Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

5/5 - (Ocen: 1)

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym świadczeniem komunikacyjnym. Wysokość jej składki nie jest jednak uśredniona – towarzystwa obliczają ją indywidualnie dla każdego klienta. Często cena okazuje się dość wysoka, ale istnieje kilka skutecznych metod na to, by płacić mniej. Przedstawiamy 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Wysokość składki polisy samochodowej jest obliczana na podstawie kilku kryteriów. Najważniejsze są m.in. wiek, doświadczenie, przeszłość oraz miejsce zamieszkania kierowcy, a także parametry posiadanego pojazdu (np. jego wartość, stan techniczny czy moc silnika). Na ich podstawie towarzystwa szacują ryzyko, jakie wiąże się z ochroną danego klienta. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy czy osoby, które niedawno spowodowały szkodę, często muszą sporo płacić za świadczenie. Masz właśnie taki problem? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Znajdź współwłaściciela ze zniżkami OC

Jednym z najlepszych sposobów na znacznie obniżenie składki ubezpieczenia OC jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który posiada wysokie zniżki. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Towarzystwa obliczając cenę polisy biorą pod uwagę wszystkich właścicieli pojazdu.

Opcja ta jest szczególnie często wykorzystywana przez młodych kierowców. Rejestrują nowe auto wspólnie z rodzicami lub dziadkami, którzy mają duże doświadczenie oraz od lat mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Dzięki temu korzystają z ich zniżek, znacznie zmniejszając wysokość składki. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że jeśli dojdzie do szkody, zostanie uwzględniona w historii wszystkich właścicieli – niezależnie od tego, kto akurat kierował autem.

Znajdź współwłaściciela ze zniżkami OC

Ciekawą opcją jest też używanie zniżek małżonka. Po ślubie pomiędzy partnerami z urzędu powstaje wspólnota majątkowa (jeśli nie rozwiązali jej u notariusza). Jeśli np. żona kupi sobie samochód, mąż może przenieść na nią swoje zniżki. Dzięki temu mniej zapłaci za ubezpieczenie OC, a przy tym nie musi ustanawiać dodatkowo współwłasności pojazdu. Nie wszystkie towarzystwa jednak dopuszczają takie praktyki, dlatego przed zakupem polisy warto sprawdzić tę kwestię.

Dobierz dodatkowe ubezpieczenie

Jeśli chce się wykupić jak najbardziej korzystną ochronę, często okazuje się, że najlepiej jest dobrać dodatkowe polisy. W większości towarzystw pakiety z AC, NNW czy Assistance są bardziej opłacalne. Co więcej, OC w pakietach kosztuje mniej niż gdyby zostało kupione osobno.

Wystarczy niewiele dopłacić, by zyskać gwarancję kompleksowego wsparcia w różnych sytuacjach. Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie zapewnia odszkodowania np. w razie uszkodzenia samochodu wskutek zdarzenia losowego. Autocasco zabezpiecza przed ogromnymi stratami, np. w momencie doszczętnego zniszczenia czy kradzieży auta. Zamiast opłacać kosztowne OC lepiej wybrać przystępny cenowo pakiet OC+AC. Nie ma sensu narażać się na duże nieprzewidziane wydatki, które znacznie bardziej nadszarpną budżet niż nieco wyższa składka.

W niektórych firmach przyznawane są też specjalne zniżki dla klientów, którzy wykupili jeszcze inne świadczenie z oferty. Inwestując np. w ubezpieczenie mieszkania można uzyskać korzystny rabat na OC. Oba świadczenia są niezwykle potrzebne i przydatne, dlatego jak najbardziej warto rozważyć inwestycję w dodatkową ochronę. Niektórzy zresztą wykupują już takie polisy, ale w kilku firmach. Może się okazać, że lepiej ubezpieczać się w jednym towarzystwie.

Sprawdź promocje, rabaty i zniżki na ubezpieczenie OC

Ubezpieczyciele często organizują rozmaite akcje promocyjne, dzięki którym można nieco zaoszczędzić. Wiele firm oferuje rabaty np. po dokonaniu całej transakcji przez Internet, przy płatności kartą lub po wykonaniu przelewu. Często spotykane są też specjalne upusty dla osób, które poleciły komuś usługi towarzystwa.

Czasami można także trafić na promocje sezonowe, np. na Nowy Rok. Po uzyskaniu specjalnego kodu otrzymuje się zwykle ok. 15-20% upustu. Popularne są również akcje marketingowe we współpracy z innymi firmami (np. zniżka na OC po zakupie danej usługi), w szczególności z bankami. W większości przypadków wynika to z tego, że obie instytucje są ze sobą połączone. Informacje o aktualnych akcjach można znaleźć na stronach towarzystw lub specjalnych serwisach dla łowców promocji.

Opłać OC w całości

Dobrym sposobem na zmniejszenie ceny ubezpieczenia OC jest opłacenie całej składki z góry. Wiele towarzystw oferuje wygodną opcję rozłożenia należności na raty. Nie każdy chce czy może od razu wyłożyć pełną kwotę, dlatego możliwość ta cieszy się dużym powodzeniem.  Rozwiązanie to ma jednak też swoje minusy. W większości przypadków firmy naliczają przy okazji dodatkowe opłaty, przez co w efekcie wydaje się więcej na polisę. Po zsumowaniu rat ostateczna kwota jest wyższa nawet o 15-20%. Rozsądniej jest postarać się odłożyć potrzebne pieniądze i od razu uregulować całość. W ten sposób zaoszczędzi się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Porównuj oferty różnych ubezpieczycieli

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zakup najkorzystniejszego OC jest porównanie wszystkich dostępnych opcji. Polisa ta jest obowiązkowa, ale przepisy nie określają stałej stawki czy nawet sposobów obliczania jej wysokości. Z tego względu wszystkie towarzystwa ustalają cenę świadczenia indywidualnie dla każdego klienta, na podstawie własnych zasad i polityki firmy.

Często okazuje się, że ten sam kierowca dostaje od dwóch towarzystw propozycje o diametralnie różnych cenach. Zwykle wynika to z odmiennego podejścia do naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Jedne firmy np. biorą pod uwagę dłuższe okresy z historii ubezpieczenia, a inne krótsze. Duże znaczenie ma też m.in. moment rozpoczęcia naliczania upustu, zwyżki stosowane po wywołaniu szkody czy stosunek do przerw w okresie ubezpieczeniowym.

Porównuj oferty różnych ubezpieczycieli

Nie ma sensu przepłacać za OC, ponieważ zgodnie z prawem zawsze ma identyczne warunki. W praktyce nie ma znaczenia, gdzie się je wykupi, jeśli chce się opłacać tylko obowiązkową polisę. Zawsze otrzyma się takie samo wsparcie w razie wypadku. Oczywiście wiele osób chce zainwestować jeszcze w inne świadczenia, ale wtedy powinny zwracać uwagę na cenę całego pakietu oraz warunki dodatkowych polis.

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego dokładna analiza wszystkich ofert zajęłaby zdecydowanie zbyt dużo czasu. Istnieje jednak proste narzędzie, które pomaga w kilka minut wybrać najkorzystniejsze OC. Dzięki KioskPolis.pl błyskawicznie znajdziesz i kupisz przystępną cenowo polisę.

Na naszej stronie dostępny jest intuicyjny, krótki formularz, działający jak porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić go, wpisując najważniejsze dane kierowcy oraz pojazdu, a także zaznaczając odpowiednie kryteria. Następnie algorytm na podstawie danych wyszuka najlepsze oferty i w około 2 minuty przygotuje przejrzystą listę najtańszych opcji. Od razu obliczy ich ceny, dlatego można łatwo wyselekcjonować najbardziej przystępne warianty. Za pomocą kilku kliknięć da się je uważnie ze sobą porównać, np. pod kątem  oferowanych przez ubezpieczyciela dodatków.

Kiedy podejmiesz już decyzję o zakupie ubezpieczenia OC, możesz niezwłocznie przejść do transakcji. Nie musisz przechodzić na stronę firmy czy udawać się do jej oddziału stacjonarnego. Formalności da się w całości dopełnić online.

Wykorzystaj nasze 5 porad, aby kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC. Postaraj się maksymalnie obniżyć cenę składki, by sporo zaoszczędzić. Znajdź najtańszą polisę i od razu wykup ją przez Internet!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

    maja
    - -

    A może warto odwiedzić mPay? Z tego co słyszałam to oferta jest tutaj bardzo dobra, do tego też jeśli chodzi o koszty ubezpieczeń to nie są one wygórowane

      Przemysław Tryfon
      - -

      KioskPolis jako Agent Ubezpieczeniowy współpracuje z firmą mPay w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych więc jak najbardziej zachęcamy do skorzystania również z aplikacji.

Więcej artykułów i porad
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
Przerwa w ubezpieczeniu OC – wpływ na wysokość zniżek

Przerwa w ubezpieczeniu OC – wpływ na wysokość zniżek

Czy wiesz, że przerwa w ubezpieczeniu komunikacyjnym może wpłynąć na wysokość Twojej składki OC? Przerwa w ubezpieczeniu OC jest zawsze sprawdzana przez ubezpieczyciela, więc każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy taka może zaistnieć. Leży to w interesie właściciela auta, […]

więcej
Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, […]

więcej