Jeśli jesteś kierowcą, który nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, musisz liczyć się z tym, że zostaniesz ukarany. Mandat, który przyjdzie Ci zapłacić to jednak nie wszystko. Otrzymasz również punkty karne. Pamiętaj, że w przypadku zgromadzenia ich określonej ilości stracisz prawo jazdy, a to oznacza, że nie będziesz mógł prowadzić legalnie samochodu. Może to okazać się ogromnym problemem zwłaszcza wówczas, gdy jesteś zawodowym kierowcą lub musisz dojeżdżać do pracy. Jak sprawdzić punkty karne? Ile można mieć punktów karnych?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak sprawdzić punkty karne?
Wielu kierowców interesuje gdzie sprawdzić punkty karne. Ci, którzy mieli częściej do czynienia z Policją mogą nie pamiętać, ile punktów karnych mają na swoim koncie. Wśród takich kierowców bardzo często znajdują się ci, którzy szukają informacji na ten temat ponieważ nie wiedzą, jak mocno muszą pilnować się na drodze. Okazuje się, że sprawdzenie „stanu posiadania” w tym względzie jest naprawdę bardzo proste.
Jeśli chcesz szybko przekonać się, ile masz punktów karnych, możesz wykorzystać Internet. Wystarczy, że skorzystasz z usługi mobywatel. Aby założyć w niej konto, możesz skorzystać z profilu zaufanego lub zalogować się za pośrednictwem bankowości internetowej. Sprawdzenie posiadanych punktów w ten sposób jest naprawdę bardzo proste i zajmie Ci zaledwie kilka minut.
Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mogą skorzystać także z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli systemu CEPiK 2.0. Aby to zrobić, musisz wejść na stronę obywatel.gov.pl, a następnie kliknąć w zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. Potem pozostaje Ci wybranie opcji „Sprawdź swoje punkty karne”. Pamiętaj, że baza CEPiK dostępna jest dla osób posiadających profil zaufany.
Jak widać, odpowiedź na pytanie jak sprawdzić ilość punktów karnych online nie jest trudna.
Możesz również udać się do najbliższego komisariatu Policji. Funkcjonariusz ma obowiązek podać Ci liczbę punktów karnych. UWAGA: jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, musisz zrobić to samodzielnie. Nie ma możliwości, aby liczba punktów karnych została sprawdzona przez żonę/męża, dziecko czy inną bliską osobę. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość. Możesz poprosić o wystawienie zaświadczenia o ilości posiadanych punktów. Taka „usługa” jest jednak płatna – wiąże się z koniecznością uiszczenia 17 złotych.
Gdzie sprawdzić punktu karne?
Jak już wspomnieliśmy, masz kilka możliwości sprawdzenia „stanu posiadania” punktów karnych. Możesz wykorzystać aplikację mobywatel, z której korzystanie jest naprawdę proste. Pamiętaj, że daje Ci ona również wiele innych możliwości. Jeśli zainstalujesz ją na swoim smartfonie, będziesz mieć dostęp do następujących dokumentów w formie elektronicznej:
- dowód osobisty;
- prawo jazdy;
- certyfikat szczepienia przeciwko COVID – 19.
Możesz również sięgnąć po bazę CEPiK 2.0 bądź zdecydować się na wizytę na komisariacie. Masz więc do wyboru kilka możliwości, co sprawia, że z łatwością sprawdzisz ile masz punktów karnych. Możesz zrobić to bez wychodzenia z domu lub zdecydować się na bardziej tradycyjne rozwiązanie.
Zamiast jednak zastanawiać się jak sprawdzić liczbę punktów karnych, zadbaj o to, aby jeździć zgodnie z przepisami. Pamiętaj, że to najlepszy sposób na to, aby ubezpieczenie NNW komunikacyjne nie było Ci potrzebne. Spokojna jazda sprawi, że przydać może Ci się jedynie ubezpieczenie Assistance.
Ile można mieć punktów karnych?
Kiedy wiesz już jak można sprawdzić punkty karne, z pewnością zastanawiasz się jaka jest maksymalna ilość punktów karnych. Obowiązujące aktualnie prawo jasno wskazuje, że ci kierowcy, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami dłużej niż rok mogą mieć maksymalnie 24 punkty karne. Świeżo upieczeni kierowcy, a więc ci, którzy zdobyli uprawnienia w ciągu ostatniego roku, są pod specjalnym nadzorem. To oznacza, że w ich przypadku limit punktów karnych jest mniejszy – wynosi on zaledwie 20 punktów.
Punkty karne są bez wątpienia prawdziwym straszakiem na kierowców. Dla wielu są zdecydowanie bardziej dotkliwe niż kara finansowa. Zgromadzenie maksimum punktów karnych oznacza bowiem utratę prawa jazdy, co w przypadku wielu osób może być ogromnym problemem.
Kiedy kasują się punkty karne?
Taryfikator punktów karnych mocno zmienił się w ostatnim czasie. Zacznijmy od tego, że wraz z 17 września 2022 roku zniknęły kursy reedukacyjne. To oznacza, że zbijanie punktów karnych nie jest już takie proste. Dotychczas kierowcy, którzy niekoniecznie przestrzegali przepisów ruchu drogowego mogli zdecydować się na udział w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Oczywiście trzeba było za to zapłacić. Koszt oscylował wokół 500 złotych, co dla wielu nie było wygórowaną kwotą. Kurs trwał jedynie 6 godzin i pozwalał na zbicie 6 punktów. Piraci drogowi mogli wziąć w takim szkoleniu udział jedynie raz na sześć miesięcy.
Dzisiaj sytuacja jest jeszcze mniej optymistyczna. Ci, którzy notorycznie łamią prawo muszą pamiętaj, że obecnie udział w kursach redukujących liczbę punktów karnych nie jest możliwe. Co więcej, znacznie podniesiono ich liczbę za poszczególne przewinienia. Dotychczas za jedno wykroczenie kierowca mógł otrzymać 10 punktów. Dzisiaj jest to o 5 więcej. Istotna zmiana dotyczy również tego, kiedy zerują się punktu karne. Dotychczas kasowały się one po roku. Obecnie znikają dopiero po upływie dwóch lat i – co istotne – nie od daty popełnienia wykroczenia, ale zapłacenia mandatu. Jeśli go uiścić zobowiązania, punkty nie stracą ważności.
Jeśli chodzi o kursy reedukacyjne dla kierowców, to pojawił się pomysł, aby wróciły, ale w nieco innej formie. Zaproponowano, aby takie szkolenie trwało około 28 godzin, a czas ten miałby być podzielony na cztery dni. Co ważne, kursy pozwalające na redukcję punktów karnych miałyby składać się z dwóch części:
- teoretycznej;
- zajęć warsztatowych.
Pamiętaj, że coraz więcej mówi się również o zapewnieniu dostępu do bazy punktów karnych ubezpieczycielom. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut. To właśnie z OC sprawcy pokrywane są koszty naprawy uszkodzonych w wypadku bądź stłuczce aut. Przyjęto, że uzależnienie wysokości polisy od liczby punktów karnych, a więc prezentowanego stylu jazdy jest bardzo dobrym pomysłem. Mówiąc o OC, pamiętaj, że narzędziem, które pomoże Ci w wybraniu najbardziej korzystnej polisy jest porównywarka OC. Z łatwością znajdziesz również inne porównywarki, na przykład te, których przedmiotem zainteresowań są ubezpieczenia AC. Niezależnie od tego, czy kupujesz ubezpieczenie komunikacyjne, czy ubezpieczenie turystyczne, pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować podejmowaną decyzję.
Kiedy kasują się punkty karne to jedno z częściej zadawanych przez kierowców pytań. Zamiast jednak zastanawiać się nad tym, jak zredukować punkty karne, warto po prostu jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Pamiętaj, że zdjęcie nogi z gazu może uratować komuś życie.