Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

5/5 - (Ocen: 2)

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za dziurę w drodze i jak to zrobić krok po kroku!

Kto odpowiada za szkody spowodowane przez zły stan nawierzchni?

Zarządca drogi to po prostu organ publiczny, który za nią odpowiada. Może to być:

  • dla dróg krajowych – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,

  • dla dróg wojewódzkich – Zarząd Województwa,

  • dla dróg powiatowych – Zarząd Dróg Powiatowych lub Starosta,

  • dla dróg gminnych – Urząd Gminy.

UWAGA

Obowiązek dbania o stan dróg nakłada na zarządcę ustawa o drogach publicznych. Konieczność zadośćuczynienia za powstałe w ten sposób szkody jest z kolei przewidziana przez Kodeks Cywilny, a dokładniej przez jego 415 artykuł.

kiedy masz prawo do odszkodowania za dziurę w drodze?

 

Jak zgłosić taką szkodę krok po kroku?

Posiadasz pełen pakiet ubezpieczenia? Nie musisz się zatem niczym martwić. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie z AC, a następnie sam będzie dochodzić praw do zwrotu z kieszeni zarządcy drogi. Jeśli jednak nie wykupiłeś AC, jesteś zdany na siebie. Jak otrzymać odszkodowanie za dziurę w drodze? Poniżej garść wskazówek, które Ci w tym pomogą!

1. Zacznij od dokładnego udokumentowania szkody oraz miejsca wypadku. Najlepiej, jeśli masz naocznego świadka, który zgodzi się potwierdzić w sądzie, że widział jak wjechałeś w dziurę na drodze i uszkodziłeś auto. Powinieneś też wezwać na miejsce policję i sporządzić oficjalną notatkę na temat zdarzenia.

2. Teraz ustal, kto jest zarządcą drogi – to od tego organu będziesz się domagać odszkodowania.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi? Przyjrzyj się jej oznaczeniom. Czerwone tło i dwucyfrowe, białe oznaczenie świadczy o drodze krajowej, a czarne cyfry na żółtym tle świadczą o drodze wojewódzkiej. Drogi powiatowe i gminne rozpoznasz z kolei po liczbie cyfr – pierwsze z nich składają się z 4 cyfr oraz litery oznaczającej województwo, w tym drugim przypadku litera pozostaje bez zmian, jednak cyfr jest 6.

3. Odwiedź stronę internetową zarządcy dróg – znajdziesz na niej gotowy wniosek, który powinieneś wypełnić w takiej sytuacji.

4. Wstrzymaj się z naprawą samochodu aż do otrzymania wyceny ubezpieczyciela i ostatecznej decyzji w sprawie przyznania lub odmowy wypłaty odszkodowania. Urzędnicy mają na to 30 dni. Nie zgadzasz się z ich decyzją? Możesz się od niej odwołać do Rzecznika Finansowego lub ponownie do sądu na drodze powództwa cywilnego. Przygotuj się jednak na długie postępowanie sadowego – takie sprawy nie należą do najprostszych.

Sprawdź ceny OC i AC

odszkodowanie za dziurę w drodze – czy masz szansę?

Odszkodowanie za dziurę w drodze – jakie masz szanse na jego otrzymanie?

Sytuacje, w których kierowcy otrzymali odszkodowanie za szkody spowodowane przez dziury w nawierzchni zdarzają się coraz częściej – warto więc zawalczyć o swoje. Szczególnie dlatego, że stawka jest tego warta.

WARTO WIEDZIEĆ

O odszkodowanie za dziurę w drodze możesz się starać nawet do 3 lat od dnia wystąpienia zdarzenia. Co więcej, Twoje roszczenia mogą obejmować nie tylko koszt naprawy samochodu, lecz również inne krzywdy, które dotknęły Cię na skutek tego zdarzenia – np. lot, na który nie zdążyłeś czy też straty firmy, jeśli auto służyło Ci do dopełniania obowiązków służbowych.

Uważaj jednak, gdyż ubezpieczyciel zarządcy dróg będzie próbować podważyć Twoją wiarygodność. Upewnij się więc, że cała sytuacja jest dobrze udokumentowana, a Twojemu zachowaniu na drodze nie można nic zarzucić – czyli, że jechałeś z dozwoloną prędkością i z poszanowaniem znaków drogowych pionowych oraz poziomych. Jeśli uda mu się udowodnić, że złamałeś przepisy ruchu drogowego, możesz wcale nie otrzymać odszkodowania lub dostać jedynie jego ułamek.

Porównaj oferty

Sprawdź też od kogo możesz otrzymać odszkodowanie, jeśli wypadek spowodowało dzikie zwierzę. Szczegóły tutaj: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC samochodu na gaz

Ubezpieczenie OC samochodu na gaz

Posiadanie ubezpieczenia OC jest nie tylko obowiązkiem każdego kierowcy, ale i podstawą bezpiecznej jazdy. Dla właścicieli samochodów na gaz, a więc z instalacją LPG, istnieją dodatkowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem polisy. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Na kierowcach samochodów ciążą określone obowiązki, co dotyczy między innymi konieczności dbania o prawidłowy montaż tablic, ale niezbędne jest także obowiązkowe wyposażenie samochodu. Należy to brać pod uwagę, gdyż brak przestrzegania przepisów będzie skutkować karami. Zatem uniknięcie mandatów […]

więcej
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej