Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

4.5/5 - (Ocen: 4)

Kradzieże samochodów to coś, co zdarza się dość często – niestety. Utrata pojazdu może się okazać nieco mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Sprawdź, jakie ograniczenia posiada takie ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży!

Kradzież samochodu z kluczykami i dokumentami

Zdarza Ci się czasem zostawić auto „na sekundkę” z dokumentami – lub co gorsza kluczykami – w środku? Uważaj – dla ubezpieczyciela to wystarczający powód do odmowy wypłaty świadczenia, jeśli pojazd zostanie skradziony. Dlaczego? Taki zapis znajduje się w niemalże każdym OWU ubezpieczenia AC, a jego moc prawną potwierdza jeszcze art. 827 § 1 kodeksu cywilnego traktujący o tym, że właściciel auta sam odpowiada za szkody, które wyrządził umyślnie. Pozostawienie dokumentów czy kluczyków w samochodzie trudno nie nazwać celowym działaniem.

kradzież samochodu – czy należy Ci się odszkodowanie?

Nieprawdziwe dane przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia auta

W przypadku umów ubezpieczeniowych, istnieje jedna ważna zasada: kłamstwo nie popłaca. Okazuje się bowiem, że każda niezgodność między stanem faktycznym a tym, co podałeś ubezpieczycielowi przy podpisywaniu umowy, działa na Twoją niekorzyść. Co więcej, w pewnych sytuacjach jest to wystarczający powód do tego, by odmówić Ci wypłaty odszkodowania – wystarczy, że ubezpieczyciel włączy taką klauzulę do umowy. Najczęściej jednak konsekwencje są mniej dotkliwe – następuje przeliczenie składki, dopłacasz brakującą kwotę i otrzymujesz odszkodowanie.

Sprawdź ceny OC i AC

Kiedy jeszcze ochrona na wypadek kradzieży samochodu nie zadziała?

Choć to właśnie dwa powyżej wymienione powody najczęściej znajdują zastosowanie przy odmowach wypłaty części lub całego odszkodowania za kradzież samochodu, możesz też spotkać się z innymi przyczynami. Należą do nich:

    • zbyt niska suma ubezpieczenia – podczas wyliczania sumy ubezpieczenia, towarzystwa korzystają z uśrednionych standardów dla danej marki i modelu. Jeśli jednak zastosowałeś w swoim pojeździe rozwiązania, które podwyższają jego wartość, powinieneś to zaznaczyć przed podpisaniem umowy;

WARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić w sytuacji, gdy wartość samochodu została podwyższona już po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej? Jak najszybciej zgłoś to ubezpieczycielowi. W przeciwnym razie fakt ten nie będzie brany pod uwagę podczas wyliczania odszkodowania z ubezpieczenie AC, a Ty dostaniesz dokładnie takie odszkodowanie, jakie zostało ustalone wcześniej.

  • wcześniejsze wypłaty świadczeń – wcześniejsze stłuczki i pobieranie odszkodowań za nie może stać się przyczyną obniżenia odszkodowania za kradzież samochodu;
  • obszar obowiązywania ochrony – większość ubezpieczeń AC obowiązuje jedynie na terenie Polski lub też traci ważność na terenie określonych państw – przede wszystkich tych leżących w Europie Wschodniej;
  • ochrona bagażu – nie wszystkie rzeczy znajdujące się w samochodzie są uważane przez ubezpieczyciela za bagaż i podlegają ochronie. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, co jest traktowane jako bagaż, by później nie doznać rozczarowania – np. wtedy, gdy nie otrzymasz odszkodowania za skradzioną nawigację czy radio.

Porównaj ceny ubezpieczeń

jak ubezpieczyć się od kradzieży samochodu?

Szukasz ubezpieczenia auta z ochroną na wypadek kradzieży? Zajrzyj do naszego kalkulatora OC AC i znajdź ofertę na miarę swoich potrzeb! Zobacz również, jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Kozicki Wojtek
    - -

    Witam skradziono mi auto lecz odmówiono mi wypłaty odszkodowania

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W przypadku, gdy wszelkie formalności zostały dopełnione, a kradzież pojazdu była zdarzeniem objętym ochroną ubezpieczeniową w momencie zdarzenia i Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty świadczenia, zalecamy odwołanie się od tej decyzji.

Więcej artykułów i porad
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na 30 dni, jak i […]

więcej
Darowizna samochodu – umowa, zwolnienie z podatku

Darowizna samochodu – umowa, zwolnienie z podatku

Posiadany pojazd można nie tylko sprzedać, ale też komuś przekazać. Taka procedura wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi formalnościami. Darowizna samochodu czasem wymaga też zapłacenia podatku. Planujesz niedługo oddać swoje auto, a może to Ty masz je otrzymać? […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej