Wszystko, co musisz wiedzieć o numerze IBAN

Wszystko, co musisz wiedzieć o numerze IBAN

5/5 - (Ocen: 1)

Chcesz zrobić zakupy w jednym z zagranicznych sklepów internetowych? Nawiązałeś współpracę z firmą, która ma siedzibę poza granicami Polski? W obu tych sytuacjach niezbędne będzie wykonanie zagranicznego przelewu. Do sfinalizowania takiej transakcji potrzebować będziesz numeru IBAN. Czym on jest i w jaki sposób można go znaleźć? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Co to jest numer IBAN? Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego: definicja

Przekazanie pieniędzy za granicę w postaci przelewu odbywa się w standardzie IBAN. Co to jest – to pytanie każdego dnia zadaje sobie mnóstwo osób, które taki zagraniczny przelew wykonują po raz pierwszy. Niżej wyjaśniamy, jaka jest definicja tego pojęcia i o czy musisz pamiętać, jeżeli chcesz poznać numer IBAN swojego rachunku bankowego. Otóż jest to skrót utworzony od angielskiego wyrażenia International Bank Account Number, co w tłumaczeniu na języku polski oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Numer ten istnieje od 2001 roku, a powstał on z inicjatywy Europejskiego Komitetu Standardów Bankowych. Początkowo miał usprawniać transakcje bankowe w ramach Unii Europejskiej, w chwili obecnej numery rachunków w standardzie IBAN funkcjonują w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Są wśród nich nie tylko kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, ale także niektóre z Ameryki Południowej (np. Brazylia) i Afryki (Egipt).

Dzięki numerowi IBAN wykonywanie zagranicznych przelewów stało się o wiele prostsze i szybsze. Jest to możliwe dzięki temu, że numer ten zawiera między innymi kod kraju, w którym rachunek bankowy jest prowadzony.

Z czego składa się numer IBAN w Polsce?

Stworzenie numeru IBAN sprawiło, że wykonanie przelewów transgranicznych stało się znacznie prostsze. Dzięki niemu możesz zarówno wykonać przelew na zagraniczne konto, jak i otrzymać środki z zagranicy na konto założone w banku działającym w kraju. Numer IBAN został skonstruowany w taki sposób, aby opisywał zarówno dany bank, jak i właściciela rachunku bankowego.

W zależności od konkretnego kraju nr IBAN składa się z szeregu cyfr i znaków. W naszym kraju numery rachunków bankowych opisywane są poprzez składający się z dwudziestu sześciu cyfr Numer Rachunku Bankowego – w skrócie NRB. Pierwsze dwie cyfry w tym numerze oznaczają sumę kontrolną numeru rachunku bankowego, kolejne osiem cyfr to numer rozliczeniowy konkretnego banku, następne szesnaście cyfr to indywidualny numer rachunku klienta konkretnego banku. Aby numer NBR był zgodny ze standardem IBAN, zawiera on także składający się z dwóch liter kod kraju – w przypadku Polski są to litery PL.

Długość numeru IBAN w poszczególnych krajach może mocno od siebie się różnić. Przykładowo w Norwegii składa się on z piętnastu znaków, a we Francji i Grecji jest ich dwadzieścia siedem. W Polsce i na Cyprze kod IBAN składa się z dwudziestu ośmiu znaków.

Sytuacji, w których będziesz potrzebować numeru IBAN są dwie. Będzie on Ci potrzebny, gdy zechcesz wykonać przelew zagraniczny – będzie on mógł został zrealizowany tylko wtedy, jeżeli pod numerem konta wpiszesz kod przypisany danemu krajowi. Także w sytuacji, gdy to Ty będziesz adresatem zagranicznego przelewu, numer IBAN jest niezbędny – w tym przypadku kod kraju musi wpisać jego zleceniodawca.

Czym różni się IBAN od numeru konta?

Numer IBAN i numer Twojego rachunku bankowego to nie są pojęcia tożsame, ale znając numer konta, łatwo przekształcisz go w format międzynarodowy. Jak? IBAN tworzy się w bardzo prosty sposób: wystarczy dodać do numeru rachunku 2 duże litery, które identyfikują kraj jego lokalizacji. W Polsce, jak już wspomnieliśmy wyżej, standardem numeracji rachunków bankowych jest NRB – jeżeli chcesz zmienić go w IBAN musisz umieścić na początku znaków oznaczenie PL. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Załóżmy, że Twój numer konta to: 60 1151 1128 1000 0096 3124 4935. Numer IBAN będzie wyglądał następująco: PL60 1151 1128 1000 0096 3124 4935.

Gdzie można znaleźć numer IBAN?

Wiesz już, co to jest IBAN, z pewnością więc chcesz wiedzieć również, skąd wziąć numer IBAN. Prawidłowe wykonanie zagranicznego przelewu nie należy do trudnych zadań – aby go zrealizować, musisz znać swój numer IBAN oraz ten należący do adresata przelewu. W dalszej części naszego artykułu znajdziesz wszystkie informacje, które mogą Ci być potrzebne. 

Jak odnaleźć numer IBAN mojego rachunku bankowego?

Swój numer IBAN znajdziesz z łatwością. W tym celu możesz zrobić jedną z trzech rzeczy:

  • Przejrzeć umowę zawartą z bankiem o prowadzenie konta. Na pewno znajduje się w niej kod IBAN,
  • Zalogować się na swoje konto internetowe. Numer IBAN może być widoczny od razu po zalogowaniu, jeśli nie, znajdziesz go w zakładce zawierającej informacje o Twoim rachunku,
  • Uruchomić aplikację mobilną banku. Numer IBAN będzie widoczny, od razu, gdy się do niej zalogujesz.

Jak wyjaśniliśmy Ci wcześniej, numer IBAN możesz też wygenerować samodzielnie – wystarczy, że do numeru swojego rachunku bankowego dodasz kod „PL”.

Gdzie znajduje się numer IBAN na karcie bankowej?

Numeru IBAN rachunku nie znajdziesz na karcie bankomatowej wydanej do Twojego konta, ale tak jak już pisaliśmy, łatwo utworzysz go samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z podanych wyżej wskazówek. 

Jak zdobyć numer IBAN innego konta?

Jeżeli odbiorca przelewu nie podał Ci swojego numeru IBAN, skonstruujesz go w taki sam sposób jak numer IBAN własnego rachunku – wystarczy, że znasz kod kraju, w którym znajduje się bank prowadzący jego konto. Przykładowo dla banku we Francji będzie to FR, w Niemczech DE, a w Hiszpanii ES.

Jak wykorzystywany jest numer IBAN?

Są dwie sytuacje, w których będziesz potrzebować numeru IBAN. Będzie on Ci niezbędny, gdy zechcesz wykonać przelew zagraniczny – będzie on mógł został zrealizowany tylko wtedy, jeżeli przed numerem konta wpiszesz kod przypisany danemu krajowi. Także w sytuacji, gdy to Ty będziesz adresatem zagranicznego przelewu, numer IBAN jest niezbędny – w tym przypadku kod kraju musi wpisać jego zleceniodawca.

Do czego służy numer IBAN?

Numer IBAN to konieczność, jeżeli chcesz przelać pieniądze na rachunek, który nie jest prowadzony na terytorium Polski, np. robiąc zakupy w jednym z zagranicznych sklepów online. Jeżeli pominiesz litery, które pozwalają na identyfikację kraju prowadzenia konta, do realizacji Twojego przelewu ostatecznie nie dojdzie, dlatego to bardzo ważne, żebyś pilnował tej kwestii. Podsumowując: IBAN służy do wykonywania płatności międzynarodowych. 

Numery IBAN w przelewach międzynarodowych

Numer IBAN jest niezbędny, jeżeli realizujesz przelewy zagraniczne w ramach systemów SEPA oraz SWIFT. Poza numerem IBAN, jeżeli chcesz zrobić przelew międzynarodowy, musisz znać imię i nazwisko posiadacza rachunku, jego adres oraz kod BIC/SWIFT. O tym, czym on jest przeczytasz w dalszej części naszego artykułu. 

Czy numer IBAN jest potrzebny do przelewów krajowych?

Numer IBAN jest wymagany wyłącznie w przelewach międzynarodowych, co oznacza, że nie potrzebujesz go, jeżeli przelewasz środki w ramach przelewu krajowego, czyli na konto prowadzone na terenie Polski. 

Weryfikacja numeru IBAN – jak sprawdzić poprawność numeru?

Nawet wiedząc, co to jest numer IBAN, musisz pamiętać przed zatwierdzeniem transakcji o sprawdzeniu, czy wszystkie dane zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Przede wszystkim, upewnij się, czy dobrze przepisałeś numer konta, na który chcesz przelać pieniądze

Poprawność numeru IBAN możesz zweryfikować dzięki temu, że zawiera on sumę kontrolną – znajduje się on zaraz po kodzie kraju. Prawidłowość numeru sprawdzisz, korzystając na przykład z algorytmów, które znajdziesz na stronach internetowych, ale możesz to zrobić także samodzielnie. W tym drugim przypadku sprawdź przede wszystkim, czy kolejne liczby zostały wpisane prawidłowo. Policz też liczbę znaków – przekonasz się w ten sposób, czy jest ona odpowiednia dla danego kraju. Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że długość numeru IBAN zmienia się w zależności od państwa, w którym jest prowadzony rachunek, dlatego zawsze sprawdzaj liczbę znaków dla określonej lokalizacji. 

Czy istnieją narzędzia do weryfikacji numeru IBAN?

W Internecie znajdziesz specjalne narzędzia przeznaczone do szybkiej weryfikacji numeru IBAN, ale z powodzeniem zrobisz to również na własną rękę. Kalkulatory IBAN zazwyczaj konwertują podstawowe numery rachunków bankowych do numeru IBAN oraz często dodatkowo weryfikują jego poprawność. Narzędzia do weryfikacji numeru IBAN mogą być szczególnie przydatne osobom, które często robią przelewy międzynarodowe i zazwyczaj na raz przesyłają większą ich liczbę.

Jak unikać błędów podczas wpisywania numeru IBAN?

Jeżeli chcesz uniknąć błędów podczas wpisywania numeru IBAN, przede wszystkim, nigdy nie rób tego w pośpiechu. Działanie pod presją czasu to zdecydowanie większe ryzyko pomyłki. Poza tym zawsze sprawdzaj dane, które wpisałeś. Te zasady dotyczą zresztą wszystkich rodzajów przelewów, również tych krajowych. 

Numer IBAN a kod SWIFT (BIC)

W przypadku przelewów międzynarodowych, poza numerem IBAN, może być również wymagane podanie kodu SWIFT (BIC). Co to jest? Dlaczego tych dwóch pojęć nie można używać zamiennie? SWIFT to skrót wyrażenia Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication i jest używany w stosunku do instytucji finansowych. Więcej wyjaśniamy poniżej!

Czym różnią się numer IBAN a kod SWIFT

Kod IBAN i SWIFT mają zupełnie inne przeznaczenie. SWIFT (BIC) to międzynarodowy kod, który definiuje uczestników systemu SWIFT, np. konkretny bank. Składa się z 8 lub 11 znaków i w jego skład wchodzą: unikalny identyfikator instytucji, kod kraju zgodny z normą ISO 3166-1, kod lokalizacji oraz identyfikator oddziału instytucji (nieobowiązkowy, ale jeżeli jest podawany, kod SWIFT ma 11 znaków). Podstawowym zadaniem kodu SWIFT jest przyspieszenie transferu środków, dzięki wyeliminowaniu banków pośredniczących. 

Jak znaleźć kod SWIFT?

Kodu SWIFT szukaj na stronie internetowej banku. Pamiętaj, żeby zawsze upewniać się, że kod, którego używasz jest w 100% poprawny, dlatego na wszelki wypadek nie przepisuj go z niesprawdzonych źródeł. Niewłaściwy kod może nie tylko opóźnić przelew, ale również zwiększyć opłaty za transakcję, a nawet spowodować, że pieniądze zostaną zwrócone nadawcy. 

Kiedy potrzebny jest kod SWIFT przy operacjach z wykorzystaniem numeru IBAN?

Kod SWIFT instytucji finansowej obsługującej rachunek odbiorcy może być niezbędny, jeżeli wykonujesz przelew w systemie SWIFT, który działa w niemal wszystkich krajach świata i pozwala jego uczestnikom na bezpieczną wymianę informacji. W odróżnieniu od systemu SEPA, który obsługuje wyłącznie transakcje w euro, SWIFT nie nakłada podobnych ograniczeń i umożliwia wykonanie płatności w dowolnej walucie. 

Przykładowe numery IBAN w polskich bankach

Na podstawie cyfr, które składają się na numer IBAN, możesz łatwo sprawdzić, który bank prowadzi rachunek. Wystarczy, że zidentyfikujesz 4 cyfry, które znajdują się na trzecim, czwartym, piątym oraz szóstym miejscu analizowanego numeru konta, nie uwzględniając symbolu PL. Spróbujmy to wyjaśnić na konkretnym przykładzie: dla numeru IBAN PL 64102066668823648912809683, cyframi, które pozwolą na identyfikację banku będzie kombinacja 1020, co oznacza, że nasze „wymyślone” konto byłoby prowadzone przez PKO BP. 

Jak wygląda numer IBAN w PKO BP, mBanku, ING i Santander?

Identyfikatory poszczególnych instytucji bankowych sprawdzisz na stronie Narodowego Banku Polskiego, stronach internetowych poszczególnych banków oraz za pośrednictwem specjalnych narzędzi dostępnych w Internecie. Identyfikator PKO BP to, jak już wiesz, 1020. Niżej podajemy identyfikatory innych 9 instytucji, które działają w Polsce.

  • mBank: 1140,
  • ING Bank Śląski: 1050,
  • Santander Bank: 2120,
  • Bank Millennium: 1160,
  • Bank Pocztowy: 1320,
  • BNP Paribas: 2030,
  • Alior Bank: 2490,
  • VeloBank: 2930,
  • Pekao SA: 1240.

Płatności międzynarodowe a numer IBAN

Niezależnie od tego, czy z prowadzonego w Polsce konta płacisz rachunki za usługi zrealizowane poza granicami kraju, czy rezerwujesz wymarzony pobyt w zagranicznym hotelu, musisz znać numer IBAN rachunku odbiorcy. Jeżeli przed numerem konta nie wpiszesz kodu wybranego kraju, przelew może nie zostać zrealizowany. Jest również ryzyko, że zwrot środków na konto zostanie obarczony konkretnymi kosztami, co będzie dla Ciebie stanowiło niepotrzebny wydatek.

Jak wykonać przelew międzynarodowy za pomocą numeru IBAN?

Realizacja przelewu międzynarodowego jest bardzo podobna do wykonywania przelewu krajowego, z tą różnicą, że poza imieniem i nazwiskiem oraz adresem odbiorcy, będziesz dodatkowo potrzebował numeru IBAN jego rachunku oraz kodu SWIFT instytucji finansowej. Możliwe, że wymagane będzie również podanie osoby, która ureguluje opłatę za przelew. Zanim sfinalizujesz transakcję przypominamy o konieczności sprawdzenia poprawności podanych przez Ciebie danych. 

Dlaczego koszty przelewów międzynarodowych są wysokie?

Koszt przelewów międzynarodowych wynika przede wszystkim z tego, że działający w Polsce bank, któremu zlecasz przetransferowanie pieniędzy poza granicę kraju, musi skorzystać z infrastruktury międzynarodowej oraz sieci innych banków. Zdarza się, że przelew musi „przejść” przez szereg banków, które pełnią funkcję pośredniczącą. Opłatę pobiera nie tylko bank wysyłający środki – czasami może jej wymagać również bank odbiorcy. 

Numer IBAN a szybkość realizacji przelewów międzynarodowych

Dzięki numerom IBAN możliwe jest szybkie i proste transferowanie środków w ramach przelewów zagranicznych. Dlaczego to takie ważne? Ten sam standard zapisu numerów rachunków pozwala na szybsze i prostsze rozliczenie transakcji. W czasach, w których przelewy międzynarodowe są codziennością, ich uproszczenie było absolutnie niezbędne. 

Najczęściej zadawane pytania o numer IBAN

Wyjaśniliśmy Ci już, czym jest numer IBAN i dlaczego ma tak duże znaczenie dla sprawnej realizacji przelewów międzynarodowych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, jak prawidłowo wykonać przelew zagraniczny. Na koniec przygotowaliśmy jeszcze dla Ciebie odpowiedzi na kilka pytań, które często pojawiają się w temacie numerów IBAN – sprawdź!

Czy numer IBAN jest ważny na zawsze?

Integralną częścią numeru IBAN jest numer Twojego rachunku, dlatego dopóki działa konto bankowe, IBAN powinien być taki sam. 

Czy numer IBAN identyfikuje właściciela konta?

Numer IBAN to unikalny identyfikator, który opisuje zarówno bank prowadzący rachunek, jak i jego właściciela w przelewach zagranicznych, dzięki czemu tego rodzaju transakcje mogą być rozliczane w uproszczony sposób. 

Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz opłacić hotel bądź wynajem auta zagranicznym przelewem? Zadbaj kompleksowo o bezpieczny i komfortowy wypoczynek – weź pod uwagę ubezpieczenie OC. Jeśli wyjeżdżasz własnym autem, możesz potrzebować także ubezpieczenia AC. przyda się także ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Korzystając z narzędzia, jakim jest porównywarka OC AC, wybierzesz najlepszą polisę dla siebie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający […]

więcej
Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu jest zawsze zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wartość auta. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiegają wyceny samochodów oraz co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel w zaskakujący dla Ciebie sposób obliczył cenę […]

więcej
Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z […]

więcej