Gdzie można lecieć bez paszportu – szczegółowy przewodnik po krajach dostępnych na dowód osobisty

Gdzie można lecieć bez paszportu – szczegółowy przewodnik po krajach dostępnych na dowód osobisty

4/5 - (Ocen: 1)

Coraz lepsza sytuacja ekonomiczna Polaków sprawia, że wielu z nas decyduje się spędzić urlop poza Polską. Planując wakacyjny wyjazd, często zastanawiamy się, gdzie bez paszportu można wypocząć. Oczywistym jest, że duże możliwości w tym względzie daje Europa. Czy jednak jest to jedyny region świata, w którym można wypoczywać, nie posiadając paszportu? Okazuje się, że nie. Zobaczmy gdzie można lecieć bez paszportu i cieszyć się naprawdę udanym urlopem.

Podróż bez paszportu – czy to możliwe?

Paszport to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość, a jednocześnie pozwala na przekraczanie granicy. Jego posiadanie nie jest obowiązkowe, co oznacza, że wiele osób paszportu po prosu nie ma. Jeśli chcesz zdobyć paszport, musisz złożyć stosowny wniosek w urzędzie, robiąc to osobiście. Niezbędne jest również wniesienie określonej opłaty, która co do zasady wynosi 140 złotych. Czas oczekiwania na wydanie paszportu to miesiąc. Jeśli więc nie posiadasz go, a myślisz o wyjeździe na wakacje, zadbaj o to, aby wniosek złożyć wcześniej. Jeżeli jednak o tym zapomnisz, nie musisz martwić się straconym urlopem poza Polską – obecnie wiele krajów pozwala na przekroczenie granicy tylko na podstawie ważnego dowodu osobistego, który, w przeciwieństwie do paszportu, powinien posiadać każdy Polak. 

Możliwości podróży bez paszportu

Okazuje się, że nawet osoby, które nie posiadają paszportu mają naprawdę ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór wakacyjnych destynacji. Kraje, które odwiedzisz bez paszportu to przede wszystkim cała lista państw należących do strefy Schengen. W ich przypadku nie tylko nie jest Ci potrzebny paszport, ale w ogóle nie będziesz przechodzić kontroli dokumentów na przejściu granicznym. Aby przekroczyć granicę, jak wspomnieliśmy wcześniej wymagany jest dokument tożsamości, czyli dowód osobisty.

 Kiedy dowód osobisty jest wystarczający?

Na strefie Schengen podróżowanie bez paszportu się nie kończy! Niektóre kraje spoza strefy Schengen również pozwalają na przekroczenie granicy wyłącznie na podstawie dowodu osobistego – ich listę znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Paszport nie będzie Ci również potrzebny na niektórych wyspach oraz terytoriach zamorskich, które należą do państw Unii Europejskiej. Dzięki temu, nawet jeżeli planujesz bardziej egzotyczną podróż i jesteś spragniony wysokich temperatur oraz słonecznej aury, dalej nie musisz martwić się brakiem dokumentu. 

Pytania, które ludzie zadają na temat podróży bez paszportu

Osoby, które planują udać się w podróż bez paszportu często zastanawiają się, co, jeżeli będą miały przesiadkę w kraju, który tego dokumentu już wymaga? Najczęściej, jeżeli nie zamierzasz opuszczać terenu lotniska, nie masz się czym przejmować – nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie okazania paszportu. Jednak, jeżeli chcesz wyjść na kilka godzin, żeby np. pozwiedzać okolicę, paszport jest konieczny. Możliwe, że będziesz musiał go posiadać również, jeżeli lecisz z przesiadką, korzystając z oddzielnych biletów i przechodzisz odprawę w państwie, z którego nie można wjechać do kraju Twojej destynacji wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. 

Lista krajów, do których można lecieć bez paszportu

Planujesz wyjazd last minute i nie masz czasu na wyrobienie paszportu? A może Twój dokument jakiś czas temu stracił ważność? Nic nie szkodzi! Jeżeli posiadasz ważny dowód osobisty, możesz wybierać spośród wielu ciekawych destynacji, nie tylko w Europie. Sprawdź, gdzie pojechać bez paszportu, żeby spędzić urlop swoich marzeń!

Wycieczki do krajów strefy Schengen bez paszportu

Chcesz wiedzieć gdzie można polecieć bez paszportu, nie opuszczając jednocześnie Europy? Tak, jak wspomnieliśmy, otworem stoi przed Tobą cała strefa Schengen. To oznacza, że posiadając wyłącznie dowód osobisty, możesz udać się między innymi do:

  • Chorwacji;
  • Austrii;
  • Niemiec;
  • Czech;
  • Finlandii;
  • Hiszpanii;
  • Włoch;
  • Szwajcarii;

Niektóre państwa wprawdzie nie są członkami strefy Schengen, ale nie oznacza to, że do przekroczenia ich granicy wymagany jest paszport. Sam dowód osobisty wystarczy, aby znaleźć się w Macedonii, Monako, Rumunii czy San Marino. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się udać, pamiętaj, aby zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wiele osób jest przekonanych, że w przypadku podróży po Europie w zupełności wystarczająca jest karta EKUZ, czyli Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem okazuje się, że zakres jej działania jest ograniczony, co może generować wysokie wydatki w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem. Ubezpieczenie turystyczne to absolutne must have, jeśli chcesz wypoczywać spokojnie. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących polisy dla podróżnych. Aby wybrać tą naprawdę dobrą, postaw na narzędzie, jakim jest porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby porównać ze sobą oferty firm ubezpieczeniowych działających na Polskim rynku.

Podróże do krajów Unii Europejskiej

Jakie kraje bez paszportu to jedno z częściej zadawanych w biurach podróży pytań. Co jednak ważne, turyści są zainteresowani nie tylko tak oczywistymi kierunkami, jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. Nie brakuje osób, które chcą zaznać odrobiny egzotyki, a jednocześnie zależy im na tym, aby paszport nie był wymagany.

Jeśli marzą Ci się wakacje w nieco egzotycznym klimacie, możesz zdecydować się na Wyspy Kanaryjskie. Paszport w ich przypadku nie jest potrzebny z uwagi na to, że należą one do Hiszpanii. Podobnie jest z Maderą, która administracyjnie jest częścią Portugalii – decydując się na wakacje na wyspie wiecznej wiosny, nie musisz martwić się posiadaniem paszportu. Również Azory – także będące częścią Portugalii – to region świata, który można odwiedzić, nie mając paszportu.

Nie wszyscy decydują się na urlop w miesiącach wakacyjnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że padają takie pytania, jak gdzie jest ciepło w marcu bez paszportu. Doskonałym wyborem są bez wątpienia Karaiby. Myślałeś, że do wyjazdu na te egzotyczne wyspy potrzebny będzie Ci paszport? Nic bardziej mylnego. Zarówno Martynika, jak i Gwadelupa to francuskie departamenty zamorskie. To właśnie dlatego do wypoczynku w tej części świata w zupełności wystarczy jedynie dowód osobisty.

Destynacje turystyczne poza Unią Europejską dostępne na dowód osobisty

Niektóre państwa wprawdzie nie są członkami strefy Schengen, ale nie oznacza to, że do przekroczenia ich granicy wymagany jest paszport. Sam dowód osobisty wystarczy, aby znaleźć się w Macedonii, Monako, Rumunii czy San Marino.

Gdzie jeszcze można wyjechać bez paszportu? Ogromną niespodzianką jest Turcja. To jeden z tych kierunków, na które Polacy stawiają bardzo chętnie. Od niedawna możesz tam wypoczywać, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest tu jak najbardziej konieczne.

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się udać, pamiętaj, aby zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wiele osób jest przekonanych, że w przypadku podróży po Europie w zupełności wystarczająca jest karta EKUZ, czyli Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem okazuje się, że zakres jej działania jest ograniczony, co może generować wysokie wydatki w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem. 

Ubezpieczenie turystyczne to absolutne must have, jeśli chcesz wypoczywać spokojnie. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących polisy dla podróżnych. Aby wybrać tą naprawdę dobrą, postaw na narzędzie, jakim jest porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby porównać ze sobą oferty firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.

Kraje pielęgnujące turystykę bez konieczności posiadania paszportu 

Decyzja zapadła – potrzebujesz wakacji! Nic prostszego. Dzisiaj w ofercie biur podróży możesz znaleźć wiele atrakcyjnych propozycji wycieczek, które nie będą wymagały od Ciebie posiadania paszportu. Niżej znajdziesz kilka pomysłów, razem ze wskazówkami, co konkretnie warto zwiedzić w krajach, do których bez problemu wjedziesz posiadając tylko ważny dowód osobisty. 


Hiszpania – raj na dowód osobisty

Idealna propozycja dla miłośników słońca! Hiszpania przyciąga nie tylko pięknymi plażami i ciepłymi wodami, ale również niesamowitymi zabytkami. Podczas wycieczki na Twojej liście miejsc do zobaczenia nie może zabraknąć Barcelony i słynnej katedry Sagrada Familia wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz bulwaru La Rambla, na którym znajdziesz mnóstwo restauracji, kawiarni oraz obejrzysz występy artystów, przygotowane specjalnie dla turystów. Wybierasz się na południe kraju? Zwiedź pałac Alhambra w Granadzie, którego budowa rozpoczęła się w 1232 roku. Forteca była twierdzą mauretańskich kalifów i dzisiaj stanowi żywy znak hiszpańskiej historii. 


Grecja i jej wyspy – brama do wakacji bez paszportu

Kolejna propozycja dla osób, które nie mają paszportu, ale chcą wypocząć w cieplejszym klimacie. Grecja to idealna podróżnicza destynacja nie tylko dla zmęczonych turystów, którzy chcą po prostu skorzystać wypoczynku na plaży i słońca, ale również dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu. Podczas pobytu w Grecji koniecznie musisz zobaczyć stolicę kraju – Ateny, razem ze słynnym Akropolem, na którym znajdziesz starożytny kompleks świątynny. Na Krecie zachwyci Cię pałac w Knossos, a na Santorini miasto Akrotiri, w którego sąsiedztwie znajduje się również popularna wśród turystów Czerwona Plaża.  


Włochy – podróżowanie bez granic

Włochy to kraj, który warto odwiedzić nie tylko z uwagi na Rzym – wieczne miasto, które co roku przyciąga rzesze turystów. Jeżeli lubisz leniwy wypoczynek, zaplanuj pobyt nad jednym z włoskich jezior – Garda lub Como. Poczujesz tam klimat dolce vita! Koniecznie odwiedź również jedno z urokliwych miasteczek wybrzeża Amalfi. Chcesz zobaczyć najsłynniejsze włoskie zabytki? W harmonogramie zwiedzania uwzględnij Florencję i lokalne muzeum – Galerię Akademii, w którym będziesz mógł podziwiać rzeźbę Dawid Michała Anioła. Z Florencji łatwo dostaniesz się pociągiem do Pizy, gdzie zobaczysz Krzywą Wieżę. Marzysz o zwiedzeniu ruin Pompejów – starożytnego rzymskiego miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza? Sugerujemy zahaczyć o Neapol – to idealna baza wypadowa do zwiedzania Pompejów i Herkulanum, ale samo miasto także ma wiele do zaproponowania turystom. Nie zapomnij spróbować lokalnego specjału, czyli smażonej pizzy!


Cypr Północny i Południowy, obydwa dostępne bez paszportu

Jeżeli wybierasz się na Cypr Południowy sprawa jest prosta – potrzebujesz wyłącznie dowodu osobistego. W przypadku podróży na Cypr Północny zaleca się natomiast zabranie paszportu, ale nie jest to wymóg. Teoretycznie powinien wystarczyć Twój dowód. Podczas wakacji na Cyprze warto zobaczyć Pafos – starożytną stolicę wyspy oraz Nikozję, czyli obecne miasto stołeczne. Na uwagę zasługuje również Larnaka – w okolicznych wodach znajdziesz wrak statku Zenobia, dlatego to jedno z najbardziej popularnych miejsc do nurkowania. To właśnie na Cyprze miała wynurzyć się z piany morskiej Afrodyta, grecka bogini piękności. 


Islandia – krajobrazy marzeń bez paszportu

Granicę Islandii bez problemu przekroczysz tylko na podstawie ważnego dokumentu tożsamości, ponieważ kraj jest członkiem strefy Schengen. To idealny wybór dla osób, które chcą zaplanować urlop z dala od najpopularniejszych szlaków turystycznych. Dzika przyroda i niesamowite krajobrazy sprawiają, że Islandia to niesamowite miejsce, na długo zapadające w pamięci. Jeżeli chcesz zobaczyć zorzę polarną, zorganizuj swój wyjazd zimą – pomiędzy wrześniem i kwietniem. Poza tym, na liście miejsc do zobaczenia warto umieścić również uzdrowisko geotermalne Błękitna Laguna, lodowiec Vatnajökull, wodospad Dettifoss oraz półwysep Reykjanes, na którym co roku można obserwować stosunkowo niewielkie erupcje wulkaniczne. 

Popularne miejsca na wakacje bez paszportu

Żadna z powyższych propozycji nie jest dla Ciebie wystarczająco interesująca? Spokojnie! Przygotowaliśmy listę kolejnych destynacji podróżnych, które zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę planując swój urlop. Wśród nich znajdą coś dla siebie przede wszystkim zagorzali wielbiciele wysokich temperatur oraz miłośnicy kontaktów z naturą. Sprawdź!

Chorwacja – perła Adriatyku bez paszportu

Chorwacja należy do strefy Schengen, więc bez problemu zwiedzisz ją posługując się wyłącznie dowodem osobistym. Planując swoją wyprawę, musisz zobaczyć Dubrownik (to tutaj kręcono niektóre sceny hitowego serialu – „Gra o tron”). Najlepszy widok na miasto zapewnia wjazd kolejką liniową na wzgórze Srd. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Park Narodowy Jezior Plitwickich, który zachwyca niesamowitą przyrodą, Split ze starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO oraz wyspa Hvar. Chorwacja, podobnie jak Włochy, czy Grecja, przyciąga również pięknymi plażami, dlatego to idealny cel podróży dla osób, które chcą połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem. 

Bułgaria – Morze Czarne na dowód osobisty

Bułgaria od wielu sezonów cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Nic dziwnego! To piękny kraj, który jednocześnie jest bardzo przystępny cenowo. Podczas pobytu w Bułgarii warto zwiedzić przede wszystkim miasto Nessebar, które słynie z zabytkowych prawosławnych świątyń, Warnę z pozostałościami rzymskich łaźni (niedaleko znajduje się także wykuty w skale monastyr Aładża), Sofię, czyli stolicę Bułgarii, z soborem św. Aleksandra Newskiego oraz miasto-skansen Kopriwsztica, w którym zachowała się XIX-wieczna zabudowa. 

Wyspy Kanaryjskie – egzotyka bez formalności

Jak już wiesz, wyjazd na Wyspy Kanaryjskie nie wymaga paszportu, ponieważ to terytorium należące do Hiszpanii. Fuerteventura może przypaść do gustu miłośnikom sportów wodnych, Lanzarote zachwyca widokami, a Teneryfa kusi intensywnym życiem nocnym. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Gran Canaria. Wyspy Kanaryjskie są idealną propozycją wyjazdową dla osób, które szukają przyjemnej pogody. Rzadkie opady i ciepłe oceaniczne wody (latem temperatura sięga około 22 stopni Celsjusza) sprawiają, że archipelag idealnie nadaje się na urlop. 

Reunion – terytoria zamorskie na dowód osobisty

Reunion to departament zamorski Francji. Wyspa znajduje się na ocenianie Indyjskim i jest częścią archipelagu Maskarenów. Stosunkowo nieznana w Polsce, będzie idealnym celem na egzotyczną podróż. Piękne plaże i górskie szlaki to tylko niektóre z powodów, dla których warto ją odwiedzić. Podczas pobytu na wyspie musisz zobaczyć wulkan Piton de la Fournaise, wodospad Niagara oraz urokliwe miasteczko Salazie

Norwegia – skandynawski chillout bez paszportu

Norwegia to coraz częściej wybierany przez Polaków cel podróży. Nic dziwnego! Interesująca kultura i niesamowite widoki sprawiają, że wycieczka do skandynawskiego raju będzie niezapomnianym doświadczeniem. W czasie pobytu w Norwegii koniecznie odwiedź stolicę kraju – Oslo, Geirangerfjorden – fiord wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz miasteczko Bergen, które jest szczególnie znane z dzielnicy Bryggen, składającej się z urokliwych, hanzeatyckich domków. W Norwegii możesz zaobserwować również zorzę polarną – im bliżej będziesz koła podbiegunowego, tym większą masz na to szansę. 

Praktyczne informacje dotyczące podróży bez paszportu

Podpowiedzieliśmy Ci, gdzie można lecieć bez paszportu i mamy nadzieje, że nasze wskazówki ułatwią wybranie najlepszego celu Twojej podróży. Teraz skupmy się na praktycznych kwestiach dotyczących organizacji wyjazdu. Dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać i którzy przewoźnicy lotniczy proponują loty wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, które warto zapamiętać. 

Przewoźnicy lotniczy obsługujący trasy na dowód osobisty

Podróż bez paszportu będzie możliwa, jeżeli wylatujesz z Polski do państwa, które od obywateli naszego kraju nie wymaga tego dokumentu. Dotyczy to, jak wspominaliśmy, przede wszystkim krajów członkowskich strefy Schengen. W takim przypadku musisz jednak legitymować się ważnym dowodem osobistym. Loty z Polski do państw niewymagających od Polaków paszportu, ma w swojej ofercie wielu przewoźników, m.in. LOT, Ryanair czy Wizzair

Co powinno się wiedzieć planując wyjazdy bez paszportu?

Planowanie wyjazdu bez paszportu w zasadzie niewiele się różni od organizowania wyjazdu do kraju, w którym ten dokument jest wymagany. W pierwszej kolejności jednak upewnij się, że państwo, do którego się wybierasz rzeczywiście tego paszportu nie będzie od Ciebie wymagało – unikniesz przykrych niespodzianek, a nawet konieczności odwołania wyjazdu. Sprawdź również, czy Twój dowód osobisty jest nadal ważny. Wbrew pozorom przeoczenie terminu ważności dowodu zdarza się dość często – to również może pokrzyżować Twoje plany, zwłaszcza, że na nowy dokument czeka się do 30 dni od momentu złożenia wniosku. Może się więc okazać, że nie zdążysz otrzymać dowodu przed planowaną wycieczką. 

Kontrole graniczne i bezwizowe podróże – jak to działa?

W strefie Schengen zostały zlikwidowane przejścia graniczne, które dawniej funkcjonowały na jej wewnętrznych granicach lądowych, co oznacza, że przekraczanie granic możliwe jest o każdej porze dnia i nocy, w dowolnym miejscu. Nie są przeprowadzane również regularne kontrole graniczne, ale generalnie należy pamiętać, że same kontrole nadal mogą się zdarzyć w wyjątkowych sytuacjach, co miało miejsce np. w okresie pandemii COVID-19. Z tego powodu, przed podróżą, warto śledzić aktualne informacje, które znajdziesz na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Czy warto podróżować bez paszportu?

Podróż bez paszportu może być bardzo dużym ułatwieniem, jeżeli takiego dokumentu nie posiadasz, a chcesz wyjechać w krótkim terminie i jego wyrobienie byłoby niemożliwe. Ostatecznie jednak musisz liczyć się z tym, że brak paszportu dość mocno ogranicza dostępne destynacje, dlatego zdecydowanie warto z wyprzedzeniem o niego zawnioskować. To ułatwi Ci podróżowanie, zwłaszcza jeżeli zazwyczaj chętnie wybierasz odległe, bardziej egzotyczne cele wyjazdów. 

Zalety podróżowania bez paszportu

Podstawową zaletą podróżowania bez paszportu jest możliwość szybkiego wyjazdu, jeżeli nie posiadasz tego dokumentu lub Twój paszport stracił ważność. W takiej sytuacji wcale nie musisz rezygnować z wycieczki, wystarczy, że wybierzesz kraj, który nie będzie wymagał legitymowania się paszportem – w wielu państwach obywatele Polski muszą posiadać wyłącznie ważny dowód osobisty. Brak paszportu nie musi być więc przeszkodą dla spontanicznych wyjazdów. 

Potencjalne wyzwania podczas podróży bez paszportu

Podróż bez paszportu, wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego, powinna przebiegać bezproblemowo, jeżeli dobrze wybrałeś cel swojej podróży. Mimo wszystko jednak wyrobienie paszportu to dobry pomysł. Dlaczego? Dwa dokumenty tożsamości zapewnią Ci większą swobodę podczas wyjazdu. Załóżmy, że dojdzie do kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego – w takim przypadku w razie potrzeby, będziesz mógł legitymować się paszportem. W związku z tym oba dokumenty najbezpieczniej jest nosić oddzielnie. 

Przygotowanie do pierwszej podróży bez paszportu

Do podróży bez paszportu powinieneś przygotować się tak samo, jak do każdej innej wycieczki. Kluczowe jest jednak, jak już napisaliśmy, sprawdzenie ważności dokumentu tożsamości. Upewnij się również, czy z uwagi na przesiadkę w innym kraju paszport nie będzie Ci jednak potrzebny. Z racji tego, że zamierzasz podróżować tylko na podstawie jednego dokumentu, zastanów się, jak go przechowywać w czasie wyjazdu, żeby nie padł ofiarą złodziei. Możesz wyposażyć się np. w specjalną saszetkę na dokumenty, przeznaczoną do noszenia na pasie. 

Podsumowanie – gdzie bez paszportu na wakacje?

Wbrew pozorom brak paszportu wcale nie musi być dużym problemem podczas planowania wakacji Twoich marzeń. Do dyspozycji masz mnóstwo ciekawych kierunków. Polscy obywatele nie muszą posiadać paszportu, jeżeli podróżują do innych krajów strefy Schengen, niektórych terytoriów zamorskich i wysp należących do krajów Unii Europejskiej, Turcji, Macedonii, Monako, Rumunii, San Marino lub na Cypr. Powinni natomiast legitymować się ważnym dowodem osobistym. 

Najpopularniejsze destynacje bez paszportu

Bez paszportu polecisz do najpopularniejszych wśród Polaków destynacji wakacyjnych, czyli Włoch, Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Hiszpanii oraz na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. Ciepła pogoda i piękne plaże to główne powody, dla których te kraje każdego roku znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków wyjazdowych. 

Mniej znane miejsca, gdzie można lecieć bez paszportu

Bez paszportu odwiedzisz również mniej znane, ale równie ciekawe miejsca – Islandię oraz Norwegię. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody, którzy przy okazji chcieliby zaobserwować niezwykłe zjawisko – zorzę polarną.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz latem, czy zimą, musisz posiadać polisę zapewniającą Ci pomoc medyczną w razie wypadku. Jeśli lubisz jazdę na nartach, ubezpieczenie na narty i snowboard to coś, na czym nie warto oszczędzać. Dobre ubezpieczenie na ferie zimowe czy letnie sprawi, że nie będziesz musiał martwić się ewentualnymi wydatkami, jeśli zachorujesz lub przytrafi Ci się wypadek.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na święta lub ferie w góry? A może wybieracie się tylko na weekend? Niewątpliwie czeka Was dużo radości. Upewnij się jednak, że nic nie zakłóci błogiej zabawy i kup ubezpieczenie na ferie. Wybierz właściwe ubezpieczenie […]

więcej
BMW

BMW

Jeśli planuje się korzystać z bardziej rozbudowanych polis motoryzacyjnych, które składają się z różnych typów ubezpieczeń, można rozważyć między innymi rozwiązanie w formie pakietów. Takie produkty pozwalają korzystać ze standardowych warunków ochrony. Natomiast najczęściej poszczególne elementy, jak AC […]

więcej
Likwidacja szkody

Likwidacja szkody

Likwidacja szkody to proces, jaki przeprowadza ubezpieczyciel w momencie zgłoszenia powstałej szkody. Celem tego działania jest określenie przyczyny powstałej szkody, aby uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń, a także ustalić współwinnego lub w pełni odpowiedzialnego za nią. Kolejnym krokiem […]

więcej
Ferie 2022 za granicą – sprawdź aktualne pandemiczne obostrzenia i ubezpiecz się z KioskPolis.pl

Ferie 2022 za granicą – sprawdź aktualne pandemiczne obostrzenia i ubezpiecz się z KioskPolis.pl

Pandemia nie musi oznaczać kolejnych wakacji zimowych w domu. W dobie Covidu, bez problemu możesz wyjechać nawet za granicę i korzystać z popularnych atrakcji – wystarczy, że spełnisz wymagania, które przed turystami stawiają władze poszczególnych Państw. Nie bój […]

więcej