Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny do tego, by kupić najtańsze OC!

Wysokość składek na ubezpieczenia komunikacyjne jest ściśle zależna od wielu czynników. Na cenę mają wpływ liczne dane na temat kierowcy i samochodu. Dopiero pełny profil pojazdu oraz jego właściciela pozwala ocenić towarzystwu, jak duże jest potencjalne ryzyko, że dany klient może faktycznie brać udział w wypadku. Takie osoby mają wtedy automatycznie wyższe lub niższe składki. Wyjaśniamy, czy numer VIN samochodu ma znaczenie, kiedy chce się kupić najtańsze OC!

Czym jest numer VIN? 

Każdy pojazd posiada unikatowy numer VIN. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy: Vehicle Identification Number, co oznacza: „Numer Identyfikacyjny Pojazdu”.

Skład i struktura numeru VIN 

Numer VIN składa się z 17 cyfr. Pierwsze 3 oznaczają region i nazwę producenta, kolejne 6 to typ pojazdu, a ostatnie 8 – numer własny egzemplarza. Potocznie dane te nazywa się również numerem nadwozia.

Przeczytaj również: Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

Funkcje i zastosowanie numeru VIN w praktyce

Jest on bardzo ważny, ponieważ jest niepowtarzalnym oznaczeniem auta – pozwala odróżnić od siebie nawet dwa identyczne samochody. Można przyrównać go do swoistego DNA pojazdu, dzięki któremu można poznać jego historię. Numer VIN ułatwia również zakup właściwych części zamiennych do auta.

Co można dowiedzieć się z numeru VIN?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Numer VIN jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z bazy CEPiK. Znając go, sprawdzisz szereg informacji na temat samochodu, które mogą przydać Ci się podczas zakupu auta. Dysponując numerem VIN, możesz przede wszystkim sprawdzić, czy auto nie figuruje jako kradzione. Dowiesz się również, czy stan licznika jest zgodny z ostatnim odczytem, a także czy auto ma ważne badania techniczne. Dzięki numerowi VIN sprawdzisz, czy pojazd uczestniczył w poważnym wypadku i doszło do usterek, które zagrażają bezpieczeństwu w czasie jazdy.

Czy każdy pojazd ma numer VIN? 

Numer VIN dotyczy pojazdów, które wyprodukowany zostały po 1981 roku. Auta starsze mogą mieć albo numer VIN, albo numer seryjny, który zawiera od 5 do aż 13 znaków.

Jak prawidłowo odczytać numer VIN? 

Numer VIN to dzisiaj 17 znaków, które dzielone są na 3 człony. Są to:

  • WMI obejmujący 3 pierwsze znaki;
  • VDS, czyli 6 kolejnych znaków;
  • VIS, czyli 8 ostatnich znaków.

Trzy pierwsze znaki mówią nam o tym, kto wyprodukował auto, a także w jakim kraju miało to miejsce. 6 kolejnych wskazuje na typ pojazdu, a także jego cechy. Dowiemy się z nich więc między innymi, jaki typ nadwozia został zastosowany w danym samochodzie. Ostatnie 8 znaków to unikatowy numer identyfikacyjny, który jest inny w przypadku każdego auta. Dostarcza informacji na temat:

  • wersji silnika;
  • rodzaju napędu;
  • zastosowanego wyposażenia;
  • roku produkcji.

Zawiera również oznaczenie fabryki, w której samochód powstał.

Numery VIN i normy ISO 

To, jak wygląda obecnie numer VIN określane jest przez normę ISO 3779. To właśnie ona wskazuje, że jest to numer, na który składa się 17 znaków.

Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu? 

Lokalizacja numeru VIN w różnych modelach pojazdów 

Numer VIN może znajdować się w różnych miejscach samochodu. Zdarza się, że umieszczany jest na:

  • tabliczce znamionowej znajdującej się na podszyciu auta od strony kierowcy;
  • na słupku bocznym od strony kierowcy;
  • przegrodzie czołowej;
  • ramie nośnej przy przednim kole od strony pasażera;
  • prawym nadkolu.

To, gdzie ostatecznie naniesiony zostanie numer VIN uzależnione jest od praktyk konkretnego producenta. I tak na przykład w autach marki Opel najczęściej znajduje się on na przegrodzie czołowej bądź wzmocnieniu czołowym. Z kolei w BMW należy go szukać na wzmocnieniu bocznym z prawej strony, przegrodzie czołowej bądź obudowie deski rozdzielczej, ale po lewej stronie.

Numer VIN w dokumentach – co szukać? 

Jeśli chcesz znaleźć numer VIN w dokumentach auta, sięgnij po dowód rejestracyjny. Umieszczony jest on w rubryce, która oznaczona jest literą E. Pamiętaj, że nie ma on znaków rozdzielających, co oznacza, że jego forma jest ciągła.

Jak sprawdzić numer VIN? 

Sposoby na weryfikację stanu pojazdu przez VIN 

Dysponując numerem VIN, możesz zweryfikować przekazane Ci przez sprzedające informacje na temat aut. Wystarczy, że skorzystać z usługi Historia Pojazdu, aby dowiedzieć się, czy pojazd:

  • ma ważną polisę OC;
  • ma ważne badania techniczne;
  • nie jest kradziony.

Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo ewentualnej transakcji.

Sprawdzanie numeru VIN za darmo – czy to możliwe? 

Korzystanie z usługi Historia Pojazdu, w której sprawdzić można auto, dysponując numerem VIN, jest darmowe. To oznacza, że nie poniesiesz żadnych kosztów.

Co można odkryć, sprawdzając numer VIN w Internecie? 

Decydując się na sprawdzenie numeru VIN, możesz odkryć, że auto, które zamierzałeś kupić, jest kradzione. Może również okazać się, że samochód brał udział w poważnym wypadku, którego konsekwencją były usterki zagrażające bezpieczeństwu w czasie jazdy.

Numer VIN i proces rejestracji pojazdu 

Czy numer VIN jest potrzebny do rejestracji pojazdu? 

Wypełniając wniosek o rejestrację auta, musisz podać szereg danych, wśród których znajduje się między innymi numer VIN lub numer nadwozia. To oznacza, że bez niego nie będziesz w stanie zarejestrować pojazdu.

Numer VIN a badanie techniczne pojazdu 

Podczas badania technicznego sprawdzany jest numer VIN pojazdu. Na jego podstawie diagnosta weryfikuje niektóre informacje na temat auta, a także przesyła ich aktualizację w zakresie na przykład stanu licznika.

Numery VIN i ryzyko fałszerstwa 

Jak numer VIN może pomóc w wykryciu oszustwa? 

Sprawdzając numer VIN, możesz zweryfikować stan prawny auta, co oznacza, że dowiesz się, czy nie było ono kradzione.

Czy numer VIN może być fałszowany? 

Na szczęście proceder związany na fałszowaniu numerów VIN bądź ich podmienianiu jest bardzo rzadko. Zawiera on bowiem zbyt dużo informacji na temat pojazdu, aby można było dopasować go do innego auta.

Specjalistyczne firmy obsługujące numery VIN 

Jak firmy specjalistyczne mogą pomóc w analizie numeru VIN? 

Na rynku działają specjalistyczne firmy, które zajmują się generowaniem raportów. Dostarczane są one komercyjnym podmiotom zajmującym się odtwarzaniem historii pojazdów. Jeśli nie chcesz samodzielnie weryfikować numeru VIN, możesz skorzystać z usług fachowców, którzy zrobią to za Ciebie.

Czym są dekodery numery VIN i jak ich używać? 

Dekoder VIN to nic innego, jak narzędzie, z pomocą którego rozkodujesz numer VIN. Tym samym uzyskasz wszystkie informacje na temat pojazdu.

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

By zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy przygotować następujące dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Firma z pewnością sprawdzi historię pojazdu, więc numer VIN jest rzeczywiście potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC. Znajduje się on jednak w dowodzie rejestracyjnym, więc nie trzeba szukać go na nadwoziu. Warto pamiętać, że jeśli zmienia się polisę, należy przygotować poprzednią umowę. Gdy posiadane auto współdzieli się jeszcze z innym kierowcą, np. partnerem, trzeba też przedstawić jego dane.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa i może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Nic dziwnego, że większości kierowców zależy na tym, by znaleźć najtańsze OC. Różnice w ofertach poszczególnych firm mogą być naprawdę duże. Umiejętnie znalezione OC to szansa na zmniejszenie wydatku o niemałą kwotę! Wariantów jest tak dużo, że można stracić głowę. Samodzielne przeglądanie każdej strony zajęłoby wiele godzin. Jak więc najszybciej znaleźć najlepszą z nich?

Najtańsze OC można w kilkanaście minut nie tylko odszukać, ale też kupić przez internet! Nasza porównywarka ubezpieczeń na podstawie wypełnionego formularza online przygotowuje zestawienie najbardziej korzystnych ofert, wraz z cenami składek. To świetny i wygodny sposób na znalezienie najbardziej opłacalnej polisy.

Często zadawane pytania odnośnie numerów VIN 

Jak poznać historię samochodu, korzystając z numeru VIN?

Usługa Historia Pojazdu dostępna jest dla wszystkich osób fizycznych, które chcą poznać historię auta. Wystarczy podać numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji, aby dowiedzieć się, na przykład, czy auto nie jest kradzione.

Czy można samemu poprawić numer VIN?

Niedopuszczalne jest samodzielne przebijanie czy poprawiane numeru VIN.

Co grozi za przebicie numeru VIN?

Samodzielne przebicie numeru VIN jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Przykładowe numery VIN i co mogą oznaczać 

Przykładowy numer VIN może wyglądać następująco:

1G1YY26U0651XXXXX

Pierwsza cyfra – 1 – odnosi się do kraju produkcji, litera to identyfikator producenta, pierwsza cyfra, litera G oraz druga cyfra to kod producenta. Kolejne 4 znaki mówią o wyposażeniu auta. Znajdujące się za literą U 0 wskazuje na typ pojazdu, cyfra 6 wskazuje rok, a 5 na miejsce produkcji. Ostatnie 6 znaków to indywidualny numer identyfikacyjny pojazdu.

Numer VIN i historia pojazdu: Jak to się łączy? 

Numer VIN to indywidualny numer, który pozwala na identyfikację pojazdu, a więc też sprawdzenie jego historii. Dysponując nim, a także numerem rejestracyjnym oraz datą pierwszej rejestracji, można szybko i bez opłat uzyskać informację dotyczące samochodu.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Zgodnie z polskim prawem, zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób chętnie dokupuje jeszcze inne polisy, które przydają się w trudnych sytuacjach na drodze (i nie tylko). Świadczenia te są niezwykle pomocne, ale bywają […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz […]

więcej
Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw! W Wielkiej Brytanii nie […]

więcej