Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Kalkulator OC
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy przewidujące kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni. Co jeśli nie złożymy w tym czasie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie auta? Jakie są kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku? Co grozi zapominalskim właścicielom pojazdów? Sprawdźmy!

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku

Znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Na ich mocy właściciel używanego pojazdu jest zobowiązany zarejestrować go w ciągu 30 dni od jego zakupu lub sprowadzenia z krajów Unii Europejskiej. Zatem pojazdów importowanych z USA, Japonii czy nawet Szwajcarii wymóg ten nie obejmuje. Prawodawca zaznaczył, że wysokość kary jest uzależniona od zakresu naruszenia prawa, powtarzalności naruszeń i korzyści finansowych uzyskanych z tytułu naruszenia ustawy. Niemniej za zaniechanie tego obowiązku możemy się spotkać z karą w wysokości od 200 do 1000 zł. To znacznie mniej niż grozi nam za nieważne ubezpieczenie OC (brak OC dla samochodu skutkuje karą opiewającą na dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli w 2020 roku jest to 5200 zł), ale nie ma sensu narażać się na taki wydatek i lepiej zawczasu dopełnić formalności. Podpowiadamy, jak przerejestrować samochód oraz prezentujemy wskazówki, gdzie znaleźć najtańsze OC i inne ubezpieczenia.

Jak przerejestrować samochód?

Załatwienie formalności w urzędzie to nic trudnego, ale jeśli nie masz doświadczenia, możesz mieć wątpliwości, gdzie się udać, jakie dokumenty wypełnić itp. Aby przerejestrować samochód, wybierz się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. – tj. w mieście na prawach powiatu do urzędu miasta, w pozostałych zaś przypadkach do urzędu starostwa powiatowego. Warto wiedzieć, że formalności za Ciebie może załatwić pełnomocnik.

Jak przerejestrować samochód?

Wniosek o zarejestrowanie auta zdobędziesz na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie ze strony urzędu, wydrukowanie i wypełnienie w domu, a następnie zgłoszenie się z gotowym do urzędu. Drugi to pobranie wniosku w urzędzie i wypełnienie go na miejscu bezpośrednio przed oddaniem. Podczas jego składania niezbędne będzie przedłożenie dowodu osobistego, umowy kupna-sprzedaży, przeglądu technicznego, dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz ewentualnie karty pojazdu, jeśli takową masz. Po złożeniu wniosku konieczne jest jeszcze uiszczenie aktualnie obowiązującej opłaty, a wówczas otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny do 30 dni. Najczęściej nowy dowód będzie do odbioru w ciągu od 1 do 3 tygodni.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przerejestrowując auto, nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu. Polisa OC po sprzedaży auta będzie nadal ważna, o ile nie wypowiesz umowy. Musisz jednak pamiętać, że firma może wykonać rekalkulację składki i wówczas przyjdzie Ci zapłacić inną sumę niż obowiązywała poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń. Na KioskPolis.pl zamieściliśmy kalkulator OC, który pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC, ale też skompletować pełne ubezpieczenie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Kupując kilkuletnie auto, niemal niezbędne jest ubezpieczenie AC, które ochroni Cię przed konsekwencjami zdarzeń, w których ucierpi Twój pojazd z Twojej winy (np. po stłuczce), ale i w sytuacjach losowych (np. pożar, zderzenie z sarną) czy zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie (np. pobazgranie sprayem i brak sprawcy).

Nie zapominaj też, jak ważne są ubezpieczenia Assistance, czyli dobrowolne ubezpieczenia mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych (np. laweta, pojazd zastępczy itp.) oraz ubezpieczenia NNW, obejmujące zakresem życie lub zdrowie człowieka i nadające prawo do świadczenia ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Już wiesz, jakie są kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku i że nie warto zwlekać. Podobnie ma się sprawa ubezpieczeń – lepiej zawczasu dopełnić wszelkich formalności i objąć należytą ochroną swój pojazd i siebie. Sprawdź naszą porównywarkę OC i znajdź najlepszą ofertę!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

W 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu sprzedaży nowych aut. Decydując się na pojazd z drugiej ręki, warto go przed zakupem odpowiednio skontrolować. Podpowiadamy więc, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem i na co […]

więcej