Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Oceń ten wpis

Znasz takie powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”? Jeżeli Ty również nie chcesz po fakcie pluć sobie w brodę, że nie przygotowałeś się na nieprzewidziane sytuacje, rozważ wykupienie ubezpieczenia na życie o odpowiednim zakresie ochrony. Jeżeli dodatkowo chcesz zabezpieczyć swoich bliskich, sprawdź, czym jest ubezpieczenie na życie dla rodziny. W dzisiejszym wpisie postaramy się Ci wyjaśnić, jakie korzyści daje ten rodzaj polisy. Dowiedź, jak się ubezpieczyć na życie rodzinnie i dlaczego warto to zrobić!

Co to jest ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Rodzinne ubezpieczenie życia działa w podobny sposób, jak klasyczna polisa na życie. W przypadku tradycyjnego ubezpieczenia na życie, po śmierci osoby ubezpieczonej, osoby, które zostały przez nią wcześniej wskazane, otrzymują odszkodowanie – jego wysokość jest uzależniona od sumy ubezpieczenia. Taką polisę można oczywiście rozszerzyć o ochronę na wypadek inwalidztwa, hospitalizacji, niektórych chorób, trwałego uszczerbku na zdrowiu itp. Warto podkreślić, że to jaki jest zakres ochrony, zależy od warunków zaproponowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe i wybranej przez Ciebie polisy.

Polisa ubezpieczenia na życie dla rodziny może natomiast objąć zarówno Ciebie, jak i Twoich najbliższych – żonę, męża, partnera, partnerkę, dzieci, a często również dziadków, rodziców oraz teściów. Liczba osób, które mogą być objęte indywidualnym rodzinnym ubezpieczeniem na życie, zależy od polityki danego ubezpieczyciela. Należy również zaznaczyć, że różne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne opcje dotyczące stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobami, które mogą posiadać wspólną polisę. 

Jak w praktyce działa takie prywatne rodzinne ubezpieczenie na życie? To proste! W przypadku tego rodzaju polisy, jeżeli umrze jej właściciel, osobom uposażonym towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci zasadne odszkodowanie. Co ważne, otrzymasz je również Ty, jako właściciel polisy, jeżeli nastąpi śmierć osoby, która była objęta ubezpieczeniem dla rodziny. 

Podobnie jak tradycyjne ubezpieczenie, indywidualną polisę na życie dla rodziny możesz dodatkowo poszerzyć o:

  • Ubezpieczenie zdrowotne – Ty i Twoi bliscy macie szansę otrzymać wówczas wsparcie finansowe np. w przypadku hospitalizacji lub zachorowania,
  • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – warto je rozważyć, zwłaszcza jeżeli jesteś rodzicem,
  • Świadczenia medyczne – zazwyczaj jest to dostęp do badań, specjalistycznych konsultacji lekarskich itp.

Musisz pamiętać, że wybierając ubezpieczenie na życie i zdrowie dla rodziny, w pierwszej kolejności powinieneś się zastanowić, na jakiej ochronie faktycznie Ci zależy. Podstawowa wersja polisy rodzinnego ubezpieczenia na życie chroni wyłącznie na wypadek śmierci. Rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe warianty pozwoli Ci zapewnić sobie i swoim bliskim jeszcze większy zakres ochrony, dlatego zdecydowanie warto się na nie zdecydować, dopasowując świadczenia do indywidualny potrzeb – innej polisy będzie wymagało bezdzietne małżeństwo, a innej rodzina z trójką dzieci w wieku szkolnym. 

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia na życie dla rodziny?

Życie bywa nieprzewidywalne – śmierć, choroba, wypadek to zdarzenia, które niestety mogą spotkać Twoją rodzinę w każdej chwili, nawet jeżeli na co dzień bardzo dbacie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Rodzinne ubezpieczenie na życie o zakresie ochrony dopasowanym do Waszych potrzeb pozwoli łatwiej uporać się z ich przykrymi skutkami. Pieniądze wypłacone z polisy po śmierci członka rodziny pomogą czasowo zaspokoić finansowe potrzeby bliskich, a odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów leczenia. 

Niewątpliwym plusem rodzinnego ubezpieczenia zdrowia i życia jest również mniejsza liczba formalności – każdy członek rodziny nie musi podpisywać oddzielnej umowy oraz zazwyczaj mniejszy koszt polisy niż w przypadku wykupowania oddzielnego ubezpieczenia dla wszystkich osób, które mają być objęte polisą dla rodziny. 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie dla rodziny?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie na życie dla rodziny, pamiętaj, że wybór optymalnej polisy musisz uzależnić od potrzeb swoich bliskich. Wybierając indywidualne rodzinne ubezpieczenie na życie i zdrowie, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Jakich?

  • Ograniczenia wiekowe. Dotyczy to przede wszystkim osób, które chcą, żeby ubezpieczenie zdrowotne i na życie objęło również bliskich w podeszłym wieku – dziadków, rodziców lub teściów. W ich przypadku ryzyko chorób i śmierci jest wyższe, a więc większa jest również odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego. Różni ubezpieczyciele mają pod tym względem różne zasady, ale zazwyczaj granica wieku przystąpienia do polisy rodzinnej to 65 – 70 lat.
  • System płacenia składek. Co miesiąc? Raz na kwartał? Raz na pół roku? A może raz na rok? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który system będzie lepszy – to w dużej mierze zależy od Twoich preferencji. Sprawdź również, czy ubezpieczyciel proponuje możliwość czasowego zawieszenia płatności składek. Taka opcja może Ci się przydać, jeżeli wypadniesz w przejściowe tarapaty finansowe. 
  • Proponowane możliwości rozszerzenia ochrony. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ dzięki temu rodzinne ubezpieczenie życia i zdrowia możesz maksymalnie dopasować do indywidualnych potrzeb Twoich i Twoich bliskich. Jak już wspomnieliśmy wyżej, to, jaki dokładnie zakres ochrony będą obejmowały prywatne ubezpieczenia na życie dla rodziny, musisz uzależnić od tego, jaka jest Twoja sytuacja życiowa. 
  • Sumę odszkodowania. Najlepsze rodzinne polisy na życie dla rodziny to te, które zapewnią Tobie i Twojej rodzinie realne wsparcie finansowe, odpowiadające Waszym potrzebom. Właśnie dlatego, zanim wybierzesz odpowiednią ofertę, zastanów się, jaka kwota odszkodowania mogłaby faktycznie Wam pomóc w przypadku przykrego zdarzenia. 
  • Wyłączenia odpowiedzialności. To, co obejmuje ubezpieczenie na życie dla rodziny, zależy od wybranej przez Ciebie polisy. Podejmując tak ważną dla Waszej przyszłości decyzję, musisz mieć świadomość, w jakich sytuacjach rzeczywiście otrzymacie odszkodowanie. Właśnie dlatego zawsze sprawdzaj wyłączenia odpowiedzialności, czyli wykaz zdarzeń, których odpowiedzialność ubezpieczyciela nie obejmuje. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania, jeżeli osoba ubezpieczona zmarła w wyniku śmierci samobójczej, udziału w zamieszkach, w trakcie popełniania czynu zabronionego itp. 
  • Okres karencji. Tym terminem określa się okres pomiędzy podpisaniem umowy a rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej. Karencja ma na celu przede wszystkim zabezpieczyć interesy ubezpieczyciela, na wypadek nieuczciwych klientów, którzy chcieliby wyłudzić świadczenia. 
  • Maksymalna liczba osób, która może przystąpić do polisy. To ważne, w przypadku osób, które chcą wykupić dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie dla większej rodziny. 
  • Stopień pokrewieństwa osób, które mogą być objęte wspólnym ubezpieczeniem. Wcześniej wyjaśniliśmy Ci już, że rodzinne ubezpieczenie życiowe może objąć różne osoby z Twojej rodziny, ale towarzystwo ubezpieczeniowe może nałożyć ograniczenia dotyczące stopnia pokrewieństwa, wykluczając np. opcję ubezpieczenia Twoich teściów. W związku z tym, jeżeli nie wiesz, gdzie się ubezpieczyć rodzinnie na życie, najpierw określ, kto dokładnie ma być objęty polisą i wybierz takiego ubezpieczyciela, który umożliwi Ci wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Reasumując: najlepsza polisa na życie dla rodziny to taka, która odpowiada potrzebom i oczekiwaniom wszystkich ubezpieczonych osób. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla rodziny?

Cennik indywidualnego ubezpieczenia na życie dla rodziny zależy od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wpływ na ostateczną cenę polisy ma przede wszystkim:

  • Wiek ubezpieczonych osób – im osoby objęte ubezpieczeniem są starsze, tym polisa może być droższa, z uwagi na większe ryzyko, jakie bierze na swoje barki ubezpieczyciel,
  • Suma ubezpieczenia – cennik polisy na życie dla rodziny jest bezpośrednio powiązany kwotą, jaka zostanie wypłacona ubezpieczonym na wypadek zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie. Im suma jest wyższa, tym większe mogą być składki,
  • Zakres ochrony – szeroki zakres ochrony wiąże się zazwyczaj z wyższą ceną, ale nie zapominaj, że dobra polisa na życie dla Twojej rodziny powinna zapewniać takie zabezpieczenie, jakie jest faktycznie potrzebne Twoim bliskim.

Ceny rodzinnych ubezpieczeń na życie zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie – za taką cenę masz szansę wykupić podstawowy wariant polisy. Jeżeli nie wiesz, jaką ofertę wybrać, sprawdź ranking ubezpieczycieli oraz ranking ubezpieczeń na życie. Przeczytaj również, czy ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym jest wymagane przez banki. 

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie dla rodziny? Podsumowanie

Na przykre wydarzenia warto przygotować się zawczasu. Ubezpieczenie na życie w młodym wieku wcale nie jest zbyt dużą ostrożnością – niestety, mimo starań, nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć, co czeka na Ciebie tuż za rogiem. Ubezpieczenie na życie dla rodziny to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz, żeby ochrona ubezpieczeniowa objęła również Twoich najbliższych. Mniej formalności i zazwyczaj niższa kwota składek niż w przypadku oddzielnych polis to argumenty, które przemawiają za jego wykupieniem. Zawsze staraj się jednak podejmować przemyślane decyzje i jeżeli nie jesteś pewien, która opcja jest lepsza – rodzinna polisa na życie czy oddzielne ubezpieczenie dla każdego członka rodziny – porównaj, jakie zabezpieczenie dają Tobie i Twoim bliskim te dwa rozwiązania. 

Jesteś na etapie wybierania polisy na życie? Skorzystaj z porównywarki dostępnej na stronie internetowej kioskpolis.pl – dzięki niej dobierzesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i bez wychodzenia z domu porównasz oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Co więcej, oferujemy Ci wsparcie specjalisty w wyborze najlepszego produktu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy ubezpieczenie na życie przy kredycie jest potrzebne?

Czy ubezpieczenie na życie przy kredycie jest potrzebne?

Różne formy sprzedaży wiązanej to nowość, a szeroko rozumiana branża finansowa nie raz dostarczała konsumentom w naszym kraju powody do ograniczonego zaufania. Czy i tutaj ktoś chce na nas dodatkowo zarobić? A może tym razem faktycznie chodzi o […]

więcej
Najpiękniejsze miasta w Europie – jakie miejsca w Europie warto zwiedzić?

Najpiękniejsze miasta w Europie – jakie miejsca w Europie warto zwiedzić?

Planujesz wakacje? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Wcale nie musisz wybierać najbardziej egzotycznych warunków, żeby w ciekawy sposób spędzić czas! Najpiękniejsze miasta w Europie to idealna propozycja zarówno na dłuższy wyjazd, jak i krótki city break. W dzisiejszym […]

więcej
Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Chorwacja jest jedną z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wakacje Polaków. Stosunkowo korzystne ceny, urocze krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, dogodna pogoda i smaczne jedzenie zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje dojazd do Chorwacji, a także ile […]

więcej
Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna to inaczej umowa między ubezpieczonym, a ubezpieczycielem na pokrycie szkody przy udziale własnym. Najczęściej jest ona stosowana przy polisach, które są bardzo tanie. W ten sposób Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą konkurować ceną za polisę, a jednocześnie zabezpieczają […]

więcej