Współcześnie niemalże każdy może uzyskać uprawnienia niezbędne do kierowania pojazdem mechanicznym. Osoby, które chcą pracować za kierownicą, muszą jednak przejść dodatkowe testy. Wyjaśniamy, jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców!
Wykorzystywanie pojazdów do celów prywatnych a do zawodowych stanowi ogromną różnicę. Przewóz towarów czy ludzi jest o wiele trudniejszym zadaniem i wiąże się z większą odpowiedzialnością. Z tego względu osoby chcące podjąć się takiego zawodu muszą odpowiednio przygotować się do jego wykonywania. Nie wystarczy prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Dowiedz się, jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców?
Przed zdawaniem testów na prawo jazdy kursanci muszą pomyślnie przejść podstawowe badania. Sprawdza się m.in. wzrok, słuch czy równowagę. Lekarz kontroluje również krew pod kątem cukrzycy. Kandydat wypełnia także formularz dotyczący jego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań do prowadzenia auta, zostaje dopuszczony do zdawania egzaminów.
Badania dla zawodowych kierowców są dokładniejsze i bardziej zróżnicowane. Takie osoby muszą wykazać świetny stan zdrowia, ponieważ nie mogą sprawiać zagrożenia na drodze. Transport przedmiotów (często delikatnych czy nawet potencjalnie niebezpiecznych) lub ludzi jest obciążony ogromną odpowiedzialnością.
Z tego względu kandydaci na zawodowych kierowców muszą przejść pogłębione badania:
- okulistyczne,
- laryngologiczne,
- neurologiczne (badana jest koordynacja ruchowa i równowaga),
- psychologiczne,
- ogólne (oceniające kondycję kierowcy),
- pomocnicze, np. EKG.
Zawodowy kierowca musi być w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie może sprawiać żadnego potencjalnego zagrożenia na drodze. Szczególnie osoby zajmujące się przewozem ludzi muszą posiadać świetne predyspozycje. Zwykle firmy zatrudniające kierowców zajmują się badaniem oraz ubezpieczeniem pojazdów i swoich pracowników. Bardzo często wykupują też dodatkowe polisy, jak np. ubezpieczenia Assistance.
Jak często muszą się badać zawodowi kierowcy?
Zawodowi kierowcy, szczególnie Ci wykorzystujący własny pojazd, muszą regularnie sprawdzać jego stan. Jest to ich narzędzie pracy, dlatego wiele inwestują w jego ochronę. W tym celu wykupują też m.in. ubezpieczenie AC.
Stan zdrowia także zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zawodowi kierowcy muszą regularnie wykonywać badania kontrolne. Każde schorzenie może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Z tego względu osoby do 60. roku życia muszą regularnie badać się co 5 lat. Starsi kierowcy powinni robić to częściej, bo co 30 miesięcy.
Dlaczego badania dla zawodowych kierowców są obowiązkowe?
Nawet najbardziej doświadczony kierowca może stanowić zagrożenie na drodze, jeśli ma problemy ze zdrowiem. Z wiekiem pogarsza się wzrok, słuch czy refleks. Co więcej, posiadane przypadłości się nasilają lub można nabyć nowe schorzenia. Tak jak awaria pojazdu może doprowadzić do wypadku, tak nagłe pogorszenie samopoczucia czy mniejsza uważność kierowcy może spowodować tragedię. W ten sposób kierowca nie tylko ryzykuje swoje życie i zdrowie, ale też może zniszczyć przewożony towar lub narazić na niebezpieczeństwo transportowane osoby.
Firmy przewozowe zawsze dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników. Jeśli zaś kierowca pracuje prywatnie (np. jako taksówkarz czy Uber), koniecznie powinien wykupić dodatkowe polisy, np. ubezpieczenia NNW. Jest bowiem odpowiedzialny za życie i zdrowie każdej przewożonej osoby.
Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla zawodowego kierowcy?
Zawodowi kierowcy jeżdżą nawet codziennie, dlatego są bardziej narażeni na wypadki. Pomimo swojego wieloletniego doświadczenia są zaliczani do grup podwyższonego ryzyka. Z tego względu muszą płacić bardzo wysokie składki za polisy komunikacyjne. Na szczęście istnieje sposób na to, by mimo wszystko znaleźć najtańsze OC. Dzięki naszej porównywarce można nawet w kilka minut odnaleźć najbardziej korzystną ofertę! By to zrobić, trzeba tylko wypełnić krótki formularz on-line, wpisując podstawowe dane kierowcy i pojazdu. Na ich podstawie nasz kalkulator OC AC obliczy ceny opcji od znanych ubezpieczycieli, a następnie posegreguje je od najtańszej, do najdroższej. Wtedy można szybko i wygodnie porównać najbardziej interesujące z nich. Jeśli któraś wyda się odpowiednia, wystarczy kilka kliknięć, by ją wykupić!
Badania dla zawodowych kierowców są jednym ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka na drogach. Każda osoba parająca się takim zawodem musi dbać o siebie, a także o swój pojazd. Jeśli na co dzień zajmujesz się transportem lub przewozem, pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych oraz o odpowiednich polisach komunikacyjnych!
Sprawdź również: