Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

5/5 - (Ocen: 1)

Polscy kierowcy mogą poruszać się po drogach jedynie odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami. Zgodnie z przepisami, powinni także posiadać kilka dodatkowych elementów, które są przydatne w kryzysowych sytuacjach na drodze. Wyjaśniamy, czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i co wchodzi w jego skład!

Każdy pojazd mechaniczny powinien zapewniać bezpieczeństwo jego kierowcy, a także innym uczestnikom ruchu. Z tego względu musi być właściwie wykonany oraz sprawny, by ryzyko wypadku było jak najmniejsze. Oczywiście nie da się całkiem zabezpieczyć przed kolizją czy innym zdarzeniem drogowym, dlatego trzeba również być przygotowanym na ewentualną sytuację kryzysową. Z tego względu kierowcy muszą mieć przy sobie kilka przydatnych akcesoriów. Dowiedz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2021 roku!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu przez producenta

Mając na myśli obowiązkowe wyposażenie samochodu, większość osób wspomina o dodatkowych elementach, które kierowca jest prawnie zobowiązany zabrać ze sobą na czas jazdy. Warto jednak pamiętać o tym, że termin ten odnosi się do wymogów, które ciążą na producentach pojazdów mechanicznych. Są odpowiedzialni za to, by auto spełniało kryteria bezpieczeństwa, uzyskało homologację (pozwolenie na użytkowanie urządzenia na terytorium kraju) oraz zdobyło niezbędne certyfikaty. Oczywiście jeśli samochód został nabyty z legalnego źródła, wszystko powinno być z nim w porządku.

Przepisy w tym względzie co jakiś czas się zmieniają. Dla przykładu, władze Unii Europejskiej w ostatnich latach starają się jak najbardziej ograniczyć poziom emisji spalin. Od dnia 1 czerwca 2021 roku nowe pojazdy będą musiały być wyposażone w specjalne urządzenia monitorujące parametry jazdy, w tym też analizujące spalanie.

Właściciel auta przy tym ma obowiązek dbać o stan techniczny auta. Nawet pozornie drobne usterki mogą być potencjalnie niebezpiecznie. Z tego względu trzeba regularnie wykonywać badania techniczne, a także od razu usuwać ewentualne nieprawidłowości. Podczas kontroli policjant może wystawić mandat np. za niesprawny spryskiwacz, ponieważ może on przyczynić się do ograniczenia widoczności.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Zgodnie z Kodeksem drogowym polscy kierowcy muszą zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które trzeba zawsze ze sobą wozić. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce nie składa się ze zbyt wielu przedmiotów, dlatego warto tego dopilnować. W przeciwnym razie nie tylko naraża się na mandat, ale też kłopoty podczas różnych zdarzeń drogowych.

Pierwszym z wymaganych elementów są tablice rejestracyjne, czyli metalowe plakietki, które otrzymuje się podczas rejestracji pojazdu w urzędzie. Zawarty na nich unikatowy kod literowo-cyfrowy umożliwia identyfikację pojazdu. Tablice powinny być umieszczone z przodu i tyłu samochodu w miejscach do tego przeznaczonych. Wyjątkiem są przyczepy, ciągniki rolnicze, motocykle oraz motorowery, w których wystarczy zamontować tylko jedną tablicę z tyłu pojazdu.

Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem jest specjalny odblaskowy trójkąt bezpieczeństwa. Wykorzystuje się go do ustawienia na drodze, w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu przed tym, że na/przy drodze znajduje się unieruchomiony pojazd. Zakłada się go również na tył uszkodzonego auta. Muszą zabierać go ze sobą wszyscy kierowcy, z wyjątkiem właścicieli motocykli jednośladowych. W razie wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt należy umieścić 100 m za pojazdem. Jeśli do zdarzenia doszło poza obszarem zabudowanym, odległość ta powinna wynieść 30–50 m, a gdy w okolicy zabudowań – nie więcej niż 1 m od samochodu.

Trzecim i ostatnim obowiązkowym akcesorium jest gaśnica, która musi być przechowywana w łatwo dostępnym miejscu – czasami jest zakładana pod jednym z przednich siedzeń, ale zazwyczaj wozi się ją w bagażniku. W samochodach osobowych w zupełności wystarczy model proszkowy o wadze 1-2 kg. Zgodnie z przepisami, gaśnica musi być sprawna, ale przepisy nie wspominają nic o dacie przydatności do użycia. Można jednak się domyślić, że nie powinno się jej przekraczać i gdy np. od 20 lat wozi się ten sam egzemplarz, może nie nadawać się do użycia.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Obowiązkowe wyposażenie samochodu może różnić się w innych krajach, dlatego przed wyjazdem za granicę najlepiej jest upewnić się, jakie obowiązują w nim przepisy. Na szczęście większość państw europejskich oraz wybrane kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki podpisały Konwencję Wiedeńską. Jest to porozumienie, według którego kierowca musi mieć w samochodzie tylko elementy wymagane przez prawo obowiązujące w kraju, w którym zarejestrował swój pojazd. Nie oznacza to jednak, że można zignorować sprawę.

Dla pewności najrozsądniej sprawdzić przepisy danego państwa w Internecie i ewentualnie dokupić dodatkowe akcesoria, by uniknąć niepotrzebnego stresu czy mandatu. Dla przykładu, w Czechach trzeba mieć dodatkowo apteczkę, we Włoszech kamizelkę odblaskową, a w Hiszpanii – koło zapasowe i zestaw do jego wymiany.

Nieobowiązkowe akcesoria, które warto zabierać

W Polsce obowiązkowe wyposażenie samochodu jest dość skromne. Z tego względu specjaliści często zachęcają do zabierania ze sobą jeszcze kilku dodatkowych akcesoriów, które przydadzą się w różnych okolicznościach.

Niezwykle ważne jest wożenie w aucie przynajmniej podstawowej apteczki. Powinny w niej znaleźć się m.in. środki opatrunkowe, płyn do dezynfekcji, koc termoizolacyjny, rękawiczki, ustnik do sztucznego oddychania i chusta trójkątna. Każdy kierowca ma obowiązek podjęcia próby pomocy poszkodowanym w wypadku do czasu przyjazdu służb ratunkowych, a takie akcesoria będą w tym pomocne.

Na pewno dobrze jest także mieć pod ręką kamizelkę odblaskową. Gdy do wypadku czy awarii dojdzie po zmroku lub w niesprzyjających warunkach pogodowych (np. w mgle), rozsądniej jest na wszelki wypadek ją założyć. Co więcej, gdy kierowca opuści samochód i po zmroku będzie podążać drogą w terenie niezabudowanym (np. w drodze do pobliskiej stacji benzynowej), staje się pieszym i jest zobowiązany do założenia elementów odblaskowych. W przeciwnym razie grozi mu mandat.

Warto też wspomnieć o tym, że zgodnie z prawem od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego ani dokumentów polisy OC, a od 5 grudnia 2020 roku nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Chociaż teoretycznie oznacza to, że mogą nie mieć żadnych dokumentów, nie jest to rozsądne. Najlepiej jest zabrać przynajmniej dowód tożsamości. Ciekawym udogodnieniem jest też korzystanie z mobilnej aplikacji mObywatel, w której można przechowywać elektroniczne wersje wszystkich najważniejszych dokumentów.

Nie tylko wyposażenie – obowiązkowa polisa OC

Nie tylko wyposażenie – obowiązkowa polisa OC

Brak konieczności zabierania ze sobą dokumentów polisy OC oczywiście nie zwalnia z obowiązku jej posiadania. Brak ubezpieczenia wykryje nie tylko policjant podczas kontroli, ale też specjalne oprogramowanie UFG skanujące na bieżąco bazy danych CEPiK. Wtedy można narazić się na karę w wysokości od 1120 do 5600 zł. Gdy zaś spowoduje się wypadek, wszystkie szkody trzeba pokryć z własnej kieszeni lub zadłużyć się w UFG.

Polisa OC bywa droga, ale jak widać, nie można z niej rezygnować. To zupełnie nieopłacalne i skrajnie nieodpowiedzialne. Jeśli składka jest dość wysoka, zawsze można znaleźć tańszą ofertę w innym towarzystwie. Dzięki Kioskpolis.pl da się to zrobić w zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na naszej stronie, wpisując dane kierowcy i samochodu. Algorytm na ich podstawie wyszuka najlepsze oferty od znanych ubezpieczycieli, obliczy ich cenę oraz przygotuje przejrzyste zestawienie. Wtedy pozostaje już tylko kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję – wszystko załatwia się online, więc ogóle nie trzeba wychodzić z domu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to bardzo ważny ekwipunek, dlatego warto go wozić ze sobą nie tylko w obawie przed mandatem. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest jeszcze dodać do niego kilka innych przedmiotów. Zaopatrz się w potrzebne akcesoria oraz pamiętaj o zakupie polisy OC!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy! Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie […]

więcej