Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

4.8/5 - (Ocen: 15)

Już ponad 4 miliony Polaków wyjechało w 2017 roku na wakacje. Ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie za granicą do pracy czy ubezpieczenie na wyjazd – np. narty czy snowboard – te polisy podróżni wybierają najczęściej. Wyjeżdżasz i szukasz dodatkowego zabezpieczenia? Sprawdź, co wybrać.

Ubezpieczenie podróżne – wyjazdy na wakacje

Ochrona podczas wyjazdu zagranicznego poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego to standard dla Polaków, którzy wybierają się na egzotyczne wakacje, majówkę do którejś z europejskich stolic czy wyjazd zimowy np. do Szwajcarii. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków, globtroterów wciąż przybywa – w 2017 roku na zagraniczne wakacje wyjechało około 4,2 mln Polaków, a dzięki wykupionym ubezpieczeniom podróżnym wielu z nich miało po prostu udane i beztroskie wakacje.

Ubezpieczenie podróżne – jak ubezpieczają się Polacy

Według danych Izby za cały 2016 rok ubezpieczyciele wypłacili około 170 mln zł z tytułu odwołanych rezerwacji hoteli, anulowanych biletów lotniczych, leczenia czy transportu chorych do kraju. Przykładem może być wypadek polskiego turysty w USA – ubezpieczyciel pokrył tu aż 800 tys. zł kosztów leczenia i transportu.

RYNEK UBEZPIECZEŃ W POLSCE

Według corocznego raportu PIU w Polsce wciąż panuje pewien paradoks. Polacy boją się ryzyka, ale jednocześnie ubezpieczają się… rzadziej od innych Europejczyków. Opłacane składki to zaledwie 3% PKB naszego kraju. To więcej niż np. na Węgrzech, Słowacji czy w Bułgarii, ale też kilkakrotnie mniej niż w przypadku liderów – Finlandii (11,4%) czy Holandii (10,7%).

Ubezpieczenie za granicą – wyjazdy do pracy

Kolejnym obszarem, w którym Polacy chętnie korzystają z dodatkowych polis, są ubezpieczenie za granicą na wyjazd do pracy. Według danych Work Service, ujętych w raporcie Migracje Zarobkowe Polaków IX – listopad 2018, aż 7 na 10 Polaków planujących emigrację decyduje się na nią ze względu na wysokość zarobków. I choć popularność wyjazdów spada (według danych tylko 8,6% ankietowanych rozważa obecnie emigrację zarobkową), to wyjazdy zagraniczne do pracy – a co za tym idzie kupowanie do pracy ubezpieczeń za granicą – są nadal popularne.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dlaczego Polacy decydują się na polisy podróżne? Ponieważ niewielkim kosztem mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przykładowo, wyjeżdżając do Niemiec w okresie wakacyjnym (od lipca do sierpnia) i określając cel podróży jako wyjazd do pracy, koszt polisy AXA Daleko od Domu to 11 zł dziennie. Obejmuje ona wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia (600 tys. zł) i kosztów ratownictwa (600 tys. zł), a także OC – 150 tys. zł i NNW – 20 tys. zł.

Więcej o wyjazdach do pracy, ubezpieczeniu EKUZ na terenie Unii Europejskiej, a także o dodatkowych polisach znajdziesz w naszym tekście Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę.

Ubezpieczenie za granicą do pracy

Czy Polacy są przekonani do ubezpieczeń podróżnych online?

Coraz chętniej wybieramy dodatkowe ubezpieczenia turystyczne. Czy jednak robimy to tylko z pomocą pośrednika, np. w agencji ubezpieczeniowej, a może sami – telefonicznie lub przez internet? Jak wynika z badań PIU, głównymi źródłami wiedzy Polaków na temat ubezpieczeń są porady agenta ubezpieczeniowego, opinie przyjaciół lub rodziny, a także internetowe porównywarki ofert ubezpieczeniowych. Co ciekawe, jak podsumowano w Raporcie Rzecznika Finansowego – Ubezpieczenia turystyczne z czerwca 2018 roku, ubezpieczenia podróżnych online gwarantują:

  • prosty i szybki zakup polisy – ubezpieczenie podróżne można kupić nawet w ostatniej chwili przed wyjazdem,
  • płatność online – dzięki kanałowi internetowemu wybierzemy, kupimy i co najważniejsze szybko opłacimy polisę,
  • przejrzystą ofertę – produkty, ich zakres i poszczególne warianty są prezentowane tak, że nabywca dokładnie wie, co kupuje,
  • dostęp do dokumentów na urządzeniu mobilnym – to dodatkowa korzyść dla ubezpieczonego, ponieważ w razie konieczności użycia polisy dokumenty ma na własnym urządzeniu mobilnym (nie ma potrzeby posiadania przy sobie polisy w wersji papierowej).

Porównaj oferty

Polacy częściej wyjeżdżają na wakacje, a także coraz chętniej wykupują odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Sprawdź Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok i zaplanuj również swoje bezpieczne wakacje.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

8 marca, czyli Dzień Kobiet, to niezwykła data. Warto o tym pamiętać i podarować ukochanej kobiecie prezent, o którym nie zapomni przez długi czas. Zamiast kwiatów czy czekoladek – podróż w wyjątkowe miejsce. Warto celebrować każdą z dobrych […]

więcej
Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Ubezpieczenie na podróż nie bez powodu kojarzy się z ochroną dodatkową, fakultatywną. Osoby bez ubezpieczenia ryzykują, bo w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia nie otrzymają pieniędzy. Ale uwaga! Są sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia w podróży to […]

więcej
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej
Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Wyjeżdżasz za granicę i zastanawiasz się, czy masz prawo do leczenia się w innych krajach Unii Europejskiej za darmo? Nie wiesz, czym jest i jakie prawa daje Ci karta EKUZ, a których świadczeń nie obejmuje? W takim razie […]

więcej