Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Już ponad 4 miliony Polaków wyjechało w 2017 roku na wakacje. Ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie za granicą do pracy czy ubezpieczenie na wyjazd – np. narty czy snowboard – te polisy podróżni wybierają najczęściej. Wyjeżdżasz i szukasz dodatkowego zabezpieczenia? Sprawdź, co wybrać.

Ubezpieczenie podróżne – wyjazdy na wakacje

Ochrona podczas wyjazdu zagranicznego poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego to standard dla Polaków, którzy wybierają się na egzotyczne wakacje, majówkę do którejś z europejskich stolic czy wyjazd zimowy np. do Szwajcarii. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków, globtroterów wciąż przybywa – w 2017 roku na zagraniczne wakacje wyjechało około 4,2 mln Polaków, a dzięki wykupionym ubezpieczeniom podróżnym wielu z nich miało po prostu udane i beztroskie wakacje.

Ubezpieczenie podróżne – jak ubezpieczają się Polacy

Według danych Izby za cały 2016 rok ubezpieczyciele wypłacili około 170 mln zł z tytułu odwołanych rezerwacji hoteli, anulowanych biletów lotniczych, leczenia czy transportu chorych do kraju. Przykładem może być wypadek polskiego turysty w USA – ubezpieczyciel pokrył tu aż 800 tys. zł kosztów leczenia i transportu.

RYNEK UBEZPIECZEŃ W POLSCE

Według corocznego raportu PIU w Polsce wciąż panuje pewien paradoks. Polacy boją się ryzyka, ale jednocześnie ubezpieczają się… rzadziej od innych Europejczyków. Opłacane składki to zaledwie 3% PKB naszego kraju. To więcej niż np. na Węgrzech, Słowacji czy w Bułgarii, ale też kilkakrotnie mniej niż w przypadku liderów – Finlandii (11,4%) czy Holandii (10,7%).

Ubezpieczenie za granicą – wyjazdy do pracy

Kolejnym obszarem, w którym Polacy chętnie korzystają z dodatkowych polis, są ubezpieczenie za granicą na wyjazd do pracy. Według danych Work Service, ujętych w raporcie Migracje Zarobkowe Polaków IX – listopad 2018, aż 7 na 10 Polaków planujących emigrację decyduje się na nią ze względu na wysokość zarobków. I choć popularność wyjazdów spada (według danych tylko 8,6% ankietowanych rozważa obecnie emigrację zarobkową), to wyjazdy zagraniczne do pracy – a co za tym idzie kupowanie do pracy ubezpieczeń za granicą – są nadal popularne.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dlaczego Polacy decydują się na polisy podróżne? Ponieważ niewielkim kosztem mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przykładowo, wyjeżdżając do Niemiec w okresie wakacyjnym (od lipca do sierpnia) i określając cel podróży jako wyjazd do pracy, koszt polisy AXA Daleko od Domu to 11 zł dziennie. Obejmuje ona wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia (600 tys. zł) i kosztów ratownictwa (600 tys. zł), a także OC – 150 tys. zł i NNW – 20 tys. zł.

Więcej o wyjazdach do pracy, ubezpieczeniu EKUZ na terenie Unii Europejskiej, a także o dodatkowych polisach znajdziesz w naszym tekście Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę.

Ubezpieczenie za granicą do pracy

Czy Polacy są przekonani do ubezpieczeń podróżnych online?

Coraz chętniej wybieramy dodatkowe ubezpieczenia turystyczne. Czy jednak robimy to tylko z pomocą pośrednika, np. w agencji ubezpieczeniowej, a może sami – telefonicznie lub przez internet? Jak wynika z badań PIU, głównymi źródłami wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń są porady agenta ubezpieczeniowego, opinie przyjaciół lub rodziny, a także internetowe porównywarki ofert ubezpieczeniowych. Co ciekawe, jak podsumowano w Raporcie Rzecznika Finansowego – Ubezpieczenia turystyczne z czerwca 2018 roku, ubezpieczenia podróżnych online gwarantują:

  • prosty i szybki zakup polisy – ubezpieczenie podróżne można kupić nawet w ostatniej chwili przed wyjazdem,
  • płatność online – dzięki kanałowi internetowemu wybierzemy, kupimy i co najważniejsze szybko opłacimy polisę,
  • przejrzystą ofertę – produkty, ich zakres i poszczególne warianty są prezentowane tak, że nabywca dokładnie wie, co kupuje,
  • dostęp do dokumentów na urządzeniu mobilnym – to dodatkowa korzyść dla ubezpieczonego, ponieważ w razie konieczności użycia polisy dokumenty ma na własnym urządzeniu mobilnym (nie ma potrzeby posiadania przy sobie polisy w wersji papierowej).

Porównaj oferty

Polacy częściej wyjeżdżają na wakacje, a także coraz chętniej wykupują odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Sprawdź Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok i zaplanuj również swoje bezpieczne wakacje.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Wypadek przy tankowaniu auta, wymianie płynu w chłodnicy, a może podczas… wysiadania lub wsiadania do samochodu? Ubezpieczenie NNW może obejmować bardzo nieoczywisty zakres. Przeczytaj i sprawdź, co jeszcze możesz ubezpieczyć w ramach swojej polisy – rower, motocykl, kredyt, […]

więcej
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach […]

więcej
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej
Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

  Nie każdemu udaje się wyjechać na upragniony urlop podczas miesięcy wakacyjnych. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy wyjazd poza sezonem. Jest nie tylko tańszy, ale też wiąże się z mniejszą liczbą turystów w miejscu wypoczynku. Radzimy, jak najlepiej […]

więcej