Najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej

Najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej

Oceń ten wpis

Branża motoryzacyjna zmienia się z roku na rok. Nic dziwnego! Koncerny cały czas pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają uczynić podróżowanie samochodami jeszcze wygodniejszym i przede wszystkim – bezpieczniejszym. Dobrym „drogowskazem” wytyczanych zmian są modele koncepcyjne czołowych marek, które obrazowo pokazują, jakimi autami będziemy poruszali się w przyszłości. W tym artykule podpowiemy Ci, które trendy w motoryzacji wybijają się na pierwszy plan oraz co decyduje o ich popularności.

 Polacy plasują się w europejskiej czołówce pod względem posiadanej liczby aut w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Taki stan rzeczy może wynikać m.in. z braku rozwiniętej komunikacji publicznej w niektórych częściach naszego kraju. W Unii Europejskiej widać również rosnący trend rejestracji nowych samochodów. Zainteresowanie autami przekłada się natomiast na dynamiczne zmiany w sektorze motoryzacyjnym, o których Ci dzisiaj opowiemy.

Jakie zmiany społeczno-kulturowe wpływają na rozwój nowych trendów w motoryzacji?

Najnowsze trendy w motoryzacji wyznaczają trzy podstawowe zmiany – inflacja, problemy łańcucha dostaw związane z pandemią COVID-19 i wybuchającymi konfliktami zbrojnymi oraz rosnąca świadomość ekologiczna współczesnych społeczeństw.

 • Rosnące ceny energii oraz surowców przekładają się na większe koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie, wymuszają korektę ofert cenowych samochodów – zarówno nowych, jak i używanych oraz części zamiennych.
 • Pandemia COVID-19 przyczyniła się do poważnego przerwania łańcucha dostaw, utrudniając dostęp do nowych aut i wydłużając czas oczekiwania na wybrane modele w niektórych przypadkach nawet do 12 miesięcy. Problemy związane z dostawami wynikają również z braków kadrowych. Dla branży motoryzacyjnej to jasny sygnał, żeby procesy produkcyjne przenosić do regionów o unormowanej sytuacji społeczno-politycznej.
 • Obecnie przeciętny konsument ma coraz większą świadomość tego, jak użytkowanie samochodów wpływa na środowisko naturalne, np. z uwagi na emisję spalin. Do głosu coraz częściej dochodzą politycy oraz organizacje o nastawieniu proekologicznym, a UE wprowadza kolejne rozwiązania, które mają na celu rozwój gospodarki ekologicznej. To z kolei wymusza konkretne zmiany na branży motoryzacyjnej, m.in. rosnącą produkcję samochodów elektrycznych, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jakie są obecnie najpopularniejsze trendy w motoryzacji?

Analizując trendy w branży motoryzacyjnej, nie sposób nie zauważyć bardzo wyraźnych zmian, określających dość konkretny kierunek rozwoju tego sektora. W przyszłości auta będą przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska i spersonalizowane.

 • „Elektryki” górą – rosnąca popularność samochodów elektrycznych jest zauważalna w całej Unii Europejskiej. Polacy również coraz częściej deklarują chęć ich zakupu. Dotyczy to zarówno samochodów w pełni elektrycznych, jak również hybryd oraz hybryd typu plug-in. Powodów jest wiele: świadomość postępujących zmian klimatu, chęć uniezależnienia się od nieodnawialnych paliw i obawa o niestabilność ich cen czy przepisy prawne, które w niekorzystny sposób odbijają się na opłacalności użytkowania pojazdów z silnikiem spalinowym.
 •  Pojazdy autonomiczne – samochód, który jedzie sam, bez kierowcy? Brzmi jak scenariusz filmu science-fiction, ale takie rozwiązanie jest jak najbardziej realne i aktualnie znajduje się w fazie testów. Dla wielu osób to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę długie trasy, w czasie których osoba prowadząca auto może odczuwać zmęczenie. Wolny czas w trakcie podróży będzie można spożytkować na odpoczynek lub rozrywkę.
 •  Rosnąca popularność automatycznych skrzyni biegów – automatyczna skrzynia biegów to ogromna wygoda. Kierowca nie musi samodzielnie zmieniać biegów, co ma szczególne znaczenie w przypadku mało dynamicznej jazdy, np. w dużym mieście, w którym zazwyczaj dużo czasu spędza się w korkach.
 •  Indywidualizacja wyposażenia – personalizacja to trend, który zdecydowanie rośnie w siłę! Widać go również w branży motoryzacyjnej. Coraz częściej czołowe marki udostępniają klientom konfiguratory, w których mogą wybrać rozwiązania i systemy, które chcieliby zastosować w swoim aucie, dostosowując je do własnych potrzeb i co równie ważne – możliwości finansowych. W przyszłości prawdopodobnie pójdzie to jeszcze dalej i konsumenci będą mogli wybierać również kolor pojazdu czy wygląd wnętrza.
 •  Intuicyjność – współczesna technologia dąży do maksymalnego upraszczania procesów, czyniąc je jak najbardziej intuicyjnymi. Dotyczy to także samochodów! Samouczące się systemy nawigujące, automatyczne dopasowanie ustawienia fotela do potrzeb użytkownika, wirtualny asystent – to tylko niektóre udogodnienia, które będzie można znaleźć w samochodach przyszłości.

 Jakie innowacje i technologie zmieniają oblicze branży motoryzacyjnej?

Nowe trendy w motoryzacji intensywnie wykorzystują zaawansowane technologicznie systemy wspomagania kierowców. Ma to na celu nie tylko uprzyjemnić jazdę, ale również sprawić, że będzie ona bardziej bezpieczna i zredukuje niebezpieczeństwo wypadków drogowych, związane ze zmęczeniem czy rozproszeniem osoby kierującej pojazdem.

Na branżę motoryzacyjną w ostatnim czasie ogromny wpływ wywiera również sztuczna inteligencja (AI). Już teraz pojawiają się rozwiązania, w których sztuczna inteligencja komunikuje się z kierowcą, żeby wywołać u niego określone reakcje. Zadaniem AI będzie również zbieranie danych, na podstawie których system dostosuje działanie samochodu do potrzeb i preferencji użytkownika.

Jakie są perspektywy rozwoju i przyszłość trendów w motoryzacji?

Można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości branża motoryzacyjna będzie skupiała się w dalszym ciągu na optymalizowaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań wspierających ekologiczne podejście do produkcji samochodów oraz rozwijaniu funkcji bazujących na sztucznej inteligencji. Specjaliści wskazują, że branża rozwinie się również w kierunku większego wykorzystania w procesie produkcyjnym materiałów pochodzących z recyklingu.

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu samochodów i motocykli?

Zmiany dotyczą nie tylko konstrukcji samochodów, ale również ich designu, który ma być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim – funkcjonalny. Poza indywidualizacją projektów, na rynku zauważalnych jest również kilka innych trendów.

 • Proste bryły – minimalistyczny design jest dzisiaj widoczny w każdej sferze naszego życia. Upraszczamy projekty mieszkań, ubrań i opakowań produktów. Samochody przyszłości zdecydowanie wpisują się w ten trend – w ich konstrukcji widoczne będą smukłe, płynne linie i eleganckie, ale proste elementy wykończeniowe.
 •  Płynna zmiana kolorów – przeciętny konsument już dzisiaj ma do wyboru nietypowe, oryginalne kolory samochodów. Bardzo możliwe, że w przyszłości ich paleta będzie jeszcze szersza lub, jak wspomnieliśmy wyżej, będziesz mógł wybrać dowolny odcień już na etapie zamawiania wymarzonego modelu.
 •  Wykorzystanie ekologicznych materiałów – buty z jabłek to rozwiązanie, które dzisiaj już nikogo nie dziwi, a specjaliści twierdzą, że wykorzystanie roślinnych materiałów będzie widoczne również w sektorze motoryzacyjnym.

 

Niezależnie od tego, jak za kilka lat będą wyglądały samochody, już teraz musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie Twoich interesów jest ubezpieczenie OC – w Polsce obowiązkowe oraz ubezpieczenia dobrowolne, czyli ubezpieczenia AC (autocasco), ubezpieczenie Assistance w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Jeżeli chcesz zestawić ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu, nasza porównywarka OC AC Ci w tym pomoże. Wypełnij formularz i sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Zamiast kupować używany samochód, wolisz dopłacić i kupić nowy, prosto z salonu? A może taka decyzja okaże się oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu? Jeżeli poważnie myślisz o “świeżym” samochodzie, dowiedz się w jaki sposób znaleźć korzystną ofertę. Przeanalizuj […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej
Autem na Węgry – o czym pamiętać?

Autem na Węgry – o czym pamiętać?

Przed każdą zagraniczną podróżą samochodem należy sprawdzić wszelkie przepisy ruchu drogowego obowiązujące w kraju, przez który przebiega trasa. Jakie zasady będą Cię dotyczyły w czasie podróży na Węgry? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć za granicą!

więcej
Co to jest immobilizer i do czego służy?

Co to jest immobilizer i do czego służy?

Co to jest immobilizer i do czego służy? Producenci samochodów sięgają po coraz to nowsze rozwiązania, których zadaniem jest ustrzec właścicieli przed kradzieżą, a więc tym, z czym z pewnością nikt nie chciałby się zetknąć. Jednym z tych, […]

więcej