Tło

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

4.3/5 - (Ocen: 3)

Kalkulator OC
Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

Wszelkie modyfikacje w pojeździe mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Kwestia ta jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na ewentualną kontrolę policji, ale też np. ceny polis komunikacyjnych. Naklejenie specjalnej folii, w oczach niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, może być nawet przesłanką do podwyższenia składki. Dowiedz się, dlaczego przez przyciemnienie szyb możesz mieć trudność z tym, by uzyskać najtańsze OC.

Przyciemnianie szyb – dlaczego się to robi?

Przyciemnianie szyb cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko poprawia wygląd samochodu, ale też jest bardzo funkcjonalnym zabezpieczeniem. Ponieważ specjalna folia wpuszcza do wnętrza auta mniej światła, chroni je przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie.

Przyciemnianie szyb – dlaczego się to robi?

Zaciemnienie dodatkowo sprawia, że osobom z zewnątrz jest trudniej zajrzeć do kabiny. Czasami w pośpiechu można zostawić coś cennego na fotelu, np. laptopa. Gdy złodziej go zauważy, musi wtedy tylko wybić szybę. Dzięki przyciemnieniu zwiększa się szanse, że ubezpieczenie AC nie przyda się w razie zniszczenia pojazdu i kradzieży.

Przyciemnianie szyb – przepisy 2021

Przyciemnianie szyb ma wpływ na widoczność, dlatego jest regulowane przez przepisy.

Art. 66 pkt 1 ust. 5 ustawy o ruchu drogowym mówi:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zabudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Zgodnie z zapisami 5. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, ust. 5 pkt 4 szyba przednia i przednie szyby boczne muszą mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Należy przy tym pamiętać, że bywa tak, że szyby w samochodach są fabrycznie już w jakimś stopniu przyciemnione – jeśli nakleimy na nie folię (niektóre folie zapewniają nawet 30% redukcji przenikania światła), dodatkowe przyciemnianie może narazić nas na nieprzyjemności ze strony Policji w postaci mandatu i konieczności pozbycia się folii. W trakcie kontroli możemy dowiedzieć się, że zbytnie przyciemnienie naraża bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu.  W takim wypadku policjant może nałożyć właścicielowi pojazdu ze zbyt ciemnymi szybami mandat w wysokości od 20 do 500 zł, a nawet odebrać dowód rejestracyjny do czasu, aż folia zostanie zdjęta.

UWAGA:

To, że szyba przeszła homologację przed przyciemnieniem nie znaczy, że policja nie może zabrać nam dowodu rejestracyjnego. Przyciemnianie szyb zmienia ich właściwości, a zgodnie z art. § 10. 1 rozporządzenia, części związane z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu (takie jak szyby przednie i szyby przednie-boczne) muszą posiadać właściwe oznaczenia, potwierdzające homologację.

Natomiast tylną szybę można przyciemniać do woli – zgodnie z §11 ust. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, w przypadku samochodów, w których lusterko w środku pojazdu nie zapewnia widoczności z tyłu (takich jak karawany, pojazdy z przyczepą, samochodu dostawcze), rolę lusterka wewnętrznego musza być w stanie przejąć lusterka boczne.

Za mocno przyciemnione szyby to także kłopotliwa kwestia w przypadku polis komunikacyjnych. W razie wypadku towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że folia nałożona na okna była niezgodna z przepisami. Zdarza się, że nie otrzyma się wtedy wsparcia np. w ramach ubezpieczenia NNW.

Aby nie mieć żadnych kłopotów z ciemnymi szybami, warto wykonać taki tuning jedynie w renomowanych punktach, wybierając folię z atestem Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC). W razie kontroli powinno się też wozić w schowku zaświadczenie o przyciemnianiu szyb.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Przyciemnienie szyb można wykonać na dwa sposoby. Szklarska metoda polegająca na zmniejszeniu przejrzystości samego materiału w specjalnym piecu może kosztować nawet ok. 2000 zł. Tańszym i popularniejszym rozwiązaniem jest nałożenie specjalnej folii. Taki zabieg to ok. 800 zł.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Należy jednak pamiętać, że inwestycja w tuning to nie jedyny wydatek. Można natrafić na ubezpieczycieli, którzy podnoszą cenę składki w związku z takimi modyfikacjami. Przyciemnienie szyb trzeba zawsze zgłosić do swojego towarzystwa, które może wtedy stwierdzić, że konieczna jest rekalkulacja ceny. Jeśli różnica okaże się zbyt duża, warto znaleźć tańsze OC przez Internet.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie na auto z przyciemnianymi szybami?

Zaskoczyła Cię kwota, jaką zaproponowało Ci znane towarzystwo ubezpieczeniowe? A może przyciemnienie szyb doprowadziło do bardzo niekorzystnej rekalkulacji składki? Nie musisz przepłacać za polisy komunikacyjne. Z powodzeniem możesz wykupić korzystny pakiet, zawierający nawet dodatkowe rozszerzenia, np. ubezpieczenia Assistance. KioskPolis.pl pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę!

Skorzystaj z formularza na naszej stronie, by szybko i wygodnie zapoznać się z ofertami od znanych towarzystw. Podaj swoje dane oraz auta, a nasz kalkulator OC obliczy ceny składek. W ten sposób możesz wyselekcjonować kilka najciekawszych propozycji i uważnie je porównać.

Przyciemnienie szyb to nie tylko ciekawy zabieg estetyczny, ale też praktyczne udogodnienie. Każda modyfikacja ma jednak wpływ na komfort jazdy. Pamiętaj o wykonaniu jej zgodnie z przepisami oraz zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Kupiłeś samochód za granicą? Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, by móc zarejestrować taki pojazd i legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i jakie opłaty za sprowadzone auto będziesz musiał […]

więcej
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń jak zderzenie z dzikiem, więc warto wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Będzie to miało między innymi wpływ na to, czy będzie można uzyskać odszkodowanie, gdy wykupił się odpowiednią polisę. […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej