OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

5/5 - (Ocen: 1)

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC na miesiąc i kiedy można z niego skorzystać!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że da się ubezpieczyć swój samochód na krótszy okres niż 12 miesięcy. Możliwość ta oczywiście jest dostępna jedynie w określonych przypadkach, w których rzeczywiście nie ma sensu płacić pełnej składki. Dowiedz się, jak można wykupić OC na miesiąc i czy takie świadczenie jest w ogóle opłacalne!

OC na miesiąc – jak je wykupić?

Krótkoterminowe ubezpieczenie komunikacyjne można wykupić dokładnie w taki sam sposób, jak zwyczajną polisę u wybranego ubezpieczyciela. Zgodnie z przepisami, najkrócej trwającym świadczeniem może być OC na miesiąc – 30 dni to absolutnie minimum. W tym czasie kierowca oraz pojazd są objęte pełną ochroną, zupełnie jak w przypadku standardowego ubezpieczenia. Taka opcja jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób i pojazdów spełniających ściśle określone kryteria.

Kto może wykupić OC na miesiąc?

OC na miesiąc może wykupić tylko osoba, która w świetle prawa nie musi posiadać pełnego ubezpieczenia na 12 miesięcy. Opcja ta nie jest więc dostępna dla każdego. Można wymienić pięć sytuacji, w których świadczenie to rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pierwszy przykład to właściciele komisów oraz innych punktów zajmujących się kupnem oraz sprzedażą aut. Przedsiębiorca jest prawnym właścicielem oferowanych pojazdów, dlatego musi je ubezpieczyć. Nigdy nie ma jednak pewności, kiedy znajdą kupców – może udać mu się je spieniężyć nawet z dnia na dzień. Z tego względu nie opłacałoby się kupować całorocznych polis na wszystkie samochody. Byłby to ogromny wydatek i spora strata. Właściciele takich firm najczęściej inwestują w krótkoterminowe polisy, które są tańsze oraz świetnie sprawdzają się w takich okolicznościach.

Kto może wykupić OC na miesiąc?

Do drugiej grupy można zaliczyć kierowców posiadających pojazdy zarejestrowane czasowo, które muszą dojechać na przegląd lub mają zostać wywiezione poza granice kraju. Takie auta powinny być ubezpieczone na czas, kiedy pozostają zarejestrowane. Ponieważ okres ten może też trwać na 30 dni, wykorzystują wtedy OC na miesiąc.

Trzeci przykład to osoby, które kupiły samochód za granicą i chcą go sprowadzić do Polski. Polisa krótkoterminowa doskonale sprawdza się w przypadku aut dotychczas zarejestrowanych w obcym kraju. W tych okolicznościach trzeba jednak pamiętać, że okres ochronny liczony jest od momentu zakupu. Jeśli np. po dwóch dniach przyjedzie się do Polski i dopiero wtedy kupi polisę, będzie ona trwała tylko przez 28 dni.

Czwarta ewentualność jest związana z samochodami historycznymi. Zalicza się do nich pojazdy, które zgodnie z przepisami mają:

  • status zabytku w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym,
  • więcej niż 40 lat,
  • co najmniej 25 lat i są uznane przez rzeczoznawcę za model unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Zgodnie z prawem, takie auto musi posiadać ubezpieczenie tylko wtedy, kiedy jest w ruchu. Jeśli stoi na wystawie czy w garażu, nie trzeba za niego płacić. Wiele osób zabiera jednak takie pojazdy na specjalne pokazy, wynajmuje na wesela czy wypożycza do filmów. W takich okolicznościach rozwiązaniem jest właśnie OC na miesiąc.

Piąta, ostatnia opcja jest dedykowana autom testowym. Jeśli pojazd nie był wcześniej zarejestrowany na terenie Polski ani innego kraju i jest używany przez podmiot uprawniony do jazd testowych, może zostać ubezpieczony krótkoterminowo. Najkrótszym okresem jest 30 dni.

W czym OC krótkoterminowe różni się od rocznego?

Ubezpieczenie krótkoterminowe działa dokładnie tak samo, jak pełnowymiarowa polisa. OC na miesiąc działa po prostu tylko przez 30 dni i po tym okresie samoczynnie wygasa. Największą różnicą jest to, że nie przedłuża się automatycznie. Warto o tym pamiętać, ponieważ z datą wskazaną na umowie kierowca oraz jego auto tracą obowiązkową ochronę. Narażają się nie tylko na ogromne wydatki w razie wypadku, ale też kary nałożone przez UFG.

Ile kosztuje OC na miesiąc – czy opłaca się je kupić?

Cena OC na miesiąc jest indywidualnie ustalana przez każde z towarzystw ubezpieczeniowych. Można spotkać się z dwoma wariantami. Jedne firmy od razu narzucają stałą sumę, inne zaś obliczają wysokość składki dokładnie tak, jak w przypadku klasycznych polis. Może się jednak okazać, że nie wyjdzie ono tak korzystnie cenowo, jak standardowa polisa OC, np. znaleziona przez kalkulator OC AC na KioskPolis.pl.

Ile kosztuje OC na miesiąc – czy opłaca się je kupić?

Wielu kierowców ma także dylemat, czy taka polisa krótkoterminowa na pewno się opłaca. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak! Absolutnie nie powinno się brać pod uwagę tego, że będzie się korzystało z nieubezpieczonego samochodu. Nawet jeśli szczęśliwie nic się nie stanie i nie dojdzie do żadnego wypadku, można narazić się na wysokie kary finansowe.

Brak OC wykrywa nie tylko policjant podczas kontroli. UFG wykorzystuje specjalny program, który automatycznie kontroluje bazy danych. Już jeden dzień bez polisy to 1040 zł kary (za samochód osobowy). Za cały miesiąc trzeba z kolei zapłacić 5200 zł. W 2021 roku stawki te mają jeszcze wzrosnąć. Jak widać, bardziej opłaca się wykupić OC na miesiąc, tym bardziej, że zazwyczaj kosztuje nie więcej niż 100 zł.

Jak znaleźć korzystne OC?

Zastanawiasz się, jak znaleźć tanie OC, choć niekoniecznie na miesiąc, a na standardowy okres czasu (czyli 12 miesięcy)? Z pomocą naszego kalkulatora błyskawicznie odszukasz najlepszą ofertę. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, wpisując podstawowe dane kierowcy oraz samochodu. W zaledwie kilka minut otrzymasz gotowe zestawienie najtańszych opcji od znanych ubezpieczycieli. Nasza porównywarka ubezpieczeń jest przejrzysta oraz prosta w obsłudze, dlatego bez trudu wybierzesz tanie OC. Od razu możesz przejść do jego zakupu, maksymalnie oszczędzając swój czas i pieniądze.

OC na miesiąc to idealne wyjście dla wszystkich kierowców, którzy po prostu nie muszą kupować ubezpieczenia w pełnym wymiarze. Jesteś w sytuacji, w której polisa na 30 dni w zupełności Ci wystarczy i jest to zgodne z przepisami? Poświęć chwilę na poszukiwania, by znaleźć najtańsze świadczenie!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz […]

więcej
Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Szukasz polisy OC przez internet? Zatem nie raz skorzystasz z kalkulatora online, który przygotuje przykładową ofertę dla Twojego samochodu – wszystko po to, byś mógł zorientować się w zakresach i wysokościach składek dostępnych na rynku polis. Zobacz, jak […]

więcej
Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe za młodych kierowców najczęściej uważają osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Według statystyk, młode osoby częściej powodują wypadki, dlatego w ich przypadku ubezpieczyciele zwiększają wysokość składki za OC. By nie przepłacać za polisę, młodzi zastanawiają […]

więcej
Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Zakup ubezpieczenia OC to w wielu przypadkach obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jednak nawet jeżeli posiadanie polisy OC ma charakter dobrowolny, w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem […]

więcej