Na co dzień zazwyczaj nie zastanawiamy się, co zrobimy, jeżeli organizm odmówi posłuszeństwa. Tymczasem o bezproblemowy dostęp do badań i lekarzy-specjalistów lepiej zadbać jeszcze zanim Twoje ciało powie STOP, zwłaszcza mając świadomość istnienia często wielomiesięcznych kolejek w placówkach NFZ. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co to jest ubezpieczenie zdrowotne oraz jak wybrać plan polisy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dowiesz się również, jakie są rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych i czy prywatny pakiet może zastąpić ubezpieczenie ZUS.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie zdrowotne?
Na początek musimy krótko omówić temat rozróżnienia prywatnych i państwowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, który może wydawać się nieco skomplikowany, ale bez obaw, za chwilę wszystko Ci wyjaśnimy!
Zastanawiasz się, czy w naszym kraju publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Nie wiesz, czy w Twoim przypadku niezbędne jest obowiązkowe, czy dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
- Publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce obejmuje obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne ZUS.
- Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobom, które spełniają warunki określone w ustawie, czyli m.in. pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę/umowę zlecenie, studentom, emerytom itp.
- Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne możesz natomiast opłacać samodzielnie, jeżeli nie spełniasz warunków ustawowych, niezbędnych w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego, ale chcesz korzystać z usług NFZ. Dotyczy to np. osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. W tym celu musisz podpisać umowę z NFZ.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego to jedno, a możliwości systemu NFZ to drugie. Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza lub specjalistyczne badania to główne problemy zgłaszane przez pacjentów. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się oferty ubezpieczeń prywatnych, które wprawdzie nie zastąpią ubezpieczenia w ZUS, ale mogą je doskonale uzupełnić.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma charakter dobrowolny i umożliwia osobie ubezpieczonej skorzystanie ze świadczeń medycznych, badań i konsultacji lekarskich w prywatnych placówkach. Rozliczenie odbywa się bezgotówkowo – koszty pokrywa ubezpieczyciel.
Dlaczego warto je wykupić? Powodów jest kilka.
- Po pierwsze: możliwość szybkiego umówienia wizyty u lekarza, zarówno specjalisty, jak i lekarza medycyny rodzinnej.
- Po drugie: dostęp do szerokiego wachlarza badań diagnostycznych – laboratoryjnych i obrazowych oraz profilaktycznych.
- Po trzecie: nowocześnie wyposażone placówki medyczne, dysponujące zaawansowanym technologicznie sprzętem.
Oczywiście, musisz być świadomy, że poziom usług w dużej mierze zależy od jakości oferowanej przez konkretnego ubezpieczyciela, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej oferty, o czym napiszemy więcej w kolejnej części naszego artykułu. Przyjmijmy również, że wszystkie informacje i wskazówki, które znajdziesz dalej w tym wpisie, dotyczą ubezpieczeń prywatnych.
Jakie rodzaje świadczeń medycznych obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?
To, jakie rodzaje świadczeń medycznych będzie obejmowało Twoje prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zależy od wybranego przez Ciebie wariantu polisy. Zazwyczaj, decydując się na podstawową ofertę, możesz skorzystać z:
- Podstawowej opieki zdrowotnej,
- Określonych rodzajów badań laboratoryjnych, obrazowych oraz czynnościowych,
- Konsultacji u konkretnych lekarzy-specjalistów,
- Szczepień.
Ubezpieczenie zdrowotne da się rozszerzyć o:
- Wizyty domowe,
- Usługi rehabilitacji,
- Prywatne pogotowie ratunkowe,
- Planowane zabiegi operacyjne,
- Teleporady,
- Assistance Medyczny (infolinia medyczna),
- Konsultacje profesorskie,
- Prowadzenie ciąży,
- Usługi stomatologiczne,
- Fizjoterapię.
Zazwyczaj im wyższa jest miesięczna składka, tym szerszy zakres ochrony proponuje ubezpieczyciel.
Co powinno zawierać ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to oferta skierowana przede wszystkim do osób w wieku 18 – 65 lat, ale na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które podpisują umowy również z osobami starszymi. Umowa zazwyczaj obowiązuje przez 12-24 miesiące.
Decyzja zapadła i Ty również chcesz wykupić polisę, dlatego zastanawiasz się, co powinna ona zawierać? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i przede wszystkim – stanu zdrowia, dlatego, zanim podejmiesz decyzje, zadaj sobie 2 pytania.
- Czy chorujesz? To oczywiste, że inne są oczekiwania zdrowej osoby, która raz w roku potrzebuje wizyty u lekarza z powodu przeziębienia, a inne pacjenta chorującego przewlekle. W tym drugim przypadku lepszym rozwiązaniem z reguły będzie rozszerzenie pakietu.
- Jaki jest Twój budżet? Zastanów się, jaką kwotę możesz miesięcznie przeznaczyć na uiszczenie składki ubezpieczeniowej. Bądź realistą i postaraj się nie zawyżać swoich możliwości finansowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że opłata za polisę może być niższa niż koszt pojedynczej prywatnej wizyty w lekarza-specjalisty.
Jak wybrać plan ubezpieczenia zdrowotnego?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, podobnie jak ubezpieczenie na życie dla pojedynczej osoby oraz ubezpieczenie na życie dla rodziny, należy do najbardziej popularnych produktów w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. To również często spotykany benefit dla pracowników. W związku z tym, na rynku oferowanych jest wiele polis, które różnią się ceną i zakresem ochrony. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni plan?
- Jakich lekarzy potrzebujesz? Podejmując decyzję, weź pod uwagę przede wszystkim leczone choroby. Przykład? Jeżeli chorujesz na niedoczynność tarczycy, będziesz potrzebował endokrynologa. Masz problem z trądzikiem? Upewnij się, czy polisa zapewni Ci dostęp do dermatologa. Jeszcze jedno: jeżeli jesteś rodzicem, rozważ prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferujące usługi pediatry.
- Wizyty nielimitowane czy limitowane? Niektóre polisy prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych mogą proponować limity dotyczące wizyt lekarskich, zwłaszcza w przypadku lekarzy-specjalistów. Wybór pakietu z limitowanymi lub nielimitowanymi wizytami powinien być podyktowany Twoimi potrzebami.
- Ile placówek jest dostępnych? Sprawdź liczbę placówek, z których usług będziesz mógł skorzystać i upewnij się, że działają w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania.
- Ile badań możesz wykonać w ramach pakietu? Poza liczbą badań sprawdź również ich rodzaj oraz ewentualne limity, zwłaszcza jeżeli regularnie wykonujesz określony typ testów.
- Czas oczekiwania na konsultacje. Im krócej będziesz musiał czekać na wizytę, tym lepiej, dlatego wybierając towarzystwo ubezpieczeniowej, pytaj o orientacyjny czas oczekiwania.
- Czy dostępne są e-wizyty? Teleporady to wygodna opcja, jeżeli chcesz oszczędzić czas lub chorujesz i nie możesz wyjść z domu.
- Czy można objąć ochroną rodzinę? To istotne, jeżeli chcesz rozszerzyć polisę na dzieci, męża lub żonę, zamiast wykupować oddzielne ubezpieczenie dla każdego członka rodziny. Koniecznie sprawdź, czy rozszerzenie ochrony będzie wówczas tańsze niż suma składek w ramach oddzielnych polis.
- Czy ochrona działa poza granicami Polski? Takie udogodnienie jest opcją, którą zdecydowanie warto przemyśleć, jeśli często podróżujesz. Sprawdź również, kiedy warto kupić długoterminowe ubezpieczenie zdrowotne oraz czym jest ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców.
- Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego, upewnij się, w jakiej sytuacji ubezpieczyciel będzie miał możliwość zakwestionować Twoje prawo do otrzymania świadczeń. Może to dotyczyć np. samookaleczenia czy zatajenia informacji o stanie zdrowia.
W wyborze pomocny może być ranking ubezpieczeń zdrowotnych w formie tabeli, w której w czytelny sposób zostanie porównany zakres usług dostępnych w ramach poszczególnych pakietów. Zobacz również dostępny na naszym blogu ranking ubezpieczeń na życie oraz ranking ubezpieczycieli.
Jakie są koszty i opłaty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym?
Wyżej wspomnieliśmy już, że cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od zakresu polisy. Można się spodziewać, że im więcej lekarzy, badań i usług będzie dostępnych w wybranym przez Ciebie pakiecie, tym miesięczna składka będzie wyższa, chociaż nie jest to rzecz jasna stałą regułą. Ceny podstawowych polis zaczynają się już od około 30 – 35 złotych miesięcznie, ale standardowo musisz się liczyć z kosztem ok. 50 złotych/miesiąc. Najszerszy zakres ubezpieczenia zdrowotnego, obejmujący np. planowane zabiegi operacyjne, może Cię jednak kosztować nawet ponad 200 złotych/miesiąc.
Jeżeli potrzebne Ci ubezpieczenie długoterminowe lub ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców, w zakładce ZDROWIE na naszej stronie www przejdź do kalkulatora, uzupełnij formularz i poznaj cenę składki. Korzystając z naszego serwisu, możesz załatwić wszystkie potrzebne formalności bez wychodzenia z domu.