Najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej

Najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej

Oceń ten wpis

Branża motoryzacyjna zmienia się z roku na rok. Nic dziwnego! Koncerny cały czas pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają uczynić podróżowanie samochodami jeszcze wygodniejszym i przede wszystkim – bezpieczniejszym. Dobrym „drogowskazem” wytyczanych zmian są modele koncepcyjne czołowych marek, które obrazowo pokazują, jakimi autami będziemy poruszali się w przyszłości. W tym artykule podpowiemy Ci, które trendy w motoryzacji wybijają się na pierwszy plan oraz co decyduje o ich popularności.

 Polacy plasują się w europejskiej czołówce pod względem posiadanej liczby aut w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Taki stan rzeczy może wynikać m.in. z braku rozwiniętej komunikacji publicznej w niektórych częściach naszego kraju. W Unii Europejskiej widać również rosnący trend rejestracji nowych samochodów. Zainteresowanie autami przekłada się natomiast na dynamiczne zmiany w sektorze motoryzacyjnym, o których Ci dzisiaj opowiemy.

Jakie zmiany społeczno-kulturowe wpływają na rozwój nowych trendów w motoryzacji?

Najnowsze trendy w motoryzacji wyznaczają trzy podstawowe zmiany – inflacja, problemy łańcucha dostaw związane z pandemią COVID-19 i wybuchającymi konfliktami zbrojnymi oraz rosnąca świadomość ekologiczna współczesnych społeczeństw.

  • Rosnące ceny energii oraz surowców przekładają się na większe koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie, wymuszają korektę ofert cenowych samochodów – zarówno nowych, jak i używanych oraz części zamiennych.
  • Pandemia COVID-19 przyczyniła się do poważnego przerwania łańcucha dostaw, utrudniając dostęp do nowych aut i wydłużając czas oczekiwania na wybrane modele w niektórych przypadkach nawet do 12 miesięcy. Problemy związane z dostawami wynikają również z braków kadrowych. Dla branży motoryzacyjnej to jasny sygnał, żeby procesy produkcyjne przenosić do regionów o unormowanej sytuacji społeczno-politycznej.
  • Obecnie przeciętny konsument ma coraz większą świadomość tego, jak użytkowanie samochodów wpływa na środowisko naturalne, np. z uwagi na emisję spalin. Do głosu coraz częściej dochodzą politycy oraz organizacje o nastawieniu proekologicznym, a UE wprowadza kolejne rozwiązania, które mają na celu rozwój gospodarki ekologicznej. To z kolei wymusza konkretne zmiany na branży motoryzacyjnej, m.in. rosnącą produkcję samochodów elektrycznych, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jakie są obecnie najpopularniejsze trendy w motoryzacji?

Analizując trendy w branży motoryzacyjnej, nie sposób nie zauważyć bardzo wyraźnych zmian, określających dość konkretny kierunek rozwoju tego sektora. W przyszłości auta będą przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska i spersonalizowane.

  • „Elektryki” górą – rosnąca popularność samochodów elektrycznych jest zauważalna w całej Unii Europejskiej. Polacy również coraz częściej deklarują chęć ich zakupu. Dotyczy to zarówno samochodów w pełni elektrycznych, jak również hybryd oraz hybryd typu plug-in. Powodów jest wiele: świadomość postępujących zmian klimatu, chęć uniezależnienia się od nieodnawialnych paliw i obawa o niestabilność ich cen czy przepisy prawne, które w niekorzystny sposób odbijają się na opłacalności użytkowania pojazdów z silnikiem spalinowym.
  •  Pojazdy autonomiczne – samochód, który jedzie sam, bez kierowcy? Brzmi jak scenariusz filmu science-fiction, ale takie rozwiązanie jest jak najbardziej realne i aktualnie znajduje się w fazie testów. Dla wielu osób to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę długie trasy, w czasie których osoba prowadząca auto może odczuwać zmęczenie. Wolny czas w trakcie podróży będzie można spożytkować na odpoczynek lub rozrywkę.
  •  Rosnąca popularność automatycznych skrzyni biegów – automatyczna skrzynia biegów to ogromna wygoda. Kierowca nie musi samodzielnie zmieniać biegów, co ma szczególne znaczenie w przypadku mało dynamicznej jazdy, np. w dużym mieście, w którym zazwyczaj dużo czasu spędza się w korkach.
  •  Indywidualizacja wyposażenia – personalizacja to trend, który zdecydowanie rośnie w siłę! Widać go również w branży motoryzacyjnej. Coraz częściej czołowe marki udostępniają klientom konfiguratory, w których mogą wybrać rozwiązania i systemy, które chcieliby zastosować w swoim aucie, dostosowując je do własnych potrzeb i co równie ważne – możliwości finansowych. W przyszłości prawdopodobnie pójdzie to jeszcze dalej i konsumenci będą mogli wybierać również kolor pojazdu czy wygląd wnętrza.
  •  Intuicyjność – współczesna technologia dąży do maksymalnego upraszczania procesów, czyniąc je jak najbardziej intuicyjnymi. Dotyczy to także samochodów! Samouczące się systemy nawigujące, automatyczne dopasowanie ustawienia fotela do potrzeb użytkownika, wirtualny asystent – to tylko niektóre udogodnienia, które będzie można znaleźć w samochodach przyszłości.

 Jakie innowacje i technologie zmieniają oblicze branży motoryzacyjnej?

Nowe trendy w motoryzacji intensywnie wykorzystują zaawansowane technologicznie systemy wspomagania kierowców. Ma to na celu nie tylko uprzyjemnić jazdę, ale również sprawić, że będzie ona bardziej bezpieczna i zredukuje niebezpieczeństwo wypadków drogowych, związane ze zmęczeniem czy rozproszeniem osoby kierującej pojazdem.

Na branżę motoryzacyjną w ostatnim czasie ogromny wpływ wywiera również sztuczna inteligencja (AI). Już teraz pojawiają się rozwiązania, w których sztuczna inteligencja komunikuje się z kierowcą, żeby wywołać u niego określone reakcje. Zadaniem AI będzie również zbieranie danych, na podstawie których system dostosuje działanie samochodu do potrzeb i preferencji użytkownika.

Jakie są perspektywy rozwoju i przyszłość trendów w motoryzacji?

Można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości branża motoryzacyjna będzie skupiała się w dalszym ciągu na optymalizowaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań wspierających ekologiczne podejście do produkcji samochodów oraz rozwijaniu funkcji bazujących na sztucznej inteligencji. Specjaliści wskazują, że branża rozwinie się również w kierunku większego wykorzystania w procesie produkcyjnym materiałów pochodzących z recyklingu.

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu samochodów i motocykli?

Zmiany dotyczą nie tylko konstrukcji samochodów, ale również ich designu, który ma być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim – funkcjonalny. Poza indywidualizacją projektów, na rynku zauważalnych jest również kilka innych trendów.

  • Proste bryły – minimalistyczny design jest dzisiaj widoczny w każdej sferze naszego życia. Upraszczamy projekty mieszkań, ubrań i opakowań produktów. Samochody przyszłości zdecydowanie wpisują się w ten trend – w ich konstrukcji widoczne będą smukłe, płynne linie i eleganckie, ale proste elementy wykończeniowe.
  •  Płynna zmiana kolorów – przeciętny konsument już dzisiaj ma do wyboru nietypowe, oryginalne kolory samochodów. Bardzo możliwe, że w przyszłości ich paleta będzie jeszcze szersza lub, jak wspomnieliśmy wyżej, będziesz mógł wybrać dowolny odcień już na etapie zamawiania wymarzonego modelu.
  •  Wykorzystanie ekologicznych materiałów – buty z jabłek to rozwiązanie, które dzisiaj już nikogo nie dziwi, a specjaliści twierdzą, że wykorzystanie roślinnych materiałów będzie widoczne również w sektorze motoryzacyjnym.

 

Niezależnie od tego, jak za kilka lat będą wyglądały samochody, już teraz musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie Twoich interesów jest ubezpieczenie OC – w Polsce obowiązkowe oraz ubezpieczenia dobrowolne, czyli ubezpieczenia AC (autocasco), ubezpieczenie Assistance w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Jeżeli chcesz zestawić ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu, nasza porównywarka OC AC Ci w tym pomoże. Wypełnij formularz i sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Prace budowlane w mieszkaniu mogą skutkować różnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami, które będą wymagały sporych wydatków, więc ubezpieczenie mieszkania na czas remontu to doskonały sposób, aby zabezpieczyć się przed kosztami. Wybór odpowiedniego produktu dostępnego w towarzystwie ubezpieczeniowym, pozwala zabezpieczyć się […]

więcej
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych oraz kiedy się kasują?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych oraz kiedy się kasują?

Jeśli jesteś kierowcą, który nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, musisz liczyć się z tym, że zostaniesz ukarany. Mandat, który przyjdzie Ci zapłacić to jednak nie wszystko. Otrzymasz również punkty karne. Pamiętaj, że w przypadku zgromadzenia ich określonej ilości […]

więcej
Winiety Bułgaria

Winiety Bułgaria

Planując wyjazd turystyczny do Bułgarii, musisz pamiętaj, że na terenie tego kraju – tak, jak w wielu innych miejscach Europy – obowiązują winiety. To oznacza, że osoby poruszające się samochodem są zobowiązane do ich zakupu. Niedopełnienie tego obowiązku […]

więcej
Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i otrzymać […]

więcej