Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Płatne drogi spotkamy zarówno w Polsce, jak i w innych państwach europejskich. Sprawdź, ile możesz zapłacić za przejazd przez poszczególne kraje i trasy, a także, przed czym może uchronić Cię dodatkowe ubezpieczenie samochodu.

Płatne drogi w Polsce – koszt i rodzaje systemów opłat

Płatne drogi w Polsce – koszt i rodzaje systemów opłat

Płatne drogi w naszym kraju obsługiwane są zarówno przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak i prywatnych zarządców, dlatego spotykane na nich systemy opłat oraz ceny mogą znacząco się od siebie różnić. Najczęściej spotykane systemy to system otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich to punkty poboru opłat ustawione w poprzek drogi, natomiast drugi to tzw. Bramki, ustawione na wjeździe oraz wyjeździe z autostrady. Istnieje również system elektroniczny viaTOLL, jednak jest on dostępny tylko dla posiadaczy urządzeń viaAUTO, których koszt wynosi 100 zł. Urządzenie to przesyła zakodowane informacje o pojeździe do bramki, pobierana jest elektroniczna opłata, a bramka otwiera się automatycznie. System ten działa na autostradzie A2 Konin-Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.

Jeśli chodzi o opłaty na drogach w Polsce, to przykładowe z nich wynoszą na trasie Katowice-Kraków 20 zł za 62 km oraz Gdańsk-Toruń 29,90 zł za 152 km. Inne trasy i ceny za przejazd to między innymi:

 • Autostrada A1 Rusocin-Nowa Wieś 0,16 gr/km
 • Autostrada A2 Konin-Stryków 0,10 gr/km
 • Autostrada A4 Wrocław- Gliwice 0,10 gr/km

Płatne drogi w Europie – jak się przygotować?

W innych krajach europejskich – oprócz standardowych bramek – możemy spotkać się również z opłatą w postaci winiety wykupowanej na okres 7, 10 lub 30 dni, a także 2 miesięcy czy roku. W Czechach, Słowacji, Austrii, Rumunii i Węgrzech można nabyć je w stacjonarnych punktach lub przez Internet. W Mołdawii na przejściu granicznym, z kolei w Szwajcarii i Słowenii oprócz winiety musimy liczyć się również z opłatami za przejazd niektórymi tunelami i mostami. Przykładowe ceny winiet wynoszą:

 • Słowacja – 65,50 zł (10 dni)
 • Austria – 59,50 zł (10 dni)
 • Rumunia – 30 zł (7 dni)
 • Węgry – 76,50 (10 dni)
 • Szwajcaria – 170,50 (rok)
 • Słowenia – 85 zł (7 dni)
 • Bułgaria – 55,50 zł (7 dni)
 • Czechy – 70,50 (10 dni)

Pełny artykuł o cenach winiet w Europie znajdziesz tutaj.

Opłaty pobierane są również na bramkach, a także za wjazd do dużych miast, takich jak Londyn czy Kopenhaga. W Wielkiej Brytanii zapłacimy jedynie za przejazd nowym fragmentem autostrady M6 i spotkamy się, podobnie jak w Polsce, z system zamkniętym i otwartym, w których zapłacimy gotówką lub kartą. Średni koszt to 0,23 gr/km. We Francji średni koszt przejazdu wynosi 0,49 gr/km, jednak różni się w zależności od odcinka drogi. Na przykład za przejechanie trasy Paryż-Amiens zapłacimy 90 zł. Z kolei w Hiszpanii średni koszt to 0,41 gr/km, w Portugalii 0,42 gr/km, a we Włoszech 0,35 gr/km. Dodatkowo, w Portugalii możemy spotkać się z kuponami za przejazd o wartości 5, 10, 20 oraz 40 Euro, a także systemem EasyToll, w którym przypisujemy numer karty do numeru rejestracyjnego auta. Z kolei we Włoszech możemy skorzystać z karty VIACARD o wartości 25 lub 50 Euro, jednak należy pamiętać, że nie działa ona na Sycylii. Inne średnie przykładowe opłaty za drogi w Europie to:

 • Irlandia – 0,31 gr/km
 • Grecja – 0,32 gr/km
 • Macedonia – 0,12 gr/km
 • Chorwacja 0,24 gr/km
 • Serbia – 0,18 gr/km
 • Norwegia – 0,44 gr/km

Ubezpieczenie samochodu za granicą – dlaczego warto?

Ubezpieczenie samochodu za granicą

W większości państw europejskich ważne jest polskie ubezpieczenie OC, jednak w takich krajach jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Izrael, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina, musimy mieć Zieloną Kartę. Przed wyjazdem za granicę warto również postarać się o dodatkowe ubezpieczenie AC oraz Assistance. Uchroni nas to przed wysokimi kosztami holowania, naprawy samochodu, kradzieży czy zniszczenia na skutek żywiołu takiego jak powódź, pożar czy grad, a także zgubienia kluczy czy zniszczenia lub zgubienia dowodu rejestracyjnego, czy prawa jazdy. W wyborze najlepszej oferty pomoże Ci kalkulator OC i AC, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób wybierzesz polisę najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Podróżując zarówno w Polsce, jak i za granicą warto wiedzieć, jakie opłaty mogą nas czekać na autostradach. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę, powinny również wykupić ubezpieczenie OC, ponieważ wszelkie naprawy oraz awarie w innych krajach mogą znaczącą nadszarpnąć nasz budżet. Skorzystaj z naszej porównywarki, wybierz najtańsze OC i AC i podróżuj bez obaw!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Chcesz szybko i wygodnie sprawdzić koszt ubezpieczenia samochodu? Wykorzystaj do tego darmową internetową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz ją np. na stronie KioskPolis.pl. Przeczytaj artykuł, by użyć jej poprawnie i zyskać wiedzę, ile kosztuje OC ze wszystkimi przysługującymi Ci […]

więcej
Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Jazda bez prawa jazdy i jej konsekwencje są dokładnie […]

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia komunikacyjnego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia komunikacyjnego

Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne? Czym jest suma gwarancyjna? Co kryje się pod terminem zniżki OC? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź najważniejsze pojęcia ubezpieczeniowe. Przydadzą Ci się na każdym etapie – od zakupu samochodu, przez jazdę i uczestnictwo w […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej