Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

5/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej posiadaczy pojazdów się na nie decyduje. Zwiększa bowiem zakres ochrony i sprawia, że nie musimy się martwić o różnego rodzaju zajścia – np. kradzież pojazdu, porysowanie maski przez nieznanego sprawcę czy kolizję z sarną. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie polisy chronią pojazd w tym samym zakresie. Podpowiadamy, na jakie 3 aspekty powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Ubezpieczenie AC – czym jest i dlaczego warto

Ubezpieczenie AC – czym jest i dlaczego warto

Ubezpieczenie AC jest coraz popularniejsze, jednak wciąż nie wszyscy decydują się na jego wykupienie. Może to wynikać z braku dostatecznej wiedzy na temat korzyści, które tak naprawdę oferuje AC. Taka polisa jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym zostaje objęty samochód. Dotyczy to zarówno wyposażenia standardowego pojazdu, jak i dodatkowego, jeśli zostanie zgłoszone we wniosku o ubezpieczenie (np. fotelik dla dziecka, radio, itp.). Polisa może ochronić przed różnymi czynnikami, zgodnie z zawartymi w umowę zapisami. Najczęstsze z nich to:

  • kradzież;
  • wypadek lub kolizja z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem;
  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta.

Bardziej zaawansowane polisy mogą też chronić przed konsekwencjami niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. grad, zatopienia, huragany), pożarów czy wybuchów. Warto dokładnie prześledzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), by wiedzieć, na jaką ochronę możesz liczyć w przypadku wykupienia ubezpieczenia AC. Pamiętaj bowiem, że niektóre towarzystwa oferują tzw. mini AC, które obejmuje tylko kilka różnych zdarzeń, co może okazać się dla Ciebie niesatysfakcjonujące.

Ubezpieczenie AC – 3 rzeczy, które są niezwykle istotne w polisie

Ubezpieczenie AC – 3 rzeczy, które są niezwykle istotne w polisie

  • Sposób naprawy – podczas zakupu polisy AC zastanów się, w jaki sposób ma zostać naprawiona szkoda. Masz do wyboru następujące opcje: wariant serwisowy/autoryzowany warsztat (auto zostanie tam naprawione, a towarzystwo rozliczy się bezpośrednio z nim bez Twojego udziału) lub wariant kosztorysowy (odszkodowanie ustalone na podstawie rynkowych cen części i robocizny, a następnie wpłacone na Twój rachunek bakowy). Tutaj istotny jest też aspekt rodzaju części, jakie będą wykorzystane do naprawy. Już podczas zakupu ubezpieczenia AC możesz zdecydować, czy chcesz, aby były to oryginalne części czy też mogą być zamienniki. Oczywiście, w drugim wariancie możesz liczyć na niższą składkę za polisę.
  • Udział własny w szkodzie – bez wątpienia jest to jeden z częściej wybieranych sposobów na obniżenie wysokości składki za zakup ubezpieczenia samochodu. Jeśli zdecydujesz się na niego, do Twojej umowy AC wprowadzony zostanie zapis o udziale własnym w szkodzie. Jest to kwota, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie (lub np. koszt naprawy), gdy dojdzie do zgłoszenia szkody. Im wyższa suma, jaką zgodzisz się wnieść, tym niższa będzie składka. Plusem jest, że możesz liczyć na niższą sumę na ubezpieczenie AC. Niemniej ma to też swoje wady – np. w momencie wystąpienia szkody możesz nie dysponować dodatkowymi środkami albo pozbawisz się możliwości likwidacji drobnych szkód (choćby wówczas, gdy masz wkład własny ustalony na 1000 zł, a ktoś porysuje Ci kluczem lusterko, którego lakierowanie będzie kosztowało 800 zł).
  • Amortyzacja części – ta kwestia jest ściśle związana z wyceną elementów pojazdu, które w wyniku szkody są przeznaczone do wymiany. Oznacza ona procentowe pomniejszenie ich wartości ze względu na wiek samochodu oraz dotychczasowe zużycie. W praktyce wygląda to tak, że jeśli nowe części potrzebne do naprawy auta kosztują 1000 zł, a amortyzacja wynosi 50%, wówczas otrzymasz od ubezpieczyciela jedynie 500 zł. O tym, jaka jest amortyzacja decyduje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. W większości z nich dotyczy ona pojazdów starszych niż 3 lata, ale są też takie, które mają amortyzacje dla aut, które dopiero co wyjechały z salonu (najczęściej 10%). Warto więc dokładnie prześledzić polisę, aby mieć świadomość w tej kwestii! Polecamy też porównać między sobą oferty w narzędziu, jakim jest kalkulator OC AC. Uzyskasz tam propozycje od różnych firm i możesz wybrać najkorzystniejszą – m.in. najtańsze OC czy najobszerniejsze AC. Polecamy sprawdzić ubezpieczenia online – dzięki temu bez wychodzenia z domu możesz wybrać wariant spełniający Twoje oczekiwania!

Jak widzisz, ubezpieczenia AC są niezwykle dogodną propozycją dla każdego posiadacza auta. Nie musisz się bowiem martwić o żadne szkody. Warunkiem jest jednak posiadanie dobrego ubezpieczenia samochodu, z szerokim zakresem ochrony. Sprawdź naszą porównywarkę ubezpieczeń, skorzystaj z kalkulatora OC/AC i znajdź wariant na miarę swoich potrzeb!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile kosztuje AC i Assistance […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert […]

więcej