Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

4.7/5 - (Ocen: 7)

Jak wskazują badania prowadzone wśród osób wyjeżdżających za granicę, aż 70 % osób korzysta z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Wniosek? Jesteśmy świadomi konieczności posiadania ubezpieczenia na wakacje za granicą, a co ważne, nie bez przyczyny.

W Internecie nie brakuje przykładów wśród osób, które po podróży zagranicznej stały się bankrutami. Nic dziwnego, koszty ratownictwa oraz transportu medycznego są nieporównywalnie wyższe od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w kraju. Nie w każdym zakątku świata jest drogo, w Europie częściowo możemy skorzystać z leczenia w ramach EKUZ, ale w razie niebezpiecznych sytuacji i taki wariant zabezpieczenia z pewnością nie wystarczy. Każdy turysta, który wybiera się na wypoczynek powinien skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd za granicę – to proponowane przez biuro podróży jest zwykle zbyt niskie.

Wyjazd za granicę – co jeśli Europa?

Po Europie podróżujemy w różny sposób. Możemy przemieszczać się samolotem, ale też samochodem. Jeśli tym drugim, to warto dokupić do standardowego ubezpieczenia OC, także pakiet Autocasco i Assistance. W ten sposób nawet jeśli utkniesz na drodze w Alpach lub na zatłoczonej ulicy w Paryżu – uzyskasz pomoc.

Podróżując np. do Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, czy Macedonii bądź Ukrainy będzie Ci niezbędna Zielona Karta – czyli odpowiednik naszej polisy OC. Zakres takiego ubezpieczenia jest tożsamy z tym, jaki wykupujemy w Polsce – chroni nas przed kosztami, jakie musimy ponieść wyrządzając szkodę innym uczestnikom ruchu.

Porównaj oferty

Możesz także podróżować samolotem, pociągiem lub autobusem. Bez względu na środek komunikacji niezbędne będzie Ci ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, że EKUZ nie wystarczy. Co prawda zapewnia dostęp do podstawowego leczenia w ramach państwowej opieki medycznej – tak, jak w naszym kraju, ale ta, nie w każdym państwie funkcjonuje na takich samych zasadach. W Niemczech za każdą wizytę u specjalisty zapłacisz dodatkowo – i to dość sporo. Jeśli trafisz do szpitala to za 3 dni pobytu w nim zapłacisz nawet 700 Euro.

To sporo, biorąc pod uwagę, że za standardową wycieczkę do Europy – na 7 dni i zameldowaniu w 3* hotelu, zapłacisz około 2500 zł.

jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd za granicę do państw europejskich? W zupełności wystarczy Ci oferta z kosztami leczenia do 250 000 zł. Oto, jakie oferty znaleźliśmy dla Ciebie biorąc pod uwagę wyjazd tygodniowy do Bułgarii (Uwaga, oferta zakłada że wyjazd ma charakter wypoczynkowy).

Ubezpieczyciel Koszty leczenia Koszty ratownictwa Bagaż podróżny
AXA 200 000 zł 200 000 zł
Europa Ubezpieczenia 90 000 zł
Signal Iduna 85 986 zł 25 796 zł

Jak widać koszt składki ubezpieczeniowej jest naprawdę niewielki, często to zaledwie kilka % kosztu całej wycieczki. Pytanie, czy warto dodatkowo się zabezpieczyć ma zatem zawsze jedną odpowiedź: Tak.

Wyjazd za granicę – USA, Azja albo jeszcze dalej?

O ile kwestia dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny do Europy nie jest tak skomplikowana, o tyle podróż poza nią, wymaga dopasowania naprawdę dobrej oferty.

Przede wszystkim ważna jest minimalna kwota na pokrycie kosztów leczenia. Tu, powinna być ona możliwie wysoka, najlepiej od 500 000 zł (Azja, Ameryka Południowa, Afryka) do 1 050 000 zł (USA, Japonia, Chiny, Kanada).

Uwaga!

Leczenie w Stanach potrafi być naprawdę wysokie. Kwoty za np. pomoc przy złamaniach sięgają nawet 2500$, wizyta u chirurga to od 17000-35000$. Sam stomatolog potrafi naliczyć za wizytę i 800$.

Ile płacimy za wyjazd do Stanów? Zwykle wyjeżdżamy na około 2 tygodnie. To wycieczkowe minimum, jeśli chcemy rzeczywiście pozwiedzać. Przy wysokich kosztach za noclegi, bilety lotnicze oraz żywność, możemy wydać nawet 25 000 zł za wyjazd zorganizowany dla 2 osób. Za ubezpieczenie wydamy w pakiecie dwuosobowym około 300 zł. To naprawdę niewiele, w porównaniu z kosztami, jakie poniesiemy w przypadku pobytu w szpitalu lub konieczności sprowadzenia nas do Polski.

Bezpieczny wyjazd za granicę z rodziną!

O ile za granicę wyjeżdżają dorośli, o tyle łatwiej jest im poradzić sobie w trudnych sytuacjach wypadku, choroby lub hospitalizacji. Wyjeżdżając z rodziną powinniśmy zadbać o szczególne bezpieczeństwo najmłodszych.

Standardowy pakiet turystyczny assistance zapewni opiekę nad dzieckiem oraz transport do domu, a także darmowy przyjazd kogoś z rodziny.

Pamiętajmy o najbliższych na wakacjach. Będąc daleko od domu, trudno wyobrazić sobie sytuację w której dziecko pozostaje w obcym kraju bez fachowej opieki.

jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Co jeszcze można ubezpieczyć?

Na wyjeździe zagranicznym możemy ubezpieczyć praktycznie wszystko. Odpowiednio dobrany pakiet pozwoli nam wyodrębnić sytuację w których:

  • Odwołano lot,
  • Opóźniono lot,
  • Skradziono nam bagaż,
  • Zniszczono lub my zniszczyliśmy drogi sprzęt będący w posiadaniu osoby trzeciej,
  • Hospitalizację w wyniku wystąpienia choroby przewlekłej,
  • Wypadki komunikacyjne.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Na pewno nie w biurze turystycznym. Suma gwarancyjna wypłaconego odszkodowania w razie wystąpienia szkody będzie zdecydowanie zbyt niska, by odpowiednio nas zabezpieczyć.

Po dobre ubezpieczenie trzeba udać się do towarzystwa. Pamiętaj, że za koszt kilkudziesięciu złotych możesz bezpiecznie podróżować w różne regiony świata.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, sprawdź oferty zebrane w naszej porównywarce. Zobacz, jaki zakres proponują najlepsze z towarzystw ubezpieczeniowych jak AXA, Europa Ubezpieczenia, czy Signal Iduna.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

W związku z pandemią koronawirusa, sytuacja na świecie zmienia się z tygodnia na tydzień. Z tego względu, urlopowe koncepcje mogą w mgnieniu oka okazać się niemożliwe. Jeśli planuje się wycieczkę za granicę, najrozsądniej jest zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. […]

więcej
Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z rodzajów polis osobowych, czyli obejmujących zdrowie i życie (a nie materialne przedmioty). O konieczności posiadania tego ubezpieczenia najczęściej przypominasz sobie przed wakacjami. Jednak ubezpieczenie NNW znajduje uzasadnienie jeszcze w wielu […]

więcej
Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Jak się ubezpieczyć na wyjazd do Indii?

Planujesz wyjazd na półwysep Indyjski? To niezwykłe miejsce na ziemi zachwyca swoją egzotyką, dziką naturą oraz niesamowitą kulturą. Piękne buddyjskie świątynie, niesamowite plaże Goa czy barwne targowiska to jedynie kilka atrakcji, które zachwycają turystów z całego świata. Wybierając […]

więcej
7 zalet wykupienia polisy turystycznej

7 zalet wykupienia polisy turystycznej

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy na pewno będzie Ci potrzebne dodatkowe ubezpieczenie? Wiele osób rezygnuje z tego świadczenia, ale nie jest to rozsądne podejście. Przedstawiamy 7 zalet wykupienia polisy turystycznej! Urlop czy wyjazd służbowy może zostać zakłócony […]

więcej