Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

5/5 - (Ocen: 1)

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy miniporadnik, jak dbać o czystość samochodu!

Lubisz swoje auto i/lub planujesz w przyszłości oddać je komuś bliskiemu (np. dziecku) albo korzystnie sprzedać? Pojazdy mechaniczne są intensywnie eksploatowane, ponieważ za każdym razem są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych. Za pomocą różnych zabiegów i środków można jednak skutecznie je przed nimi zabezpieczać, a także zminimalizować ich skutki. Dowiedz się, jak dbać o czystość samochodu!

Jak dbać o czystość samochodu?

Tak jak przy sprzątaniu mieszkania, najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będzie się regularnie czyścić oraz pielęgnować swoje auto, na długi czas zachowa piękny wygląd, a jazda nim będzie samą przyjemnością. Nie każdy wie jednak, jak dbać o czystość samochodu. Proces ten może być bardzo prosty, ale też wyjątkowo skomplikowany. Wszystko zależy od tego, ile czasu oraz pieniędzy można przeznaczyć na tę kwestię.

Absolutną podstawą jest oczywiście mycie karoserii, szyb, kół itp., a także pranie/czyszczenie tapicerki i sprzątanie kabiny. Większość osób ogranicza się do tych czynności, ponieważ nie są one zbyt czasochłonne. Wielu kierowców korzysta też z myjni samoobsługowych. Takie podejście nie da jednak spektakularnych efektów. Jeśli komuś naprawdę zależy na kondycji posiadanego pojazdu, powinien mimo wszystko poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych środków, akcesoriów, narzędzi i urządzeń do dbania o czystość samochodu, które nie zawsze są trudne w obsłudze. Produkty tego typu pozwalają w zaawansowany sposób zadbać o auto. Dla wielu osób tzw. autodetailing jest pasją, a także sposobem na życie. Właściciele szczególnie mający na względzie wygląd i stan swoich aut regularnie odwiedzają salony detailingowe lub sami doskonalą się w tej sztuce. Nie każdy musi oczywiście być specjalistą, ale warto się zainspirować i wprowadzić do pielęgnacji samochodu kilka dodatkowych zabiegów.

Jak dbać o samochód na zewnątrz?

Jak dbać o samochód na zewnątrz?

Większość kierowców skupia się głównie na tym, jak dbać o czystość samochodu na zewnątrz. Nic w tym dziwnego – karoseria, szyby oraz koła są narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV, zabrudzenia pochodzenia organicznego i chemicznego, uszkodzenia mechaniczne itp. Samochód powinno się myć średnio raz na dwa tygodnie, ale oczywiście wszystko zależy od tego, czy jest brudny.

Kiedy zauważy się, że pojazd wymaga czyszczenia, można zabrać go do myjni lub samodzielne zgromadzić potrzebne akcesoria. Przydatne będą m.in.: wiadro (najlepiej z separatorem osadów), gąbka lub rękawica, ściereczki z mikrofibry, pędzelki do trudnodostępnych miejsc, a także szampon lub piana aktywna (do której potrzebna jest pianownica).

Jeśli stosuje się szampon, wystarczy rozrobić go z wodą zgodnie z zaleceniami producenta, po czym można przystąpić do mycia auta kolistymi ruchami. Przedtem warto spłukać nieco karoserię pod ciśnieniem, by wypłukać osady, które podczas czyszczenia mogą doprowadzić do zarysowania. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie piany aktywnej, która sama je rozpuszcza i zmywa, dlatego jest o wiele bezpieczniejszym środkiem.

Szyby powinno się czyścić specjalnymi preparatami do szkła. Profesjonalne środki świetnie usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia (np. martwe owady czy ptasie odchody), a do tego pięknie nabłyszczają oraz zapewniają delikatny efekt hydrofobowy. Co więcej, nie zostawiają żadnych smug.

Na uwagę zasługują także koła. Opony mają kontakt z podłożem, dlatego zbierają wiele brudu. Z pomocą szczotek, pędzelków i preparatów czyszczących da się dokładnie je oczyścić. Następnie dobrze jest zastosować odżywcze produkty, które przywrócą im czerń oraz zabezpieczą przed blaknięciem. Do felg należy zastosować specjalne deironizatory, które dają efekt krwawienia – w wyniku reakcji chemicznej zmieniają swoje zabarwienie na czerwono. Pomagają usunąć trudne osady metaliczne, m.in. lotną rdzę czy opiłki z klocków hamulcowych.

Po wszystkim można oczywiście stosować jeszcze rozmaite środki pielęgnacyjne i zabezpieczające. Rewelacyjne efekty daje polerowanie oraz nakładanie powłok ochronnych czy wosków. Raz na jakiś czas warto zainwestować w wizytę w profesjonalnym studiu.

Jak dbać o wnętrze samochodu?

Niewielu kierowców ma świadomość tego, jak dbać o czystość samochodu w jego środku. Wytrzepanie wycieraczek i wypranie tapicerki nie wystarczą. Przynajmniej raz w roku dobrze jest zadbać też o podłogę, podsufitkę, podłokietniki itp. Regularnie powinno się także czyścić kokpit, za pomocą specjalnych preparatów czy nawilżanych chusteczek. Niektóre środki posiadają składniki pielęgnacyjne, a nawet odkażające, dlatego dbałość o czystość wnętrza pojazdu jest też ważna ze względów higienicznych. Nie można także zapomnieć o przetarciu lusterek, najlepiej odpowiednim środkiem do szklanych powierzchni.

Osoby posiadające pojazd ze skórzaną tapicerką muszą dodatkowo stosować specjalne preparaty odżywiające i zabezpieczające. Zapobiegają odbarwieniom, przetarciom oraz pęknięciom. Do tego przywracają oryginalny kolor i piękny blask.

Kratki wentylacyjne można wyczyścić za pomocą specjalnych szczotek lub sprężonego powietrza. Trzeba też oczywiście pamiętać o wymienianiu filtrów w klimatyzacji. Dzięki temu w powietrzu nie będą unosić się groźne wirusy, bakterie, grzyby czy alergeny. Na koniec warto zastosować przyjemny odświeżacz powietrza lub perfumy samochodowe. Miły zapach będzie wprawiał w dobry nastrój i pięknie ukoronuje porządki.

Jak AutoCasco pomaga dbać o samochód?

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój samochód zawsze pięknie wyglądał i poświęcasz mu sporo uwagi, koniecznie zainwestuj w AutoCasco. Ta dodatkowa polisa obejmuje ochroną pojazd w rozmaitych sytuacjach losowych. Może on niestety zostać w każdej chwili uszkodzony, zniszczony bądź skradziony. Kiedy np. ktoś zarysuje auto na parkingu i ucieknie, na maskę spadnie gałąź lub wystrzelony spod opony kamień zbije szybę podczas jazdy na autostradzie, koszty naprawy mogą okazać się bardzo wysokie.

Ubezpieczenie AC zapewnia wsparcie finansowe w wielu różnych okolicznościach, dlatego chroni się przed nieoczekiwanymi wydatkami czy stratami. Dzięki niemu zawsze będziesz w stanie przywrócić idealny wygląd swojemu pojazdowi. Siły przyrody, żywioły czy osoby trzecie mogą wywołać przykre szkody, nawet gdy jest się bardzo ostrożnym. Wtedy traci się podwójnie – nie tylko trzeba opłacić naprawę, ale też dotychczasowe zabiegi idą na marne.

Polisa ta jest najczęściej sprzedawana w korzystnych pakietach z ubezpieczeniem OC, dlatego naprawdę warto rozważyć jej zakup. Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują opłacalne promocje, dlatego opcja ta wcale nie musi być wiele droższa od obecnie posiadanego świadczenia. Wybór jest naprawdę duży, dlatego każdy wybierze dla siebie odpowiedni wariant.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Polisa OC/AC powinna mieć korzystne warunki oraz przystępną cenę. By odszukać najlepszą opcję dla siebie, należy sprawdzić przynajmniej kilkanaście dostępnych opcji. Oczywiście nie ma sensu przeglądać strony ubezpieczycieli czy odwiedzać ich oddziały. Istnieje o wiele szybsze, wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązanie.

KioskPolis.pl daje dostęp do skutecznego narzędzia, które działa jak porównywarka ubezpieczeń. Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz – wypełnij go, wpisując swoje dane oraz podstawowe informacje o samochodzie, a następnie zaznacz odpowiednie kryteria. Algorytm przeanalizuje oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, po czym przedstawi wyniki w formie interaktywnej listy. W ten sposób możesz zapoznać się z wariantami uszeregowanymi od najtańszego, do najdroższego. Kiedy wybierzesz już idealną opcję, wystarczy kilka kliknięć, by wykupić polisę.

Mamy nadzieję, że nasz miniporadnik o tym, jak dbać o czystość samochodu będzie Ci pomocny. Zainwestuj w odpowiednie kosmetyki, akcesoria, a także ubezpieczenie.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony. Łatwo można […]

więcej
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi […]

więcej