Jak wyrobić paszport krok po kroku?

Jak wyrobić paszport krok po kroku?

Oceń ten wpis

Osoby, które posiadają paszport mogą podróżować bardzo swobodnie. Bez tego dokumentu można odwiedzać tylko kraje, które są członkami Unii Europejskiej oraz te należące do strefy Schengen. Lista krajów, do których nie zostaną wpuszczone osoby nieposiadające paszportu jest więc naprawdę bardzo długa. Jeśli marzysz o wspaniałych dalekich podróżach, musisz więc wyrobić paszport. Jest on nie tylko dokumentem, który uprawnia do przekraczania granicy oraz do pobytu za granicą. Poświadcza on również tożsamość oraz obywatelstwo polskie. Jak wyrobić paszport?

Jak złożyć wniosek o paszport?

Osób pytających o to, jak wyrobić paszport jest naprawdę mnóstwo. Szczególnie wiele interesuje się możliwościami wyrobienia paszportu, gdy wielkimi krokami zaczynają zbliżać się wakacje. Wniosek o paszport może złożyć każda osoba, która posiada obywatelstwo polskie. W związku z tym pojawia się jednak pytanie, gdzie wyrobić paszport. Otóż wniosek o wydanie paszportu składa się do biura paszportowego, które działa w każdym województwie. Co ważne, w przypadku składania wniosku o paszport nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że wniosek o wyrobienie paszportu możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Ich adresy znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich. O paszport mogą ubiegać także Polacy, którzy mieszkają za granicą. W tym przypadku wniosek trzeba złożyć w placówce konsularnej.

Co potrzeba do wyrobienia paszportu?

Osoba, która chce otrzymać paszport musi przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek. Skąd uzyskać i jak złożyć wniosek o paszport? Wnioski o wydanie paszportu wydawane są w biurach paszportowych. Dla pewności lepiej jest nie drukować wniosków, które dostępne są w Internecie. Jest to zalecenia Ministerstwa Cyfryzacji. Do wypełnionego dokumentu należy dołączyć także jedno kolorowe zdjęcie. Musi ono być aktualne, dlatego nie rób go później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcie do paszportu powinno mieć 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Ponadto potrzebny jest dowód opłaty. Uczniom i studentom przysługują zniżki, dlatego muszą oni dołączyć także legitymację uczniowską bądź studencką. Wymagany jest również ważny dowód osobisty. Osoby, które posługują się ważnym paszportem muszą go dołączyć do wniosku.

Gdzie wyrobić paszport?

Jak już wspominaliśmy, wniosek o wydanie paszportu można złożyć obecnie w dowolnym biurze paszportowym. Na terytorium kraju jest ich około 100. Osoby przebywające poza Polską wniosek mogą złożyć w konsulacie Polski. W obu placówkach możesz otrzymać aktualny wniosek paszportowy. Tam również dowiesz się, co potrzeba do wyrobienia paszportu. Paszport musi posiadać nie tylko osoba dorosła, ale także wyjeżdżające za granicę dziecko. Ważne! Osoby, które wybierają się z dzieckiem do jednego z krajów Unii Europejskiej muszą mu wyrobić dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży do krajów spoza UE jedynym dokumentem uprawniającym do podróżowania jest wyłącznie paszport.

Czy można wyrobić paszport online?

Wiele spraw w urzędach można dzisiaj załatwić przez Internet. Nic więc dziwnego, że wiele osób pyta także o to, jak wyrobić paszport online. Okazuje się jednak, że na chwilę obecną nie ma takiej możliwości. Jedynym udogodnieniem jest możliwość złożenia elektronicznego wniosku o paszport. Wniosek taki zostanie wygenerowany przez urzędnika biura bezpośrednio w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Taka możliwość pojawiła się wraz z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy paszportowej. Zmiana została wprowadzona w życie 27 marca 2022 roku. Do takiego wniosku niezbędne jest zdjęcie biometryczne. Do zadań osoby wnioskującej o złożenie elektronicznego wniosku o paszport będzie należało złożenie podpisu na specjalnym urządzeniu.

Ile się czeka na paszport?

Pytanie, ile się czeka na paszport nurtuje każdą osobę, której do wyjazdu zostało naprawdę niewiele czasu. Otóż czas oczekiwania na paszport wynosi 30 dnia, licząc od dnia złożenia wniosku. Tyle się czeka zarówno na paszport dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka. Poza sezonem wakacyjnym, gdy liczba składanych wniosków jest mniejsza, dokument może być gotowy już po upływie dwóch tygodni. W nagłych sytuacjach możliwe jest szybsze wyrobienie paszportu. Jak szybko wyrobić paszport? Trzeba złożyć w biurze paszportowym odpowiednio uzasadniony wniosek. Pamiętaj jednak, że taki dokument jest ważny tylko przez rok.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wiesz już, jak wyrobić paszport. Z pewnością zastanawiasz się więc ile kosztuje wyrobienie paszportu. Koszt wyrobienia paszportu wynosi obecnie 140 zł. W przypadku dziecka, które ma mniej niż 5 lat trzeba zapłacić 30 zł. Dla pociech w wieku od 5 do 15 lat paszport kosztuje 60 zł.

Przed wyjazdem za granicę trzeba nie tylko wyrobić paszport. Warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne. Osoby podróżujące własnym samochodem w krajach niehonorujących polskiej polisy OC muszą posiadać Zieloną Kartę. Zakres ochrony, które może obejmować ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest bardzo różny. Ubezpieczenie na narty i snowboard może obejmować polisę OC, zwrot kosztów leczenia, koszty transportu medycznego oraz ratowniczej i poszukiwawczej. Dodatkowo dobre ubezpieczenie na ferie zimowe może obejmować bagaż. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych ochrona bagażu ma także opcję ochrony dokumentów.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Gdzie pojechać z dzieckiem na wakacje, by zapewnić mu niezapomniane przeżycia, a jednocześnie upewnić się, że będzie bezpieczne? W artykule podaliśmy kilka propozycji na urlop z dzieckiem wraz z korzyściami płynącymi z ich wyboru. Dowiesz się też, jak […]

więcej
Jak obliczyć ubezpieczenie samochodu?

Jak obliczyć ubezpieczenie samochodu?

W myśl przepisów polskiego prawa każdy z samochodów poruszających się po drogach musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące takie usługi muszą działać w ramach przepisów określanych przez ustawodawcę, jednak mają do pewnego stopnia wolną rękę do […]

więcej
Winiety Bułgaria

Winiety Bułgaria

Planując wyjazd turystyczny to Bułgarii, nie można zapominać, że na terenie tego kraju obowiązują winiety w Bułgarii. Zatem wybierając się w podróż samochodem prywatnym, trzeba liczyć się z koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy na ich zakup. Równocześnie niezbędne jest […]

więcej
Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Nie stać Cię na to, by kupić sobie auto z własnych środków? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt na samochód. Zanim w całości się go spłaci, bank musi się zabezpieczyć na rożne sposoby. Jednym z […]

więcej