Sposoby na jet lag w czasie podróży służbowej

Sposoby na jet lag w czasie podróży służbowej

5/5 - (Ocen: 1)

Nawet, jeśli nie słyszałeś określenia: jet lag – to jest całkiem duża szansa, że miałeś do czynienia z tą dolegliwością w czasie podróży samolotem. Z drugiej strony, być może już co nieco poznałeś temat i z tego powodu starałeś się lotów uniknąć. Co jednak zrobić, gdy nie masz wyjścia, np. będąc zobowiązanym do odbycia podróży samolotem z powodu obowiązków zawodowych? Czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć tę dolegliwość i móc nad nią zapanować.

Czym jest jet lag i jakie są jego objawy?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się co to jest jet lag i jak można zidentyfikować występowanie tej przypadłości. Mowa o zespole nagłej zmiany strefy czasowej, który wynika z powolnego dostosowania się organizmu do czasu, z jakim zegar biologiczny pasażera musi się zmierzyć, po dotarciu na miejsce docelowe. Problem ten w sposób szczególny dotyka osób, które odbywają długie podróże w kierunku wschód-zachód, a więc równoleżnikowym.

Jet lag – objawy:

  • problemy z koncentracją.
  • wahania nastroju,
  • dolegliwości układu pokarmowego,
  • bóle głowy,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • zmęczenie,
  • wyczerpanie,
  • odczuwalnie złe samopoczucie.

 

Wyżej wymienione oznaki jet lag należą do najczęściej występujących. Lista ta jednak nie jest wyczerpana i u różnych osób objawy te występują z różnym nasileniem i częstotliwością.

Ile trwa jet lag?

Jednym z najbardziej interesujących zapytań o tę dolegliwość jest to, ile trwa jet lag. Można to obliczyć w łatwy sposób, korzystając z konkretnego schematu.

W jaki sposób obliczyć czas trwania jet lag?

  • kierunek lotu: wschód ~ 2 dni,
  • kierunek lotu: zachód ~ 1,5 dnia.

 

Powyższa zależność jest zasadna przy przekroczeniu trzech stref czasowych.

 

Przyczyny jet lagu

Nie można w pełni zrozumieć, co znaczy jet lag – bez bliższego spojrzenia na przyczyny występowania tej dolegliwości. Podstawową z nich jest zaburzona homeostaza w organizmie.

Zmiana strefy czasowej

Podróżując samolotem oszczędzasz czas. Ten rodzaj transportu należy też do niezwykle wygodnych. Jednak Twój organizm może poprzez konkretne objawy pokazywać, że nie do końca radzi sobie z nagłą zmiany strefy czasowej. Jet lag jest właśnie efektem tego wybicia z rytmu procesów życiowych.

Zmiana trybu dnia i nocy

Jedną z nadrzędnych przyczyn występowania tej dolegliwości jest zaburzenie wydzielania hormonów. W głównej mierze dotyczy to przede wszystkim dwóch: melatonina i kortyzol, które są bezpośrednio związane z naturalnym cyklem dnia i nocy.

Wpływ lotów na organizm

Z wpływem lotu na organizm mamy do czynienia zawsze, ale im więcej stref czasowych w trakcie takiej podróży pokonujemy – tym z bardziej odczuwalnymi objawami organizm musi się zmierzyć. Należy to uwzględnić, planując swoje aktywności po przybyciu do miejsca docelowego.

Jak zapobiegać jet lagowi przed podróżą?

Teraz, gdy już lepiej rozumiesz jet lag co to jest, jak rozpoznać i z czego wynika, czas poznać kilka sposobów na to, co można zrobić, aby zminimalizować możliwość występowania tej dolegliwości, a nawet całkowicie zapobiec jej pojawieniu się.

Dostosowanie trybu życia

Na kilka dni przed podróżą do innej strefy czasowej zacznij przygotowania. Dostosowanie aktualnego trybu życia do tego, co będzie na Ciebie czekało po wylądowaniu w miejscu docelowym – może w znacznym stopniu pomóc Ci uniknąć dolegliwości związanych z jet lagiem. Mówiąc dokładniej, wybierając się na zachód zacznij chodzić spać nieco później niż zwykle to robisz. Jeśli Twoja podróż kieruje Cię na wschód – spróbuj na odwrót, dostosować swój organizm do wcześniejszego wstawania.

Przygotowanie się do zmiany strefy czasowej

Gwoli ścisłości już teraz robisz krok do przodu, aby poradzić sobie ze zmianą strefy czasowej. Im więcej świadomości w tym zakresie zyskasz i poczytasz na temat wskazówek, które pomogą Ci znaleźć swój najlepszy sposób na jet lag – tym większa szansa na to, że przejdziesz przez ten stan możliwie jak najpłynniej i bezproblemowo.

Unikanie alkoholu i kofeiny

Choć mogłoby się wydawać, że rozluźnienie się z pomocą alkoholu może być skutecznym sposobem na radzenie sobie z efektem jet lagu – nic bardziej mylnego. Z racji specyficznego wpływu alkoholu na organizm – napój ten wręcz przeciwnie może się przyczynić do nasilenia objawów i większego rozregulowania organizmu. Podobnie w przypadku kofeiny.

Jak radzić sobie z jet lagiem podczas lotu?

Od wyboru odpowiedniego lotu, przez dostosowanie trybu snu i odpoczynku po specjalne ćwiczenia w czasie lotu – jest naprawdę sporo sposobów na to, by przygotować swój organizm na zmianę strefy czasowej. Jeśli więc nie chcesz, aby jet lag wpłynął na Twoje samopoczucie po przylocie, czas się dowiedzieć, jak sobie radzić z tym zjawiskiem w czasie lotu.

Wybór odpowiedniego lotu

Jeśli masz możliwość wyboru czasu przylotu – dostosuj planowany lot tak, aby jet lag nie dał się we znaki. To znaczy, że w przypadku kierunku zachodniego najlepiej dla Ciebie będzie pojawić się na miejscu w okolicach południa. W przypadku kierunku wschodniego, zalecane jest takie dobranie lotów, aby w miejscu docelowym być w godzinach wieczornych.

Dostosowanie trybu snu i odpoczynku

Jeśli chodzi o to, czy spać czy nie podczas lotu – eksperci zalecają, aby uzależnić to od kierunku lotu. W przypadku, gdy udajesz się na wschód, sen jest jak najbardziej wskazany. Lecąc w drugą stronę – postaraj się wstrzymać od drzemki w samolocie, a będziesz w lepszej formie, gdy znajdziesz się już na miejscu.

Ćwiczenia w czasie lotu

Osoby mające doświadczenie w podróżowaniu między strefami czasowymi polecają również wykonywanie prostych ćwiczeń w czasie lotu. Spacery wzdłuż korytarza w samolocie, czy nieskomplikowane rozciągania mogą znacznie zniwelować możliwość występowania objawów związanych z jet lagiem.

Sposoby na jet lag

Jeśli jesteś osobą, która dość często wyrusza w tego rodzaju podróże – tym bardziej warto poznać sposoby na jet lag. Okazuje się, że jest ich całkiem dużo i co więcej – mogą przynieść wiele korzyści nie tylko w kontekście lotów, ale ogólnie dla Twojego organizmu i samopoczucia.

Zmiana nawyków żywieniowych

Delikatna zmiana nawyków żywieniowych na bardziej lekkostrawne pokarmy to priorytet na liście sposobów na jet lag. Być może Twoja dieta już teraz jest skomponowana w ten sposób – jest więc duża szansa, że już jesteś lepiej przygotowany na podróż do innej strefy czasowej. Jeśli jednak wiesz, że jest inaczej – dobrze jest zacząć wprowadzać zmiany w żywieniu już teraz.

Regularne ćwiczenia fizyczne

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pokonać jet lag, pomyśl też o aktywności fizycznej. Nie chodzi jednak o to, by po przylocie wybrać się na siłownię. Wbrew przeciwnie, nie należy forsować swojego organizmu, jednak delikatna dawka wysiłku fizycznego np. w formie joggingu, może się okazać naprawdę pomocna.

Suplementy diety

Odpowiednio dobrane suplementy diety z melatoniną mogą być bardzo pomocne. Zanim jednak zdecydujesz się wspierać swój organizm w ten sposób – skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania, czy też dowiedzieć się więcej na temat ewentualnych skutków ubocznych.

Unikanie stresu

Jednym z podstawowych sposobów na to, by wygrać w potyczce organizm versus jest leg, jest unikanie stresu. Oczywiście, jeśli mowa o podróży służbowej, może to być nieco trudniejsze niż w przypadku wycieczki na drugą stronę globu w celu turystycznym – warto jednak mieć świadomość, że stres może spotęgować objawy jet lagu, co motywuje do podjęcia wysiłku jego unikania w miarę możliwości. By zmniejszyć jego poziom, warto zadbać też o polisę, na przykład ubezpieczenie turystyczne. By  sprawdzić różne oferty, poszukaj na Kioskpolis.pl – to zaawansowana, ale prosta w obsłudze porównywarka.

Jakie błędy należy unikać podczas podróży służbowej, aby uniknąć jet lagu?

Jest kilka “szkolnych” błędów, które popełnia wiele osób podczas podróży służbowej do innej strefy czasowej. Warto je znać i ich unikać, co już da Ci przewagę nad tym nieprzyjemnym zjawiskiem.

Nadmierna konsumpcja alkoholu i kofeiny

Będąc na pokładzie samolotu, zadbaj o właściwe nawodnienie – ale wodą mineralną (!), a nie kawą, czy alkoholem – które są znane z tego, że odwadniają organizm. Sęk w tym, że właściwe nawodnienie sprzyja zminimalizowaniu skutków jet lagu, zatem wnioski nasuwają się same.

Brak odpowiedniego snu i odpoczynku

Zgodnie ze wskazówkami zawartymi wyżej w tym artykule – postaraj się dostosować sen i odpoczynek do kierunku lotu. Ten delikatny sposób na przezwyciężenie objawów jet lagu pomoże Ci skutecznie nimi zarządzać, a nawet je maksymalnie zminimalizować.

Zbyt duża aktywność fizyczna

Również w czasie lotu nie należy forsować swojego organizmu. Nadmierna aktywność fizyczna – zarówno przed podróżą, w jej trakcie, jak i po dotarciu na miejsce, może spotęgować przykre objawy jet lagu. Staraj się więc tego unikać.

Podsumowanie najważniejszych informacji

Wiedza o tym, co to jest jet lag i ile trwa jest kluczowa do zrozumienia sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem, gdy Twój zegar biologiczny znajduje się na rozdrożu. Jednak kilka łatwych sposobów na przygotowanie się do podróży między strefami czasowymi, może w znaczny sposób pomóc zminimalizować objawy niedostosowania organizmu do takich zmian. Wybór odpowiedniego czasu przylotu, minimalizowanie stresu, właściwe nawodnienie organizmu, czy też pilnowanie lekkostrawności diety – wszystkie te starania pomogą Ci czuć się, jak najlepiej, gdy dotrzesz do celu i tym samym, korzystnie wpłyną na reprezentację firmy podczas pełnienia służbowych obowiązków.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Direct

Direct

Czym różni się ubezpieczenie direct od tego, które oferowane jest przez brokera ubezpieczeniowego? Z formalnego punktu widzenia – niczym, jedna i druga oferta będzie dokładnie taka sama, pod warunkiem, że podane są identyczne informacje. Różni ją wyłącznie sposób […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Nawet jeżeli dysponujesz małym zasobem gotówki, w niemal każdym zakresie  cenowym znajdziesz kilka ciekawych modeli, które warto kupić. Pamiętaj jednak, że samochód ekonomiczny to nie tylko taki, który jest oszczędny w spalaniu paliwa, ale i taki, który jest […]

więcej
10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech [Sezon 2024/2025]

10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech [Sezon 2024/2025]

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty? Jednym z najpopularniejszych kierunków jest malownicza, klimatyczna Italia. Doskonale sprawdzi się w przypadku pasjonatów, ale też osób, które dopiero po raz pierwszy chcą stanąć na stoku. Stoki narciarskie we Włoszech do […]

więcej