Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

5/5 - (Ocen: 1)

Zgodnie z polskim prawem, zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób chętnie dokupuje jeszcze inne polisy, które przydają się w trudnych sytuacjach na drodze (i nie tylko). Świadczenia te są niezwykle pomocne, ale bywają kosztowne. Ceny składek są obliczane indywidualnie, dlatego nie jest to problem wszystkich kierowców. Sprawdziliśmy, kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne!

Wysokość opłat za polisy jest zależna od kilku kryteriów. Co więcej, każde towarzystwo ma własną politykę oraz podejście do klientów. Często okazuje się, że za takie same lub bardzo podobne świadczenia można zapłacić o wiele mniej lub więcej w innej firmie. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że pewni kierowcy są zawsze w zdecydowanie lepszym położeniu. Jak to możliwe? Sprawdź nasze zestawienie, by dowiedzieć się, kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne!

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne?

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenie komunikacyjne takie jak OC, AC, NNW czy Assistance zapewniają pomoc finansową (i nie tylko) w razie różnych kłopotów związanych z samochodem. Towarzystwa oferujące takie usługi mają prawo indywidualnie ustalać ceny tych świadczeń. Jest to związane z oceną potencjalnego ryzyka, jakie wiąże się z ubezpieczeniem klienta. Na podstawie pewnych danych można określić, czy konkretny kierowca jest bardziej bądź mniej narażony np. na spowodowanie wypadku. Firmy nie chcą oczywiście być stratne, dlatego ceny składek są wprost proporcjonalne do zagrożenia.

Podczas obliczania ceny polis komunikacyjnych bierze się pod uwagę kilka kryteriów. Równie ważny jest profil właściciela, jak i dane ubezpieczanego przez niego samochodu.

Szczególnie analizowane są m.in.:

  • wiek, doświadczenie i przeszłość kierowcy,
  • marka, model, rocznik, stan techniczny, przebieg i rodzaj silnika pojazdu.

Jak można się domyślić, największe zaufanie wzbudzają doświadczeni, odpowiedzialni kierowcy, którzy jeżdżą niewyróżniającymi się autami w dobrym stanie technicznym. Im mniej powodów do niepokoju, tym lepiej. Taki opis jest jednak dość ogólny i nie daje żadnej konkretnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy więc zestawienie osób, które w praktyce w większości przypadków płacą najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne.

1.  Kierowcy z wieloletnim doświadczeniem

Wiele lat spędzonych za kierownicą pozwala zdobyć najróżniejsze doświadczenia. Dzięki temu wiadomo, na co uważać podczas jazdy, jak zachować się w trudnych lub nietypowych sytuacjach/warunkach, jakich tras unikać itp. Kierowcom z wieloletnim stażem często proponuje się naprawdę niskie składki, jeśli oczywiście mogą przy okazji pochwalić się bezszkodową jazdą. Nie ma bowiem znaczenia, że ktoś posiada prawo jazdy już np. od 30 lat, jeśli brał udział w wielu wypadkach.

Istotna jest też historia samego ubezpieczenia – niektórzy wcześnie zyskują uprawnienia, ale dopiero po latach kupują samochód i zaczynają regularnie jeździć. Data podpisania umowy pierwszej polisy OC pozwala dokładnie określić ich faktyczne doświadczenie. Dodatkowo daje też informacje o tym, czy klient jest wiarygodny i będzie w terminie spłacał raty składki i/lub pamiętał o opłaceniu automatycznie przedłużanej umowy.

2.  Bezszkodowi kierowcy

Najlepszym dowodem na to, że klient jest osobą godną zaufania, jest jego wzorowa przeszłość. Osoby, które nigdy nie brały udziału w wypadku (a przede wszystkim – nigdy go nie spowodowały), są zdecydowanie najlepiej traktowane przez firmy ubezpieczeniowe. Przy tym warto jednak zaznaczyć, że kwestia ta w dużej mierze łączy się także z wiekiem oraz doświadczeniem kierowcy. Brak historii to nie to samo, co pozytywna historia. Wiarygodniejsza jest osoba, która nie wywołała szkody w ciągu np. 40 lat, a nie 10.

Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku nowych klientów weryfikują jednak tylko wybrany okres z przeszłości kierowcy, np. ostatnie 5 lat. Gdy zaś przedłuża się umowę z roku na rok w tej samej firmie i nie zgłasza się żadnych szkód, z czasem naliczane są dodatkowe zniżki. W niektórych firmach można osiągnąć upust nawet rzędu 70%! Jak widać, ostrożna jazda pod każdym względem się opłaca.

3.  Kierowcy powyżej 25. roku życia

Według statystyk policyjnych, najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy, czyli osoby w wieku od 18 Do 24 lat. Z tego względu ubezpieczyciele z góry traktują klientów znajdujących się w tym przedziale jako potencjalnie bardziej ryzykownych. Młody wiek sprzyja zabawie, wygłupom, popisom i brawurze. W tym czasie zwykle nie posiada się jeszcze własnej rodziny, dlatego nie ma się też tak silnego poczucia odpowiedzialności. Psychologowie są zgodni co do tego, że z wiekiem stajemy się spokojniejsi, bardziej opanowani oraz uważniejsi, dlatego lepiej radzimy sobie na drodze. Osoby dojrzalsze są więc lepiej traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Świeżo upieczeni kierowcy płacą jedne z najwyższych składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Nie mają doświadczenia ani historii, a statystyki dodatkowo działają na nich niekorzyść. Z tego względu wiele osób często ubezpiecza swoje auto wraz z rodzicami czy nawet dziadkami, którzy są nie tylko starsi, ale też wypracowali sobie już zniżki. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

4.  Współwłaściciele pojazdu

Tak jak wspomnieliśmy już o tym w poprzednim punkcie, cenę ubezpieczeń komunikacyjnych można skutecznie obniżyć poprzez wykupienie polisy wraz z członkiem rodziny czy innym zaufanym bliskim. Zazwyczaj w ten sposób postępują młodzi kierowcy, którzy wpisują do dowodu rejestracyjnego swoich rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo czy nawet przyjaciół. Powszechne jest też kupowanie auta przez rodziców i dopisywanie syna/córki w roli współwłaściciela, chociaż pojazd w praktyce ma być głównie używany właśnie przez dziecko.

Popularne jest również wspólne posiadanie i ubezpieczanie auta przez małżeństwa. Dzięki temu np. mniej doświadczonej żonie (która później zrobiła prawo jazdy lub dotychczas z niego nie korzystała) przysługują zniżki wypracowane przez męża. Nie ma znaczenia, czy para będzie korzystać z jednego pojazdu, czy każdy będzie miał własny samochód.

5.  Mieszkańcy małych miejscowości

Bardzo ważnym kryterium przy obliczaniu ceny ubezpieczeń komunikacyjnych jest miejsce zarejestrowania pojazdu oraz adres zamieszkania jego właściciela. W dużych miastach natężenie ruchu jest większe, a sam pojazd jest o wiele bardziej narażony np. na działanie wandali czy złodziei. Z tego względu mieszkańcy metropolii płacą o wiele więcej za polisy. Największe składki odnotowuje się m.in. we Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu.

Zależność ta działa oczywiście również w drugą stronę. Kierowcy poruszający się po spokojnych ulicach wsi czy malutkich miasteczek mogą cieszyć się bardzo niskimi cenami ubezpieczeń. Kwestię tę ustala się na podstawie zestawienia ze sobą danych statystycznych, a mianowicie liczby mieszkańców oraz liczby wypadków/ kolizji drogowych, do których doszło tam w ostatnich latach. Jeśli zaś chodzi o większe miasta, w ubiegłym roku najniższe składki za OC przysługiwały kierowcom z Opola, Rzeszowa i Olsztyna.

6.  Właściciele samochodów wybranych marek

Cena ubezpieczeń komunikacyjnych w dużej mierze jest też oczywiście zależna od samego pojazdu. Istotny jest jego stan czy rocznik produkcji, ale okazuje się, że ogromne znaczenie ma marka auta. Tutaj po raz kolejny do głosu dochodzą statystyki. Pewne samochody są uznawane za mniej awaryjne, częściej wybierane przez rozsądniejszych kierowców, czy też ogólnie bardziej bezpieczne. Znaczenie ma także ich „powodzenie” wśród złodziei. Modele z lepszymi zabezpieczeniami, mniej chętnie kupowane z drugiej ręki czy mające mało wartościowe części, rzadziej są kradzione. Z tego względu towarzystwa przychylniej traktują właścicieli m.in. Dacii, Daihatsu czy Kii.

Z drugiej strony, osoby jeżdżące awaryjnymi modelami, sportowymi samochodami, autami chętnie wybieranymi przez złodziei czy pojazdami luksusowymi, które są bardzo drogie w naprawie, muszą sporo zapłacić za polisy. Najdroższe składki są wyliczane właścicielom m.in. Lamborghini, Rolls-Royce’ów czy Bentley’ów.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne?

Nie zaliczasz się do żadnej z wymienionych w naszym zestawieniu grup? A może teoretycznie powinieneś płacić niewiele za ubezpieczenia komunikacyjne, ale nie jesteś zadowolony z aktualnej oferty Twojego towarzystwa? Niezależnie od tego, w jakim jesteś położeniu, zawsze masz szanse znaleźć dla siebie najbardziej opłacalne polisy.

Najważniejsze jest, by porównać jak najwięcej dostępnych wariantów. Każda firma ma własną politykę, dlatego może bardziej lub mniej brać pewne kryteria pod uwagę, inaczej naliczać zniżki czy po prostu oferować ciekawsze pakiety. Z tego względu warto zapoznać się z propozycjami od różnych towarzystw. Na polskim rynku działa ich kilkadziesiąt, dlatego przeglądanie wszystkich stron zajęłoby stanowczo zbyt dużo czasu. Na szczęście nie trzeba tego robić – istnieje o wiele wygodniejsze, szybsze rozwiązanie.

KioskPolis.pl udostępnia proste w obsłudze, niezwykle skuteczne narzędzie do porównywania ubezpieczeń komunikacyjnych od najlepszych towarzystw. Aby z niego skorzystać, należy wypełnić krótki, prosty formularz – znajdziesz go na naszej stronie. Po wpisaniu wszystkich najważniejszych danych kierowcy oraz pojazdu, algorytm wyszukuje najlepsze oferty oraz od razu oblicza ich ceny. Następnie przygotowuje przejrzystą listę, przedstawiającą posegregowane opcje – od najtańszej, do najdroższej.

Przeglądając zestawienie można sprawnie wyselekcjonować najciekawsze propozycje, by później dokładnie zapoznać się z ich zakresem oraz warunkami. Kiedy już podejmie się ostateczną decyzję, nie trzeba udawać się do oddziału firmy czy wchodzić na jej stronę. Wystarczy kilka kliknięć, by przejść do finalizacji transakcji. Wszystkie formalności da się załatwić bez wychodzenia z domu.

Mając świadomość tego, kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne, można nieco obniżyć swoje wydatki na auto. Niezależnie od sytuacji, najlepszym sposobem jest porównanie wszystkich dostępnych opcji. Często okazuje się, że za podobne czy nawet lepsze polisy można zapłacić o wiele mniej w innym towarzystwie. Przekonaj się, która firma ma dla Ciebie najlepszą ofertę i przestań przepłacać za ubezpieczenie samochodu!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze OC Łódź

Najtańsze OC Łódź

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Zgodnie z przepisami, ma identyczne warunki dla każdego kierowcy, ale jego cena jest zależna od wielu różnych czynników – w tym też miejsca zamieszkania. Zastanawiasz się, na jaki wydatek się przygotować? […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw! W Wielkiej Brytanii nie […]

więcej