Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

5/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Ubezpieczenia AC są coraz popularniejsze. Zapewniają bowiem właścicielom aut dodatkową ochronę i redukują stres związany z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Oczywiście opłacalnym jest, by tych szkód nie było – wówczas kierowca otrzymuje zniżki za bezszkodową jazdę i tym samym zyskuje niższą cenę za polisę. Jednak czy zawsze po szkodzie stracisz zniżki na AC? Okazuje się, że nie. Oto 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek.

1.  Gwarancja zachowania zniżek

Gwarancja zachowania zniżek

Dziś konkurencja na rynku ubezpieczeń jest niezwykle duża, dlatego firmy – chcąc utrzymać klienta – oferują mu możliwość dokupienia dodatkowej ochrony, pozwalającej na zachowanie zniżek pomimo ewentualnych kolizji, wypadków czy zgłoszonych szkód. Opłata za tego typu dodatek do polisy nie jest duża (najczęściej kilkadziesiąt złotych), a w razie zajścia nie musisz się bać, że utracisz swoje zniżki. Gwarancja zachowania zniżek sprawia, że towarzystwo zapewnia, iż do kalkulacji następnej składki przyjmie taką samą zniżkę, jaka należała się kierowcy w poprzednim roku. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy mają ją w swojej ofercie, a niektóre oferują ten wariant tylko stałym klientom lub mają inne kryteria (np. ukończone 25 lat albo posiadanie prawa jazdy minimum 2 lata).

Przeczytaj również, ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC.

2.  Zwiększenie ochrony na częste zdarzenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe skrupulatnie śledzą szkody, jakie zgłaszają im klienci. Wśród najczęstszych można znaleźć m.in. uszkodzenie szyb oraz uszkodzenia opon. W związku z tym, wśród propozycji rozszerzenia ubezpieczenia AC znajdują się dodatkowe warianty w postaci ubezpieczenia szyb i ubezpieczenia opon. Jeśli dojdzie do szkody z nimi związanej, właściciel pojazdu może liczyć na naprawę bez utraty zniżek w kolejnym roku. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że nie każda ubezpieczalnia oferuje ten wariant, a warunki w tych, które je mają mogą być różne. Warto więc skrupulatnie prześledzić zapisy umowy.

3.  Lojalność wobec jednego ubezpieczyciela

Jeśli od dłuższego czasu wykupujesz ubezpieczenie samochodu w jednym towarzystwie, możesz liczyć nie tylko na najtańsze OC, korzystne ubezpieczenie AC czy dodatkowe usługi gratis, ale również na specjalne traktowanie. Niektóre firmy doceniają swoich stałych klientów i z przymrużeniem oka traktują ich historię szkód. Każdemu na przestrzeni lat może przecież podwinąć się noga – jeśli kierowca przez 10 lat nie spowodował żadnej szkody, ale w tym jedenastym roku miał pecha i potrącił po zmroku sarnę, istnieje duża szansa, że ubezpieczyciel nie potrąci mu zniżek. Niemniej pamiętaj, że jest to kwestia indywidualna i nie zawsze musi mieć miejsce!

4.  Rozszerzenie ubezpieczenia AC o klauzule dodatkowe

Oprócz wspomnianych wcześniej dodatkowych ubezpieczeń, takich jak ochrona szyb, ochrona zniżek czy ubezpieczenie opon, niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie klauzule dodatkowe. Są to rozszerzenia polis o niektóre zajścia, do jakich może dość w trakcie eksploatacji pojazdu. Może to być na przykład ochrona felg czy układów (wydechowego, hamulcowego, zawieszenia, kierowniczego), do zniszczeń których dojdzie wskutek najechania na uszkodzony fragment drogi. Niestety, ale stan dróg w Polsce w wielu miejscach pozostawia wiele do życzenia, więc nie trudno o tego typu szkody. Posiadając dodatkową klauzulę, możesz być spokojnym o swoje zniżki ubezpieczenia AC.

5.  Rodzaj szkody ma znaczenie

Rodzaj szkody ma znaczenie

Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że nie na wszystkie czynniki i zdarzenia właściciele pojazdów mają wpływ. W związku z tym, wszystkie sprawy są traktowane indywidualnie. Jeśli ewidentnie do szkody nie doszło z winy kierowcy (np. ma nagranie, jak dzik wbiega pod koła albo  jego auto zostało przerysowane kluczem na parkingu i nie udało się namierzyć sprawcy), wówczas często ubezpieczalnie traktują ulgowo takiego klienta. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy szkoda nie była duża i kosztowna. Warto więc dostarczyć do ubezpieczyciela wszelkie materiały dowodowe – np. nagrania z wideorejestratora, monitoringu, zeznania świadków, notatki policyjne itp. Dzięki temu zwiększysz swoją wiarygodność i tym samym szanse, że szkoda nie wpłynie na wysokość Twoich składek!

Jak widzisz, istnieje kilka sytuacji, gdy najpewniej nie stracisz wypracowanych zniżek na AC. Musisz jednak już przed zakupem ubezpieczenia samochodu rozważyć dokupienie dodatkowej ochrony. Polecamy w tym celu sprawdzić kalkulator OC AC, który pomoże Ci znaleźć najlepszą polisę. Dzięki temu znajdziesz nie tylko najtańsze OC, ale też wszechstronne ubezpieczenie AC, nienarażające Cię na utratę zniżek w razie szkody.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Mastis
    - -

    Dzień dobry.
    Czy jesli mam ochrone znizek i naprawię szkode z AC, to pójdą mi znizki na inne auta u innych ubezpieczycieli?
    Pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      Ochrona zniżek chroni przed ich zmniejszeniem tylko w przypadku przedłużenia umowy z ubezpieczycielem, u którego kupiono ten dodatek. Inne firmy ubezpieczeniowe nie uwzględnią zazwyczaj tego typu zabezpieczenia. W związku z tym ceny składek w innych Towarzystwach mogą ulec zmianie.

Więcej artykułów i porad
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert […]

więcej
Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

Zastanawiasz się czy wykupić ubezpieczenie AC? To dodatkowe zabezpieczenie przed utratą lub zniszczeniem auta – dlaczego warto je posiadać i o czym pamiętać, wybierając określoną ofertę?

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno auta w leasingu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Takie świadczenie wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami i warunkami. Jednym z nich jest konieczność stosownego ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jak działa AC samochodu w leasingu oraz co jeszcze warto […]

więcej