Najpiękniejsze miasta w Europie – jakie miejsca w Europie warto zwiedzić?

Najpiękniejsze miasta w Europie – jakie miejsca w Europie warto zwiedzić?

Oceń ten wpis

Planujesz wakacje? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Wcale nie musisz wybierać najbardziej egzotycznych warunków, żeby w ciekawy sposób spędzić czas! Najpiękniejsze miasta w Europie to idealna propozycja zarówno na dłuższy wyjazd, jak i krótki city break. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, gdzie koniecznie powinieneś jechać i co zobaczyć!

Jakie miejsca warto zwiedzić w Europie?

Najładniejsze miasta w Europie co roku przyciągają rzesze turystów. Nic dziwnego! Poza interesującymi zabytkami zazwyczaj mogą poszczycić się również wieloma ciekawymi propozycjami kulturalnymi i rozrywkowymi. Przykład? Moulin Rouge w Paryżu. Bary, kawiarnie, restauracje z lokalnym jedzeniem – wybór w europejskich miastach jest zazwyczaj ogromny. Nie wiesz, gdzie pojechać w pierwszej kolejności? Zapraszamy Cię do naszego subiektywnego rankingu najpiękniejszych miast Europy – najpierw wymienimy punkty na mapie naszego kontynentu, które zasługują na Twoją uwagę, a w dalszej części artykuły wyjaśnimy Ci, dlaczego wybraliśmy właśnie te miejscowości:

 • Budapeszt, Węgry,
 • Amsterdam, Holandia,
 • Florencja, Włochy,
 • Kraków, Polska,
 • Dubrownik, Chorwacja,
 • Stambuł, Turcja,
 • Hallstatt, Austria,
 • Pompeje, Włochy,
 • Brugia, Belgia,
 • Valetta, Malta.

Może dziwi Cię, że na naszej liście pięknych miast Europy nie ma Paryża, Wenecji, Rzymu czy Londynu – zrobiliśmy to celowo. Te najbardziej znane miasta, odwiedzane przez tysiące turystów, oczywiście mogą zrobić na Tobie niesamowite wrażenie, ale chcieliśmy, żeby nasze zestawienie przedstawiło Europę z nieco mniej popularnej strony. 

Czym wyróżniają się najpiękniejsze miasta w Europie?

10 najpiękniejszych miast Europy, o których można przeczytać wyżej, zachwyca przede wszystkim swoim historycznym charakterem oraz pięknym położeniem. Te największe aglomeracje wybraliśmy głównie z uwagi na to, że przyciągają niesamowitymi zabytkami, które warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć na własne oczy – wiele z nich jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Florencja, Budapeszt, polski Kraków czy Stambuł to stare, historyczne miasta, stąd mogą pochwalić się bardzo dużą liczbą budynków oraz dzieł sztuki, które są świadectwami historii. Hallstatt oraz Brugię natomiast wciągnęliśmy do naszego zestawienia najciekawszych miast Europy głównie z uwagi na ich urokliwe otoczenie. 

Jakie atrakcje turystyczne przyciągają zwiedzających do najpiękniejszych miast w Europie?

Wiesz już, jakie europejskie miasta naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić. Teraz spróbujemy wyjaśnić Ci dlaczego.

 • Budapeszt, Węgry. Zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast w Europie, położone nad samym Dunajem (polecamy wybrać się na rejs rzeką, zwłaszcza po zmroku!). Budapeszt jako jedyna stolica Europy Środkowej może pochwalić się dostępem do źródeł termalnych, dlatego jeżeli planujesz wycieczkę, koniecznie na swojej liście miejsc do odwiedzenia umieść jedną z okolicznych łaźni, np. łaźnie Gellerta, łaźnie św. Łukasza (jedną z najstarszych) oraz łaźnię Rudas – część budynku stanowi łaźnia, która zachowała się do dzisiaj z okresu tureckiej okupacji. Poza tym do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Budapesztu należą: Baszta Rybacka, czyli jeden z najpiękniejszych zamków miasta, budynek parlamentu – najpopularniejszy symbol miasta i jeden z najważniejszych placów stolicy Węgier – plac Bohaterów. 

 

 • Amsterdam, Holandia. Jeżeli szukasz rankingu najpiękniejszych stolic Europy, w większości przypadków na pewno znajdziesz na nim Amsterdam. Miasto położone nad rzekami Amstel i IJ jest poprzecinane wieloma kanałami, które dzielą aglomerację na wyspy. Kanałami wodnymi Amsterdamu pływają statki wycieczkowe i podobnie jak w przypadku Budapesztu – warto skorzystać z tej atrakcji. Wśród turystów szczególną popularnością cieszy się przede wszystkim Dzielnica Czerwonych Latarni, gdzie można napotkać dużą liczbę miejsc oferujących usługi erotyczne. W stolicy Holandii koniecznie musisz zobaczyć zabytkowe śródmieście, najstarszy kościół miasta Oude Kerk oraz Dom Anny Frank. 

 

 • Florencja, Włochy. Jedno z największych miast Europy w okresie Średniowiecza. O jego wyjątkowości świadczy chociażby to, że tworzył tutaj zarówno Michał Anioł, jak i Leonardo Da Vinci. Jeżeli zamierzasz odwiedzić Florencję, koniecznie zobacz dzwonnicę Giotta, największy park miasta, czyli park Boboli oraz Galerię Akademii – muzeum, w którym obejrzysz słynny posąg Dawida autorstwa Michała Anioła. 

 

 • Kraków, Polska. Dawna stolica naszego kraju i siedziba polskich królów. Jeżeli chcesz dobrze poznać Kraków, zaplanuj co najmniej trzydniową wycieczkę. Poza Zamkiem Królewskim na Wawelu i Starym Miastem musisz zobaczyć również dzielnicę Kazimierz, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem, w którym chętnie osiedlali się Żydzi, dlatego w czasie wycieczki po tej części Krakowa, odwiedź jedną z okolicznych synagog. 

 

 • Dubrownik, Chorwacja. Wymieniając piękne miasta w Europie, nie mogliśmy pominąć chorwackiej perły. Położony nad Morzem Adriatyckim Dubrownik zachwyca przede wszystkim starym miastem – tę część Dubrownika wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawostka: wiele miejsc Dubrownika posłużyło jako plan jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat, czyli „Gry o Tron”. 

 

 • Stambuł, Turcja. Położony po obu stronach cieśniny Bosfor Stambuł jest miastem dwóch kontynentów – Europy i Azji. W trakcie pobytu w Stambule musisz zobaczyć m.in. muzeum Hagia Sofia, czyli perłę architektury bizantyjskiej oraz Kryty Bazar, gdzie znajdziesz mnóstwo sklepów i restauracji.

 

 • Hallstatt, Austria. Urokliwe miasteczko, położone nad jeziorem Halsztackim, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na widoki. Poza podziwianiem przyrody, wrażenie na Tobie może zrobić również lokalna kaplica czaszek oraz platforma widokowa, dzięki której zobaczysz panoramę miasta.

 

 • Pompeje, Włochy. Obecne Pompeje znajdują się w pobliżu ruin starożytnego miasta, zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Pozostałości po Pompejach są udostępnione do zwiedzania i jest to nie lada gratka dla wszystkich osób, które interesują się historią. 

 

 • Brugia, Belgia. Miasto, podobnie jak holenderski Amsterdam, przecinają liczne kanały, w związku z czym bywa porównywane do włoskiej Wenecji. Historyczne śródmieście Brugii wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych lokalnych zabytków zalicza się m.in. Bazylikę Świętej Krwi, w której przechowywana jest domniemana krew Jezusa Chrystusa.

 

 • Valetta, Malta. Jeżeli chcesz odwiedzić najładniejsze stolice Europy, Valetta to miejsce, którego nie możesz ominąć. Miasto, mimo swoich małych rozmiarów, może pochwalić się wieloma zabytkami, takimi jak zajazdy, w których mieszkali rycerze zakonni kawalerów maltańskich, pałac Wielkiego Mistrza wybudowany w 1571 roku czy miejskie fortyfikacje.

 

Pamiętaj, że planując wycieczkę poza Polskę, nie powinieneś zapominać o ubezpieczeniu turystycznym. Musisz być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje, a ubezpieczenie na wyjazd za granicę pomoże Ci pokryć ich koszty, które w przeciwnym razie mogłyby mocno obciążyć Twój budżet. Jeżeli szukasz odpowiedniej polisy, sprawdź nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych i porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. 

Przeczytaj również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, tworząc własny ranking ubezpieczeń turystycznych. Możesz zdecydować się także na polisy dedykowane różnym typom wyjazdów, np. jako ubezpieczenie na ferie zimowe wybierz ubezpieczenie na narty i snowboard, jeżeli zamierzasz właśnie w ten sposób spędzać czas wolny. 

Do jakich najpiękniejszych zakątków Europy warto się wybrać? Podsumowanie

Zabytkowe miasta Europy zazwyczaj zwiedzisz w dwa lub trzy dni, dlatego są one idealnym rozwiązaniem na szybki, weekendowy wypad. W każdym kraju naszego kontynentu znajdziesz miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć – my skupiliśmy się tylko na kilku najważniejszych propozycjach, które są rzadziej wymieniane w poradnikach turystycznych. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zaplanować podróż Twoich marzeń!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Jednym z najczęstszych szkód, które występują w mieszkaniu jest zalanie przez sąsiada, więc ubezpieczenie mieszkania od zalania to sposób na uniknięcie kosztów. Natomiast wybierając konkretny produkt, trzeba zdecydować się na taki, który będzie miał odpowiednie warunki zapisane w […]

więcej
Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

 Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej
Ile kosztuje OC dla seniora?

Ile kosztuje OC dla seniora?

Z pewnością wiesz, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie dowierzają pewnym grupom kierowców. Tak jest chociażby z osobami młodymi czy sportowcami, którzy kojarzeni są z brawurową, a przez to ryzykowną jazdą. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku seniorów? Zobacz, ile […]

więcej
Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Najtańsze OC – stolica Podkarpacia. Najdroższe ubezpieczenie samochodu – Wrocław. Porównujemy polisy w największych polskich miastach. Poznaj średnie koszty tych samych OC we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Warszawie. Sprawdź też, jak kształtują się uśrednione ceny w […]

więcej