Winiety Bułgaria

Winiety Bułgaria

4/5 - (Ocen: 1)

Planując wyjazd turystyczny do Bułgarii, musisz pamiętaj, że na terenie tego kraju – tak, jak w wielu innych miejscach Europy – obowiązują winiety. To oznacza, że osoby poruszające się samochodem są zobowiązane do ich zakupu. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z ryzykiem wysokiego mandatu karnego. Bułgarską winietę możesz kupić zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie na granicy.

Już na etapie planowania wyjazdu warto sprawdzić informacje na temat bułgarskich winiet. To najprostszy sposób, aby dowiedzieć się, jak kupić winietę.  Dotyczy to również warunków cenowych, z którymi można spotkać się przy kupowaniu różnych wersji w zależności od typu pojazdu, którym się podróżuje. 

Podstawowe informacje o winietach w Bułgarii

Bułgaria jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie systemu opłat za korzystanie z dróg w postaci winiet. Terminem tym określa się dowód uiszczenia należnej opłaty. Jeszcze nie tak dawno w Bułgarii stosowane były kolorowe naklejki, które kierowcy naklejali na szyby. Od 2019 stosowane są winiety elektroniczne.

Kraj ten różni się od innych pod względem płatności za korzystanie z dróg. O ile na przykład w Austrii czy Czechach płacimy jedynie za wybrane drogi, tak w Bułgarii opłaty pobierane są za przejazdy wszystkimi drogami krajowymi leżącymi poza miastami. Co to oznacza w praktyce? Jeśli planujesz podróż do Bułgarii, nie unikniesz zakupu winiety.

Rodzaje winiet w Bułgarii

Jeśli pod uwagę weźmiemy czas, to wyróżniamy 5 rodzajów winiet:

  • Weekendowe – ich ważność obejmuje okres od godziny 12.00 w piątek do godziny 23.59 w niedzielę.
  • Tygodniowe -termin ich ważności to siedem kolejnych dni od zakupu.
  • Miesięczne – ważne są do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze, ale w kolejnym miesiącu. Oznacza to, że jeśli winietę kupisz 3 marca, to jej ważność upływa 4 kwietnia o godziny 23.59.
  • Kwartalne – ważne są do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze przypadającym za 3 miesiące od dnia zakupu.
  • Roczne – ważne są do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze przypadającym za rok od dnia zakupu.

Dostępne są winiety dla samochodów osobowych, małych pojazdów dostawczych, a także samochodów ciężarowych.

Gdzie i jak kupić winietę w Bułgarii?

Bułgarskie winiety można kupić w punktach stacjonarnych, do których zalicza się:

  • Punkty graniczne – winietę możesz bez żadnych problemów nabyć na przejściach granicznych.
  • Stacje paliw – to opcja ciesząca się największą popularnością. Winiety dostępne są na wszystkich stacjach, jakie znajdują się przy głównych drogach, kupisz je również na tych położonych w pobliżu granicy.
  • Poczty – sprzedaż winiet prowadzą wybrane oddziału Poczty Bułgarskiej.

W winietę warto zaopatrzyć się zaraz po przekroczeniu granicy. Dzięki temu można uniknąć problemów wówczas, gdy w danym miejscu winieta nie będzie dostępna.

Zamiast decydowania się na dokonanie zakupu winiet na granicy, można skorzystać z opcji zdalnej. Dla wielu kierowców zakup winiety online jest opcją najwygodniejszą. Przede wszystkim można na spokojnie zapoznać się z różnymi wersjami winiet. Pozwala to między innymi dopasować czas, na który dokona się zakupu, a także uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z wyborem zbyt długiego czasu obowiązywania winiety. Sprzedażą internetową winiet zajmuje się platforma BGTOLL, która wysyła winiety na podany przez kupującego adres mailowy. Co ważne, dba ona o bezpieczeństwo kupujących. Witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL, duży nacisk kładzie na politykę ochrony danych. Jeśli chcesz skorzystać z tej strony, musisz znać język angielski. Pamiętaj, że winiety bułgarskie dostępne są również na polskich serwisach, ale na ogół skorzystanie z ich usług wiąże się z nieco większą opłatą.

Jak działają winiety w Bułgarii na samochody ciężarowe?

Specjalna winieta do Bułgarii na TIR online jest kierowana do kierowców poruszających się samochodami ciężarowymi.

Przede wszystkim opłata drogowa jest uzależniona od co najmniej 5 czynników:

  • klasy emisji,
  • liczby przejechanych kilometrów,
  • masy pojazdu,
  • kategorii drogi,
  • liczby przejechanych kilometrów.

Wyjątki i zwolnienia z winiety w Bułgarii

Należy brać pod uwagę, że winiety do Bułgarii na motocykl nie są obowiązkowe. W wielu krajach taki obowiązek dotyczy wszystkich pojazdów. Jednak na terenie tego kraju motocykle mogą się poruszać po wszystkich drogach bez konieczności zrealizowania takiego zakupu.

Z obowiązku zakupu winiet zwolnieni są również właściciele i użytkownicy samochodów, u których stwierdzono pięćdziesiąt lub więcej procent niepełnosprawności. Dotyczy to również osób opiekujących się dziećmi, które uznano za trwale niepełnosprawne. Zwolnienie w tym przypadku przysługuje do ukończenia przez dziecko osiemnastu lat lub dwudziestu, jeśli uczęszcza do szkoły średniej.

Obowiązek winietowy w Bułgarii nie dotyczy również 2 rodzajów pojazdów:

  • ciągników kołowych;
  • przyczep ciągnikowych.

Jeśli chodzi o pojazdy rządowe, to winiet nie muszą posiadać auta 5 służb:

  • Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
  • Służby Bezpieczeństwa Narodowego;
  • Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego;
  • Pilnej Pomocy Medycznej;
  • Sił Zbrojnych.

Ile kosztuje winieta w Bułgarii?

Kupując ubezpieczenie, można wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń turystycznych, które pozwalają na wygodne zapoznanie się z różnymi cenami, co warto zrobić również przy zakupie winiet. Oczywiście wybór jest znacznie mniejszy. Warunki cenowe zależą od czasu, w którym będzie się korzystało z winiet.

Zdecydować można się na okres obowiązywania winiety przez:

  • weekend,
  • tydzień,
  • miesiąc,
  • kwartał,
  • rok.

Warto zdecydować się na odpowiednio dopasowany okres, gdyż wpłynie to na ceny winiet w Bułgarii. Nie ma sensu przepłacać. Gdy wyjeżdża się na krótki, weekendowy wypoczynek, wówczas można dokonać zakupu za około 25 złotych. Natomiast przy wyjeździe na dwa tygodnie, trzeba zdecydować się na winietę miesięczną. 

W przypadku samochodów osobowych koszt winiet prezentuje się następująco:

  • weekendowa 10 BGN (21 zł);
  • siedmiodniowa 15 BGN (33 zł);
  • miesięczna 30 BGN (66 zł);
  • trzymiesięczna 54 BGN (120 zł);
  • roczna 97 BGN (215 zł).

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew bułgarski, określany symbolem BGN. Jeden lew bułgarski to około 2,22 złote. Oczywiście kurs nie jest stały, o czym warto pamiętać, planując zakup winiety. Im lew bułgarski będzie droższy, tym więcej w przeliczeniu na złotówki zapłacimy za winietę.

Konsekwencje braku winiety w Bułgarii

Tak jak w wielu innych krajach, tak również w Bułgarii trzeba liczyć się z karą w przypadku braku aktualnej winiety. Jej wysokość uzależniona jest od typu pojazdu i waha się od 300 do 3000 BGN (od około 666 do 6660 złotych) . W przypadku aut osobowych wynosi 300 BGN (około 666 złotych).

Bułgaria bazuje na monitoringu wideo, za pomocą którego kontroluje autostrady i drogi krajowe przez całą dobę. Odczytuje numery tablicy rejestracyjnej, a uzyskane w ten sposób dane są porównywane z tymi zgromadzonymi przez Departament Poboru Opłat Drogowych.

Dodatkowe opłaty i ograniczenia dla winiet w Bułgarii

Jeśli w planach masz podróż samochodem mostem łączącym Bułgarię i Rumunię, pamiętaj, że konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. Jest ona różna dla różnych pojazdów i wynosi:

  • 6 euro dla aut osobowych (27 zł);
  • 13 euro dla pojazdów ciężarowych (59 zł);
  • 30 euro dla autobusów (135 zł).

Z kolei kierowcy ciężarówek muszą pamiętać, że wiele dróg jest dla nich w Bułgarii niedostępnych, co wiąże się z koniecznością znalezienia trasy alternatywnej. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzić jej przebieg i zweryfikować możliwość przejazdu.

Narodowa Administracja Drogowa i jej rola w winietach

Narodowa Administracja Drogowa to organ odpowiedzialny za winiety. Koordynuje ich sprzedaż, ustala zasady, jakich kierowcy poruszający się samochodami po Bułgarii zobowiązani są przestrzegać, jeśli chodzi o opłaty drogowe.

Wsparcie dla podróżnych w Bułgarii w przypadku problemów z winietami

Podróżni mający jakiekolwiek pytania dotyczące winiet mogą kontaktować się z National Toll Administration. Najrozsądniej jest zadzwonić na biuro obsługi klienta pod numer +359 700 108 76. Infolinia dostępna jest dla kierowców przez siedem dni w tygodniu od 8.00 do 20.00. Niezbędne informacje można uzyskać również drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres [email protected].

Podsumowanie

Bułgaria to kraj z najbardziej restrykcyjnym podejściem do opłat za przejazdy – o ile w większości państw płaci się wyłącznie za podróż autostradą, tak tutaj opłaty obowiązują na wszystkich drogach poza terenem zabudowanym. Brak winiety oznacza niemałe kary, dlatego tak ważne jest dopełnienie niezbędnych formalności. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem i kupno winiety online – to ogromna wygoda.

FAQ

Czy w Bułgarii wymagana jest winieta?

W Bułgarii podróżujący drogami poza terenem zabudowanym zobowiązani są do zakupu winiety.

Jakie są opcje czasowe dostępne przy zakupie winiety w Bułgarii?

W Bułgarii dostępne są winiety weekendowe, siedmiodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne.

Ile kosztuje winieta w Bułgarii i gdzie znaleźć aktualny cennik?

Aktualne ceny znaleźć można na stronie https://web.bgtoll.bg/, na której winiety można również kupić. Obecnie za winietę tygodniową trzeba zapłacić 13 BGN (29 zł), miesięczną 27 (60 zł), trzymiesięczną 48 (106 zł), a za roczną 87 BGN (192 zł).

Czy winietę w Bułgarii można kupić online?

Oczywiście, zakup winiety online nie stanowi żadnego problemu. Można to zrobić, wchodząc na stronę  https://web.bgtoll.bg/.

Jakie są konsekwencje jazdy bez ważnej winiety w Bułgarii?

Jazda bez ważnej winiety po bułgarskich drogach wiąże się z mandatem, którego wysokość waha się – w zależności od rodzaju pojazdu – od 300 do 3000 BGN (od około 663 do 6630 zł).

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Jak wskazują badania prowadzone wśród osób wyjeżdżających za granicę, aż 70 % osób korzysta z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Wniosek? Jesteśmy świadomi konieczności posiadania ubezpieczenia na wakacje za granicą, a co […]

więcej
Ubezpieczenie bezterminowe

Ubezpieczenie bezterminowe

Ubezpieczalnie oferują różne rodzaje ubezpieczeń. Poza możliwością zakupu polisy OC, AC czy turystycznymi i grupowymi, istnieje podział ze względu na ich termin. Zdecydowana większość ubezpieczeń jest zawierana na określony termin – na przykład kilka dni (ubezpieczenia turystyczne), rok […]

więcej
Dodge

Dodge

Przy każdym modelu samochodu można spotkać się z nieco innymi warunkami, na których można pozyskać ubezpieczenia. Z tego powodu już na etapie zakupu pojazdu warto ocenić koszty jego użytkowania. To jeden z czynników wpływających na opłacalność zakupu auta. […]

więcej
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej