodzi się pytanie, co to jest ekoturystyka? 

Ekoturystyka nazywana jest zamiennie turystyką zieloną albo łagodną. Jej główny cel to kontakt z przyrodą, poznawanie lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego w taki sposób, aby było to jak najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Przynosi ona korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale także gospodarzom miejsc odwiedzanych przez ekoturystów. Korzyści z tej formy podróżowania i spędzania wakacji odnoszą oczywiście również sami turyści. Jeśli interesuje Cię taka forma wypoczynku, zanim wyjedziesz wykup dobre ubezpieczenie turystyczne. By sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli, poszukaj na Kioskpolis.pl – to zaawansowana, ale prosta w obsłudze porównywarka.

Zasady ekologicznego podróżowania

Początki ekoturystyki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy pierwsze ruchy proekologiczne powstawały w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Obecnie coraz więcej osób ma wysokie wymagania nie tylko, co do jakości świadczonych usług turystycznych – zależy im także na tym, aby wypoczywać w miejscach, które są atrakcyjnie turystycznie, a jednocześnie niezanieczyszczone. Ekoturystyka w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, ale liczba osób, które chcą wypoczywać w miejscach położonych z dala od zatłoczonych kurortów z roku na rok jest coraz większa.

Dla ekoturysty ważny jest nie tylko kierunek, ale także sposób podróżowania. Jeśli chcesz zasłużyć na miano ekoturysty, zamiast podróży samochodem czy samolotem, powinieneś zdecydować się na środki transportu zbiorowego, takie jak autobus czy pociąg. Do miejsca docelowego możesz też dotrzeć rowerem. Jednoślad wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko jako środek transportu do miejsc położonych blisko Twojego miejsca zamieszkania. Wyprawę rowerową możesz połączyć z podróżą pociągiem, dzięki czemu odwiedzisz nawet odległe destynacje. W tym drugim przypadku przyda Ci się ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Jak zaplanować podróż bez szkody dla natury?

Ekoturystyka mocno związana jest z filozofią zero waste, dla tej formy wypoczynku ważne jest też podróżowanie bez pozostawiania śladów. Ekoturysta nie będzie odwiedzał wielkich aglomeracji miejskich i będzie unikał popularnych oraz zatłoczonych szlaków turystycznych. W szczycie sezonu letniego nie wybierze się na Giewont czy do Morskiego Oka, a pamiątki kupi nie w sklepie z pamiątkami sprzedającym wyroby sprowadzane z Chin, a u miejscowych twórców rękodzieła – to najbardziej charakterystyczne przykłady ekoturystyki. 

Planując ekologiczne wakacje zimą, szukaj miejsc noclegowych u miejscowych gospodarzy. Wybieraj te gospodarstwa, w których wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Przed wyjazdem kup ubezpieczenie na narty i snowboard – nie zapomnij o polisie szczególnie wtedy, gdy wybierasz się na urlop za granicę. Dobre ubezpieczenie na ferie zimowe powinno obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczej, następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty, jakie czekają Cię w związku z wykupieniem polisy szybko możesz obliczyć, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Jeżeli interesuje Cię korzystna polisa, ranking ubezpieczeń turystycznych jest tym, z czym powinieneś się zapoznać.

Ekologiczne środki transportu – na co warto postawić podczas podróży?

Ekoturystyka na świecie, ale także w Polsce rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Jeśli chcesz podróżować ekologicznie, do wyboru masz (o czym już wspominaliśmy) różne środki transportu. Podróżować możesz pociągiem, autobusem, rowerem. Również po dotarciu do miejsca docelowego staraj się korzystać z lokalnej komunikacji – wybieraj metro, autobus, tramwaj. Do wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc możesz też dotrzeć pieszo. W miejscu docelowym możesz też poruszać się rowerem (nie musisz zabierać własnego, możesz skorzystać z usług miejscowej wypożyczalni), hulajnogą albo samochodem elektrycznym.

Nie martw się, gdy nie masz możliwości korzystania z ekologicznych środków transportu – możesz wykorzystać własny samochód, ale rób to mądrze. Staraj się nie podróżować solo, dokładnie określ cel swojej podróży i wybierz najkrótszą, najmniej zatłoczoną trasę przejazdu.

Jakie atrakcje są zgodne z ideą ekologicznego podróżowania?

Definicja ekoturystyki mówi, że może nią być każda forma podróżowania realizowana w zrównoważony sposób i umożliwiająca kontakt z naturą oraz poznanie lokalnej kultury. Jeśli chcesz podróżować ekologicznie, do wyboru masz wiele miejsc nie tylko za granicą, ale także w kraju. W wielu państwach powstają zielone szlaki (greenways), po których możesz poruszać się pieszo, rowerem lub konno. Szlaki te utworzone zostały również na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Ekowędrówki często połączone są ze sprzątaniem parków narodowych lub plaż. W ekologiczny wypoczynek doskonale wpisuje się też udział w warsztatach rękodzielniczych.

Ekoturystyka w Polsce – jakie regiony warto odwiedzić?

Polska jest krajem, który ma wiele do zaoferowania osobom zainteresowanym ekoturystyką. Niezwykłymi walorami przyrodniczymi odznacza się wiele regionów, popularna jest ekoturystyka na Mazurach – to tylko jeden z regionów, które warto odwiedzić. Olbrzymi potencjał kryje także Roztocze czy Kaszuby. W kilkunastu miejscach w Polsce powstały też ekomuzea, są wśród nich między innymi:

  • ekomuzeum „W Krainie Bobrów” w Uhercach;
  • ekomuzeum Cysterskie w Lubiążu;
  • ekomuzeum Babiej Góry;
  • ekomuzeum „Dymarki” w Tarchalicach.

To tylko niewielki wycinek miejsc na mapie Polski, które zasługują na uwagę każdego ekoturysty.

Korzyści z ekoturystyki

Ekoturystyka przynosi korzyści zarówno lokalnym społecznościom, jak i turystom. Przyczynia się do rozwoju gospodarczo-społecznego danego regionu, a jednocześnie dba o to, aby zachowane zostało jego bogactwo naturalne i dziedzictwo kulturowe. Coraz większe grono zwolenników – szczególnie wśród mieszkańców wielkich miast – zyskuje ekoturystyka na wsi. Umożliwia ona kontakt z przyrodą z dala od miejskiego zgiełku. Form ekoturystyki jest całe mnóstwo – to piesze i rowerowe wycieczki, wyprawy kajakowe, warsztaty rękodzieła. Każdy może więc znaleźć formę wypoczynku, która najbardziej mu odpowiada. Do tego dochodzi jeszcze czyste powietrze – ekoturystyka wpływa pozytywnie na zdrowie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej
Wakacje nad morzem – czy warto się ubezpieczyć?

Wakacje nad morzem – czy warto się ubezpieczyć?

Przyjemne promienie słońca, ciepły piasek i szum fal pozwalają całkowicie się odprężyć. Przez to wiele osób zapomina, że nawet najspokojniejszy urlop nagle może zostać przerwany przez wypadek czy inne niemiłe zdarzenie. Mimo to, nie każdy decyduje się na […]

więcej
Fundator

Fundator

Fundatorem może zostać każda osoba fizyczna, która tylko zgłosi chęć regularnego wpłacania ustalonych składek na określone konto. Dotyczy to tak zwanych polis posagowych, w których uposażonym może być na przykład własne dziecko, wnuk, rodzeństwo bądź inna wskazana osoba, […]

więcej