Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Dla wielu osób złomowiska wyglądają odstraszająco, ale kryją się na nich prawdziwe skarby. Można znaleźć tam m.in. oryginalne elementy samochodów w całkiem przyzwoitym stanie. Ściąganie ich od producenta nie tylko bywa kosztowne, ale i czasem jest po prostu niemożliwe. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na kupno części ze złomowiska!

Ubezpieczenie samochodu ma pokrywać koszty naprawy auta, które uległo zniszczeniu w wyniku wypadku lub innych zdarzeń losowych. Gdy w grę wchodzi wymiana całych elementów pojazdu, towarzystwo w którym ma się wykupione ubezpieczenie OC lub AC, z pewnością będzie przychylne średniej jakości tanim zamiennikom. Jeśli zależy Ci na oryginalnych komponentach, świetnym rozwiązaniem jest kupno części ze złomowiska. Radzimy które z nich warto nabyć!

Jakie części auta warto kupić ze złomowiska?

Jakie części auta warto kupić ze złomowiska?

Na złomowisku można znaleźć wiele części w przyzwoitym stanie. Często wystarczy je oczyścić i wypielęgnować kosmetykami rewitalizującymi. Na co jednak warto „polować” na tzw. szrotach?

Oryginalne błotniki czy zderzaki są znacznie wytrzymalsze niż zamienniki. Takie znaleziska łatwiej jest też dopasować pod względem koloru, więc oszczędza się na lakierowaniu. Podobnie jest z alufelgami lub światłami. Nawet lekko sfatygowane reflektory można łatwo odnowić, a sprawdzają się o wiele lepiej niż zastępniki. Najważniejsze jest, by sprawdzić czy nie mają uszkodzonych mocowań ani żadnych poważniejszych pęknięć lub rys.

Często na złomowiskach da się znaleźć także tzw. galanterię, czyli lusterka boczne, listwy ozdobne, emblematy itp. O zamienniki tego typu jest trudno, a oryginały są bardzo drogie. Całkiem sporo można zaoszczędzić też na szybach bocznych. Wiele osób woli naprawić mniejsze usterki auta na własną rękę, by nie stracić zniżek na polisach. Zgłoszenie szkody na ubezpieczenie AC może mieć wpływ na wysokość kolejnych składek. Wtedy można stracić szansę na możliwie najtańsze OC.

Odważniejsi mogą także zaryzykować kupno części mechanizmu auta. Na szrotach często sprzedaje się elementy rozmontowanych silników, takie jak np. kolektory. Po zakupie wystarczy skontrolować ich stan, co wiąże się z kosztami od kilkunastu, do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Jakich części samochodu nie kupować ze złomowiska?

Jakich części samochodu nie kupować ze złomowiska?

Oczywiście, nie wszystkie części ze złomowiska można kupować, by zamontować je w innym samochodzie. Przepisy zabraniają – ze względu na bezpieczeństwo oraz dbałość o środowisko – montażu kilku konkretnych komponentów z odzysku. Są to m.in.: poduszki powietrzne, klocki, szczęki oraz przewody hamulcowe, pasy bezpieczeństwa, katalizatory i tłumiki układu wydechowego, elementy instalacji LPG czy przeguby układu napędowego i kierowniczego.

Kupno części ze złomowiska pozwala na duże oszczędności. Jeżeli jednak decydujesz się na skorzystanie z naprawy u ubezpieczyciela, po zgłoszeniu szkody cena polisy w kolejnych latach z pewnością pójdzie w górę. Jeśli rekalkulacja wypadnie wyjątkowo niekorzystnie, warto poszukać bardziej opłacalnej oferty. Na kioskpolis.pl możesz wygodnie porównać ubezpieczenia online. Po wypełnieniu formularza i zaznaczeniu wybranych kryteriów, nasz kalkulator OC przygotuje zestawienie najlepszych opcji, wraz z cenami.

Kupno części ze złomowiska to świetny sposób na skompletowanie elementów do naprawianego auta. Warto poświęcić czas na odszukanie brakujących komponentów, ponieważ w ten sposób da się wiele zaoszczędzić. Spróbuj zminimalizować koszty, na które naraziło Cię uszkodzenie auta!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Zamiast kupować używany samochód, wolisz dopłacić i kupić nowy, prosto z salonu? A może taka decyzja okaże się oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu? Jeżeli poważnie myślisz o “świeżym” samochodzie, dowiedz się w jaki sposób znaleźć korzystną ofertę. Przeanalizuj […]

więcej
Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Jeżeli masz do dyspozycji całe 15 tysięcy złotych i szukasz ekonomicznego i niezawodnego auta – świetnie trafiłeś! Zrobiliśmy mały przegląd rynku i wyłoniliśmy cztery modele, które warto kupić. Postawiliśmy nie tylko na małe i miejskie pojazdy, ale również […]

więcej
Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Wydaje się, że za 20 tysięcy złotych nie można kupić ani dobrego, ani nowego samochodu. Jednak na rynku modeli używanych pojawiają się prawdziwe perełki w niezwykle konkurencyjnych cenach. Jeżeli chcesz kupić auto za 20 tys, zobacz jakie modele […]

więcej
Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Nawet jeżeli dysponujesz małym zasobem gotówki, w niemal każdym zakresie  cenowym znajdziesz kilka ciekawych modeli, które warto kupić. Pamiętaj jednak, że samochód ekonomiczny to nie tylko taki, który jest oszczędny w spalaniu paliwa, ale i taki, który jest […]

więcej