Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Oceń ten wpis

Działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne rodzaje polis. Do tych, które cieszą się z roku na rok rosnącą popularnością zalicza się ubezpieczenia turystyczne. Wyjeżdżając na urlop, możesz dzisiaj kupić nie tylko ubezpieczenie medyczne, które gwarantuje zwrot kosztów leczenia, ale także ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Tego typu polisa sprawia, że nie stracisz pieniędzy w razie przerwania lub zrezygnowania z wycieczki – oczywiście na zwrot poniesionych kosztów możesz liczyć tylko w określonych sytuacjach.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie do rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie turystyczne zabezpieczy Cię w czasie wyjazdu niezależnie od jego kierunku – taką polisę możesz wykupić, nie tylko wybierając się za granicę, może Ci się przydać także w czasie krajowych wyjazdów. Najbardziej popularne i najczęściej kupowane ubezpieczenia dla podróżnych to te, które pokrywają koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Bardzo przydatną polisą – szczególnie wtedy, gdy kupujesz wycieczką first minute – jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Ochrona obejmuje nie tylko wycieczkę kupioną w biurze podróży, ale także bilety i noclegi, które zarezerwujesz, planując samodzielnie wyjazd. Dzięki tej polisie, gdy zostaniesz zmuszony do zrezygnowania z podróży lub jej przerwania, nie stracisz pieniędzy wpłaconych w momencie rezygnacji. Co ważne, ubezpieczenie to możesz wykupić nawet wtedy, gdy planujesz udział w imprezie sportowej, szkoleniu czy konferencji – wszystko zależy od tego, na jaki wariant polisy się zdecydujesz.

Jakie są zalety ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży?

Kwota, jaką stracisz, odwołując wycieczkę, może być bardzo wysoka – zależy to od polityki prowadzonej przez dane biuro turystyczne, a także od chwili, w które następuje rezygnacja. Najwięcej pieniędzy przepadnie, jeśli zrezygnujesz z wycieczki na krótko przed wyjazdem. Zalet, które ma ubezpieczenie wycieczki od rezygnacji jest naprawdę wiele – to nie tylko zapewnienie sobie zwrotu poniesionych wydatków w związku z wyjazdem. Jak już wspominaliśmy, możesz liczyć na zwrot pieniędzy związanych z wykupieniem wycieczki bądź organizacją samodzielnego wyjazdu. Ubezpieczyć przy tym możesz każdy wyjazd nie tylko zagraniczny, ale także krajowy. Ubezpieczenie to stanowi część oferty każdego towarzystwa ubezpieczeniowego – to kiedy możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia zależy od indywidualnych regulacji danego ubezpieczyciela. W większości towarzystw ubezpieczeniowych umowę możesz zawrzeć najpóźniej na siedem dni przed planowaną datą wyjazdu. Jeśli chcesz wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd za granicę, skorzystaj z wyszukiwarki ubezpieczeń Kioskpolis.pl.

Lista powodów, dla których można zrezygnować z wyjazdu jest na ogół dość długa – to kolejna zaleta, którą posiada ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki. Zaliczyć można do nich również brak udziału własnego, możliwość ubezpieczenia nie tylko długiego, ale także krótkiego wyjazdu oraz na ogół wysokie sumy gwarantowane. Plusem jest też to, że polisę możesz kupić online.

Jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Lista ryzyk, które obejmuje polisa jest stosunkowo długa. Posiadając ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki, możesz liczyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci koszty, które poniosłeś na:

  • zawarcie umowy z biurem podróży;
  • zakup biletów kolejowych, lotniczych, autokarowych lub promowych;
  • rezerwację noclegów;
  • zakup biletów na wydarzenia kulturalne lub imprezy sportowe;
  • opłaty poniesione w związku z wynajęciem samochodu;
  • wynajem lub czarter jachtu;
  • opłaty poniesione w związku z udziałem w rejsie;
  • wzięcie udziału w kursie, szkoleniu, konferencji.

Informacje o tym, jakie dokładnie ryzyka obejmuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży znajdziesz w dokumencie zwanym OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Stanowi on integralną część zawieranej z ubezpieczycielem umowy i jest dokumentem, z którego treścią powinieneś dokładnie się zapoznać jeszcze przed jej podpisaniem.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – na co zwrócić uwagę przed wyborem polisy?

Zanim zdecydujesz się zakupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, zapoznaj się z OWU, w którym przeczytasz wiele cennych dla siebie informacji – nie tylko tych dotyczących ryzyk objętych zakresem ochrony ubezpieczyciela. W dokumencie tym znajdziesz też listę powodów, dla których możesz zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale też listę zdarzeń nieobjętych ochroną. Sprawdź także, jaki zwrot kosztów gwarantuje ubezpieczyciel – nie zawsze jest to sto procent, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają tylko osiemdziesiąt procent poniesionych wydatków. Jeśli chcesz wybrać ubezpieczyciela, którego oferta jest dla Ciebie najbardziej korzystna, ranking ubezpieczeń turystycznych Ci w tym pomoże. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie polisy, upewnij się, że wybrane przez Ciebie ubezpieczenie od kosztów rezygnacji zadziała także wtedy, gdy zostaniesz zmuszony do odwołania swojego udziału w imprezie już po jej rozpoczęciu. Sprawdź również, czy polisa obejmuje ochroną rezygnację z udziału w zaplanowanej podróży jej współuczestnika – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby odrębną posiadała każda osoba.

Czy warto inwestować w ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Każdy touroperator, przygotowując wycieczkę, ponosi określone koszty, dlatego też nie możesz liczyć na to, że rezygnując z wyjazdu, otrzymasz zwrot wpłaconej kwoty. Wysokość opłat, które poniesiesz przy rezygnacji zależy od danego biura turystycznego oraz od tego, w jakim momencie odwołasz swój udział w imprezie. Niektórzy z touroperatorów od osób rezygnujących do czterdziestu dni przed planowaną datą wyjazdu pobierają jedynie stałą opłatę manipulacyjną w wysokości około trzystu pięćdziesięciu złotych od osoby, większość jednak niezależnie od momentu rezygnacji ustala koszty rezygnacji procentowo. Jeśli zrezygnujesz dzień przed podróżą lub w dniu wyjazdu, stracisz nawet dziewięćdziesiąt procent wpłaconych pieniędzy – biuro podróży opłatę procentową nalicza od ceny wycieczki. 

Posiadając ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, nie poniesiesz żadnych kosztów – pokryje je polisa. Pamiętaj jednak, że otrzymasz zwrot tylko wtedy, gdy ubezpieczenie wykupisz odpowiednio wcześnie. Najlepiej zrobisz, gdy wykupisz ubezpieczenie w tym samym dniu, w którym zdecydowałeś się dokonać rezerwacji wyjazdu. Oczywiście polisę możesz też kupić w innym, późniejszym terminie – pamiętaj jednak, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe na zakup ubezpieczenia przewidują różny czas, nie zawsze też osobom kupującym późno ubezpieczenie w razie rezygnacji z wycieczki dają możliwość wybrania szerszego zakresu ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wysokość składki każde towarzystwo ustala indywidualnie – jeśli chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztowała polisa, sięgnij po kalkulator ubezpieczeń turystycznych. To dostępne narzędzie pozwoli Ci obliczyć wysokość składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych – znajdziesz je na stronie Kioskpolis.pl. To, ile zapłacisz za ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, zależy także od zakresu ochrony, liczby osób objętych polisą, a także ceny wycieczki.

Pamiętaj, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy to tylko jeden z rodzajów polis turystycznych oferowanych przez działające w naszym kraju towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli jesteś amatorem sportów zimowych, możesz wybrać ubezpieczenie na narty i snowboard, które pokryje koszty transportu medycznego do szpitala, leczenia i rehabilitacji, gdy ulegniesz wypadkowi na stoku. Nie zapominaj, że narciarstwo to sposób urazowy – o kontuzję naprawdę nie jest trudno. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają też w ofercie specjalne ubezpieczenia na ferie zimowe – polisę możesz kupić nie tylko dla siebie, ale także dla swojego dziecka.

Pamiętaj, że ubezpieczyciele dokładnie określają warunki, które musisz spełnić, aby otrzymać zwrot kosztów za rezygnację czy przerwanie wyjazdu. Na pewno posiadając ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu, możesz liczyć na zwrot poniesionych wydatków, jeżeli Ty, bliska Ci osoba lub współuczestnik wycieczki nagle zachoruje lub ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi – pod warunkiem, że do czasu wyjazdu nie wyzdrowiejecie. Wszystkie uzasadnione powody rezygnacji z wyjazdu znajdziesz w OWU. Jeśli jednak chcesz uniknąć straty pieniędzy, zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa, taka polisa to bardzo dobry wybór.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Planujesz wyprawę za granicę tropem polskiej historii? A może po prostu interesuje Cię kultura wschodniego sąsiada? Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu na Ukrainę. Sprawdź, jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać i dlaczego właśnie takie. Zapewnij sobie […]

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Gdy kupuje się polisę mającą chronić nieruchomość przed różnymi ryzykami, można zdecydować się także na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. W wielu miejscach taki produkt może okazać się bardzo przydatny. Pozwala odzyskać pieniądze za utracone podczas kradzieży rzeczy. Kradzież jest […]

więcej