Nowe przepisy dla kierowców –  co zmieni się w 2020 roku?

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2020 roku?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

2020 rok zbliża się wielkimi krokami. To też moment, w którym wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i eliminowania zachowań utrudniających poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zobacz, co zmieni się od 2020 roku!

Choć nowe przepisy dla Polaków będą czymś premierowym, wiele z nich funkcjonuje już na całym świecie od lat. Dużo czasu zajęło, aby Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło potencjał i ułatwienie w nowych regulacjach, ale najważniejsze jest, że prawo o ruchu drogowym właśnie wchodzi w życie. Czego możemy się spodziewać?

Tworzenie korytarza życia – aby służby ratownicze docierały jeszcze szybciej!

Tworzenie korytarza życia

Pierwszą pozytywną informacją jest usystematyzowanie protokołu dla tworzenia korytarza życia. W Polsce to zjawisko nie było dotąd uchwalone i wielu kierowców utrudniało pracę służbom ratowniczym. Niektórzy nawet korzystali z takiego korytarza, jadąc nim pod prąd, by nie stać zbyt długo w korku.

Obecnie przepisy związane z tworzeniem korytarza życia wejdą na chwilę przed nowym rokiem. Zasada będzie prosta i w zależności od liczby pasów ruchu, kierowcy w momencie zagrożenia, wypadków, korków na autostradach itp. będą musieli  zachować się następująco:

  • Przy dwóch pasach ruchu – kierujący na lewym pasie zjeżdżają skrajnie w lewo, natomiast z prawej strony – skrajnie w prawo. Celem jest stworzenie pasa dla karetki, pogotowia czy asysty policji.
  • Przy trzech pasach ruchu i więcej – zawsze stosować będzie się taką samą zasadę. Kierujący na skrajnie lewym pasie – zjeżdża do lewej, natomiast reszta – do prawej. Aby lepiej zrozumieć zasadę, wystarczy podnieść prawą dłoń i wyobrazić sobie, że kciuk jest skrajnym lewym pasem ruchu, a korytarz życia zawsze powstaje między nim, a palcem wskazującym.

Szacuje się, że rocznie na polskich drogach dochodzi do 32 tysięcy wypadków samochodowych. Stworzenie korytarza życia przyspiesza dotarcie służb ratowniczych do poszkodowanych i umożliwia im ratowanie życia. W Polsce to zjawisko dopiero zacznie formalnie funkcjonować, ale w innych krajach europejskich, np. na Węgrzech, działa ono od lat 80-tych.

Jazda na suwak – czyli zmniejszenie agresji wśród kierujących

Jazda na suwak

Tworzące się długie korki na jednym (najczęściej zwężającym się) pasie ruchu to codzienność na polskich drogach. Kierowcy wpychają się przed maski innych samochodów, a firmy ubezpieczeniowe tylko zacierają ręce. Otarcia, stłuczki i agresja to niemal codzienność. Jednak od nowego roku będzie to wspomnieniem, ponieważ unormowano tzw. jazdę na suwak (inaczej: na zakładkę).

Zasada będzie prosta – przy zwężającym się pasie, samochody będą jeździć na zakładkę, np. pierwszy ten z pasa ruchu, po nim wjeżdża kolejny ze zwężającego się, następnie ten z „drożnego” i tak dalej. Ważną zasadą jest zachowanie bezpiecznej odległości, aby nie dochodziło do wypadków. Nikt przecież nie chce dodatkowo korzystać z ubezpieczenia OC czy ubezpieczenia AC w tak prostej czynności, prawda?

Kontrole przez policję w dowolnym miejscu

Kontrole przez policję

Kolejną zmianą w przepisach jest umożliwienie policji zatrzymywanie się w dowolnym miejscu. Na zakazie, chodniku czy niewidocznej alejce. Będą mieli prawo do kontrolowania kierowców, m.in. sprawdzą aktualne badania techniczne auta, ubezpieczenie samochodu czy niezbędne wyposażenie (apteczkę, trójkąt) itp. Należy też pamiętać, aby wykonywać polecenia policjanta. Jeżeli uzna on, że utrudniane jest mu przeprowadzanie czynności, może wręczyć mandat w wysokości 500 złotych!

Wniosek z tego jest bardzo prosty. Kierowca powinien działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie tylko bezpiecznie się poruszać, ale i zadbać o innych uczestników ruchu drogowego. Warto też przypomnieć o bezwypadkowej jeździe, aby nie tracić zniżki OC. Niestety, ale każde zderzenie uderzy nas po kieszeni.

Jeżeli szukasz nowego ubezpieczyciela, koniecznie skorzystaj z naszej porównywarki OC, pozwoli to dobrać najkorzystniejszą ofertę. Nawet jeżeli jeszcze nie jesteś właścicielem samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC, aby oszacować, który z modeli aut jest lubiany przez TU, a polisy będą korzystne finansowo.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

Kierowcę w trasie może spotkać wiele nieprzyjemnych przygód. Nie tylko wypadki są ryzykowne. Sam pojazd może nagle ulec awarii lub zostać uszkodzony przez jakieś czynniki zewnętrzne. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto […]

więcej
Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Od końca 2019 roku wszystko drożeje – w tym również polisy komunikacyjne. Według badań statystycznych, najmniej za auta podobno płaci się na Podkarpaciu. Sprawdziliśmy jakie są średnie składki za ubezpieczenie OC/AC w Rzeszowie! Szukasz właśnie polisy na nowy […]

więcej