Do jakich krajów można się wybrać bez paszportu?

Do jakich krajów można się wybrać bez paszportu?

Oceń ten wpis

Coraz lepsza sytuacja ekonomiczna Polaków sprawia, że wielu z nas decyduje się spędzić urlop poza Polską. Planując wakacyjny wyjazd, często zastanawiamy się, gdzie bez paszportu można wypocząć. Oczywistym jest, że duże możliwości w tym względzie daje Europa. Czy jednak jest to jedyny region świata, w którym można wypoczywać, nie posiadając paszportu? Okazuje się, że nie. Zobaczmy gdzie można lecieć bez paszportu i cieszyć się naprawdę udanym urlopem.

Gdzie można lecieć bez paszportu?

Paszport to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość, a jednocześnie pozwala na przekraczanie granicy. Jego posiadanie nie jest obowiązkowe, co oznacza, że wiele osób paszportu po prosu nie posiada. Jeśli chcesz zdobyć paszport, musisz złożyć stosowny wniosek w urzędzie, robiąc to osobiście. Niezbędne jest również wniesienie określonej opłaty, która co do zasady wynosi 140 złotych. Czas oczekiwania na wydanie paszportu to miesiąc. Jeśli więc nie posiadasz go, a myślisz o wyjeździe na wakacje, zadbaj o to, aby wniosek złożyć wcześniej. Jeżeli jednak o tym zapomnisz, nie musisz martwić się straconym urlopem poza Polską.

Okazuje się, że nawet osoby, które nie posiadają paszportu mają naprawdę ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór wakacyjnych destynacji. Kraje bez paszportu to przede wszystkim cała lista państw, które należą do strefy Schengen. W ich przypadku nie tylko nie jest nam potrzebny paszport, ale w ogóle nie będziemy przechodzić kontroli dokumentów na przejściu granicznym. Aby przekroczyć granicę, wymagany jest dokument tożsamości, którym jest dowód osobisty.

Gdzie w Europie bez paszportu?

Chcesz wiedzieć gdzie można polecieć bez paszportu, nie opuszczając jednocześnie Europy? Tak, jak wspomnieliśmy, otworem stoi przed Tobą cała strefa Schengen. To oznacza, że posiadając wyłącznie dowód osobisty, możesz udać się między innymi do:

 • Chorwacji;
 • Austrii;
 • Niemiec;
 • Czech;
 • Finlandii;
 • Hiszpanii;
 • Włoch;
 • Szwajcarii;

Niektóre państwa wprawdzie nie są członkami strefy Schengen, ale nie oznacza to, że do przekroczenia ich granicy wymagany jest paszport. Sam dowód osobisty wystarczy, aby znaleźć się w Macedonii, Monako, Rumunii czy San Marino. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się udać, pamiętaj, aby zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wiele osób jest przekonanych, że w przypadku podróży po Europie w zupełności wystarczająca jest karta EKUZ, czyli Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tymczasem okazuje się, że zakres jej działania jest ograniczony, co może generować wysokie wydatki w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem. Ubezpieczenie turystyczne to absolutne must have, jeśli chcesz wypoczywać spokojnie. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących polisy dla podróżnych. Aby wybrać tą naprawdę dobrą, postaw na narzędzie, jakim jest porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby porównać ze sobą oferty firm ubezpieczeniowych działających na Polskim rynku.

Gdzie można jechać bez paszportu?

Jakie kraje bez paszportu to jedno z częściej zadawanych w biurach podróży pytań. Co jednak ważne, turyści są zainteresowani nie tylko tak oczywistymi kierunkami, jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. Nie brakuje osób, które chcą zaznać odrobiny egzotyki, a jednocześnie zależy im na tym, aby paszport nie był wymagany.

Jeśli marzą Ci się wakacje w nieco egzotycznym klimacie, możesz zdecydować się na Wyspy Kanaryjskie. Paszport w ich przypadku nie jest potrzebny z uwagi na to, że należą one do Hiszpanii. Podobnie jest z Maderą, która administracyjnie jest częścią Portugalii – decydując się na wakacje na wyspie wiecznej wiosny, nie musisz martwić się posiadaniem paszportu. Również Azory – także będące częścią Portugalii – to region świata, który można odwiedzić, nie mając paszportu.

Nie wszyscy decydują się na urlop w miesiącach wakacyjnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że padają takie pytania, jak gdzie jest ciepło w marcu bez paszportu. Doskonałym wyborem są bez wątpienia Karaiby. Myślałeś, że do wyjazdu na te egzotyczne wyspy potrzebny będzie Ci paszport? Nic bardziej mylnego. Zarówno Martynika, jak i Gwadelupa to francuskie departamenty zamorskie. To właśnie dlatego do wypoczynku w tej części świata w zupełności wystarczy jedynie dowód osobisty.

Ciekawostką jest bardzo popularny wśród Polaków Cypr. Jeśli planujesz wypoczynek w tym regionie Europy, pamiętaj, że dzieli się on na dwie części: północną oraz południową. Wprawdzie większość państw nie akceptuje tego podziału, ale przy wjeździe na teren Cypru obowiązują różne zasady. Cypr Północny to konieczność posiadania paszportu. Z kolei Cypr Południowy odwiedzisz, mając wyłącznie dowód osobisty. UWAGA: pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wizytę na Cyprze Północnym, opłaty za korzystanie z telefonu komórkowego będą zdecydowanie wyższe niż w krajach europejskich.

Gdzie można wyjechać bez paszportu? Ogromną niespodzianką jest Turcja. To jeden z tych kierunków, na które Polacy stawiają bardzo chętnie. Od niedawna możesz tam wypoczywać, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest tu jak najbardziej konieczne.

Do jakich krajów trzeba mieć paszport?

Wiesz już gdzie można jechać bez paszportu. W jakie części świata ten dokument jest jednak potrzebny? Z całą pewnością musisz mieć paszport, jeśli chcesz spędzić urlop w Anglii. Podobnie jest wtedy, kiedy marzy Ci się wypoczynek w takich miejscach, jak:

 • Egipt;
 • Tajlandia;
 • Chiny;
 • Australia;
 • Nowa Zelandia.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz latem, czy zimą, musisz posiadać polisę zapewniającą Ci pomoc medyczną w razie wypadku. Jeśli lubisz jazdę na nartach, ubezpieczenie na narty i snowboard to coś, na czym nie warto oszczędzać. Dobre ubezpieczenie na ferie zimowe czy letnie sprawi, że nie będziesz musiał martwić się ewentualnymi wydatkami, jeśli zachorujesz lub przytrafi Ci się wypadek.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Cesja ubezpieczenia

Cesja ubezpieczenia

Cesja ubezpieczenia to nic innego jak wpisanie podmiotu zewnętrznego (np. banku lub leasingodawcy) do polisy ubezpieczeniowej, w sytuacji gdy posiadanie ubezpieczenia jest jednym z wymogów przyznania kredytu lub finansowania. Zazwyczaj zapis o konieczności wykupienia polisy zostaje umieszczony w […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej
W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

Wydawać by się mogło, że wykupując polisę ubezpieczeniową na wakacje nie trzeba się już niczym martwić na zagranicznym wyjeździe. Okazuje się jednak, że istnieje szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłacenia świadczenia. Zobacz, kiedy może […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej