Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

4.9/5 - (Ocen: 10)

Zdecydowanie się na odpowiednie ubezpieczenie wymaga sprawdzenia wielu informacji, które dotyczą między innymi takich kwestii jak regres ubezpieczeniowy. Gdy nie ma się pełnej wiedzy o konkretnych zapisach, które mogą pojawić się w umowach ubezpieczenia, wówczas można narazić się na sytuację, gdy nie będzie można wykorzystać polisy. Regres ma tu duże znaczenie, gdyż jest roszczeniem towarzystwa, z którego można skorzystać w celu odzyskania poniesionych kosztów. 

Korzystający z takich produktów jak ubezpieczenie OC, mogą uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody. Natomiast towarzystwo reasekuracji może domagać się zwrotu poniesionych kosztów w związku z likwidacją szkody. Występują różne rodzaje regresów, które mogą być zastosowane.

Wyróżnia się regres:

  • typowy,
  • nietypowy.

Typowy regres ubezpieczeniowy OC występuje w sytuacji, gdy firma ubezpieczenia z dniem wypłaty odszkodowania przejmuje roszczenie. Wówczas to towarzystwo będzie próbowało odzyskać środki finansowe na rzecz osoby trzeciej. Natomiast nietypowy regres występuje, gdy firma ubezpieczeniowa po wypłacie odszkodowania poszkodowanemu, zwraca się z regresem do swojego klienta. Z reguły z regresu korzystają firmy przy ubezpieczeniu OC. Nie ma znaczenia, jaki jest to produkt pod kątem, choćby zniżek, które uzyskało się z konkretnego powodu jak pojemność silnika a OC.

Co zrobić, gdy dostaje się pismo z wezwaniem do zapłaty od towarzystwa reasekuracji?

Gdy firma ubezpieczeniowa wysyła wezwanie do zapłaty, korzystając z regresu, wówczas warto wiedzieć, jak się bronić przy regresie ubezpieczeniowym. Godzenie się od razu na płacenie wysokich kwot, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto walczyć o swoje prawa. W takiej sytuacji powinno się przede wszystkim przygotować odwołanie się od żądania zapłaty. Dobrze jest zaprezentować swoje racje, czyli że szkoda powstała w sposób nieświadomy. Należy również przedstawić własną wersję wydarzeń. Gdy do powstania szkody doszło podczas zarysowania samochodu, gdy wyjeżdżało się z parkingu, wówczas nie jest niczym wyjątkowym, że nie zauważyło się takiej sytuacji. Zatem nie można mówić o świadomym opuszczeniu miejsca zdarzenia. Pisząc odwołanie do firmy ubezpieczeniowej, trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze ma się wiedzę o szczegółowych przepisach dotyczących rynku polis komunikacyjnych. Informacje o tym, czym jest dla przykładu karencja w ubezpieczeniu, można znaleźć na stronach poświęconych ubezpieczeniom. Jednak w przypadku postępowania z regresu sprawa może być skierowana do sądu. Wówczas sama wiedza, co to regres ubezpieczeniowy nie jest wystarczająca. Niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistów zajmujących się prawem ubezpieczeniowym, którzy zapewnią profesjonalną reprezentację przed sądem.  

regres ubezpieczeniowy

Czy towarzystwa ubezpieczeniowe odstępują od regresu?

Gdy firma ubezpieczeniowa wysyła polecenie zapłaty, korzystając z regresu, wówczas są sytuacje, gdy będzie ona, gotowa odstąpić od domagania się płatności. To, kiedy regres ubezpieczeniowy może nie być brany pod uwagę przez towarzystwo reasekuracji, zależy to między innymi od sytuacji finansowej konkretnej osoby. Znajdując się w trudnej sytuacji, można napisać prośbę do firmy ubezpieczeniowej, aby rozłożyła należności na raty. Ewentualnie można starać się o umorzenie odsetek. Ma to znaczenie, gdyż koszty do zapłacenia mogą być wysokie, gdy poszkodowany korzystał z różnych opcji jak samochód zastępczy z OC sprawcy.  

Po jakim czasie ustaje zobowiązanie z regresu ubezpieczeniowego?

Wiedzą, jak się bronić przed regresem ubezpieczeniowym, można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje, choćby, gdy dostanie się wezwanie zapłaty. Równocześnie należy również brać pod uwagę, że ulega on przedawnieniu. Na dochodzenie roszczenia każda firma ubezpieczenia ma jedynie 3 lata. Należy to brać pod uwagę, gdy dostanie się wezwanie do zapłaty, warto dokładnie policzyć, czy roszczenie jest wykonalne. Nie powinno się brać pod uwagę tego, kiedy wystąpiła szkoda. Znaczenie ma to, w jakim terminie doszło do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu. Należy również brać pod uwagę możliwość wystąpienia dodatkowych terminów, które dotyczą poszkodowanych w różnych sytuacjach.

Terminy regresu ubezpieczeniowego mogą wynosić:

  • 20 lat, gdy szkoda wynikła ze zbrodni lub występku,
  • 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, gdy jest ona związana z czynem niedozwolonym.

Często okres przedawnienia może być długi. Z tego powodu, gdy chce się skorzystać z przedawnienia, wówczas trzeba dokładnie sprawdzić, czy towarzystwo, które wysłało polecenie zapłaty, może nadal domagać się dokonania płatności. W tym celu niezbędne jest sprawdzenie, czy regres ubezpieczeniowy z OC obowiązuje.

regres ubezpieczeniowy OC

Jak często wykorzystany jest regres ubezpieczeniowy?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych decyduje się na wykorzystanie regresu. Zatem liczba takich postępowań rośnie. Jest to spowodowane między innymi coraz większą liczbą pojazdów, przy których właściciele muszą wybrać, wykorzystując choćby narzędzia jak porównywarka OC AC, odpowiednią polisę obowiązkową. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej musi mieć każdy zarejestrowany pojazd. 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jesteś młodym kierowcą i niedawno odebrałeś prawo jazdy? Uważaj – ubezpieczając swój pierwszy samochód możesz natrafić na tzw. zwyżkę za wiek. Czym jest i jak jej uniknąć? Przedstawiamy sposoby na tańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców!

więcej
Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupiłeś samochód z Anglii? Pamiętaj o tym, że musisz go nieco zmodyfikować, by móc go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce. Na co zwrócić uwagę? Zobacz, ile może Cię kosztować przystosowanie „anglika” do ruchu lewostronnego i ile zapłacisz za […]

więcej