Czy można wykupić OC na 3 miesiące?

Czy można wykupić OC na 3 miesiące?

5/5 - (Ocen: 1)

Każdy posiadacz pojazdu ma w Polsce obowiązek wykupienia dla niego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa chroni właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne szkody, wyrządzone innym kierowcom i ich pojazdom. W większości przypadków, należy kupić OC na cały rok, a z ubezpieczycielem można ustalić, co ile się płaci OC – raz z góry, czy w ratach. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych umożliwia również wykupienie OC na 3 miesiące w określonych sytuacjach. Kiedy właściciel pojazdu może sobie pozwolić na zawarcie umowy ubezpieczenia krótkoterminowego?

Czy można ubezpieczyć auto na 3 miesiące?

Istnieją sytuacje, w których właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące, a nie na cały rok z góry. Przede wszystkim, dotyczy to pojazdów wolnobieżnych, takich jak koparki, wózki widłowe, czy inne maszyny budowlane i rolnicze. Dotyczy to pojazdów mechanicznych, których prędkość nie przekracza 25 km/h. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pojazdy te zawsze podlegają pod obowiązkowe OC, nawet jeżeli nie poruszają się po drogach publicznych, a na przykład halach i magazynach. Polisa OC na 3 miesiące nie dotyczy jednak maszyn rolniczych, które wykorzystywane są do pracy w gospodarstwie rolnym przez cały rok. Można ją wykupić natomiast do pojazdów wolnobieżnych, z których korzysta się sezonowo. Istotne jest to, że taka krótkoterminowa polisa zapewnia taką samą ochronę ubezpieczeniową, jak ta zawierana na rok czasu. Trzeba jedynie pilnować czasu jej wygaśnięcia, ponieważ wówczas ochrona nie obowiązuje. Użytkowanie pojazdów wolnobieżnych bez ważnego OC stwarza poważne niebezpieczeństwo, a kary są wyjątkowo dotkliwe. Niektórzy kierowcy zapominają o tym, że OC na 3 miesiące nie wydłuża się w sposób automatyczny, jak ubezpieczenie roczne, a faktycznie wygasa z ostatnim dniem.

Kiedy można wykupić ubezpieczenie samochodu na 3 miesiące, a nawet krócej?

W niektórych sytuacjach ustawodawca umożliwia wykupienie polisy na okres trzech miesięcy, a nawet trzydziestu dni. Sytuacja ta dotyczy pojazdów:

  • zarejestrowanych za granicą, jeżeli państwem członkowskim, w którym umiejscowione jest ryzyko, jest Polska,
  • zarejestrowanych czasowo – ubezpieczenie trzeba kupić na okres nie krótszy, niż wynika to z decyzji Starosty,
  • pojazdów historycznych.

Pojazdy historyczne i zabytkowe mają co najmniej 40 lat lub 25 lat, ale zostały uznane przez rzeczoznawcę za pojazd unikatowy albo mający znaczenie szczególne dla historii motoryzacji.

Ubezpieczenie auta na 3 miesiące mogą też kupować właściciele komisów samochodowych, którzy zajmują się pośrednictwem w zakresie kupna i sprzedaży pojazdów. W ich sytuacji zakup całorocznego ubezpieczenie nie ma sensu i stanowiłby nieracjonalny koszt, ponieważ auta stale są sprzedawane i kupowane.

Czy można wykupić OC na dzień?

Obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej zawarty jest w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach. Z zapisów przedmiotowej ustawy wynika, że  OC na dzień nie istnieje – nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia na jeden dzień. Najkrótsze dostępne to ubezpieczenie OC na 3 miesiące, lub w wyjątkowych sytuacjach na 30 dni kalendarzowych. Takie krótkoterminowe polisy dostępne są we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Ważne jest to, że ochrona ubezpieczeniowa jest taka sama, jak w przypadku OC na rok. Oznacza to, że wybrana suma gwarantowana do wypłaty w przypadku konkretnej szkody niczym się nie różni. Kupując OC krótkoterminowe można również zdecydować się na dodatkowe klauzule, które rozszerzają zakres ubezpieczenia.

Gdzie można wykupić OC na 3 miesiące?

Dzisiaj każda firma oferująca ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej umożliwia wykupienie polisy zarówno na rok czasu, jak i na trzy miesiące lub minimum trzydzieści dni. Właściciel pojazdu bez trudu może więc zawrzeć umowę na dogodnych dla siebie warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych na rynku ofert ubezpieczenia OC pojazdu, aby wybrać to najkorzystniejsze. Ubezpieczyciele proponują bowiem nieco różne ceny. Ubezpieczenie OC na 3 miesiące można porównać ze sobą przy pomocy kalkulatora w Internecie. Wystarczy wpisać wymagane parametry, aby dowiedzieć się, jaki będzie koszt polisy, w której firmie. Umożliwia to również porównanie kosztów dodatkowych klauzul, które można zawrzeć w podpisywanej umowie. Polisa OC na 3 miesiące ma zawsze określoną maksymalną sumę gwarantowaną, która zostanie wypłacona, w przypadku wystąpienia konkretnej szkody. Trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ będzie to największe odszkodowanie, jakie można uzyskać, wybierając daną polisę. Eksperci doradzają, aby wybierać maksymalnie wysokie stawki, ponieważ taka polisa powinna pokryć każdą szkodę.

Od czego zależy wysokość kosztów polisy OC?

Kierowcy dziwią się niekiedy, że ubezpieczenie samochodu na 3 miesiące nie kosztuje tyle samo w każdej firmie. Warto wiedzieć, że każdy ubezpieczyciel w sposób indywidualny dokonuje oceny i ustala swoje stawki. Porównując dostępne na rynku oferty, można więc dopasować optymalną dla siebie. Cena OC uzależniona jest od rodzaju pojazdu, który ubezpieczamy, jego wieku oraz stanu technicznego. Często ubezpieczyciel sprawdza również historię ubezpieczeniową i osoby, które nie zgłaszały ostatnio szkód, mogą wówczas liczyć na korzystniejszą dla siebie stawkę. Jeśli ktoś miał pecha i zgłosił kilka szkód, z pewnością nie powinien ubezpieczać się ponownie w tej samej firmie, ponieważ nie uzyska dobrej ceny OC. Cena polisy zależy również od tego, czy klient zdecydował się na poszerzenie zakresu ubezpieczenia o dodatkowe pakiety oraz wybranej sumy gwarantowanej. Im wyższa suma do wypłaty przez ubezpieczyciela, tym wyższy koszt kupienia polisy.

Czy można wykupić OC na 3 miesiące dla każdego samochodu?

Jak wspomniano powyżej, ustawodawca jasno określił, kiedy właściciel pojazdu może wykupić OC krótkoterminowe. Dotyczy to głównie pojazdów wolnobieżnych, maszyn rolniczych i budowlanych, samochodów zabytkowych oraz zarejestrowanych za granicą lub czasowo. Ubezpieczenie OC na 3 miesiące nie jest więc dostępne dla każdego kierowcy tradycyjnego samochodu. Konieczne jest zakupienie ochrony na cały rok. Aktualne OC bywa niekiedy atutem, kiedy chcemy się pozbyć samochodu i szybko go sprzedać. Osoby, które nie są w stanie opłacić polisy OC na rok z góry, nie muszą się obawiać. Każdy ubezpieczyciel umożliwia bowiem płatność w dogodnych ratach – miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych. Zdecydowanie najkorzystniej, pod względem finansowym jest zapłacić za ubezpieczenie jednorazowo. W przypadku rat, cena nieco wzrasta, jednak nie są to kwoty duże.

Polisa OC na 3 miesiące to rozwiązanie idealne dla osób, które korzystają z pojazdów wymienionych w ustawie tylko przez krótki czas i nie chcą narażać się na zbędne koszty. Zawsze istnieje możliwość jej odnowienia po upływie tego czasu i wykupienia kolejnej. Trzeba jedynie pamiętać, że taka polisa wygasa w sposób automatyczny i sama się nie przedłuża.

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC kampera

OC kampera

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki takiej polisie, w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki z winy kierowcy pojazdu, finansową odpowiedzialność za wyrządzone szkody ponosi firma ubezpieczeniowa. Obowiązkowe ubezpieczenie […]

więcej
Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

Według Ustawy o ubezpieczeniach samochodowych wszystkie samochody i pojazdy poruszające się po polskich drogach publicznych muszą posiadać aktualną polisę OC. Domyślnie według prawodawstwa ubezpieczenia podpisuje się na okres roku, co jest najbardziej powszechnie spotykane wśród kierowców. Nie zawsze […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Prace budowlane w mieszkaniu mogą skutkować różnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami, które będą wymagały sporych wydatków, więc ubezpieczenie mieszkania na czas remontu to doskonały sposób, aby zabezpieczyć się przed kosztami. Wybór odpowiedniego produktu dostępnego w towarzystwie ubezpieczeniowym, pozwala zabezpieczyć się […]

więcej