Ferie 2022 za granicą – sprawdź aktualne pandemiczne obostrzenia i ubezpiecz się z KioskPolis.pl

Ferie 2022 za granicą – sprawdź aktualne pandemiczne obostrzenia i ubezpiecz się z KioskPolis.pl

5/5 - (Ocen: 1)

Pandemia nie musi oznaczać kolejnych wakacji zimowych w domu. W dobie Covidu, bez problemu możesz wyjechać nawet za granicę i korzystać z popularnych atrakcji – wystarczy, że spełnisz wymagania, które przed turystami stawiają władze poszczególnych Państw.

Nie bój się – nie daj się sparaliżować strachowi i nie zmarnuj 2 tygodni urlopu, które możesz wykorzystać z najbliższymi – w cudownym miejscu, z cudownymi ludźmi. Nie ma przeciwwskazań, by wyjechać z dziećmi, ale warto poznać aktualne zasady covidowe, które obowiązują na terenie interesującego Cię kraju, zarówno, jeśli chodzi o sam wjazd osób zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców, jak i obostrzenia na miejscu.

Poniżej możesz zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ferii zimowych w konkretnym kraju. Wybraliśmy kierunki najbardziej popularne wśród Polaków.

Ferie 2022 na Słowacji

Słowacja jest otwarta dla turystów, ale nie da się ukryć, że łatwiej będzie tam osobom zaszczepionym. W ich wypadku niezbędna jest tylko rejestracja oraz okazanie dokumentu poświadczającego odbyte szczepienie. Nie musisz martwić się również o ewentualną kwarantannę. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o osoby niezaszczepione – podlegają one kwarantannie, a negatywny test z niej nie zwalnia.

Wjazd do Słowacji – najważniejsze zasady:

 • brak obowiązku testowania osób zaszczepionych,
 • brak kwarantanny dla osób zaszczepionych,
 • 10 dni kwarantanny dla osób niezaszczepionych,
 • konieczność wykonania testu na Covid-19, który nie zwalnia z kwarantanny,
 • obowiązek dokonania rejestracji raz na 6 miesięcy (e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ orazposiadania jej potwierdzenia.)
 • nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 (oprócz dzieci do lat 6).

Planując ferie na Słowacji, musisz znać również zasady dotyczące obostrzeń w pomieszczeniach oraz na świeżym powietrzu. Od 19.01 obowiązuje nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych i w trakcie imprez masowych oraz na zewnątrz, o ile nie można utrzymać 2-metrowego dystansu, a także wprowadzono szereg zmian w zasadach działalności ośrodków turystycznych, obiektów noclegowych oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach wjazdu i obostrzeniach na Słowacji? Sprawdź ferie 2022 i obostrzenia COVIDowe na Słowacji i przygotuj się!

Ferie 2022 w Czechach

Czesi mają inne spojrzenie na aktualną sytuację pandemiczną niż Słowacja. By przekroczyć granicę, konieczne jest wykonanie testu PCR na obecność Covid, nawet jeśli posiada się szczepienie. Istnieją oczywiście wyjątki – dobrym przykładem jest traktowanie osób, które przyjęły dawkę uzupełniającą szczepionki. Z obowiązku tego zwolnione są też osoby z sąsiadujących krajów, które będą przebywać na terenie Czech NIE dłużej niż 24 godziny.

Wjazd do Czech – najważniejsze zasady:

 • testy dla zaszczepionych i niezaszczepionych i ozdrowieńców,
 • brak konieczności testowania przyjezdnych z sąsiednich krajów, pod warunkiem przebywania w kraju nie dłużej niż 24 godziny,
 • brak konieczności odbywania kwarantanny dla osób niezaszczepionych i ozdrowieńców
 • obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego on-line przed wjazdem do Czech – https://plf.uzis.cz/ i wydrukowania go (oprócz osób poniżej 12 roku życia).

Jeśli planujesz wyjazd do Czech na ferie, musisz mieć również świadomość dotyczącą aktualnych obostrzeń. W pomieszczeniach zamkniętych niezbędne są maski FFP2 (co najmniej, a w wielu miejscach, na przykład restauracjach, konieczne jest zaświadczenie o szczepieniu).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ferie 2022 i obostrzenia COVIDowe w Czechach, i bądź gotowy!

Ferie 2022 w Austrii

Austria zaprasza turystów, ale niezbędne jest spełnienie konkretnych wymagań, zarówno, jeśli chodzi o osoby zaszczepione, niezaszczepione, jak i tak zwanych ozdrowieńców. Kwarantanna dla osób niezaszczepionych, czy konieczność wykonania testu PCR dla zaszczepionych to tylko przykłady. Oczywiście istnieją także wyjątki, jak w przypadku innych krajów – na przykład dla ozdrowieńców lub tych, którzy przyjęli dawkę przypominającą.

Wjazd do Austrii – najważniejsze zasady:

 • kwarantanna dla osób niezaszczepionych,
 • negatywny wynik badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzonego w formie testu PCR (ważny 72 h) dla osób w pełni zaszczepionych,
 • brak konieczności wykonywania testu PCR dla osób, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki,
 • konieczność elektronicznej rejestracji, nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem, dla osób zaszczepionych,
 • konieczność wypełnienia dokumentów lokalizacyjnych dla niezaszczepionych.

Niezbędne jest również stosowanie masek w przestrzeni publicznej – muszą być to maski FFP2. Z obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia, a młodzież w wieku 7-14 lat może nosić zwykłe maseczki. By korzystać z obiektów użyteczności publicznej, niezbędne są dokumenty o szczepieniu lub ozdrowieniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ferie 2022 i obostrzenia COVIDowe w Austrii i ruszaj!

Ferie 2022 we Włoszech

Po trudnych chwilach, jakie Włosi przechodzili na początku pandemii, kraj powoli wraca do dawnej świetności i zaprasza turystów, nawet zimą. Niestety, jak wszędzie, istnieją pewne ograniczenia – zasady są nieco bardziej restrykcyjne, ale można je spełnić – dla chcącego, nic trudnego.

Największą trudność, która początkowo może odstraszać, stanowi podział kraju na strefy oznaczone kolorami – białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W zależności od strefy obowiązują nieco inne zasady. Dla przykładu – czerwony, to zakaz przemieszczania się.

Wjazd do Włoch – najważniejsze zasady:

 • podział kraju na strefy związane z zagrożeniem Sars-Cov-19,
 • do 31 stycznia 2022 zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe również na świeżym powietrzu,
 • w transporcie zbiorowym, wyciągach narciarskich, salach koncertowych, kinowych, teatralnych oraz podczas wydarzeń sportowych należy używać maseczki klasy FFP2.
 • Na terenie całych Włoch obowiązuje wymóg okazania certyfikatu unijnego (tzw. paszportu covidowego, green pass), potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką (co najmniej 14 dni wcześniej) lub ozdrowienie (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej, w konkretnych miejscach, jak na przykład restauracje,
 • ważność certyfikatów we Włoszech to tylko 9 miesięcy, nie 12, jak w Polsce,
 • istnieje podział państw na kategorie – Polska należy do kategorii C, którą obowiązują konkretne zasady.

Chodzi na przykład konieczność rejestracji przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione ) oraz przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) zaświadczającego o przebytej chorobie lub pełnym cyklu szczepień. Konieczne jest również okazanie negatywnego testu wymazowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ferie 2022 i obostrzenia COVIDowe we Włoszech i ruszaj!

Ferie 2022 we Francji

Wybierając się na ferie do Francji, musisz przygotować się podobnie, jak do wyjazdu w większość wyżej wymienionych kierunków. Jeśli jesteś zaszczepiony, nie musisz wykonywać testu. Nie będzie obowiązywać Cię również kwarantanna. Jeśli nie masz szczepienia, konieczne będzie wykonanie testu PCR na 24 godziny przed przyjazdem. Jeśli jesteś ozdrowieńcem, wystarczy potwierdzenie przebytej choroby w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Wjazd do Francji – najważniejsze zasady:

 • brak kwarantanny,
 • brak konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego,
 • brak testów po przyjeździe,
 • test PCR na 24 godziny przed przyjazdem dla osób niezaszczepionych,
 • brak konieczności wykonywania testu dla osób zaszczepionych,
 • konieczność okazania dokumentu potwierdzającego przebytą chorobę dla ozdrowieńców,
 • konieczność noszenia masek w przestrzeni publicznej zamkniętej.

Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej i środkach transportu publicznego. W niektórych miastach może obowiązywać nakaz noszenia maski również na ulicy. Negatywny wynik testu nie uprawnia już do wstępu do powyżej wymienionych miejsc użyteczności publicznej. Wyjątek stanowią szpitale i domy opieki społecznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ferie 2022 i obostrzenia COVIDowe we Francji i ruszaj!

Nie zapomnij o ubezpieczeniu narciarskim/snowboard!

Istotną kwestią, o której nie możesz zapomnieć, jest oczywiście również ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują specjalne pakiety, które mają na celu między innymi zabezpieczenie klienta na wypadek zachorowania na Covid lub konieczność poddania się kwarantanny.

Poniżej znajduje się tabela z możliwościami i symulacja ubezpieczenia, wykonana na podstawie przykładowego klienta.

Gdzie uzyskać pomoc logo-axa-assistance logo-europa generali-logo proama-logo signal-iduna uniqua
Leczenie w razie
zachorowania na Covid-19
Pokrycie kosztów testu
zleconego przez lekarza

gdy wynik pozytywny

Pokrycie kosztów transportu
do kraju zamieszkania
Przedłużony pobyt z uwagi
na zachorowanie dziecka
Pokrycie kosztów izolacji w wyniku
zachorowania na Covid-19
Pokrycie kosztów rekonwalescencji po
zachorowaniu
Pokrycie kosztów kwarantanny –
decyzja władz, bez zachorowania

Wizualizacja cen przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego

Pan Janusz, lat 35, wybiera się na narty do Czech:

 

Ceny ubezpieczeń na narty/snowboard za 1 dzień na KioskPolis.pl
Generali Suma Ubezpieczenia 200 000 zł 9, 50 zł
Generali Suma Ubezpieczenia 500 000zł 13, 30 zł
Proama Suma Ubezpieczenia 200 000 zł 11, 00 zł
Proama Suma Ubezpieczenia 300 000 zł 17, 00 zł
UNIQA Suma Ubezpieczenia 462 730 zł 5, 80 zł
UNIQA Suma Ubezpieczenia 1 156 825 zł 9, 50 zł
TU EUROPA Suma Ubezpieczenia 200 000 zł 10, 00 zł
TU EUROPA Suma Ubezpieczenia 400 000 zł 24, 90 zł
Signal Iduna Suma Ubezpieczenia 277 638 zł 10, 21 zł
Signal Iduna Suma Ubezpieczenia 1 388 190 zł 16, 65 zł
Axa Assistance Suma Ubezpieczenia 200 000 zł 4, 30 zł
Axa Assistance Suma Ubezpieczenia 600 000 zł 8, 47 zł

 

 Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na ferie? KioskPolis pomoże!

Jeśli chcesz ubezpieczyć rodzinę przed wyjazdem na ferie w 2022 roku i znaleźć ubezpieczenie zgodne z Twoimi potrzebami, nie musisz nawet wychodzić z domu! Wystarczy, że skorzystasz z KioskPolis.pl – wygodnej porównywarki internetowej ubezpieczeń różnego typu. Oprócz szerokiej listy ofert, jeśli chodzi o ubezpieczenie związane z koronawirusem SARS-CoV-2, możesz zapoznać się także z tradycyjnymi ofertami ubezpieczeń OC, AC, czy na nieprzewidziane wypadki, jak śmierć, uszczerbek na zdrowiu, czy choroba . Nie brakuje tutaj również wielu dodatkowych ofert, obejmujących ubezpieczenie, które może pomóc w trakcie wyjazdu na ferie za granicę (polisy narciarskie).

Sprawdź, znajdź to, czego szukasz, ruszaj w drogę i baw się dobrze!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani tylko do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie zapewnia jednak wsparcia w razie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe. Z tego względu sporo osób decyduje się zainwestować w dodatkowe AutoCasco. Wiele towarzystw posiada […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który w dalszym ciągu wzbudza spore zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, ponieważ wspomniane polisy nadal są znacznie droższe niż jeszcze 5 lat wcześniej. Obniżki przeciętnego kosztu ubezpieczeń OC widoczne w 2018 roku […]

więcej
Gdzie ubezpieczyć auto?

Gdzie ubezpieczyć auto?

Ze względu na przepisy zawarte w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, każdy z posiadaczy samochodów mus posiadać ważną polisę OC. W przypadku nowych aut opłacalne jest jednak także zastanowienie się na kupieniem polisy AC oraz dodatkowych ubezpieczeń, takich jak […]

więcej
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej