Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Kup OC

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw!

W Wielkiej Brytanii nie tylko ruch uliczny jest inny niż w Polsce. Można wymienić wiele różnic także w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyjaśniamy, na czym one polegają oraz podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC!

Polisy wykupione w Polsce teoretycznie przez jakiś czas umożliwiają jazdę w Anglii, ale u osób przebywających tam dłużej, w końcu może przyjść moment na zakup brytyjskiego ubezpieczenia. W jak dużym stopniu różnią się one od tych dostępnych w naszej ojczyźnie? Omawiamy największe różnice, a także radzimy co robić, by znaleźć najtańsze OC!

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii

W Wielkiej Brytanii kierowcy mogą wybierać z trzech rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Podstawową polisą jest tzw. Third party. Przypomina ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ponieważ w razie zaistnienia szkody obejmuje ochroną osoby trzecie i ich mienie. Podobnie jak w Polsce – jest obowiązkowe, dlatego Anglikom także zależy na tym, by wykupić najtańsze OC.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii

Drugim rodzajem jest tzw. Third party fire and theft, Jest to rozszerzona wersja polisy, gwarantująca dodatkowe wsparcie w razie kradzieży oraz pożaru.

Trzecia opcja to Comprehensive (lub Fully Comprehensive). Polisa ta obejmuje ochroną nie tylko osoby trzecie, ale też pojazd. Przy tym zapewnia wsparcie w przypadku szkód wywołanych przez osoby trzecie lub czynniki zewnętrzne.

OC na kierowcę i OC na samochód – główne różnice w systemie ubezpieczeń

Największą różnicą pomiędzy polskim i brytyjskim ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej jest to, że wykupuje się je nie na pojazd, a na kierowcę. Wyjątkiem jest polisa umożliwiająca prowadzenie pojazdu przez dowolnego kierowcę. Nazywa się „Any Driver” (ang. dowolny kierowca) i działa jedynie w przypadku osób, które ukończyły 25. rok życia. Jest bardzo kosztowna, dlatego zwykle wykupują ją jedynie firmy kurierskie lub transportowe.

W Anglii koniecznie trzeba posiadać przynajmniej najtańsze OC. Na Wyspach znacznie surowiej podchodzi się do osób, które nie posiadają ważnej polisy oraz kierowców prowadzących samochód, którego nie są współwłaścicielem. Ogromne kary pieniężne mogą zostać nałożone nawet podczas kontroli drogowej!

Ciekawostką jest też to, że nawet najtańsze OC w Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie dużo droższe od tego zakupionego w Polsce. Z tego względu wielu emigrantów z naszego kraju przez długi czas korzysta z posiadanej już polisy. Jeśli jednak planuje się zostać na dłużej lub na stałe w Anglii, rozsądniej jest zdecydować się na tamtejsze ubezpieczenia. Wtedy z pewnością łatwiej będzie dostać odszkodowanie.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Niezależnie od miejsca w którym się żyje oraz jeździ samochodem, każdy kierowca stara się zminimalizować wydatki na swoje auto. W Wielkiej Brytanii i w Polsce można w taki sam sposób znaleźć najtańsze OC. Nasza porównywarka ubezpieczeń pozwoli Ci nawet w kilkanaście minut odszukać i kupić najbardziej korzystny wariant polisy. Wystarczy wpisać w specjalny formularz online dane swoje oraz pojazdu, po czym wybrać odpowiednie kryteria. Po wszystkim otrzyma się gotowe zestawienie, wraz ze spersonalizowanymi cenami.

Brytyjski i polski system ubezpieczeń komunikacyjny pod wieloma względami różnią się od siebie. Jedno jest jednak pewne – każdy rozsądny kierowca przez zakupem polisy stara się znaleźć najtańsze OC i znajdzie je korzystając z naszego kalkulatora OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Najtańsze OC Łódź

Najtańsze OC Łódź

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Zgodnie z przepisami, ma identyczne warunki dla każdego kierowcy, ale jego cena jest zależna od wielu różnych czynników – w tym też miejsca zamieszkania. Zastanawiasz się, na jaki wydatek się przygotować? […]

więcej
Najtańsze OC Bydgoszcz

Najtańsze OC Bydgoszcz

Każdy polski kierowca jest prawnie zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ jej warunki dyktują przepisy, zawsze oferuje takie samo wsparcie. Pomimo tego, cena tej polisy nie jest uśredniona. Wpływ na jej wysokość ma wiele kryteriów, w tym […]

więcej
Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz […]

więcej