Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

Chociaż zgodnie z prawem obowiązkową polisą jest tylko ubezpieczenie OC, wielu kierowców inwestuje w korzystne opcje z dodatkowym świadczeniem AutoCasco. W ten sposób dbają o swój pojazd, który może przecież zostać uszkodzony nie tylko w wyniku kolizji drogowej. Taka usługa jest bardzo przydatna, ale oczywiście stosownie droższa. Dowiedz się, w jaki sposób można wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Szukając ubezpieczenia komunikacyjnego nie powinno kierować się wyłącznie ceną. Jest to zasadne tylko wtedy, gdy chce się kupić samo OC – jego zakres oraz sumy gwarantowane są narzucone z góry, ale wysokość składki jest indywidualnie ustalana przez ubezpieczalnie. Z tego względu wystarczy po prostu znaleźć najtańsze OC. Nie ma sensu przepłacać za dokładnie takie samo świadczenie.

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Sytuacja komplikuje się, gdy pakiet ma dodatkowo zawierać AutoCasco. Polisa tego typu przydaje się w sytuacjach, w których pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub utracony w związku z niezależnymi czynnikami zewnętrznymi. Gdy np. zarysuje się auto na parkingu, wandal zbije szybę lub na maskę spadnie konar drzewa, otrzyma się pieniądze na naprawę szkody, a gdy auto zostanie skradzione, właścicielowi przysługiwać będzie stosowne odszkodowanie.

Jak widać, ubezpieczenie AC jest bardzo praktycznym zabezpieczeniem. Jego zakres oraz warunki nie są jednak w żaden sposób określone. Oznacza to, że każde towarzystwo może oferować nieco inne świadczenie. Z tego względu podczas poszukiwań pakietu OC/AC należy w szczególności skupić się na warunkach polisy AutoCasco.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pakietu OC/AC?

Sprawdzając warunki pakietu OC/AC powinno się sprawdzić kilka podstawowych kwestii. AutoCasco nie działa w ten sposób, że po prostu gwarantuje pieniądze. Ostatecznie przyznana kwota jest zależna od wielu czynników. Znaczenie ma też wariant serwisu – może być autoryzowany, partnerski lub kosztorysowy. Ma to wpływ na to, czy otrzyma się odpowiednią sumę na naprawę, czy po prostu szkoda zostanie usunięta bezgotówkowo we wskazanym miejscu.

Z tego względu istotny jest m.in. udział własny, czyli kwota, jaką trzeba będzie dołożyć do naprawy. Koniecznie powinno się też sprawdzić, jakie części będą zakładane podczas likwidacji szkody – oryginalne czy zamienne. W niektórych przypadkach można również dopłacić do tzw. stałej sumy ubezpieczenia. Wtedy po szkodzie całkowitej lub kradzieży towarzystwo wypłaci dokładnie tyle, na ile zostało wycenione auto w dniu podpisania umowy.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli sytuacje, przez które ubezpieczyciel może odmówić udzielenia wsparcia. Przed podjęciem decyzji zawsze powinno się dokładnie przeczytać dokument OWU. Pozornie korzystna oferta może mieć bardzo restrykcyjne warunki, dlatego najrozsądniej jest po prostu zapoznać się z jej wszystkimi zapisami. Przy zakupie niektórych pakietów można też otrzymać zniżki np. na ubezpieczenia NNW. Czasem dopłata tylko kilkudziesięciu złotych zagwarantuje kompleksową ochronę.

Jak znaleźć najkorzystniejszy pakiet OC/AC?

Jak znaleźć najkorzystniejszy pakiet OC/AC?

Na rynku dostępnych jest tak wiele rozmaitych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych, że trudno byłoby się zapoznać ze wszystkimi. Wśród nich można znaleźć proste pakiety OC/AC, a także szersze opcje, zawierające dodatkowo ubezpieczenia Assistance czy NNW. Dzięki KioskPolis.pl możesz porównać najlepsze propozycje już w kilkanaście minut. Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz. Jego wypełnienie nie powinno Ci zająć więcej niż 3 minuty. Po wpisaniu wszystkich danych i zaznaczeniu odpowiednich kryteriów w ok. 30 sekund uzyskasz listę najlepszych ofert – od najtańszej, do najdroższej. Kalkulator OC/AC oblicza ceny ich składek, dlatego od razu wiesz, ile trzeba zapłacić za dane ubezpieczenie. W ten sposób sprawnie, a zarazem w pełni świadomie wybierzesz najlepszą opcję.

Pakiet OC/AC jest jedną z opcji najczęściej wybieranych przez kierowców. Jeśli znajdzie się korzystną ofertę, można zagwarantować sobie świetne zabezpieczenie. Porównaj najlepsze warianty, by wybrać najbardziej opłacalną polisę!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej
Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupiłeś samochód z Anglii? Pamiętaj o tym, że musisz go nieco zmodyfikować, by móc go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce. Na co zwrócić uwagę? Zobacz, ile może Cię kosztować przystosowanie „anglika” do ruchu lewostronnego i ile zapłacisz za […]

więcej
Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Wykupienie OC jest obowiązkowe, więc warto zapoznać się, także jak może je kupić na miękki dowód rejestracyjny. Jest to dokument, który wystawiany jest na określony czas. Dotyczy to sytuacji, gdy rejestracji podlega pojazd nowy lub używany. Należy brać […]

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej