Ranking ubezpieczeń turystycznych w liniach lotniczych LOT, Ryanair, WizzAir, Lufthansa, British Airways

Ranking ubezpieczeń turystycznych w liniach lotniczych LOT, Ryanair, WizzAir, Lufthansa, British Airways

5/5 - (Ocen: 7)

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji turystycznych, do których polscy miłośnicy zimowego szaleństwa wyjeżdżali najchętniej w 2017 roku. Zobacz!

W ramach naszego rankingu porównaliśmy koszt zakupu ubezpieczenia podróżnego* bezpośrednio od przewoźnika. Pod lupę wzięliśmy 5 linii lotniczych, które cieszą się obecnie największą popularnością wśród Polaków. Chcąc wyliczyć proponowaną składkę ubezpieczeniową, przyjęliśmy następujące założenia:

  • okres ubezpieczenia obejmuje 7 dni,
  • jest to ubezpieczenie przewidziane dla jednej osoby dorosłej,
  • jeśli wyszukiwarka przy wyliczaniu składki uwzględniała koszt podróży, na potrzeby badania podaliśmy kwotę 300 zł.

Porównaj oferty

W sytuacjach, w których niemożliwe było wyliczenie konkretnej stawki (gdyż jest ona doliczana do ceny biletu), podaliśmy przybliżoną, uśrednioną wartość polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie w LOT

Nasz ranking otwiera ubezpieczenie podróżne oferowane przez rodzimą linię lotniczą, czyli polski LOT. Na co możesz liczyć w ramach niego? Przede wszystkim na całe spektrum opcji dotyczących samego lotu i jego organizacji. Mowa tu przede wszystkim o polisie chroniącej Twój interes w sytuacji, gdy zrezygnujesz z podróży lub ją skrócisz, jak również o tym, co się stanie, gdy spóźnisz się na swój wylot. Na uwagę zasługują również wysokie sumy ubezpieczeń KL i OC – możesz otrzymać odpowiednio do 500 000 zł w obu przypadkach.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Zakres podstawowy: ubezpieczenie KL, OC, NNW, assistance

+ dość wysokie sumy ubezpieczenia – tak KL, jak i OC w życiu prywatnym

– brak

Opcje dodatkowe: ubezpieczenie bagażu, od odwołanej podróży, utraty dokumentów

+ ubezpieczenie od rezygnacji z podróży lub jej skrócenia

Suma KL: 500 000 zł

+ ubezpieczenie od spóźnienia się na wylot

Koszt: –

+ ubezpieczenie assistance pokrywające koszty usług prawniczych do 20 000 zł

OCENA PRODUKTU: 10/10

ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie w Ryanair

Czym zaskakuje ubezpieczenie oferowane przez linię lotniczą Ryanair? Przede wszystkim wysokimi sumami ubezpieczeniowymi – w przypadku kosztów leczenia jest to aż 150 000 euro, co jest zdecydowanie jednym z lepszych wyników w tym zestawieniu. Równie wysoka jest także suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym – tutaj możesz liczyć na kwotę równą 100 000 euro. W ramach pakietu assistance ciekawą opcję stanowi dostęp do usług prawnych na kwotę do 2 000 euro. Jeśli spędzasz w podróży sporo czasu, z pewnością zainteresuje Cię również to, że istnieje możliwość zakupu tej polisy na dłuższy czas – nawet na cały rok. Dzięki temu nie będziesz musiał wykupywać jej za każdym razem, gdy będziesz wybierać się w podróż – oszczędzisz zatem czas i pieniądze.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Zakres podstawowy: KL, OC i assistance

+ wysokie sumy ubezpieczeń

– brak NNW

Opcje dodatkowe: ubezpieczenie bagażu do 1500 euro, anulowanie podróży

+ usługi prawne w ramach assistance – do 2 000 euro

Suma KL: 150 000 euro

+ możliwość wykupienia całorocznej polisy, jeśli często podróżujesz

Koszt: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych

+ możliwość dokupienia rozszerzenia dla osób cierpiących na przewlekłe choroby – za dodatkową opłatą

OCENA PRODUKTU: 8/10

Ubezpieczenie w WizzAir

Ubezpieczenie podróżne oferowane przez linię lotniczą WizzAir to zdecydowanie jedyna pozycja w tym zestawieniu, która zapewnia pełną ochronę ubezpieczeniową. Oznacza to, że w jej skład wchodzi zarówno polisa KL, jak i NNW, OC i pakiet assistance. Na korzyść tej pozycji przemawiają również dość wysokie sumy ubezpieczeniowe, które są wystarczające w przypadku większości urazów doznanych w krajach europejskich i nie tylko. Pomimo tych wszystkich zalet, ubezpieczenie od WizzAir ma jedną zasadniczą wadę – nie posiada możliwości dokupienia dodatkowych rozszerzeń. Właśnie z tego powodu nie mogą z niej skorzystać osoby cierpiące na choroby przewlekłe.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Zakres podstawowy: KL, OC, NNW, assistance

+ wysoka suma OC – nawet do 92 000 euro

– nie obejmuje w przypadku sportów zimowych oraz pracy za granicą

Opcje dodatkowe: ubezpieczenie bagażu i od rezygnacji z lotu

+ opieka prawna w ramach pakietu assistance na kwotę 20 000 euro

– brak rozszerzenia dla osób z chorobami przewlekłymi

Suma KL: 207 000 euro

+ rekompensata w przypadku rezygnacji z lotu z powodu niespodziewanych okoliczności

Koszt: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

polisa turystyczna

Ubezpieczenie w Lufthansa

Zależy Ci na tym, by pakiet ubezpieczeń chronił Cię przed ewentualnymi problemami związanymi z przelotem? W takim razie z pewnością przypadnie Ci do gustu polisa oferowana wraz z biletem linii lotniczej Lufthansa. Decydując się na jej zakup, otrzymasz bowiem pełne ubezpieczenie kosztów podróży – czyli zyskujesz ochronę w przypadku przerwania podróży, spóźnienia się na samolot, anulowania podróży, spóźnionego lotu czy opóźnionego bagażu. Co więcej, polisa obejmuje również ubezpieczenie bagażu przed zgubieniem czy kradzieżą – i to nie tylko w czasie przelotu, lecz również później.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Zakres podstawowy: KL, NNW, assistance

+ obecność ubezpieczenia NNW

– dość niska suma ubezpieczenia

Opcje dodatkowe: ubezpieczenie od anulowania lub przerwania podróży, ubezpieczenie od opóźnienia lotu

+ ubezpieczony bagaż

– brak OC

Suma KL: 15 000 euro

+ ciekawe opcje w ramach pakietu assistance

Koszt: ok. 200 zł

OCENA PRODUKTU: 7/10

Ubezpieczenie w British Airways

Nasz ranking zamyka oferta linii lotniczych British Airways. Polisa ta z pewnością wzbudzi zainteresowanie osób, które podróżują z małoletnimi dziećmi. Okazuje się bowiem, że przewoźnik zapewnia im zupełnie darmowe ubezpieczenie turystyczne dla maluchów do 2. roku życia – za wiążący uważa się tutaj wiek dziecka w dniu wylotu. W ramach polisy dostajesz ubezpieczenie KL do 20 000 euro, OC w życiu prywatnym i opiekę assistance – jest to zatem dość bogaty pakiet. Za dodatkową opłatą możesz otrzymać również ubezpieczenie obejmujące urazy powstałe podczas uprawiania sportów oraz na wypadek anulowania lotu. Choć na niekorzyść tej oferty przemawia brak NNW, i tak jest to bardzo korzystna opcja dla osób, które potrzebują jedynie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, a nie chcą przepłacać – koszt tej polisy to 28,39 zł dla tygodniowego okresu ubezpieczeniowego.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Zakres podstawowy: Ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance, OC w życiu prywatnym

+ ubezpieczenie na wypadek przerwania podróży i anulowania biletu

– brak NNW

Opcje dodatkowe: opcja sporty zimowe oraz ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w imprezie golfowej

+ ubezpieczenie bagażu

Suma KL: 20 000 euro

+ dość niska stawka

Koszt: 28,39 zł

+ darmowe ubezpieczenie podróżne dla dzieci do 2. roku życia

OCENA PRODUKTU: 7,5/10

Porównaj ceny ubezpieczeń

Podsumowanie

Jak widać, oferowane przez linie pakiety są naprawdę różne – jedne mniej, drugie bardziej korzystne. Niestety żaden z nich nie jest w stanie zapewnić Ci pełnej opieki ubezpieczeniowej tak jak klasyczna polisa turystyczna. Jeśli więc zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie podczas zagranicznego wyjazdu – zwłaszcza takiego, na którym zamierzasz oddawać się sportowym aktywnościom – raczej postaw na sprawdzoną opcję w postaci standardowego ubezpieczenia podróżnego. Szukając go, zajrzyj do naszej wyszukiwarki – z pewnością znajdziesz tu opcję, która spełni Twoje oczekiwania.

* Wszystkie wyliczenia są aktualne na 20 grudnia 2018 r i zostały przygotowane na podstawie wyszukiwarek dostępnych na aktualnych, oficjalnych stronach internetowych powyższych linii lotniczych.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Jaki wpływ ma wiek podróżującego na ubezpieczenie turystyczne? Na co zwrócić uwagę wybierając polisę dla osoby przewlekle chorej? Jak kupić najlepsze ubezpieczenie za granicą dla seniora? Podpowiadamy, jak ubezpieczyć wyjazd osoby starszej.

więcej
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez tego ani rusz!

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez tego ani rusz!

Zastanawiasz się, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Powodów jest wiele, a każdy z nich w rezultacie ma na celu zapewnienie Ci, jak najwyższego poczucia komfortu i bezpieczeństwa w czasie podróży. Potrzebujesz przykładów z życia, by […]

więcej
Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Chorujesz przewlekle i wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Uważaj – zwykłe ubezpieczenie turystyczne może okazać się niewystarczające, co zmusi Cię do zapłacenia za leczenie za granicą z własnej kieszeni. Jak się ubezpieczyć, by później nie żałować? Podpowiadamy!

więcej