Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

5/5 - (Ocen: 2)

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne po podwyżkach składek obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych z lat 2016 – 2017. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że opcja ratalnej płatności za OC ma również pewne wady. Najważniejszą z nich jest podwyżka kosztu rocznej ochrony. To nie jedyna kwestia, którą warto wiedzieć o ratalnym zakupie OC.

Ubezpieczyciel woli jednorazową płatność składki OC

Z punktu widzenia zakładu ubezpieczeń, jednorazowa płatność za polisę OC jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel już od początku ponosi pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane przez chronionego kierowcę. Płatność ratalna nie skutkuje bowiem obniżeniem ustawowych limitów ochrony lub zawężeniem jej zakresu.

Za dwie raty trzeba będzie dopłacić ok. 10 – 20%

OC na raty

Zakłady ubezpieczeń traktują płatności ratalne jako formę swoistej pożyczki dla chronionego kierowcy. Jak dobrze wiadomo, za pożyczki zwykle trzeba płacić. Właśnie dlatego suma rat ubezpieczeniowych będzie nieco wyższa od składki OC płaconej jednorazowo. W przypadku najbardziej popularnego wariantu ratalnego, jakim są dwie płatności półroczne, dopłata za rozbicie kosztu ubezpieczenia OC na raty zwykle wynosi 10% – 20%. Kierowcy wybierający płatności kwartalne, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem wynoszącym nawet 30% – 40%. Warto wiedzieć, że krajowi ubezpieczyciele zwykle nie dzielą płatności za OC na więcej niż cztery raty. Takie rozwiązanie byłoby bowiem kosztowne dla kierowcy i jednocześnie kłopotliwe (ze względu na konieczność płacenia ubezpieczycielowi np. co miesiąc).

Mimo braku płatności ochrona kierowcy będzie trwała

OC na raty

Płatności ratalne za OC będą skutkować podwyżką składki również dlatego, że ubezpieczyciele obawiają się nierzetelności kierowcy. Mowa o sytuacji, w której właściciel samochodu przelewa tylko pierwszą ratę i opóźnia się z kolejnymi płatnościami. Ochrona ewentualnych ofiar wypadku drogowego jest priorytetem. Właśnie dlatego przepisy nie zezwalają zakładowi ubezpieczeń na rozwiązanie umowy obowiązkowego OC zawartej z nierzetelnym kierowcą. Sankcją dla takiej osoby będą m.in. odsetki naliczane przez ubezpieczyciela oraz działania windykacyjne. Warto również wspomnieć, że umowa OC nie odnawia się na kolejne 12 miesięcy jeśli kierowca zalega z płatnością składki.

Kalkulator OC pokaże koszt rozbicia składki na raty

Każdy kierowca powinien samodzielnie ocenić, czy ewentualny zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC na raty będzie dla niego korzystny. Taka ocena może uwzględniać również inne dostępne warianty sfinansowania składki OC (np. przy pomocy pożyczki od członków rodziny). Ciekawą opcją wydaje się możliwość pokrycia kosztów jednorazowego zakupu OC przy pomocy limitu na karcie kredytowej. Takie rozwiązanie będzie bezpłatne, jeżeli środki pożyczone od banku zwrócimy do końca okresu bezodsetkowego (trwającego np. 50 dni – 60 dni).

Decyzję związaną z ratalnym zakupem polisy na pewno ułatwia porównanie OC widoczne w kalkulatorze. Po wpisaniu do formularza internetowego naszych danych, łatwo dowiemy się, jakie jest najtańsze OC z uwzględnieniem dodatkowego kosztu płatności ratalnych. Taka najtańsza polisa może być inna niż w przypadku jednorazowego opłacenia składki (mimo że zakład ubezpieczeń uwzględnia te same zniżki OC w każdym wariancie płatności).

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • roman
    - -

    Ubezpieczyciel moze i woli oplate jednorazowa lecz zycie pisze swoj scenariusz i z roznych wzgledow nie jest mozliwa oplata jednorazowa a jedynie np. w dwóch ratach . Skoro ubezpieczyciel jest uparty i malo elastyczny to ide tam gdzie zgodza sie ubezpieczyc na raty . chytry traci dwa razy .

    • Dominik Baczewski
      - -

      W takim razie zapraszamy tym bardziej do zakupu OC/AC do KioskPolis.pl! Mamy możliwość sprzedaży każdego ubezpieczenia OC/AC w dwóch ratach, dodatkowo dla większości Towarzystw Ubezpieczeniowych możemy również podzielić składkę na 4 raty. a w niektórych przypadkach nawet na 12 rat (po indywidualnym kontakcie bezpośrednio z Opiekunem Klienta).

Więcej artykułów i porad
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich warto mieć!

więcej
OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

Hulajnogi i rowery elektryczne mogą osiągać całkiem duże prędkości. Coraz częściej słyszy się o kolizjach drogowych z udziałem takich pojazdów. Ubezpieczalnie dostosowały się więc do potrzeb rynku, dodając do swoich ofert OC dla ekocyklistów. Wyjaśniamy, co warto o […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady […]

więcej