Numer IBAN – co to jest i jak go znaleźć?

Numer IBAN – co to jest i jak go znaleźć?

Oceń ten wpis

Chcesz zrobić zakupy w jednym z zagranicznych sklepów internetowych? Nawiązałeś współpracę z firmą, która ma siedzibę poza granicami Polski? W obu tych sytuacjach niezbędne będzie wykonanie zagranicznego przelewu. Do sfinalizowania takiej transakcji potrzebować będziesz numeru IBAN. Czym on jest i w jaki sposób można go znaleźć?

Co to jest IBAN?

Przekazanie pieniędzy za granicę w postaci przelewu odbywa się w standardzie IBAN. Co to jest – to pytanie każdego dnia zadaje sobie mnóstwo osób, które taki zagraniczny przelew wykonują po raz pierwszy. Otóż jest to skrót utworzony od angielskiego wyrażenia International Bank Account Number, co w tłumaczeniu na języku polski oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Numer ten istnieje od 2001 roku, a powstał on z inicjatywy Europejskiego Komitetu Standardów Bankowych. Początkowo miał usprawniać transakcje bankowe w ramach Unii Europejskiej, w chwili obecnej numery rachunków w standardzie IBAN funkcjonują w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Są wśród nich nie tylko kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, ale także niektóre z Ameryki Południowej (np. Brazylia) i Afryki (Egipt).

Dzięki numerowi IBAN wykonywanie zagranicznych przelewów stało się o wiele prostsze i szybsze. Jest to możliwe dzięki temu, że numer ten zawiera między innymi kod kraju, w którym rachunek bankowy jest prowadzony.

Do czego potrzebny jest numer IBAN?

Stworzenie numeru IBAN sprawiło, że wykonanie przelewów transgranicznych stało się znacznie prostsze. Dzięki niemu możesz zarówno wykonać przelew na zagraniczne konto, jak i otrzymać środki z zagranicy na konto założone w banku działającym w kraju. Numer IBAN został skonstruowany w taki sposób, aby opisywał zarówno dany bank, jak i właściciela rachunku bankowego.

W zależności od konkretnego kraju nr IBAN składa się z szeregu cyfr i znaków. W naszym kraju numery rachunków bankowych opisywane są poprzez składający się z dwudziestu sześciu cyfr Numer Rachunku Bankowego – w skrócie NRB. Pierwsze dwie cyfry w tym numerze oznaczają sumę kontrolną numeru rachunku bankowego, kolejne osiem cyfr to numer rozliczeniowy konkretnego banku, następne szesnaście cyfr to indywidualny numer rachunku klienta konkretnego banku. Aby numer NBR był zgodny ze standardem IBAN, zawiera on także składający się z dwóch liter kod kraju – w przypadku Polski są to litery PL.

Długość numeru IBAN w poszczególnych krajach może mocno od siebie się różnić. Przykładowo w Norwegii składa się on z piętnastu znaków, a we Francji i Grecji jest ich dwadzieścia siedem. W Polsce i na Cyprze kod IBAN składa się z dwudziestu ośmiu znaków.

Sytuacji, w których będziesz potrzebować numeru IBAN są dwie. Będzie on Ci potrzebny, gdy zechcesz wykonać przelew zagraniczny – będzie on mógł został zrealizowany tylko wtedy, jeżeli pod numerem konta wpiszesz kod przypisany danemu krajowi. Także w sytuacji, gdy to Ty będziesz adresatem zagranicznego przelewu, numer IBAN jest niezbędny – w tym przypadku kod kraju musi wpisać jego zleceniodawca.

Skąd wziąć numer IBAN?

Wiesz już, co to jest IBAN, z pewnością więc chcesz wiedzieć, skąd wziąć IBAN. Prawidłowe wykonanie zagranicznego przelewu nie należy do trudnych zadań – aby go wykonać, musisz znać swój numer IBAN oraz ten należący do adresata przelewu. Swój numer znajdziesz z łatwością, w tym celu możesz:

  • Przejrzeć umowę zawartą z bankiem o prowadzenie konta. Na pewno znajduje się w niej kod IBAN.
  • Zalogować się na swoje konto internetowe. Numer IBAN może być widoczny od razu po zalogowaniu, jeśli nie, znajdziesz go w zakładce zawierającej informacje o Twoim rachunku.
  • Uruchomić aplikację mobilną banku. Numer IBAN będzie widoczny, od razu, gdy się do niej zalogujesz.

Numer IBAN możesz też wygenerować samodzielnie – wystarczy, że do numeru swojego rachunku bankowego dodasz kod „PL”. Jeżeli odbiorca przelewu nie podał Ci swojego numeru IBAN, skonstruujesz go w taki sam sposób – wystarczy, że znasz kod kraju, w którym znajduje się bank prowadzący jego konto. Przykładowo dla banku we Francji będzie to FR, w Niemczech DE, a w Hiszpanii ES.

Jak sprawdzić IBAN?

Nawet wiedząc, co to jest numer IBAN, musisz pamiętać przed zatwierdzeniem transakcji o sprawdzeniu, czy wszystkie dane zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Poprawność numeru IBAN możesz zweryfikować dzięki temu, że zawiera on sumę kontrolną – znajduje się on zaraz po kodzie kraju. Prawidłowość numeru zweryfikujesz, korzystając na przykład z algorytmów, które znajdziesz na stronach internetowych, ale możesz to zrobić także samodzielnie. W tym drugim przypadku sprawdź przede wszystkim, czy kolejne liczby zostały wpisane prawidłowo. Policz też liczbę znaków – przekonasz się w ten sposób, czy jest ona odpowiednia dla danego kraju. Sprawdzając poprawność numeru IBAN, musisz zapisać go bez spacji, a następnie cztery pierwsze znaki przenieść na koniec. W przypadku polskiego konta w miejsce liter wstaw liczbę 2521 i otrzymaną liczbę podziel przez 7 – jeśli otrzymany wynik wyniesie 1, to znaczy, że numer IBAN jest prawidłowy.

Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz opłacić hotel bądź wynajem auta zagranicznym przelewem? Zadbaj kompleksowo o bezpieczny i komfortowy wypoczynek – weź pod uwagę ubezpieczenie OC. Jeśli wyjeżdżasz własnym autem, możesz potrzebować także ubezpieczenia AC. przyda się także ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Korzystając z narzędzia, jakim jest porównywarka OC AC, wybierzesz najlepszą polisę dla siebie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Porsche

Porsche

Polisy motoryzacyjne mogą być dostępne na różnych warunkach cenowych. W poszczególnych towarzystwach, zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, można spotkać się zarówno z nieco innymi warunkami, jak i też cenami. Do zrealizowania takich działań można wykorzystać specjalistyczne strony internetowe. […]

więcej
Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Korzystanie z Państwowej opieki zdrowotnej to dla wielu Polaków tylko dodatek do usług medyczny, na których bazują. Coraz popularniejsze stają się prywatne firmy świadczące usługi medyczne, które są w stanie zaoferować bardzo wysoki poziom usług przy zachowaniu bardzo […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej
Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Zimą łatwiej dopada nas marazm i rozleniwienie. Nie warto ulegać takim nastrojom – narty w Austrii poprawią humor oraz dodadzą energii. Podpowiadamy, jak zorganizować alpejski urlop dla pięciu osób, tak by każdy był zadowolony z wyjazdu! Jeśli chciałbyś […]

więcej