Ubezpieczenie od kradzieży auta – ile kosztuje, jak działa i co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

Ubezpieczenie od kradzieży auta – ile kosztuje, jak działa i co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

4/5 - (Ocen: 2)

Kradzieży samochodów nie można zapobiec ze stuprocentową pewnością, nawet jeśli w grę wchodzą dodatkowe środki bezpieczeństwa zastosowane przez właściciela. Można jednak zapewnić sobie ochronę przed jej finansowymi skutkami, kupując ubezpieczenie od kradzieży auta.

Zgodnie z policyjnymi statystykami w 2023 roku policja stwierdziła 7 382 przestępstw polegających na kradzieży samochodów. Procent ich wykrywalności wyniósł jedynie 25,9%, co niestety nie napawa optymizmem.*

Nieco mniej pesymistyczny scenariusz roztacza jednak podsumowanie samochodów wyrejestrowanych z powodu kradzieży, które zostało opracowane przez SAMAR na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Z tych statystyk wynika, że w 2023 roku w Polsce wyrejestrowano z tego powodu 5 646 pojazdów. Wynik ten okazuje się niższy o 8,3% niż rok wcześniej, co można interpretować jako spadek liczby kradzieży w stosunku rok do roku.**

Różnica w danych policyjnych i CEPiK-u wynika z tego, że wyrejestrowanie nie następuje od razu po kradzieży, lecz później, najczęściej w ciągu 30 dni. Dodatkowo, skradzione pojazdy odnajdują się nawet po dłuższym czasie, co wiąże się z koniecznością ich ponownego zarejestrowania.

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki oraz to, jak kreatywni potrafią być złodzieje, nie powinno dziwić, że właściciele pojazdów martwią się tym, że ich auto padnie ofiarą kradzieży. Choć istnieją sposoby na ograniczenie tego ryzyka, żaden z niej nie zapewnia stuprocentowej pewności, że auto będzie bezpieczne. Pozostaje więc tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie zapewnienie sobie ochrony przed skutkami ewentualnej kradzieży. 

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie od kradzieży? Poniższe wskazówki rozwieją ewentualne wątpliwości i wskażą produkty, które mogą sprawdzić się w tym zastosowaniu.

Czy ubezpieczenie OC obejmuje kradzież samochodu?

Każdy posiadacz samochodu osobowego, który jest zarejestrowany w Polsce, ma obowiązek zakupu OC. Warto mieć jednak świadomość tego, że to ubezpieczenie nie chroni w żadnym stopniu przed finansowymi skutkami kradzieży. Jeśli więc auto padnie łupem złodzieja, nie otrzymasz żadnego odszkodowania. Taka zasada obowiązuje w odniesieniu do wszystkich rodzajów ubezpieczeń OC

W kontekście tego ubezpieczenia warto pamiętać, że po wyrejestrowaniu auta po kradzieży należy poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Składając odpowiedni wniosek i dołączając do niego zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu oraz zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży lub umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży, możesz liczyć na zwrot składki za niewykorzystany okres. Pieniądze powinny trafić na Twoje konto w ciągu 14 dni od złożenia wniosku o zwrot składki.

AC od kradzieży auta

Jeśli chcesz zapewnić sobie spokój ducha w związku z potencjalną kradzieżą auta, wybór jest prosty. Tylko autocasco sprawdzi się jako ochrona przed finansowymi skutkami kradzieży pojazdu, jak również znajdującego się w środku wyposażenia (np. fotelików dziecięcych) i bagażu podręcznego.

Biorąc pod uwagę nieobowiązkowy charakter tego ubezpieczenia, nie każdy posiadacz samochodu decyduje się na jego zakup. Nie każdy ma też taką możliwość, bo towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają maksymalne limity wiekowe dla pojazdów, dla których można zawrzeć umowę AC. Ich aktualną wysokość prezentuje poniższa tabela.

Towarzystwa ubezpieczeniowe Limit wiekowy dla AC
Allianz 17 lat
Benefia 15 lat
BeeSafe 15 lat
Generali 13 lat
LINK4 17 lat
mtu24.pl 15 lat
Proama 10 lat (ASO) lub 5-15 lat (kosztorys/warsztat)
PZU brak limitu wiekowego
TUZ Ubezpieczenia 15 lat
UNIQA 18 lat
Warta brak limitu wiekowego
Wiener 20 lat

Warto mieć na uwadze to, że nie każde autocasco jest ubezpieczeniem od kradzieży samochodu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej dla tego produktu może być różny i obejmować szkody powstałe zarówno w ruchu drogowym, jak i poza nim. To, jakie konkretne szkody mogą zostać zlikwidowane z tego ubezpieczenia, zależy od warunków umowy, które ustalasz w porozumieniu z towarzystwem. Kradzież może znaleźć się wśród nich, ale nie jest to standardem.

Minicasco w kontekście kradzieży samochodu

Specyficznym rodzajem autocasco od kradzieży jest tzw. minicasco, które występuje również jako smartcasco. AC mini lub mini AC. Niezależnie od nazwy jest to zawsze ten sam produkt, który stanowi okrojony wariant pełnego autocasco. To z kolei oznacza, że zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód polegających na uszkodzeniu lub utracie pojazdu. W tym przypadku zakres ochrony ubezpieczeniowej jest jednak ograniczony i obejmuje np. 1 lub 2 zdarzenia. Biorąc to pod uwagę, mini AC może posłużyć za ubezpieczenie auta od kradzieży.

Atutem tego rozwiązania jest bez wątpienia konkurencyjna cena, która okazuje się często kilkukrotnie niższa niż w przypadku pełnego AC. Trzeba jednak pamiętać, że szansa na otrzymanie odszkodowania jest nieco niższa, np. ze względu na dodatkowe wyłączenia odpowiedzialności. Jeśli zależy Ci na większym spokoju ducha i ochronie od skutków wielu różnych zdarzeń, standardowe autocasco może okazać się lepszym wyborem.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży auta?

Decyzja o zakupie autocasco to często nie tylko kwestia indywidualnej decyzji, lecz również zasobności portfela. Dodatkowe ubezpieczenie to kolejny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Mimo wszystko, nie warto od razu rezygnować z tego pomysłu, przed sprawdzeniem składki dla konkretnego auta, gdyż jej wysokość może Cię pozytywnie zaskoczyć. Skorzystaj z kalkulatora autocasco i przekonaj się, ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży auta w Twoim przypadku.

Jakie czynniki wpływają na składkę ubezpieczenia AC od kradzieży pojazdu?

Podobnie jak w przypadku OC, tak i wysokość składki AC zależy od czynników związanych z samochodem (np. marka, model, rok produkcji) oraz z jego właścicielem (np. wiek, historia ubezpieczeniowa, historia wykroczeń i przestępstw drogowych). W przypadku tego ubezpieczyciela w grę wchodzą dodatkowe aspekty:

  • suma ubezpieczenia – powinna odpowiadać wartości samochodu. W zależności od sytuacji może być stała lub zmienna,
  • franszyza redukcyjna – wkład własny, czyli kwota (lub udział procentowy), którą przyjdzie Ci pokryć z własnej kieszeni podczas likwidacji szkody,
  • franszyza integralna – minimalna kwota, poniżej której ubezpieczyciel nie odpowiada za likwidację szkody,
  • amortyzacja – stopień zużywania się części samochodu z biegiem czasu, który może być uwzględniany przez ubezpieczyciela, ale nie musi,
  • rodzaj części samochodowych – mogą być oryginalne lub zamienne,
  • wariant likwidacji szkody – do wyboru masz ASO, kosztorys lub warsztat,
  • wariant sumy ubezpieczenia – może być stała lub zmienna, a także redukcyjna lub nieredukcyjna.

Ceny ubezpieczenia samochodu od kradzieży – porównanie 

Nie da się ukryć, że zakup autocasco to dodatkowy wydatek. Wbrew pozorom, może się on okazać niższy niż myślisz. Przyjrzyj się poniższym kalkulacjom i skorzystaj z kalkulatora online, by sprawdzić cenę OC+AC dla swojego pojazdu.

Przykład:

Pan Tomasz (35-latek z Namysłowa w województwie opolskim) jest właścicielem Citroëna C3 z 2019 roku. Auto jest względnie nowe i utrzymane w doskonałym stanie technicznym, z związku z czym jego strata mogłaby się okazać dużym ciosem dla budżetu pana Tomasza. W związku z tym postanowił zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży samochodu, kupując OC w pakiecie z AC. W kalkulatorze KioskPolis.pl znalazł następujące oferty.

Produkty Towarzystwo ubezpieczeniowe Dodatkowe informacje Cena
OC+AC mini LINK4
  • Ochrona od kradzieży i żywiołów
  • Zakres terytorialny: Polska i Europa
  • Amortyzacja 0%
  • Franszyza redukcyjna 0%
747,20 zł
OC+AC LINK4
  • Ochrona od wypadku, kradzieży i uszkodzenia
  • Zakres terytorialny: Polska i Europa
  • Amortyzacja 0%
  • Franszyza redukcyjna: 500 zł
994,82 zł
OC+AC mini mtu24.pl
  • Ochrona od wypadku, kradzieży i uszkodzenia
  • Zakres terytorialny: Polska
  • Amortyzacja 0%
  • Wkład własny 0%
1 046,00 zł
OC+AC mtu24.pl
  • Ochrona od wypadku, kradzieży i uszkodzenia
  • Zakres terytorialny: Polska i Europa
  • Amortyzacja 0%
  • Wkład własny 0%
1 838,00 zł
OC+AC UNIQA
  • Ochrona od wypadku, kradzieży i uszkodzenia
  • Zakres terytorialny: Polska
  • Amortyzacja 0%
  • Franszyza redukcyjna: 10%
1 065,00 zł

 

AC czy minicasco – co wybrać z myślą o ochronie samochodu przed kradzieżą?

Na wstępie wspomnieliśmy, że poza pełnym autocasco masz do wyboru również tzw. minicasco. Który z tych produktów sprawdzi się lepiej w kontekście potencjalnej kradzieży samochodu? Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie i w zgodzie z własnymi potrzebami.

Nie da się ukryć, że minicasco będzie mniejszym wydatkiem. Jednocześnie zapewni jednak ochronę tylko przed skutkami określonych zdarzeń i w ograniczonym zakresie. Jeśli ochrona obejmuje kradzież, to dostaniesz odszkodowanie tylko wtedy, gdy auto padnie łupem złodzieja. Jeśli zostanie zdewastowane przez wandali albo spadnie na nie gałąź, za ewentualną naprawę zapłacisz samodzielnie.

Jeśli zależy Ci na spokoju ducha w szerszym kontekście, lepszym wyborem okaże się pełne AC. W tym przypadku zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować nie tylko samą kradzież, ale też inne zdarzenia losowe mogące skutkować powstaniem szkody częściowej lub całkowitej w Twoim pojeździe. Co więcej, taki produkt najczęściej działa nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Przyda się zatem podczas wakacji w innym kraju, jeśli zamierzasz zabrać ze sobą własny samochód.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC lub minicasco?

Wybór odpowiednich warunków umowy AC (m.in. wariantu likwidacji szkody, franszyz redukcyjnej czy amortyzacji) może wpłynąć na podwyższenie lub obniżenie ewentualnej składki. Warto jednak pamiętać o tym, że ma to znaczenie także w kontekście tego, ile zwraca ubezpieczyciel za skradzione auto. Jeśli zdecydujesz się na franszyzę redukcyjną, ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie o jej kwotę. Analogicznie, autocasco z amortyzacją oznacza, że od kwoty odszkodowania zostanie odjęta pewna część na poczet zużycia części z biegiem czasu.

Musisz zatem podjąć decyzję odnośnie tego, na czym Ci bardziej zależy, i wypracować odpowiedni kompromis. Amortyzacja i franszyza redukcyjna mogą obniżyć wysokość składki AC, a tym samym umożliwić zakup tego ubezpieczenia osobom o mniej zasobny portfelu. Z drugiej strony, trzeba liczyć się z ryzykiem otrzymania niższego odszkodowania po wystąpieniu szkody kradzieżowej.

Jak wygląda to cenowo? Przyjrzyj się poniższym kalkulacjom.

Przykład:

42-letnia pani Justyna z Grodziska Mazowieckiego stwierdziła, że potrzebuje większego poczucia bezpieczeństwa w związku z posiadaniem i użytkowaniem swojego samochodu – Dacii Duster z 2021 roku. Zdecydowała się na skorzystanie z kalkulatora KioskPolis.pl, w którym znalazła następujące oferty.

Produkty Towarzystwo ubezpieczeniowe Amortyzacja Franszyza redukcyjna Cena
OC+AC UNIQA 0% 10% 797,00 zł
OC+AC Wiener 0% 1000 zł 978,00 zł
OC+AC LINK4 0% 500 zł 1 169,96 zł
OC+AC UNIQA 0% 0% 1 311,00 zł

 

Jak działa ubezpieczenie AC w przypadku kradzieży pojazdu?

Po kradzieży samochodu szkoda z AC jest likwidowana jako całkowita, bo dochodzi do utraty samochodu. Co to oznacza w praktyce? Otrzymasz równowartość sumy ubezpieczenia, czyli wartości straconego pojazdu. Kluczową kwestię stanowi jednak data ważności dla tej wartości.

Jeśli wybierzesz AC ze stałą sumą ubezpieczenia, będzie to wartość z dnia podpisania umowy, czyli najpewniej kwota z faktury zakupu, jako że ten wariant ubezpieczenia jest oferowany tylko właścicielom nowych pojazdów. W przypadku pozostałych samochodów jedyną dostępną opcją jest zazwyczaj zmienna suma ubezpieczenia, która oznacza, że wypłata odszkodowania nastąpi w oparciu o wartość auta z dnia zdarzenia.

Na czym polega różnica? Wartość samochodu może spadać z biegiem czasu, a proces ten okazuje się najbardziej dynamiczny w jego pierwszych latach. Szacuje się, że samo wyjechanie nowym samochodem z salonu sprawia, że jego wartość spada o 10%. W ciągu pierwszego roku może to być z kolei 30%, a po trzech latach użytkowania – nawet 50%. 

Jeśli nowy samochód byłby objęty umową ze zmienną wartością, jego właściciel mógłby dostać odszkodowanie znacznie niższe od tego, ile zapłacił za auto. Stała suma ubezpieczenia chroni przed tym i dlatego jest tak pożądana w tym przypadku.

Co zrobić, gdy dojdzie do kradzieży samochodu?

Zauważenie braku samochodu na parkingu z pewnością będzie skutkować niepokojem. Postaraj się jednak nie wpadać w panikę, tylko jak najszybciej załatwić niezbędne formalności. Dzięki temu nie tylko zwiększysz szansę na odzyskanie pojazdu przez policję, ale również przyspieszysz proces likwidacji szkody oraz wypłatę należnego odszkodowania z AC. Twoje działania po kradzieży powinny sprowadzać się do 4 czynności:

  • zgłoszenie kradzieży policji,
  • zgłoszenie kradzieży ubezpieczycielowi,
  • wyrejestrowanie pojazdu,
  • wypowiedzenie umowy OC i zgłoszenie się po zwrot nadpłaconej składki.

Najważniejsze kroki po kradzieży auta

Gdy tylko zauważysz, że auto zniknęło z miejsca parkingowego, zgłoś kradzież policji. W tym celu jak najszybciej zadzwoń na numer alarmowy 112. Podczas rozmowy z dyspozytorem przedstaw okoliczności zdarzenia oraz szczegóły dotyczące pojazdu. Następnie zaczekaj na patrol, który pojawi się na miejscu, żeby dokonać oględzin, i udaj się na komisariat, by złożyć formalne zawiadomienie. Przypilnuj tego, by dostać pisemne zawiadomienie o zgłoszeniu kradzieży. 

Jeśli pojazd nie odnajdzie się w ciągu 30 dni, należy go wyrejestrować przed upływem tego terminu. W tym celu udaj się do wydziału komunikacji, zabierając ze sobą 4 dokumenty:

  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (możesz też pobrać i wypełnić go na miejscu),
  • oświadczenie właściciela o kradzieży pojazdu (sporządzone samodzielnie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań),
  • dowód rejestracyjny pojazdu (lub oświadczenie o jego braku),
  • policyjne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży lub umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży.

Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w wydziale komunikacji, uiszczając należną opłatę (10 zł). W ciągu miesiąca zostanie wydana decyzja o wyrejestrowaniu samochodu, którą możesz odebrać na miejscu lub zamówić wysyłkę pocztą.

Gdy już dysponujesz tym dokumentem, możesz wypowiedzieć umowę OC z obecnym ubezpieczycielem. Odpowiedni wniosek należy złożyć do ubezpieczyciela wraz z wyżej wspomnianą decyzją o wyrejestrowaniu pojazdu oraz z zaświadczeniem o zgłoszeniu kradzieży lub umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży. Zwrot nadpłaconej składki powinien trafić na Twoje konto w ciągu 14 dni.

Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi kradzieży samochodu

Jeśli masz AC, możesz zgłosić ubezpieczycielowi szkodę kradzieżową. Jej likwidacja zapewni Ci odszkodowanie, które pomoże zrekompensować poniesioną stratę.

Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być zgłoszenie szkody w towarzystwie, w którym masz kupione AC. Zrób to jak najszybciej, gdyż ubezpieczyciele często zastrzegają sobie konkretne ramy czasowe, w których powinna zostać zgłoszona kradzież. Przykładowo, w LINK4 i BeeSafe masz na to 2 dni, a w Proamie 3 dni od momentu, w którym dowiesz się o kradzieży.

Jak zapobiec potencjalnej kradzieży samochodu?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, nie sposób zapobiec kradzieży samochodu ze stuprocentową skutecznością. Jeśli złodziej okaże się odpowiednio zmotywowany i wyposażony w nowoczesne narzędzia, podoła każdej przeszkodzie i osiągnie swój cel.

Warto mieć świadomość tego, że złodzieje dysponują obecnie wieloma nowoczesnymi gadżetami, które ułatwiają sforsowanie zabezpieczeń fabrycznych oraz tych dodatkowych zastosowanych przez właścicieli pojazdów. Teraz do najpopularniejszych należą 3 metody:

  •  na walizkę – każdy z dwóch złodziei jest wyposażony w walizkę zawierającą skaner, wzmacniacz i transmiter sygnału. Jeden z nich podchodzi do domu i wychwytuje sygnał kluczyka, a drugi zbliża się do auta i otwiera je na odległość,
  • na smartfona – specjalny system wprowadza samochód w tryb serwisowy, pozwalając złodziejowi uruchomić silnik na śrubokręt,
  • na gameboya – gameboyem jest nazywane niewielkie urządzenie, które ma zapisane serwisowe kody stosowane przez ASO. Jak powyżej, auto jest otwierane w trybie serwisowym, a złodziej może je odpalić mechanicznie i odjechać.

Skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe

Podobnie jak metody złodziei, tak i sposoby na ochronę przed nimi ewoluują. Obecne zabezpieczenia antykradzieżowe nie tylko pełnią funkcję odstraszającą, lecz również udaremniającą odjechanie skradzionych samochodem. Choć żadne z nich nie gwarantuje bezpieczeństwa pojazdu, to jednak mogą znacząco obniżyć ryzyko kradzieży. Za najskuteczniejsze rozwiązania z tego segmentu uchodzą obecnie 3 rozwiązania:

  • lokalizatory GPS umieszczone w trudno dostępnych miejscach i umożliwiające szybkie znalezienie skradzionego pojazdu,
  • immobilizer, który pozwala na odpalenie silnika dopiero po wpisaniu kodu, przyłożeniu breloczka bluetooth w odpowiednie miejsce lub włączeniu ustalonej kombinacji przycisków,
  • mechaniczna blokada skrzyni biegów lub całego układu.

Dobre praktyki antykradzieżowe – jak bezpiecznie i parkować pojazd?

Nie da się ukryć, że najlepszym miejscem do parkowania samochodu jest indywidualny garaż, najlepiej w bryle budynku i podłączony do systemu alarmowego. Jeśli w grę wchodzą ogólnodostępne miejsca parkingowe, staraj się wybierać te na parkingach strzeżonych, a jeśli nie – położone w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Duża liczba potencjalnych śladków może zniechęcić potencjalnego złodzieja. Szukając miejsca do zaparkowania na noc, zwróć uwagę na oświetlenie w okolicy oraz na ewentualną obecność kamer monitoringu na sąsiadujących budynkach. 

Wysiadając z samochodu nawet na chwilę, zabieraj ze sobą kluczyki oraz dowód rejestracyjny. Chociaż ich brak nie wpłynie w żaden sposób na urzędowe formalności po kradzieży, to jednak może utrudnić uzyskanie odszkodowania z AC.

Jak otrzymać odszkodowanie za skradzione auto?

Jeśli masz ubezpieczenie AC, możesz postarać się o odszkodowanie za kradzież, które zrekompensuje poniesioną stratę finansową. Jak to zrobić?

Niezwłocznie zgłoś szkodę w towarzystwie, z którym masz podpisaną umowę. Podczas rozmowy z przedstawicielem ubezpieczyciela dowiesz się, jakie dokumenty będą potrzebne do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody. W przypadku szkody kradzieżowej będzie to z pewnością zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży i dowód rejestracyjny. Może pojawić się również konieczność okazania wszystkich kompletów kluczyków, które zostały wskazane w umowie. Zdobądź je jak najszybciej i dostarcz we wskazany sposób. 

Jeśli okoliczności powstania szkody nie będą budzić żadnych wątpliwości, proces jej likwidacji powinien zakończyć się w ciągu 30 dni. W tym samym terminie odszkodowanie wpłynie na Twoje konto. Może jednak zdarzyć się tak, że ubezpieczyciel będzie potrzebować więcej czasu na ustalenie wszystkich faktów z należytą starannością. W takim przypadku wypłata odszkodowania nastąpi do 14 dni od momentu, gdy uda się wyjaśnić wszystkie nieścisłości.

Dlaczego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za kradzież samochodu?

Warto mieć świadomość tego, że posiadanie ubezpieczenia nie gwarantuje ze stuprocentową pewnością, że zostanie wypłacone odszkodowanie za skradziony pojazd. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty w określonych sytuacjach zaliczających się do wyłączeń odpowiedzialności. Z odmową możesz spotkać się m.in. w 5 przypadkach:

  •  gdy do kradzieży dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa, np. po pozostawieniu kluczyków w stacyjce zaparkowanego auta,
  • gdy pojazd był niezamknięty w momencie kradzieży,
  • gdy do kradzieży doszło za granicą, a zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmował tylko terytorium Polski,
  • gdy podczas zgłaszania szkody właściciel samochodu nie jest w stanie pokazać wszystkich kompletów kluczyków, bo jeden z nich został wcześniej skradziony,
  • gdy do kradzieży dojdzie przed rozpoczęciem okresu ochrony ubezpieczeniowej, czyli np. przed opłaceniem składki lub jej 1 raty.

Podsumowanie

Kradzież samochodu to duża strata finansowa, niezależnie od jego wartości i zasobności portfela. Wbrew pozorom, do takich sytuacji dochodzi częściej niż myślisz, a łupem złodziei padają nie tylko nowe pojazdy, ale również te kilkuletnie i utrzymane w dobrym stanie. Powodzeniem na czarnym rynku cieszą się też starsze klasyki, które następnie trafiają do nielegalnych kolekcji osób prywatnych.

Posiadanie nowoczesnych zabezpieczeń antykradzieżowych jest ważne, podobnie jak wybieranie bezpiecznych miejsc do parkowania na dłużej. Największy spokój ducha zapewni jednak posiadanie autocasco, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie za skradziony samochód. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od kradzieży samochodu

Czy OC obejmuje kradzież samochodu?

Nie, ubezpieczenie OC nie obejmuje finansowych skutków szkód wynikających z kradzieży.

Czy autocasco chroni przed skutkami kradzieży?

Tak, o ile zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje kradzież.

Czym jest minicasco i kiedy warto rozważyć jego zakup?

Minicasco to AC w okrojonym zakresie, które chroni przed skutkami tylko określonych zdarzeń, np. kradzieży samochodu.

Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu kradzieży auta?

Należy niezwłocznie zgłosić kradzież policji, zaczekać na przyjazd funkcjonariuszy i uzyskać zaświadczenie o kradzieży pojazdu – a następnie wyrejestrować auto i wypowiedzieć umowę OC.

Jak zgłosić kradzież samochodu ubezpieczycielowi i jakie dokumenty będą potrzebne?

Do zgłoszenia kradzieży potrzebujesz najczęściej własnoręcznego oświadczenia o kradzieży oraz policyjnego zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży lub umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży.

W jaki sposób ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania po kradzieży pojazdu?

Wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie wartości samochodu z dnia kradzieży (przy zmiennej sumie ubezpieczenia) lub z dnia podpisania umowy (przy stałej sumie ubezpieczenia).

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za skradziony samochód?

Możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela w ciągu 3 lat od momentu zauważenia szkody, a jeśli dojdzie do przestępstwa kradzieży – do 20 lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia od kradzieży auta?

Warto zwrócić uwagę w szczególności na wysokość sumy ubezpieczenia i franszyzę redukcyjną.

Sara Pietras

Sara Pietras

Copywriterka z ponad 10-letnim doświadczeniem, głównie w pisaniu w przystępny sposób o ubezpieczeniach komunikacyjnych i turystycznych. Prywatnie miłośniczka japońskich samochodów i podróżowania po Europie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

    Marina
    - -

    Co w przypadku jeśli dostałam wycenę skradzionego auta od Ubezpieczyciela i nie zgadzam się z tę wyceną?

      Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji oczywiście ma Pani możliwość napisać pismo. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie. Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania pozytywnie, mamy prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, z mediacji lub sądu polubownego, a także wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.

    Mimi
    - -

    Witam mam prośbę jak mam wypisać cesję skradzionego auta na rzecz firmy ubezpieczeniowej aby uzyskać odszkodowanie może jakiś wzór

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu otrzyma Pan posiadając ubezpieczenie AC od kradzieży. Informację o tym jakie dokumenty należy przedstawić i jak je wypełnić uzyska Pan w OWU danego Towarzystwa lub bezpośrednio na ich infolinii.

Więcej artykułów i porad
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – krok po kroku

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – krok po kroku

Niezależnie od tego, czy jedziesz na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej, czy też czeka Cię wyjazd za granicę do pracy, np. na delegację, koniecznie powinieneś zadbać o to, aby wziąć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego. […]

więcej
Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego kupić ubezpieczenie mieszkania? W takim razie w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przybliżymy nieco kwestię, jakie są zalety posiadania polisy mieszkaniowej i wskażemy, co powinna ona zawierać. Poza wyjaśnieniem, dlaczego warto […]

więcej
10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech [Sezon 2024/2025]

10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech [Sezon 2024/2025]

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty? Jednym z najpopularniejszych kierunków jest malownicza, klimatyczna Italia. Doskonale sprawdzi się w przypadku pasjonatów, ale też osób, które dopiero po raz pierwszy chcą stanąć na stoku. Stoki narciarskie we Włoszech do […]

więcej
Assistance

Assistance

Assistance to dobrowolna opcja, którą można dokupić do polisy. Działa ona na zasadzie dodatkowej pomocy w szerokim zakresie, zależnym od potrzeb – technicznym, mechanicznym, medycznym czy nawet prawnym. Opieka assistance jest dostępna w ramach wielu wariantów polis – […]

więcej