Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Jak uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

4/5 - (Ocen: 2)

Kup OC
Skradziono Twój samochód? By nie wzbudzić żadnych wątpliwości podczas wizyty u swojego ubezpieczyciela należy dopełnić kilka formalności. Wyjaśniamy jak postępować w takiej sytuacji, by uzyskać pełne odszkodowania!

Kierowcy, którzy zainwestowali w odpowiednie ubezpieczenie AC, w razie utraty pojazdu mogą liczyć na otrzymanie stosownego świadczenia. Co należy zrobić w momencie, gdy zorientujemy się, że samochód zniknął? Przypominamy, czego należy dopilnować, by uzyskać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta!

Skradziono mi auto – co teraz?

Skradziono mi auto – co teraz?

Gdy tylko zauważysz, że posiadany przez Ciebie samochód został skradziony, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. O zdarzeniu należy poinformować władze nie później niż w ciągu 12 godzin od stwierdzenia braku pojazdu. Jeśli posiada się odpowiednie ubezpieczenie samochodu, od razu trzeba zgłosić szkodę do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, najlepiej korzystając z telefonu alarmowego lub formularza online. Konsultant przekaże dalsze instrukcje.

Zwykle następnym krokiem jest przekazanie w oddziale ubezpieczalni kluczyków, wraz z dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu. W zależności od warunków umowy, poszkodowany otrzymuje zwykle w ciągu ok. 30 dni stosowne odszkodowanie. Jego wysokość jest obliczona na podstawie wartości rynkowej auta w chwili jego kradzieży.

 

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Kiedy można nie uzyskać odszkodowania w przypadku kradzieży auta?

Niestety, istnieją sytuacje, w których nie przyznaje się odszkodowania w przypadku kradzieży auta. Jeśli wykupiło się wyłącznie ubezpieczenie OC, jest się zobowiązanym do zgłoszenia zdarzenia, ale oczywiście nie otrzyma się z tego tytułu żadnego odszkodowania. W takiej sytuacji po prostu zrywa się umowę na polisę odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy także w sytuacji, w której wraz z pojazdem skradzione zostały kluczyki oraz dokumenty. Odszkodowania nie dostanie się też w momencie przywłaszczenia auta (np. nieoddania pożyczonego samochodu) oraz we wszystkich innych przypadkach, w których właściciel wykazał się skrajnie nierozsądnym zachowaniem. Zostawienie otwartego pojazdu, pozostawienie kluczyków w stacyjce podczas postoju, parkowanie w miejscach niestrzeżonych itp. to jedne z najczęstszych powodów, przez które ubezpieczalnie nie wypłacają odszkodowań. Przeglądając ubezpieczenia online, warto dokładnie zapoznać się przed zakupem z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w których firma ma obowiązek wymienić wszystkie takie przykłady.

Jak znaleźć najlepszą polisę, pomocną w razie kradzieży auta?

Chcesz się zabezpieczyć w razie kradzieży auta, wybierając korzystną polisę? A może straciłeś już pojazd i musisz ubezpieczyć nowy? Z pomocą naszego kalkulatora w kilka minut znajdziesz najkorzystniejsze oraz najtańsze OC, AC oraz Assistance. Nasza porównywarka – na podstawie podanych informacji oraz zaznaczonych kryteriów –  szybko przygotuje zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC od razu oblicza także  wysokość spersonalizowanej składki.

By otrzymać pełne odszkodowania w przypadku kradzieży auta, należy spełnić wszystkie warunki zawarte w dokumencie OWU. Wybierając polisę koniecznie dokładnie zapoznaj się z tym dokumentem. Jeśli zaś właśnie straciłeś samochód, niezwłocznie zgłoś ten fakt na Policję oraz do swojego ubezpieczyciela!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Marina
  - -

  Co w przypadku jeśli dostałam wycenę skradzionego auta od Ubezpieczyciela i nie zgadzam się z tę wyceną?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji oczywiście ma Pani możliwość napisać pismo. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie. Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania pozytywnie, mamy prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, z mediacji lub sądu polubownego, a także wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.

Więcej artykułów i porad
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – w […]

więcej
HDI OC – o czym musisz pamiętać, zanim wykupisz

HDI OC – o czym musisz pamiętać, zanim wykupisz

Marka HDI znana jest na całym świecie od ponad 100 lat, jednak do Polski zawitała dopiero w 2002 roku. Obecnie wchodzi w skład Grupy Talanx, która zrzesza firmy ubezpieczeniowe, zapewniając uczciwe warunki współpracy, wiele modeli polis i szeroką […]

więcej
Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Cena ubezpieczenia AC może być wysoka, co nie zachęca do zakupu. Jednocześnie autocasco gwarantuje ochronę, która jest bardzo korzystna, zwłaszcza gdy jeździsz i parkujesz w dużym mieście. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak znaleźć ofertę ubezpieczenia AC atrakcyjną […]

więcej
7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

Jednym z najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych jest pakiet OC/AC. Takie połączenie gwarantuje zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku, ale też gdy do szkody samochodu dojdzie w wyniku innych zdarzeń. Nie każdy jest przekonany do zakupu dodatkowych polis, ale […]

więcej