Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw!

W Wielkiej Brytanii nie tylko ruch uliczny jest inny niż w Polsce. Można wymienić wiele różnic także w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyjaśniamy, na czym one polegają oraz podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC!

Polisy wykupione w Polsce teoretycznie przez jakiś czas umożliwiają jazdę w Anglii, ale u osób przebywających tam dłużej, w końcu może przyjść moment na zakup brytyjskiego ubezpieczenia. W jak dużym stopniu różnią się one od tych dostępnych w naszej ojczyźnie? Omawiamy największe różnice, a także radzimy co robić, by znaleźć najtańsze OC!

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii

W Wielkiej Brytanii kierowcy mogą wybierać z trzech rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Podstawową polisą jest tzw. Third party. Przypomina ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ponieważ w razie zaistnienia szkody obejmuje ochroną osoby trzecie i ich mienie. Podobnie jak w Polsce – jest obowiązkowe, dlatego Anglikom także zależy na tym, by wykupić najtańsze OC.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii

Drugim rodzajem jest tzw. Third party fire and theft, Jest to rozszerzona wersja polisy, gwarantująca dodatkowe wsparcie w razie kradzieży oraz pożaru.

Trzecia opcja to Comprehensive (lub Fully Comprehensive). Polisa ta obejmuje ochroną nie tylko osoby trzecie, ale też pojazd. Przy tym zapewnia wsparcie w przypadku szkód wywołanych przez osoby trzecie lub czynniki zewnętrzne.

OC na kierowcę i OC na samochód – główne różnice w systemie ubezpieczeń

Największą różnicą pomiędzy polskim i brytyjskim ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej jest to, że wykupuje się je nie na pojazd, a na kierowcę. Wyjątkiem jest polisa umożliwiająca prowadzenie pojazdu przez dowolnego kierowcę. Nazywa się „Any Driver” (ang. dowolny kierowca) i działa jedynie w przypadku osób, które ukończyły 25. rok życia. Jest bardzo kosztowna, dlatego zwykle wykupują ją jedynie firmy kurierskie lub transportowe.

W Anglii koniecznie trzeba posiadać przynajmniej najtańsze OC. Na Wyspach znacznie surowiej podchodzi się do osób, które nie posiadają ważnej polisy oraz kierowców prowadzących samochód, którego nie są współwłaścicielem. Ogromne kary pieniężne mogą zostać nałożone nawet podczas kontroli drogowej!

Ciekawostką jest też to, że nawet najtańsze OC w Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie dużo droższe od tego zakupionego w Polsce. Z tego względu wielu emigrantów z naszego kraju przez długi czas korzysta z posiadanej już polisy. Jeśli jednak planuje się zostać na dłużej lub na stałe w Anglii, rozsądniej jest zdecydować się na tamtejsze ubezpieczenia. Wtedy z pewnością łatwiej będzie dostać odszkodowanie.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Niezależnie od miejsca w którym się żyje oraz jeździ samochodem, każdy kierowca stara się zminimalizować wydatki na swoje auto. W Wielkiej Brytanii i w Polsce można w taki sam sposób znaleźć najtańsze OC. Nasza porównywarka ubezpieczeń pozwoli Ci nawet w kilkanaście minut odszukać i kupić najbardziej korzystny wariant polisy. Wystarczy wpisać w specjalny formularz online dane swoje oraz pojazdu, po czym wybrać odpowiednie kryteria. Po wszystkim otrzyma się gotowe zestawienie, wraz ze spersonalizowanymi cenami.

Brytyjski i polski system ubezpieczeń komunikacyjny pod wieloma względami różnią się od siebie. Jedno jest jednak pewne – każdy rozsądny kierowca przez zakupem polisy stara się znaleźć najtańsze OC i znajdzie je korzystając z naszego kalkulatora OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz […]

więcej
Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Wykupienie OC jest obowiązkowe, więc warto zapoznać się, także jak może je kupić na miękki dowód rejestracyjny. Jest to dokument, który wystawiany jest na określony czas. Dotyczy to sytuacji, gdy rejestracji podlega pojazd nowy lub używany. Należy brać […]

więcej
Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Masz w planach zakup pierwszego samochodu i szukasz od razu najtańszego OC? A może składka ubezpieczenia OC, którą do tej pory płaciłeś, wydaje Ci się zbyt wysoka? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, gdzie i w jaki sposób szukać […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej