Czy Turcja jest bezpieczna? Przeczytaj przed podróżą

Czy Turcja jest bezpieczna? Przeczytaj przed podróżą

Przekonaj się, czy w Turcji jest bezpiecznie, by zadecydować o tegorocznym kierunku wyjazdu na wakacje. Poznaj oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sprawdź również, jakie kroki podjąć, by zachować bezpieczeństwo w Turcji, jeżeli zdecydujesz się na wyjazd. Ochroń siebie i współpodróżników!

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

18 lipca 2018 roku w Turcji oficjalnie przestał obowiązywać stan wyjątkowy wprowadzony dwa lata wcześniej, czyli w 2016 roku. Długi czas wzmożonej czujności na zagrożenie sprawił, że uprawnienia organów bezpieczeństwa powiększyły się, by zapewnić ochronę mieszkańcom oraz turystom. Mimo zniesienia stanu wyjątkowego sytuacja ta nie uległa zmianie. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo w Turcji i uniknąć niepotrzebnych problemów, zawsze noś przy sobie paszport oraz wizę. Możesz bowiem zostać niespodziewanie poproszony o okazanie dokumentów.

turcja bezpieczeństwo – sprawdź informacje msz

Kwestia, czy Turcja jest bezpieczna, może zostać uznana za sporną. Wciąż jest to państwo zagrożone terroryzmem. Udając się do niego na wakacje, zachowaj szczególną ostrożność w miejscach stanowiących potencjalny cel ataków. Są to: atrakcje turystyczne, miejsca zbiegowisk, budynki użyteczności publicznej, kluby nocne.

UWAGA!

Na granicy z Syrią i Irakiem prowadzi się działania wojskowe. Wojsko i żandarmeria kontrolują ruch na drogach. Jako pasażer autobusu lub mieszkaniec hotelu możesz zostać poddany niezapowiedzianej kontroli i poproszony o okazanie dokumentów. Ponadto ruch na niektórych obszarach może być utrudniony.

Czy Turcja jest bezpieczna? – oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Aktualne ostrzeżenie MSZ dla podróżujących do Turcji pochodzi z 29 sierpnia 2018 roku. Ministerstwo odradza w nim wszelkie podróże na tureckie obszary graniczące z Syrią oraz Irakiem, zwłaszcza okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak i Hakkari. Po pierwsze są tam prowadzone działania wojska i policji, po drugie to wciąż regiony zagrożone terroryzmem.

Unikaj również przebywania w następujących okręgach:

  • Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
  • Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Bezpieczeństwo w Turcji na pozostałych obszarach jest wyższe, acz mniejsze niż w Polsce. Zwiedzając kraj, zachowaj szczególną ostrożność.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj też o drobnych zagrożeniach: kieszonkowcach, wyłudzaczach oraz handlarzach narkotyków. Pilnuj noszonych ze sobą toreb i plecaków. Jadaj tylko w sprawdzonych restauracjach położonych w popularnych lokalizacjach. W klubach nie przyjmuj drinków od nieznajomych osób. Po zamówieniu napoju cały czas go pilnuj.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w Turcji?

Zadbaj o bezpieczeństwo w Turcji jeszcze przed podróżą. Zgłoś swój wyjazd w systemie Odyseusz, aby Ministerstwo Spraw Zagranicznych mogło się z Tobą skontaktować i zaoferować Ci pomoc w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego zagrożenia. System zapewni Ci także stały dostęp do powiadomień o zagrożeniu w kraju – również na terenach położonych dalej od Twojego kurortu.

Porównaj oferty

Przebywając w Turcji, uważaj na treści publikowane w internecie. Władze monitorują aktywność dotyczącą informacji o kraju. Jeżeli opublikujesz coś, co zostanie zakwalifikowane jako szkodzące lub obraźliwe, zostaniesz aresztowany lub wydalony z Turcji.

bezpieczeństwo w Turcji a wakacje zagraniczne

Koniecznie wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które ochroni Cię od ponoszenia kosztów leczenia w przypadku zachorowania bądź urazu ciała, w tym również padnięcia ofiarą aktu terrorystycznego. Przeczytaj poradnik zakupu ubezpieczenia do Turcji, by wiedzieć, na które elementy zwracać uwagę i jakie sumy są minimalne. Na wakacjach postępuj rozważnie i odpowiedzialnie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

4 kroki w razie utraty dokumentów za granicą

4 kroki w razie utraty dokumentów za granicą

Ubezpieczenie podróżne pomoże chronić Twój paszport, dowód osobisty czy karty kredytowe. Kradzież dokumentów, a może ich zgubienie lub zaginięcie? Z dobrą polisą to nie problem. Sprawdź, jak przygotować się do takich ekstremalnych sytuacji w podróży i co w […]

więcej
Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach są płatne. U naszych południowych sąsiadów obowiązują winiety. Czechy jak dotąd nie wprowadziły niestety elektronicznego systemu opłat. Wybierając się tam samochodem – kup winietę i naklej ją na szybę auta. Sprawdź, jaki jest koszt jazdy […]

więcej
Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na święta lub ferie w góry? A może wybieracie się tylko na weekend? Niewątpliwie czeka Was dużo radości. Upewnij się jednak, że nic nie zakłóci błogiej zabawy. Wybierz właściwe ubezpieczenie na narty i zapewnij ochronę […]

więcej
Co wziąć ze sobą pod namiot lub na biwak?

Co wziąć ze sobą pod namiot lub na biwak?

Letni wyjazd pod namioty do Chorwacji, a może camping nad Balatonem lub bliżej – w okolicach pięknej Soliny w Bieszczadach? Podpowiadamy, co zabrać pod namiot i co wziąć na biwak. Spakuj z nami rzeczy niezbędne, sprawdź listę tych […]

więcej