Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od odwołanego lotu?

4.8/5 - (Ocen: 5)

Czy choć raz zdarzyło Ci się utknąć na lotnisku z powodu opóźnionego lotu? A może miałeś problem z powrotem z wakacji, gdyż Twój lot został odwołany? W obu tych sytuacjach możesz walczyć o swoje prawa i domagać się rekompensaty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w otrzymaniu odszkodowania za opóźniony lot!

Odszkodowanie za opóźniony lot – co przysługuje Ci na miejscu?

W przypadku opóźnienia trwającego ponad 2 godziny, przewoźnik ma obowiązek otoczenia czekających pasażerów opieką. Dotyczy to przede wszystkim:

  • zapewnienia ciepłego posiłku i napojów,

  • opłacenie noclegu w hotelu, jeśli masz oczekiwać aż do rana,

  • bezpłatnych przewozów na trasie hotel-lotnisko,

  • umożliwienie kontaktu z bliskimi.

Opóźnienie lotu – na jaką rekompensatę za opóźniony lot możesz liczyć?

Wysokość możliwego odszkodowania za opóźniony lot zależy od długości oczekiwania oraz dystansu lotu. Zależności te przedstawiamy w poniższej tabeli:

Dystans Czas opóźnienia Wysokość odszkodowania

1500 km

3 h

125 euro

1500 km do 3500 km lub powyżej 3500 km, jeśli startujesz i lądujesz na terenie UE

3 h

200 euro

Więcej niż 3500 km

4 h

300 euro

Pamiętaj tylko, że wysokość odszkodowania może się zmniejszyć o połowę, jeśli przewoźnik zaproponuje Ci alternatywny lot w ciągu odpowiednio 2, 3 i 4 godzin.

Ile natomiast wynosi wysokość odszkodowania w przypadku odwołanego lotu? Możliwe do uzyskania odszkodowania za odwołany lot znajdziesz w tabeli:

 

Dystans Wysokość odszkodowania

1500 km

250 euro

1500 km do 3500 km lub powyżej 3500 km, jeśli startujesz i lądujesz na terenie UE

400 euro

Więcej niż 3500 km

600 euro

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Pamiętaj o tym, aby od razu na lotnisku pobrać dokument stwierdzający dokładny czas opóźnienia samolotu – lub też potwierdzający, że Twój lot został odwołany. Bez tego dokumentu niewiele wskórasz w kwestii rekompensaty za odwołany lot. Kolejny krok stanowi wypełnienie specjalnego formularza, który znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej przewodnika. Opisz w nim dokładnie całą sytuację, załącz uzyskane wcześniej potwierdzenia i wyślij w wymaganym terminie – masz na to czas przez rok od odwołanego lotu.

Odszkodowanie za opóźniony lot

 

WARTO WIEDZIEĆ

Nie ulega wątpliwości, że linie lotnicze niezbyt chętnie wypłacają odszkodowanie ze opóźniony lot – usiłują maksymalnie przedłużać wszystkie formalności czy też kierują sprawę na drogę sądową. Dlatego też ostatnio powstaje coraz więcej firm wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu odszkodowań od firm lotniczych. Choć ich skuteczność jest bardzo wysoka, nic nie jest za darmo – takie usługi będą Cię kosztować od 25 do 50% całej kwoty odszkodowania.

Odpowiedź powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni. Jeśli jest odmowna, pozostają Ci dwie możliwości: przenieść postępowanie na drogę sądową lub odwołać się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Odszkodowanie za odwołany lot – kiedy nie przysługuje Ci rekompensata?

Na odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot nie możesz liczyć, jeśli:

  • zostałeś o tym powiadomiony do dwóch tygodni wcześniej,

  • sytuacja ta jest wynikiem czynników zewnętrznych – strajków, złych warunków pogodowych, gwałtownych zmian politycznych w kraju,

  • zaproponowano Ci inne warunki, maksymalnie zbliżone do tych pierwotnych – np. nowy lot 2 godziny po tym, którym miałeś lecieć.

Rekompensata za opóźniony lot AG!

Korzystając z usług linii lotniczych warto też posiadać osobne ubezpieczenie bagażu. Wbrew pozorom przypadki jego zgubienia w czasie lotu wcale nie należą do rzadkich. Więcej informacji na temat takiej polisy znajdziesz tutaj: Kiedy warto ubezpieczyć bagaż?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Choć święta wielkanocne spędzone tradycyjnie w gronie bliskich mają pewną sentymentalną wartość, wykorzystane ich na krótki urlop może być świetnym pomysłem. Gdzie spędzić święta wielkanocne? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się!

więcej
Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Wyjeżdżasz za granicę i zastanawiasz się, czy masz prawo do leczenia się w innych krajach Unii Europejskiej za darmo? Nie wiesz, czym jest i jakie prawa daje Ci karta EKUZ, a których świadczeń nie obejmuje? W takim razie […]

więcej
W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

Wydawać by się mogło, że wykupując polisę ubezpieczeniową na wakacje nie trzeba się już niczym martwić na zagranicznym wyjeździe. Okazuje się jednak, że istnieje szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłacenia świadczenia. Zobacz, kiedy może […]

więcej
Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Co można umieścić w polisie – najdziwniejsze ubezpieczenia

Wypadek przy tankowaniu auta, wymianie płynu w chłodnicy, a może podczas… wysiadania lub wsiadania do samochodu? Ubezpieczenie NNW może obejmować bardzo nieoczywisty zakres. Przeczytaj i sprawdź, co jeszcze możesz ubezpieczyć w ramach swojej polisy – rower, motocykl, kredyt, […]

więcej