Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

4/5 - (Ocen: 2)

Kup OC
Skradziono Twój samochód? By nie wzbudzić żadnych wątpliwości podczas wizyty u swojego ubezpieczyciela należy dopełnić kilka formalności. Wyjaśniamy jak postępować w takiej sytuacji, by uzyskać pełne odszkodowania!

Kierowcy, którzy zainwestowali w odpowiednie ubezpieczenie AC, w razie utraty pojazdu mogą liczyć na otrzymanie stosownego świadczenia. Co należy zrobić w momencie, gdy zorientujemy się, że samochód zniknął? Przypominamy, czego należy dopilnować, by uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta!

Skradziono mi auto – co teraz?

Skradziono mi auto – co teraz?

Gdy tylko zauważysz, że posiadany przez Ciebie samochód został skradziony, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. O zdarzeniu należy poinformować władze nie później niż w ciągu 12 godzin od stwierdzenia braku pojazdu. Jeśli posiada się odpowiednie ubezpieczenie samochodu, od razu trzeba zgłosić szkodę do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, najlepiej korzystając z telefonu alarmowego lub formularza online. Konsultant przekaże dalsze instrukcje.

Zwykle następnym krokiem jest przekazanie w oddziale ubezpieczalni kluczyków, wraz z dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu. W zależności od warunków umowy, poszkodowany otrzymuje zwykle w ciągu ok. 30 dni stosowne odszkodowanie. Jego wysokość jest obliczona na podstawie wartości rynkowej auta w chwili jego kradzieży.

 

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Niestety, istnieją sytuacje, w których nie przyznaje się odszkodowania w przypadku kradzieży auta. Jeśli wykupiło się wyłącznie ubezpieczenie OC, jest się zobowiązanym do zgłoszenia zdarzenia, ale oczywiście nie otrzyma się z tego tytułu żadnego odszkodowania. W takiej sytuacji po prostu zrywa się umowę na polisę odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy także w sytuacji, w której wraz z pojazdem skradzione zostały kluczyki oraz dokumenty. Odszkodowania nie dostanie się też w momencie przywłaszczenia auta (np. nieoddania pożyczonego samochodu) oraz we wszystkich innych przypadkach, w których właściciel wykazał się skrajnie nierozsądnym zachowaniem. Zostawienie otwartego pojazdu, pozostawienie kluczyków w stacyjce podczas postoju, parkowanie w miejscach niestrzeżonych itp. to jedne z najczęstszych powodów, przez które ubezpieczalnie nie wypłacają odszkodowań. Przeglądając ubezpieczenia online, warto dokładnie zapoznać się przed zakupem z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w których firma ma obowiązek wymienić wszystkie takie przykłady.

Jak znaleźć najlepszą polisę, pomocną w razie kradzieży auta?

Chcesz się zabezpieczyć w razie kradzieży auta, wybierając korzystną polisę? A może straciłeś już pojazd i musisz ubezpieczyć nowy? Z pomocą naszego kalkulatora w kilka minut znajdziesz najkorzystniejsze oraz najtańsze OC, AC oraz Assistance. Nasza porównywarka – na podstawie podanych informacji oraz zaznaczonych kryteriów –  szybko przygotuje zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC od razu oblicza także  wysokość spersonalizowanej składki.

By otrzymać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta, należy spełnić wszystkie warunki zawarte w dokumencie OWU. Wybierając polisę koniecznie dokładnie zapoznaj się z tym dokumentem. Jeśli zaś właśnie straciłeś samochód, niezwłocznie zgłoś ten fakt na Policję oraz do swojego ubezpieczyciela!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Marina
  - -

  Co w przypadku jeśli dostałam wycenę skradzionego auta od Ubezpieczyciela i nie zgadzam się z tę wyceną?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji oczywiście ma Pani możliwość napisać pismo. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie. Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania pozytywnie, mamy prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, z mediacji lub sądu polubownego, a także wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.

 • Mimi
  - -

  Witam mam prośbę jak mam wypisać cesję skradzionego auta na rzecz firmy ubezpieczeniowej aby uzyskać odszkodowanie może jakiś wzór

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu otrzyma Pan posiadając ubezpieczenie AC od kradzieży. Informację o tym jakie dokumenty należy przedstawić i jak je wypełnić uzyska Pan w OWU danego Towarzystwa lub bezpośrednio na ich infolinii.

Więcej artykułów i porad
Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Już niedługo sezon narciarski rozpocznie się na dobre. Część osób pozostanie w Polsce i będzie korzystało a naszych, nieco mniej rozbudowanych tras zjazdowych. Ci, którzy dysponują większymi funduszami wybiorą się na zachód Europy. Spośród tych drugich podróżników znaczna […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Porsche

Porsche

Polisy motoryzacyjne mogą być dostępne na różnych warunkach cenowych. W poszczególnych towarzystwach, zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, można spotkać się zarówno z nieco innymi warunkami, jak i też cenami. Do zrealizowania takich działań można wykorzystać specjalistyczne strony internetowe. […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, […]

więcej