Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny do tego, by kupić najtańsze OC!

Wysokość składek na ubezpieczenia komunikacyjne jest ściśle zależna od wielu czynników. Na cenę mają wpływ liczne dane na temat kierowcy i samochodu. Dopiero pełny profil pojazdu oraz jego właściciela pozwala ocenić towarzystwu, jak duże jest potencjalne ryzyko, że dany klient może faktycznie brać udział w wypadku. Takie osoby mają wtedy automatycznie wyższe lub niższe składki. Wyjaśniamy, czy numer VIN samochodu ma znaczenie, kiedy chce się kupić najtańsze OC!

Numer VIN samochodu – co to takiego?

Każdy pojazd posiada unikatowy numer VIN. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy: Vehicle Identification Number, co oznacza: „Numer Identyfikacyjny Pojazdu”. Składa się on z 17 cyfr. Pierwsze trzy oznaczają region i nazwę producenta, kolejne sześć to typ pojazdu, a ostatnie osiem – numer własny egzemplarza. Potocznie dane te nazywa się również numerem nadwozia. Jest on bardzo ważny, ponieważ jest niepowtarzalnym oznaczeniem auta – pozwala odróżnić od siebie nawet dwa identyczne samochody. Można przyrównać go do swoistego DNA pojazdu.

Przeczytaj również: Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

By zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy przygotować następujące dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Firma z pewnością sprawdzi historię pojazdu, więc numer VIN jest rzeczywiście potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC. Znajduje się on jednak w dowodzie rejestracyjnym, więc nie trzeba szukać go na nadwoziu. Warto pamiętać, że jeśli zmienia się polisę, należy przygotować poprzednią umowę. Gdy posiadane auto współdzieli się jeszcze z innym kierowcą, np. partnerem, trzeba też przedstawić jego dane.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa i może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Nic dziwnego, że większości kierowców zależy na tym, by znaleźć najtańsze OC. Różnice w ofertach poszczególnych firm mogą być naprawdę duże. Umiejętnie znaleziona opcja pozwala zapłacić nawet o połowę mniej! Wariantów jest tak dużo, że można stracić głowę. Samodzielne przeglądanie każdej strony zajęłoby wiele godzin. Jak więc najszybciej znaleźć najlepszą z nich?

Najtańsze OC można w kilkanaście minut nie tylko odszukać, ale też kupić przez internet! Nasza porównywarka ubezpieczeń na podstawie wypełnionego formularza online przygotowuje zestawienie najbardziej korzystnych ofert, wraz z cenami składek. To świetny i wygodny sposób na znalezienie najbardziej opłacalnej polisy.

Numer VIN samochodu jest bardzo ważnym elementem w procesie kupna polisy. By nabyć najtańsze OC, musisz go podać, dlatego przygotuj wtedy swoje prawo jazdy oraz dowód osobisty i rejestracyjny.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Najtańsze OC 2020 – prognozy

Najtańsze OC 2020 – prognozy

Przez ostatnie trzy lata rynek ubezpieczeń AC i OC przeszedł bardzo duże zmiany. W myśl obowiązujących przepisów, wiele towarzystw ubezpieczeniowych było zmuszonych dorównać ceny swoich polis, przez co ich oferty przestały być konkurencyjne względem największych ubezpieczycieli. Czy rok […]

więcej