Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

5/5 - (Ocen: 1)

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani tylko do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie zapewnia jednak wsparcia w razie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe. Z tego względu sporo osób decyduje się zainwestować w dodatkowe AutoCasco. Wiele towarzystw posiada w swojej ofercie gotowy pakiet OC + AC. Wyjaśniamy, kiedy warto się na niego zdecydować!

Samochód może zostać uszkodzony nie tylko podczas wypadku czy kolizji drogowej. Zagrożenie stanowią także m.in. zjawiska atmosferyczne, dzikie zwierzęta czy osoby trzecie. Polisa AutoCasco obejmuje ochroną ubezpieczony pojazd w razie szkody powstałej w wyniku różnych zdarzeń, zapewniając odpowiednie wsparcie finansowe.  Z tego względu popularnym rozwiązaniem jest pakiet OC + AC, łączący obowiązkową i dodatkową polisę. Dowiedz się, kto koniecznie powinien w niego zainwestować!

Pakiet OC + AC – jak działa i dlaczego warto go kupić?

Pakiet OC + AC zgodnie z nazwą zawiera dwie polisy komunikacyjne – obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz dodatkowe AutoCasco. Posiadając takie świadczenia można w razie potrzeby zlikwidować szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu (w ramach OC), a także te wywołane przez siebie (przypadkiem lub nieumyślnie) albo niezależne czynniki zewnętrzne.

Warunki oraz zakres OC są podobne we wszystkich towarzystwach, ponieważ są regulowane prawnie – świadczenie to musi posiadać każdy kierowca.  Nie oznacza to jednak, że polisa ta wszędzie kosztuje tyle samo. Towarzystwa mogą ustalać własne stawki, w związku np. ze swoją polityką czy (ich zdaniem) wyższym poziomem świadczonych usług. Z tego względu często najbardziej opłaca się najtańszy wariant.

AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, dlatego jego zakres, warunki, a także ceny mogą być różne. Często firmy oferują do wyboru kilka wariantów tego świadczenia, zwykle w wymiarze podstawowym, rozszerzonym i premium. AutoCasco może bowiem zapewniać wsparcie w różnych sytuacjach, które są zazwyczaj szczegółowo wymienione w warunkach umowy. Zazwyczaj są to zdarzenia związane z m.in. siłami przyrody, zjawiskami atmosferycznymi, żywiołami, zdarzeniami losowymi czy działalnością osób trzecich (np. wandali, złodziei czy nieostrożnych pieszych).

Decydując się na pakiet OC + AC zyskuje się kompleksową ochronę. Posiadając takie ubezpieczenie można liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadków na drodze, ale także różnych innych okoliczności. W ten sposób zabezpiecza się przed nieprzewidzianymi wydatkami na naprawę lub zakup nowego samochodu, które mogą być naprawdę wysokie. Przy tym taka opcja zazwyczaj jest po prostu najbardziej opłacalna. Często w ramach pakietu i polisa OC, i polisa AC wychodzi nieco taniej niż poza nim. W ten sposób zyskuje się więc dwa niezwykle potrzebne świadczenia w korzystnej cenie.

Kiedy warto zdecydować się na pakiet OC + AC?

Kiedy warto zdecydować się na pakiet OC + AC?

Pakiet OC + AC w praktyce przydaje się niemalże każdemu kierowcy, ale w pewnych przypadkach szczególnie warto rozważć jego zakup. Przede wszystkim, na dokupienie dodatkowego AutoCasco powinny zdecydować się te osoby, których nie stać na nagłe kosztowne naprawy samochodu. Nawet pozornie niegroźna usterka może doprowadzić do szkód, na których usunięcie trzeba będzie wydać wiele tysięcy złotych.

Wielu kierowców nie może sobie też pozwolić na utratę środka komunikacji, np. w związku z pracą. Nie każdy posiada oszczędności, które pozwolą mu w razie potrzeby szybko kupić nowy pojazd, gdy stary zostanie doszczętnie zniszczony lub skradziony. Co więcej, nie ma po prostu sensu narażać się na straty, gdy zainwestowało się w kosztowne auto.

Jeśli posiada się nowy pojazd lub szczególnie się o niego dba, na pewno powinno się zainwestować w kompleksową ochronę. Dobre ubezpieczenie AC zapewni bezgotówkową naprawę w renomowanej stacji obsługi producenta samochodu, z wykorzystaniem oryginalnych części. Dzięki temu można być pewnym, że zawsze będzie się w stanie w jak najlepszy sposób naprawić auto.

Pakiet OC + AC jest również zdecydowanie najrozsądniejszym wyjściem w przypadku samochodu w leasingu. W większości przypadków jest się zobowiązanym do wykupienia tych polis – proponowanych przy podpisywaniu umowy lub znalezionych we własnym zakresie. Leasingodawcy chcą mieć pewność, że w razie kłopotów nie będą stratni na całej transakcji. Oczywiście działa to także w drugą stronę, ponieważ ubezpieczenie chroni leasingobiorcę przez nieprzewidzianymi wydatkami czy konsekwencjami finansowymi.

Ile kosztuje pakiet OC + AC?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pakiet OC + AC, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Każde towarzystwo proponuje własne stawki, a do tego oblicza je osobno dla każdego klienta. Jest to związane z oceną ryzyka, jakie wiąże się z objęciem ochroną danego kierowcy (lub kierowców) i jego pojazdu. Pewne osoby mogą bowiem potencjalnie częściej zgłaszać szkody, a inni rzadziej.

Na cenę pakietu OC + AC mają wpływ te same kryteria, które są brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości składki tych polis kupowanych osobno.

Można wśród nich wymienić:

  • wiek, doświadczenie i przeszłość właściciela pojazdu;
  • miejsce zamieszkania, sytuacja życiowa oraz stan cywilny kierowcy;
  • marka, model, stan techniczny pojazdu;
  • typ paliwa, moc i pojemność silnika, przebieg;
  • wartość pojazdu;
  • miejsce parkowania samochodu;
  • dodatkowe zabezpieczenia, a także niefabryczne instalacje (np. LPG) lub modyfikacje (tuning).

Oczywiście znaczenie mają także posiadane zniżki za bezszkodową jazdę. Często drobne upusty otrzymują też stali klienci towarzystwa, którzy posiadają jeszcze inne świadczenia (np. ubezpieczenie nieruchomości), a także osoby kupujące polisę online czy opłacające jej składkę w całości.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pakietu OC + AC?

Ze względu na to, że zakres i warunki AutoCasco bywają różne, warto rozsądnie wybrać pakiet OC + AC. W tym celu przed podjęciem decyzji o zakupie polis powinno się uważnie zapoznać z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), a także sprawdzić cenę oraz porównać ją z propozycjami od innych firm. Na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę?

Bardzo ważny jest oczywiście zakres ubezpieczenia. W niektórych przypadkach może być okrojony i obejmować jedynie większe szkody lub bardzo konkretne zdarzenia. Dobrze jest dokładnie sprawdzić zapis o tzw. wyłączeniach, który opisuje okoliczności oraz sytuacje, których polisa nie obejmuje. Nie wszystkie świadczenia tego typu będą np. wypłacać odszkodowanie w razie gradobicia – niektóre towarzystwa mogą uwzględniać takie zagrożenie jedynie w droższych wariantach AutoCasco.

Koniecznie trzeba również sprawdzić, czy firma uwzględnia amortyzację części. Oznacza to, że zmniejsza wysokość odszkodowania proporcjonalnie do stopnia zużycia wymienianych części auta. Mniej pieniędzy otrzyma się także wtedy, gdy w umowie pakietu OC + AC opisana będzie franszyza redukcyjna i/lub integralna. Pierwsza oznacza część kosztów likwidacji szkody, która każdorazowo musi zostać pokryta przez ubezpieczonego. Inaczej nazywa się ją wkładem własnym i może być określona jako stała kwota lub procent. Druga kwestia to granica wartości szkody, od której towarzystwo zapewnia pomoc. Gdy więc franszyza integralna wynosi np. 500 zł, a koszt naprawy zostanie oszacowany na 400 zł, nie otrzyma się wsparcia.

Bardzo ważną kwestią jest też sposób likwidacji szkód. Może być gotówkowy lub bezgotówkowy. W pierwszym przypadku otrzymuje się odszkodowanie i we własnym zakresie naprawia się pojazd, a w drugim zostaje on wysłany do warsztatu partnerskiego, a wszystkie koszty zostają pokryte przez polisę.

Niezwykle istotna jest również oczywiście suma ubezpieczenia. Może być stała, zmienna, odnawialna lub redukcyjna. Najlepiej zdecydować się na pierwszy wariant, w którym wysokość odszkodowania jest ustalana przy podpisaniu umowy (gdy samochód jest nowszy, ma mniejszy przebieg itp.) i nie zmienia się z upływem czasu. Przy tym trzeba jednak się liczyć z wysoką składką. Lepszym rozwiązaniem jest też odnawialna suma, ponieważ w przeciwieństwie do redukcyjnej, towarzystwo nie odejmuje wtedy wypłaconych odszkodowań od sumy AC. Gdy np. naprawi się zarysowane na parkingu drzwi z polisy, a miesiąc później auto zostanie skradzione, otrzyma się pełną kwotę.

Jak znaleźć najbardziej opłacalny pakiet OC+AC?

Jak znaleźć najbardziej opłacalny pakiet OC+AC?

Aby ocenić, czy dany pakiet OC + AC jest atrakcyjny, trzeba nie tylko uważnie zapoznać się z jego warunkami, ale też porównać go z opcjami proponowanymi przez konkurencję. Tylko wtedy, gdy ma się punkt odniesienia, można ocenić jego opłacalność. Często okazuje się, że bardzo podobny czy nawet lepszy zestaw polis jest tańszy w innym towarzystwie.

Przeglądanie po kolei ofert wszystkich firm oczywiście trwałoby zbyt długo i byłoby stanowczo zbyt czasochłonne, ponieważ w Polsce działa kilkadziesiąt przedsiębiorstw świadczących takie usługi. Na szczęście istnieje wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można w zaledwie kilkanaście minut dokładnie przeanalizować dostępne warianty pakietów OC + AC.

Na naszej stronie znajduje się prosty formularz, którzy działa jak porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić go, wpisując podstawowe dane pojazdu oraz jego właściciela (lub właścicieli). Na podstawie wprowadzonych informacji algorytm przeszuka strony znanych towarzystw oraz przygotuje zestawienie najlepszych wariantów.

W mniej niż 2 minuty otrzyma się do wglądu przejrzystą listę dostępnych opcji pakietów OC + AC. Ponieważ są uszeregowane od najtańszej do najdroższej, a najważniejsze cechy są od razu wypisane, można sprawnie przeprowadzić wstępną selekcję. Dzięki temu szybciej podejmie się ostateczną, w pełni przemyślaną decyzję. Kiedy już wybierze się idealny wariant, wystarczy kilka kliknięć, by przejść do zakupu ubezpieczenia. Wszystkie formalności da się załatwić online, dlatego nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Pakiet OC + AC jest niezwykle przydatnym ubezpieczeniem. Na jego zakup powinien zdecydować się każdy odpowiedzialny kierowca, który dba o swój samochód i nie chce narażać się na nieprzewidziane wydatki czy straty finansowe. Świadczenie to wcale nie musi być wiele droższe od dotychczas posiadanego OC. Przeszukaj dostępne oferty, by znaleźć najbardziej opłacalną opcję!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut i zaoszczędź na opłatach.

więcej