Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

5/5 - (Ocen: 5)

Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami w razie wypadków. Jednak rodzice na przestrzeni lat nie mają pewności, jakie zabezpieczenia obowiązują obecnie ich maluchy – wszelkie wątpliwości rozwiejemy więc w tym artykule!

Fotelik samochodowy do jakiego wieku i co warto wiedzieć?

Dziecko w samochodzie wymaga szczególnej uwagi, dbania o ważność ubezpieczeń komunikacyjnych i stosowania się do przepisów ruchu drogowego – dzięki temu jesteś mu w stanie zapewnić maksymalnie możliwe bezpieczeństwo, również na wypadek kolizji. Przede wszystkim jednak będziesz potrzebował dobrego fotelika samochodowego – w jakich pojazdach konieczne jest jego zamontowanie? Prawo to dotyczy wszystkich samochodów osobowych, ciężarowych N1, N2 i N3, a także kategorii M1. Dostępne są foteliki w kilku kategoriach wagowych i to właśnie tą wartością należy się kierować, szukając odpowiedniego modelu dla dziecka. Stosowanie fotelika samochodowego do kiedy dziecko nie ukończy 12 roku życia jest obowiązkowe. Korzystać powinny z niego również wszystkie starsze pociechy, jeśli są niższe niż 150 cm.

Fotelik samochodowy zapewni bezpieczeństwo zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom

Od tych reguł występują także wyjątki, które warto znać. Jeśli przewożone w samochodzie dziecko jest niższe niż 150 cm oraz wyższe niż 135 cm i ze względu na jego masę i wzrost nie jesteś w stanie dopasować do niego odpowiedniego fotelika samochodowego, wówczas może ono jechać przypięte jedynie pasami, ale koniecznie na tylnym siedzeniu. Ze stosowania fotelika zwalniają także wszelkiego rodzaju zaświadczenia lekarskie mówiące o przeciwwskazaniach do przewożenia dziecka w foteliku samochodowym.

Sprawdź ceny OC i AC

Co natomiast z rodzicami, którzy posiadają trójkę dzieci i nie są w stanie zmieścić na tylnych siedzeniach aż 3 fotelików samochodowych? Wówczas najstarszą pociechę (która musi mieć minimum 3 lata!) możesz posadzić pomiędzy dwoma fotelikami i zapiąć jej pasy bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie jest dozwolone, jednak niezalecane – o wiele bezpieczniej jest wstawić trzeci fotelik na przednie siedzenie, stosując się do określonych zasad.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli chcesz jechać z dzieckiem taksówką, a nie masz przy sobie fotelika samochodowego, nie musisz się martwić, że przewoźnik odmówi wykonania usługi. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy bowiem taksówek, transportu medycznego oraz pojazdów policji, straży miejskiej i straży granicznej.

Dziecko na przednim siedzeniu – co musisz wiedzieć?

Najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dziecka w samochodzie jest środkowe siedzenie z tyłu. Następne w kolejności jest to za pasażerem, a dopiero później za kierowcą. Dziecko na przednim siedzeniu powinno znaleźć się jedynie wtedy, gdy nie ma innej możliwości. Jest to dozwolone, ale należy spełnić pewne warunki. Foteliki samochodowe dla maluchów (0-13 kg) muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy – modele z tej kategorii wagowej powinny być zamontowane w ten sposób również, jeśli są umieszczone na tylnej kanapie. Kolejnym obowiązkiem kierowcy jest wyłączenie poduszki powietrznej na miejscu pasażera, ponieważ otwiera się ona z ogromną prędkością i stwarza zagrożenie dla dziecka na przednim siedzeniu. Warto również odsunąć siedzenie jak najbardziej do tyłu.

Dzieci jadące natomiast przodem do kierunku jazdy również powinny być odsunięte w tył, ale fotel musi znajdować się przed belką, z której wychodzi pas bezpieczeństwa – tylko wtedy będzie on prawidłowo spełniał swoje zadanie.

Pamiętaj, aby wybrać fotelik samochodowy dopasowany do wagi i wzrostu dziecka

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Najważniejsze, aby fotelik samochodowy był odpowiednio dopasowany do dziecka – jego wagi i wzrostu – ale również do siedziska. Po zamontowaniu musi być stabilny, nie kołysać się na boki i unieruchomiony. Zwróć uwagę, aby fotelik samochodowy miał pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, bo to właśnie one zapewnią odpowiednią ochronę maluchom – ważne, aby były miękkie, wygodne i dało się je regulować w szerokim zakresie. Sprawdź też, czy wybrany fotelik samochodowy właściwie chroni głowę dziecka.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kiedy wymienić fotelik samochodowy na podstawkę? Najlepiej wcale albo bardzo późno. Co prawda takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla maluchów, ale nie zapewnia im maksymalnego bezpieczeństwa. I choć nastolatek w foteliku samochodowym może się buntować, pamiętaj, że póki nie posiada 150 cm wzrostu, to właśnie takie siedzisko będzie dla niego najbezpieczniejsze!

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w każdej sytuacji? Sprawdź również artykuł: Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Prawo jazdy w 2022 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2022 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej