Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny do tego, by kupić najtańsze OC!

Wysokość składek na ubezpieczenia komunikacyjne jest ściśle zależna od wielu czynników. Na cenę mają wpływ liczne dane na temat kierowcy i samochodu. Dopiero pełny profil pojazdu oraz jego właściciela pozwala ocenić towarzystwu, jak duże jest potencjalne ryzyko, że dany klient może faktycznie brać udział w wypadku. Takie osoby mają wtedy automatycznie wyższe lub niższe składki. Wyjaśniamy, czy numer VIN samochodu ma znaczenie, kiedy chce się kupić najtańsze OC!

Numer VIN samochodu – co to takiego?

Każdy pojazd posiada unikatowy numer VIN. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy: Vehicle Identification Number, co oznacza: „Numer Identyfikacyjny Pojazdu”. Składa się on z 17 cyfr. Pierwsze trzy oznaczają region i nazwę producenta, kolejne sześć to typ pojazdu, a ostatnie osiem – numer własny egzemplarza. Potocznie dane te nazywa się również numerem nadwozia. Jest on bardzo ważny, ponieważ jest niepowtarzalnym oznaczeniem auta – pozwala odróżnić od siebie nawet dwa identyczne samochody. Można przyrównać go do swoistego DNA pojazdu.

Przeczytaj również: Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

Czy numer VIN samochodu jest potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC?

By zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy przygotować następujące dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Firma z pewnością sprawdzi historię pojazdu, więc numer VIN jest rzeczywiście potrzebny do tego, by kupić najtańsze OC. Znajduje się on jednak w dowodzie rejestracyjnym, więc nie trzeba szukać go na nadwoziu. Warto pamiętać, że jeśli zmienia się polisę, należy przygotować poprzednią umowę. Gdy posiadane auto współdzieli się jeszcze z innym kierowcą, np. partnerem, trzeba też przedstawić jego dane.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa i może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Nic dziwnego, że większości kierowców zależy na tym, by znaleźć najtańsze OC. Różnice w ofertach poszczególnych firm mogą być naprawdę duże. Umiejętnie znaleziona opcja pozwala zapłacić nawet o połowę mniej! Wariantów jest tak dużo, że można stracić głowę. Samodzielne przeglądanie każdej strony zajęłoby wiele godzin. Jak więc najszybciej znaleźć najlepszą z nich?

Najtańsze OC można w kilkanaście minut nie tylko odszukać, ale też kupić przez internet! Nasza porównywarka ubezpieczeń na podstawie wypełnionego formularza online przygotowuje zestawienie najbardziej korzystnych ofert, wraz z cenami składek. To świetny i wygodny sposób na znalezienie najbardziej opłacalnej polisy.

Numer VIN samochodu jest bardzo ważnym elementem w procesie kupna polisy. By nabyć najtańsze OC, musisz go podać, dlatego przygotuj wtedy swoje prawo jazdy oraz dowód osobisty i rejestracyjny.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Zgodnie z polskim prawem, zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób chętnie dokupuje jeszcze inne polisy, które przydają się w trudnych sytuacjach na drodze (i nie tylko). Świadczenia te są niezwykle pomocne, ale bywają […]

więcej
Najtańsze OC Łódź

Najtańsze OC Łódź

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Zgodnie z przepisami, ma identyczne warunki dla każdego kierowcy, ale jego cena jest zależna od wielu różnych czynników – w tym też miejsca zamieszkania. Zastanawiasz się, na jaki wydatek się przygotować? […]

więcej
Najtańsze OC Bydgoszcz

Najtańsze OC Bydgoszcz

Każdy polski kierowca jest prawnie zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ jej warunki dyktują przepisy, zawsze oferuje takie samo wsparcie. Pomimo tego, cena tej polisy nie jest uśredniona. Wpływ na jej wysokość ma wiele kryteriów, w tym […]

więcej