Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

5/5 - (Ocen: 1)

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta!

Ubiegły rok szybko minął i znów musisz odnowić umowę polisy? Jeśli masz wrażenie, że płacisz jednak trochę zbyt dużo, możesz spróbować ograniczyć swoje wydatki. Istnieje kilka sposobów na to, by nieco zaoszczędzić na OC. Dowiedz się, co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta!

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną i jej zakres jest identyczny w każdej firmie, jej cena jest obliczana indywidualnie. Towarzystwa zwracają przede wszystkim uwagę na ryzyko, jakie stwarza klient. Jedni kierowcy statystycznie są bardziej narażeni na wypadki, a inni mniej. Im większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczony rzeczywiście będzie musiał skorzystać z polisy, tym więcej za nią zapłaci.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często nagradzają swoich wiernych, bezproblemowych klientów korzystnymi upustami. W wybranych przypadkach można uzyskać bardzo przystępny rabat. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta. Najważniejsze jest, by wiedzieć, skąd w ogóle się biorą.

Jak nalicza się zniżki na ubezpieczenie auta?

Na początek warto wyjaśnić, jak nalicza się zniżki na ubezpieczenie auta. Nie ma żadnych zapisów prawnych, które regulowałyby takie rabaty. Oznacza to, że towarzystwa same ustalają własne zasady w tej kwestii. Pobieżna analiza rynku pozwala jednak szybko się zorientować, co jest najważniejszym kryterium. Nikogo nie powinno zdziwić, że podstawą do uzyskania zniżki jest bezszkodowa jazda.

Im dłużej klient nie korzysta z ubezpieczenia, tym lepiej dla towarzystwa. Wiele firm ustala prosty schemat, zakładający np. że każdy rok bez szkody to kolejne 5% zniżki. Suma kumuluje się aż do pewnego momentu (np. 70%). Większość dodatkowo określa konsekwencje przerwania dobrej passy – czy klient straci całość, czy jedynie część rabatu.

Największe zniżki mają wieloletni kierowcy, którzy nie mieli w przeszłości zbyt wielu doświadczeń ze zdarzeniami drogowymi. Na duży rabat trzeba po prostu cierpliwie zaczekać, starając się być ostrożnym i odpowiedzialnym podczas jazdy. Nie oznacza to jednak, że np. młodsi kierowcy są skazani na wysokie składki. Istnieje kilka sposobów na ich skuteczne obniżenie. Bardzo popularną metodą jest „pożyczenie” rabatów.

Jak skorzystać ze zniżek innego kierowcy?

Ubezpieczyciele płacący szczególnie wysokie składki powinni dowiedzieć się, jak skorzystać ze zniżek innego kierowcy. Metoda ta jest szczególnie popularna wśród młodych oraz niedoświadczonych osób. Jeśli chcą kupić własne auto niedługo po zdaniu prawa jazdy, dopisują jako współwłaściciela jednego ze swoich rodziców lub innego członka rodziny, któremu przysługują duże zniżki. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wszystkich właścicieli pojazdu, cena składki będzie dzięki temu odpowiednio niższa.

W podobny sposób można postąpić wtedy, gdy chce się szybko zdobyć doświadczenie jako kierowca. Zaraz po uzyskaniu uprawnień wielu młodych ludzi zostaje dopisanych do dowodu rejestracyjnego swoich rodziców, starszego rodzeństwa, dziadków itp. W ten sposób zaczynają kumulować własne zniżki. Kiedy za jakiś czas zdecydują się kupić własne auto, otrzymają na pewno lepsze propozycje polis niż gdyby w tym czasie tylko nieoficjalnie korzystali z samochodu.

Zniżki na OC a wspólnota majątkowa

Ciekawym zagadnieniem jest też to, jak mają się do siebie zniżki na OC a wspólnota majątkowa. Po ślubie można przejąć rabaty współmałżonka, nawet jeśli nigdy wcześniej nie było się ubezpieczonym lub nie posiada się długiego doświadczenia jako kierowca. Warunkiem koniecznym jest posiadanie wspólnoty majątkowej. Powstaje ona w momencie zawarcia małżeństwa, jeśli para nie ustali inaczej w formie specjalnego aktu notarialnego.

Jak jednak przenieść zniżki OC na małżonka? Wystarczy podpisać u ubezpieczyciela dodatkowe oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej. Dla pewności dobrze jest też po prostu wspólnie zarejestrować pojazd, tak by miał dwóch właścicieli. Jeśli jednak każdy chce mieć własny samochód, nie ma problemu – jedna strona i tak może skorzystać ze zniżek wypracowanych przez partnera.

Specjalne zniżki na ubezpieczenie auta

Firmy przewidziały jeszcze oczywiście specjalne zniżki na ubezpieczenie auta. Najczęściej są one ograniczone czasowo lub związane z bardzo konkretnymi warunkami, które musi spełnić dany klient. Opcji jest naprawdę wiele. Często można spotkać sezonowe rabaty na samo OC lub korzystne pakiety z dodatkowymi polisami, np. AC czy NNW. W wielu przypadkach okazuje się, że bardziej opłaca się dobrać nieobowiązkowe świadczenia. Ubezpieczenie OC kosztuje wtedy mniej, a dołożenie niewielkiej kwoty może zapewnić ochronę w razie rozmaitych zdarzeń. W ten sposób uniknie się o wiele większych wydatków. Nie jest to może stricte sposób na to, by płacić mniej, ale na to, by rozsądniej kupić polisę.

Młoda kobieta korzysta z laptopa w domu

Zdecydowanie popularniejsze są jednak promocje przyznawane w określonych okolicznościach. Wiele firm nagradza swoich stałych klientów po kilku latach odnawiania umowy. Inne zaś oferują zniżki za polecenie polis znajomym czy bliskim. Popularne są również drobne rabaty za wykupienie świadczenia online. Warto zwracać uwagę na takie akcje, ale nie zapewniają one raczej zbyt dużych upustów.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Ponieważ każda firma ustala własne stawki, czasem okazuje się, że najlepszym sposobem na zmniejszenie wydatków jest po prostu zmiana ubezpieczyciela. Nawet jeśli w jakimś towarzystwie uzyskało się możliwie największe zniżki, inna firma może zaproponować lepszą ofertę.

Nie każdy wie jednak, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu. Wielu kierowców od lat ma jedną i tą samą umowę, ponieważ wydaje im się to rozsądne. Tymczasem niektóre  towarzystwa ubezpieczeniowe mają tendencję do zawyżania cen, nawet w przypadku lojalnych klientów.

Z pomocą KioskPolis.pl możesz się w kilka chwil zestawić ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli, by znaleźć najkorzystniejszą z dostępnych na rynku opcji. Nie trzeba samodzielnie wchodzić po kolei na strony każdego towarzystwa i zagłębiać się w ich oferty. Wystarczy wypełnić krótki, prosty formularz, dostępny na naszej stronie. Potrzebne są tylko podstawowe dane kierowcy oraz samochodu, na podstawie których da się obliczyć cenę składki.

Zbliżenie kobiety zarządzającej rachunkami za media domowe

Po wpisaniu wszystkich informacji oraz wybraniu odpowiednich kryteriów algorytm w mniej niż 2 minuty przeanalizuje dostępne warianty. Nasz kalkulator OC AC wyliczy ceny, po czym ułoży wszystkie opcje w przejrzystą listę. W ten sposób można szybko i wygodnie porównać swoją polisę z propozycjami od innych firm lub po prostu znaleźć korzystną ofertę. Jeśli znajdzie się idealny wariant, da się od razu go wykupić. Wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję.

Wiedząc już, co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta, spróbuj maksymalnie zmniejszyć swoje wydatki na samochód. Jeśli się postarasz, możesz nawet zaoszczędzić kilkaset złotych. Pamiętaj też o tym, by porównać swoją umowę z propozycjami od innych ubezpieczycieli!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Z pewnością wiesz, że o odszkodowanie komunikacyjne należy starać się jak najszybciej. Co się stanie, jeśli nieco się z tym spóźnisz? Zobacz, czym jest przedawnienie roszczeń i na co zwrócić uwagę, by nie stracić szansy na otrzymanie świadczenia […]

więcej
Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Planujesz kupno pojazdu służbowego, który będzie wykorzystywany do celów związanych z Twoim przedsiębiorstwem? A może chcesz po prostu zmienić auto i wziąć fakturę na swoją działalność? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup samochodu na firmę! Opisujemy dwa najpopularniejsze sposoby – […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą nie będzie żadnym kłopotem. […]

więcej
Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Składka OC zaproponowana przez ubezpieczyciela wydaje Ci się za wysoka? Być może zastosowano wobec Ciebie zwyżki – stąd tak wyśrubowana kwota. Zobacz, kto jest narażony na zwyżki ubezpieczenia i jak z nimi walczyć! Zwyżka ubezpieczenia za wiek lub […]

więcej