Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

Chociaż zgodnie z prawem obowiązkową polisą jest tylko ubezpieczenie OC, wielu kierowców inwestuje w korzystne opcje z dodatkowym świadczeniem AutoCasco. W ten sposób dbają o swój pojazd, który może przecież zostać uszkodzony nie tylko w wyniku kolizji drogowej. Taka usługa jest bardzo przydatna, ale oczywiście stosownie droższa. Dowiedz się, w jaki sposób można wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Szukając ubezpieczenia komunikacyjnego nie powinno kierować się wyłącznie ceną. Jest to zasadne tylko wtedy, gdy chce się kupić samo OC – jego zakres oraz sumy gwarantowane są narzucone z góry, ale wysokość składki jest indywidualnie ustalana przez ubezpieczalnie. Z tego względu wystarczy po prostu znaleźć najtańsze OC. Nie ma sensu przepłacać za dokładnie takie samo świadczenie.

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Sytuacja komplikuje się, gdy pakiet ma dodatkowo zawierać AutoCasco. Polisa tego typu przydaje się w sytuacjach, w których pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub utracony w związku z niezależnymi czynnikami zewnętrznymi. Gdy np. zarysuje się auto na parkingu, wandal zbije szybę lub na maskę spadnie konar drzewa, otrzyma się pieniądze na naprawę szkody, a gdy auto zostanie skradzione, właścicielowi przysługiwać będzie stosowne odszkodowanie.

Jak widać, ubezpieczenie AC jest bardzo praktycznym zabezpieczeniem. Jego zakres oraz warunki nie są jednak w żaden sposób określone. Oznacza to, że każde towarzystwo może oferować nieco inne świadczenie. Z tego względu podczas poszukiwań pakietu OC/AC należy w szczególności skupić się na warunkach polisy AutoCasco.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pakietu OC/AC?

Sprawdzając warunki pakietu OC/AC powinno się sprawdzić kilka podstawowych kwestii. AutoCasco nie działa w ten sposób, że po prostu gwarantuje pieniądze. Ostatecznie przyznana kwota jest zależna od wielu czynników. Znaczenie ma też wariant serwisu – może być autoryzowany, partnerski lub kosztorysowy. Ma to wpływ na to, czy otrzyma się odpowiednią sumę na naprawę, czy po prostu szkoda zostanie usunięta bezgotówkowo we wskazanym miejscu.

Z tego względu istotny jest m.in. udział własny, czyli kwota, jaką trzeba będzie dołożyć do naprawy. Koniecznie powinno się też sprawdzić, jakie części będą zakładane podczas likwidacji szkody – oryginalne czy zamienne. W niektórych przypadkach można również dopłacić do tzw. stałej sumy ubezpieczenia. Wtedy po szkodzie całkowitej lub kradzieży towarzystwo wypłaci dokładnie tyle, na ile zostało wycenione auto w dniu podpisania umowy.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli sytuacje, przez które ubezpieczyciel może odmówić udzielenia wsparcia. Przed podjęciem decyzji zawsze powinno się dokładnie przeczytać dokument OWU. Pozornie korzystna oferta może mieć bardzo restrykcyjne warunki, dlatego najrozsądniej jest po prostu zapoznać się z jej wszystkimi zapisami. Przy zakupie niektórych pakietów można też otrzymać zniżki np. na ubezpieczenia NNW. Czasem dopłata tylko kilkudziesięciu złotych zagwarantuje kompleksową ochronę.

Jak znaleźć najkorzystniejszy pakiet OC/AC?

Jak znaleźć najkorzystniejszy pakiet OC/AC?

Na rynku dostępnych jest tak wiele rozmaitych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych, że trudno byłoby się zapoznać ze wszystkimi. Wśród nich można znaleźć proste pakiety OC/AC, a także szersze opcje, zawierające dodatkowo ubezpieczenia Assistance czy NNW. Dzięki KioskPolis.pl możesz porównać najlepsze propozycje już w kilkanaście minut. Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz. Jego wypełnienie nie powinno Ci zająć więcej niż 3 minuty. Po wpisaniu wszystkich danych i zaznaczeniu odpowiednich kryteriów w ok. 30 sekund uzyskasz listę najlepszych ofert – od najtańszej, do najdroższej. Kalkulator OC/AC oblicza ceny ich składek, dlatego od razu wiesz, ile trzeba zapłacić za dane ubezpieczenie. W ten sposób sprawnie, a zarazem w pełni świadomie wybierzesz najlepszą opcję.

Pakiet OC/AC jest jedną z opcji najczęściej wybieranych przez kierowców. Jeśli znajdzie się korzystną ofertę, można zagwarantować sobie świetne zabezpieczenie. Porównaj najlepsze warianty, by wybrać najbardziej opłacalną polisę!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. […]

więcej
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym […]

więcej
Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Korzystając z polisy komunikacyjnej, warto dokładnie zapoznać się z tym, czy następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia tego, czy będzie można kontynuować ubezpieczenie. Bywa to ważne, gdy regularnie jeździ się na dłuższych […]

więcej
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej