Czym jest pakiet mobilności i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest pakiet mobilności i co warto o nim wiedzieć?

Oceń ten wpis

Zagadnieniem, o którym można usłyszeć w ostatnim czasie w kontekście firm przewozowych jest pakiet mobilności. W ich funkcjonowaniu wprowadził on bowiem szereg istotnych zmian. W pakiecie mobilności uregulowane zostały kwestie dotyczące czasu pracy i rozliczeń kierowców, którzy pracują w firmach transportowych realizujących przewozy międzynarodowe. Zmiany wprowadzane są w życie stopniowo. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero zaczną. Jakie są najnowsze informacje o pakiecie mobilności? Kogo dotyczy pakiet mobilności? Czy zmiany, jakie wprowadza są korzystne?

Na czym polega pakiet mobilności?

Rozporządzenie zwane pakietem mobilności zostało ogłoszone w lipcu 2020 roku przez Parlament Europejski. Składa się nie nie zbiór przepisów prawnych, które dotyczą transportu drogowego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przepisy pakietu mobilności odnoszą się między innymi do pracy kierowców. Celem stworzenia tego rozporządzenia była między innymi poprawa warunków nie tylko pracy, ale także płacy. Dla kierowców istotne jest to, że na ich wynagrodzenie wpływa obecnie już nie tylko wysokość płacy minimalnej, ale także zapisy wynikające z pakietu mobilności.

Pakiet mobilności – rozporządzenie

Jak już wspominaliśmy, pakiet mobilności został ogłoszony przez Parlament Europejski w lipcu 2020 roku. Zawarte w nim przepisy weszły w życie dwadzieścia dni po jego ogłoszeniu. Przewoźnicy musieli więc zacząć się do nich stosować już 20 sierpnia 2020 roku. Jeszcze przed tym zastanawiano się co zmieni pakiet mobilności. Warto podkreślić, że od wspomnianego dnia zaczęła obowiązywać tylko część przepisów, pozostałe wprowadzane są sukcesywnie. Urzędnicy unijni, którzy tworzyli nowe regulacje chcieli, aby wszystkim przewoźnikom gwarantowały one sprawiedliwy dostęp do rynków unijnych. Celem była także poprawa warunków płacowych. Nowe przepisy dotyczą zarówno czasu pracy kierowców, godzin jazdy, jak i odpoczynku. Poruszają również kwestie odnoszące się do kabotażu, delegowania kierowców, tachografów oraz określają zasady działalności przedsiębiorstw transportowych. Ustawa o pakiecie mobilności uregulowała więc wiele zagadnień związanych z transportem.

Kogo dotyczy pakiet mobilności?

Ustawa pakiet mobilności wpływa na działalność firm transportowych, które realizują przewozy międzynarodowe. Jako pierwsi na zmiany musieli przygotować się właściciele firm transportowych, których flota składa się z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Od czerwca 2022 roku zmiany pakietu mobilności objęty funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, które realizowały przewozy międzynarodowe pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 t. Od czerwca 2022 roku przewoźnicy ci muszą posiadać między innymi zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika.

Właściciele firm transportowych mają naprawdę wiele wydatków, nie tylko tych, które związane są ze zmianami wprowadzonymi przez pakiet mobilności. Do tych ponoszonych każdego roku zalicza się ubezpieczenie OC. Na koszt wykupu polisy wpływa nie tylko stawka w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale także styl jazdy kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem dostęp do bazy CEPiK, a tym samym mogą uwzględniać bowiem również ilość płaconych mandatów i posiadanych punktów karnych. Styl jazdy kierowcy wpłynie też na ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Nie będzie za to miało żadnego wpływu na ubezpieczenie assistance. Wielu właścicieli firm transportowych realizujących transporty międzynarodowe kupuje także ubezpieczenie AC. Narzędziem, które bardzo im się przyda jest porównywarka OC AC.

Kogo nie dotyczy pakiet mobilności?

Mimo że pierwsze zmiany w przepisach, które wprowadza pakiet mobilności weszły w życie w 2020 roku, to wciąż budzą one wiele wątpliwości i pytań. Szczególnie często pojawia się pytanie o to, czy pakiet mobilności dotyczy transportu krajowego. Warto więc podkreślić, że zmiany wprowadzone przez unijne rozporządzenie dotyczą wyłącznie firm transportowych realizujących przewozy międzynarodowe. Zmiany w transporcie związane z pakietem mobilności jeszcze się nie zakończyły. Część z nich wprowadzono w styczniu 2023 roku. Następne czekają firmy transportowe w grudniu 2024, we wrześniu 2025 roku oraz w lipcu 2026 roku.

Od kiedy obowiązuje pakiet mobilności?

Zmiany w transporcie międzynarodowym, które wprowadza pakiet mobilności są rozłożone na kilka lat. Pierwsze obowiązują od 20 sierpnia 2020 roku. Zmiany te dotyczyły między innymi tygodniowego odpoczynku. Pakiet mobilności wprowadza wydłużenie czasu jazdy o godzinę w przypadku, gdy kierowca zjeżdża do bazy. Kolejne zmiany weszły lub wejdą w życie od:

  • 2 lutego i 21 lutego 2022 roku;
  • 1 marca, 20 i 29 maja 2022 roku;
  • 20 sierpnia 2023 roku.

Następny termin to 20 sierpnia 2025 roku, a ostatnie zmiany pojawią się w lipcu 2026 roku.

Pakiet mobilności – jak obliczyć wynagrodzenie?

Pakiet mobilności wynagrodzenia kierowców wprowadza wiele istotnych i korzystnych zmian. Z punktu widzenia kierowców atrakcyjne jest to, że zatrudniający ich przewoźnik musi wypłacać im wynagrodzenie sektorowe, które jest zgodne z tym, jakie obowiązuje w danym kraju. Jeżeli w danym państwie kierowcom przysługują rozmaite dodatki, polski pracodawca również musi je wypłacić. Wyliczenie kwoty do zapłaty po zmianach, które wprowadza pakiet wynagrodzenia kierowców stało się bardziej czasochłonne. Należy bowiem ustalić łączną kwotę przychodu z uwzględnieniem sumy należnej za pracę za granicą oraz tej za pracę na terenie kraju. Jak obliczyć wynagrodzenie pakietu mobilności to więc zagadnienie spędzające sen z powiek właścicielom firm. Kierowcy mogą się jednak cieszyć.

Co zmieni pakiet mobilności?

W przepisach, które dotyczą transportu drogowego w krajach Unii Europejskiej pakiet mobilności dla kierowców wprowadza mnóstwo zmian. Zmiany, które wprowadził pakiet mobilności w czasie pracy obowiązują od sierpnia 2020 roku. Dotyczą czasu jazdy i pracy kierowców. Zmiany wprowadzone dwa lata później odnosiły się do zasad naliczania pensji oddelegowanych kierowców, kabotażu oraz zapisów dokonywanych przez tachografy oraz wpisów w IMI. Kolejne zmiany również będą dotyczyć tachografów, ale nie tylko. Przedsiębiorcy będą musieli składać oświadczenia dotyczące zatrudnionych przez nich kierowców. Zmiany wchodzące w życie w 2026 roku dotyczyć będą również baz eksploatacyjnych. Dzięki pakietowi mobilności sytuacja kierowców w transporcie międzynarodowym stanie się lepsza.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem? Podpowiadamy, co robić, aby otrzymać należne odszkodowanie po wypadku samochodowym lub stłuczce. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wezwij policję lub spiszcie swoje dane, następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak sobie z […]

więcej
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Nie otrzymałeś odszkodowania lub wsparcia od ubezpieczyciela, a nie zgadzasz się z tą decyzją? A może wypłacono Ci za mało pieniędzy? Jeśli masz podstawy sądzić, że możesz ubiegać się o swoje prawa – musisz przedstawić odpowiedni dokument. Odwołanie […]

więcej
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej