Jaki jest koszt wymiany opon w aucie oraz gdzie możemy to zrobić?

Jaki jest koszt wymiany opon w aucie oraz gdzie możemy to zrobić?

Oceń ten wpis

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać o tym, że o auto trzeba dbać. Regularny przegląd techniczny jednak nie wystarczy. Z różnych powodów niezbędna może być wymiana opon w samochodzie. Najczęściej robimy to wtedy, kiedy zmieniają się pory roku. Zdecydowana większość kierowców korzysta bowiem z opon letnich i zimowych. Koła można oczywiście wymienić samodzielnie, ale trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami, a także wiedzieć, jak to zrobić. Na szczęście ceny wymiany opon nie są wygórowane, co sprawia, że każdy kierowca może skierować swoje kroki do profesjonalnego warsztatu.

Jak wymieniać opony w samochodzie?

Jeśli interesuje Cię samodzielna wymiana opony w samochodzie, pamiętaj, że musisz dysponować:

  • lewarkiem;
  • kluczem krzyżowym;
  • kluczem dynamometrycznym.

Przydać może się również szczotka druciana, ołówek smarowy oraz rękawiczki, które skutecznie ochronią Twoje dłonie. Wymiana opon samemu nie będzie możliwa, jeśli nie będziesz mieć lewarka. To absolutnie podstawowe narzędzie, które pozwala na uniesienie samochodu. Pamiętaj, że do samodzielnej wymiany opon lewarek musi charakteryzować się nośnością nie mniejszą niż dwie tony. Ważne jest, aby samochód unieść na odpowiednią wysokość. Tylko wówczas będziesz mógł swobodnie zdjąć koła.

Jeśli zmiana opon samemu jest tym, co chcesz zrobić, pamiętaj, że klucz krzyżowy pozwoli Ci na bezpieczne poluzowanie śrub. Możesz go wykorzystać również już po zmianie opon po to, aby je dokręcić. Większość modeli dostępnych na rynku ma szerokości pasujące do najczęściej wykorzystywanych śrub. Aby jednak mieć pewność, że klucz sprawdzi się w Twoim przypadku, sprawdź, jaką wielkość mają śruby w Twoim aucie.

Zmiana opon w samochodzie będzie znacznie prostsza, jeśli wyposażysz się w klucz dynamometryczny. To właśnie on pozwoli Ci na prawidłowe dokręcenie śrub zabezpieczających. Pamiętaj, że jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o mocowanie i przyczepność kół. UWAGA: zanim sięgniesz po klucz, sprawdź jaka wartość momentu obrotowego w przypadku Twojego auta jest odpowiednie. Musisz również wiedzieć, że za pomocą takiego klucza nie poluzujesz śrub. Możesz je jedynie zakręcić.

Wspomniana szczotka druciana przyda się, jeśli z piasty niezbędne będzie usunięcie rdzy. Z kolei ołówek pozwoli Ci na oznaczenie pozycji początkowej opon. Ma to duże znaczenie, jeśli chcesz przechowywać opony, a przy ich zmianie chcesz mieć pewność, że trafią one na właściwe miejsce. UWAGA: jeśli chcesz zmieniać opony samodzielnie, pamiętaj, aby zawsze robić to w rękawiczkach.

Jak wymieniać opony w samochodzie? Przede wszystkim pamiętaj, aby opony zmieniać na włączonym biegu i przy zaciągniętym hamulcu ręcznym. Chodzi oczywiście o Twoje bezpieczeństwo – samochód musi być zabezpieczony przed niekontrolowanym stoczeniem się. Kiedy jesteś pewny, że auto jest odpowiednio przygotowane, możesz poluzować nakrętki felgi. Następnie przy pomocy podnośnika musisz podnieść auto. Dopiero wówczas możesz usunąć nakrętki i zdjąć koło z osi. Potem pozostaje już tylko nałożyć nowe, opuścić samochód i dokręcić felgi. Pamiętaj, że sama wymiana opon w aucie to nie wszystko. Niezbędne jest również ich odpowiednie wyważenie. Pamiętaj, że wprawdzie przegląd samochodu nie koncentruje się na oponach, ale ich stan może poważnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kara za brak przeglądu jest naprawdę dotkliwa.

Gdzie wymienić opony?

Zanim kupisz ubezpieczenie OC z pewnością zastanawiasz się, gdzie to zrobić, aby oferta była dla Ciebie jak najbardziej korzystna. Wówczas przydaje się porównywarka OC. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie wymienić opony, bazuj na opiniach innych. Pamiętaj, że nie wszystkie zakłady wulkanizacyjne świadczą usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Dlatego nigdy nie dokonuj przypadkowego wyboru.

Ile kosztuje wymiana opon to pytanie, które należy zadać w drugiej kolejności. Przede wszystkim zadbaj o to, aby postawić na usługi dobrego fachowca. Możesz popytać wśród znajomych i przyjaciół – być może ktoś niedawno wymieniał opony i jest w stanie polecić Ci naprawdę dobry zakład. Jeśli nie, możesz wspomóc się forami internetowymi. Obecnie nie brakuje osób, które chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z różnego rodzaju usług.

Ile zajmuje wymiana opon?

Wiele osób pyta nie tylko o to, jak zmienić oponę w aucie, ale również o to, ile zajmuje wymiana opon. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie i nie masz wprawy, musisz liczyć się z tym, że może to nieco potrwać. Dlatego dobrym rozwiązania, jest zmiana opony w renomowanym warsztacie. W takim przypadku wymiana opon samochodowych przebiegnie naprawdę sprawnie. Większość mechaników upora się z nią w kilkanaście minut. Oczywiście należy do tego doliczyć czas niezbędny na ustawienie wspomnianej już zbieżności kół. Pamiętaj, że dzisiaj w większości wulkanizacji mechanicy mają do dyspozycji specjalistyczne maszyny i narzędzia, które znacznie usprawniają pracę.

Ile kosztuje wymiana opon?

Właściciele samochodów mają sporo wydatków. Ubezpieczenia AC czy ubezpieczenie assistance – jeśli chcesz czuć się bezpieczniej – czy to tylko część wydatków, na które możesz się zdecydować. Nie są one obowiązkowe, ale na pewno warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że posiadacze aut zastanawiają się ile kosztuje wymiana opon. Udzielenie na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi wcale nie jest proste. Jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, nie poniesiesz żadnych większych wydatków. Oczywiście musisz wcześniej zaopatrzyć się w lewarek i odpowiednie klucze, ale jest to jednorazowy zakup. W profesjonalnym serwisie za wymianę jednej opony zapłacisz około 50 złotych. Pamiętaj, że nie zawsze jest to koszt obejmujący wyważenie kół. Zdarza się, że trzeba za to zapłacić dodatkowo.

Wymiana opony w aucie bywa koniecznością. Możesz oczywiście próbować zrobić to samodzielnie, ale pamiętaj, że potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia. Jeśli nie chcesz tracić czasu, możesz skorzystać z usługi doświadczonego wulkanizatora. Czas wymiany opon jest wówczas naprawdę krótki, a czas usługi nie jest wygórowany.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Szukając polis ubezpieczeniowych można natrafić na ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Jest to bardzo specyficzna instytucja, dlatego zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do tego zgromadzenia, należy dobrze poznać jego sposób funkcjonowania. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa TUW! […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już pod koniec ubiegłego roku ceny polis komunikacyjnych zaczęły rosnąć. Ostateczna wysokość składki jest jednak zależna od wielu czynników, w tym również od miejsca zamieszkania. Sprawdziliśmy ile obecnie wynosi średnie ubezpieczenie OC/AC w Krakowie! Ubezpieczenie samochodowe w Krakowie nie […]

więcej