Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu?

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu?

Oceń ten wpis

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych, co nierozerwalnie wiąże się z dużą liczbą samochodów jeżdżących po polskich drogach. Właściciele własnych czterech kółek często zastanawiają się, czy brak ubezpieczenia samochodu jest karalny i które z kilku rodzajów polis trzeba wykupić. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, jaka jest kara za jazdę bez ubezpieczenia i dlaczego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, wykupując odpowiednią polisę nie tylko z obawy ewentualne o sankcje finansowe. Sprawdź, co grozi za brak ubezpieczenia samochodu!

Czy można jeździć bez ubezpieczenia samochodu?

Zastanawiasz się, co Ci grozi za brak ubezpieczenia auta? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że w Polsce ubezpieczenia samochodu dzieli się na dobrowolne i obowiązkowe. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zarejestrowany w naszym kraju pojazd mechaniczny musi posiadać ważną polisę. Warto tutaj zaznaczyć, że ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Nawet jeżeli Twój pojazd jest nieużywany, ale dalej zarejestrowany, musisz regularnie przedłużać jego OC.

Ubezpieczenia dobrowolne to ubezpieczenia AC (autocasco), NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz ubezpieczenie Assistance. Te rodzaje polis wykupujesz tylko, jeżeli uznasz je za przydatne, ale zdecydowanie warto to zrobić, rozszerzając w ten sposób swój parasol ochronny.  Podsumowując: kara obowiązuje tylko za jazdę bez ubezpieczenia OC. Jaka jest jej wysokość? O tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu!

Dlaczego ubezpieczenie samochodu jest niezbędne?

Zanim wyjaśnimy Ci, jaka kara obowiązuje za auto bez OC, najpierw jeszcze chwilkę zatrzymajmy się przy znaczeniu tej polisy dla Twojego bezpieczeństwa finansowego. Ubezpieczenie OC ma za zadanie ochronić interesy osób trzecich, które zostały poszkodowane w spowodowanym przez Ciebie wypadku lub kolizji drogowej. Polisa OC działa zarówno, jeżeli chodzi o szkodę rzeczową (np. uszkodzenie auta), jak i obrażenia ciała. Oznacza to, że pokrzywdzeni uczestnicy zdarzenia mogą się domagać się odszkodowania od Twojego ubezpieczyciela, a nie bezpośrednio od Ciebie.

Załóżmy, że przez chwilową nieuwagę spowodowałeś kolizję, w wyniku której doszło do zniszczenia samochodu osoby trzeciej, a powstałe szkody wyceniono na 50 000 złotych. Duża kwota, prawda? Jeżeli miałbyś ją zapłacić z własnej kieszeni, bardzo możliwe, że wpadłbyś w poważne tarapaty finansowe. Ubezpieczenie OC pozwala tego uniknąć.

Z racji tego, że ten rodzaj polisy jest regulowany prawnie, każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taki sam zakres ochrony. Właśnie dlatego zdecydowana większość właścicieli pojazdów, wybierając polisę OC, kieruje się przede wszystkim ceną. Nasza porównywarka OC AC pozwala na szybkie zestawienie ofert różnych ubezpieczycieli i wybór polisy, która zagwarantuje Ci najbardziej atrakcyjne warunki.

Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia samochodu?

Brak polisy OC oznacza dla Ciebie niezbyt przyjemne konsekwencje finansowe, dlatego pamiętaj o kontrolowaniu ważności ubezpieczenia. Jeżeli nie ubezpieczysz pojazdu w terminie – nieważne, czy zapomnisz o tym przez zwykłe roztargnienie, czy zrobisz to celowo, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie całkiem słoną karę za nieubezpieczony samochód. Jej wysokość zdecydowanie uderza po kieszeni.

O tym, jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC, napiszemy więcej za chwilę. Tutaj chcielibyśmy Ci przypomnieć jeszcze o jednej kwestii, o której często zapominają właściciele aut, skupiając się tylko na możliwości otrzymania mandatu – jeśli spowodujesz wypadek samochodem, który nie ma polisy OC, poszkodowany otrzyma odszkodowanie ze środków wypłaconych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ty jednak będziesz musiał je zwrócić.

Jeżeli doprowadzisz do poważnych szkód, taka przygoda bez OC może Cię sporo kosztować. Żeby popaść w kłopoty finansowe czasem zresztą wystarczy tylko z pozoru błaha kolizja, ale z udziałem bardzo drogiego samochodu – załóżmy, że delikatnie zarysujesz ze swojej winy auto, które kosztuje 700 000 złotych. Naprawa prawdopodobnie będzie bardzo droga, a Ty zapłacisz za nią z własnych środków. Biorąc pod uwagę, że koszt polisy OC to kilkaset złotych za rok, jazda bez ważnego OC jest niewarta świeczki, prawda? 

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia samochodu?

Wiesz już, że kara za jazdę bez ważnego OC to realny scenariusz. Przypominamy jednak, że wcale nie musisz zostać złapany na drodze, żeby dostać mandat – kara obowiązuje ogólnie za brak OC samochodu, nawet jeśli auto nie jest użytkowane. Czas na konkrety – ile zapłacisz za niedopełnienie obowiązku posiadania ważnej polisy? Jakie są dokładnie kary za brak ubezpieczenia OC? Opłaty naliczane przez UFG nie mają charakteru uznaniowego. Tę kwestię reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To z kolei oznacza, że wielkość kary absolutnie nie podlega żadnym negocjacjom

Wysokość mandatu za brak OC zależy od:

  • Rodzaju pojazdu (samochód osobowy, ciężarowy, ciągnik, autobus itp.),
  • Minimalnego wynagrodzenia w danym roku, 
  • Długości okresu, w którym pojazd nie posiadał ważnego OC (nawet jednodniowa przerwa może się wiązać z naliczeniem mandatu za brak OC). 

Biorąc pod uwagę to, że wysokość płacy minimalnej jest zmienna, kara za brak ważnego OC może być inna w poszczególnych latach. Co jest również ważne, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny naliczy karę za brak ubezpieczenia OC tylko za rok kalendarzowy, w którym została przeprowadzona kontrola. 

Jak zostanie naliczona kara za brak polisy OC w zależności od rodzaju pojazdu?

  • Samochody osobowe – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • Samochody ciężarowe – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • Pozostałe: 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak zostanie naliczona kara za brak polisy OC w zależności od liczby dni, w których pojazd nie posiadał ubezpieczenia?

  • 1 – 3 dni: 20% pełnej opłaty,
  • 4 – 14 dni: 50% pełnej opłaty,
  • Od 14 dni: 100 % pełnej opłaty.

Kara za brak ubezpieczenia samochodu w 2023 roku – co warto wiedzieć? 

Wyżej wspomnieliśmy, że to, jakie są kary za brak OC, zależy m.in. od wysokości płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym. W 2023 roku stawki płacy minimalnej, które służą do wyliczenia opłaty za niedopełnienie obowiązku posiadania ważnej polisy OC to:

  • W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku – 3 490 złotych,
  • W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku – 3 600 złotych.

Ile dokładnie zapłacisz kary za brak OC? Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziesz tabele ze stawkami opłat, w zależności od rodzaju pojazdu, długości okresu bez ważnego ubezpieczenia oraz obowiązującej wysokości płacy minimalnej. Przykład: ile wynosi mandat za brak OC samochodu osobowego w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023, jeżeli pojazd nie posiadał polisy przez 5 dni? W tym przypadku obowiązuje Cię 50% wysokości pełnej opłaty, a Twoja kara będzie wynosiła 3 490 złotych. Za pięciodniowy brak OC samochodu osobowego po 1 lipca 2023 roku zapłaciłbyś już 3 600 złotych. 

Przegapiłeś termin ważności polisy, dostałeś karę i co dalej? Jak nie zapłacić kary za brak OC? Mamy dla Ciebie kiepską wiadomość – od opłaty trudno się wymigać. Jedyną okolicznością łagodzącą będzie Twoja trudna sytuacja życiowa, spowodowana np. problemami finansowymi czy zdrowotnymi. W takim przypadku UFG może zmniejszyć karę, rozłożyć płatność na raty, a nawet całkowicie ją anulować.

Konsekwencje braku ubezpieczenia samochodu są dotkliwe. Samochód bez ubezpieczenia może być dla Ciebie ogromnym obciążeniem finansowym, dlatego nie warto ryzykować. Ubezpieczenie OC, podobnie jak ubezpieczenie na życie, znajdziesz w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu z łatwością wybierzesz polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. 

 

Źródło:

https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page259.jspx?_afrLoop=8949406100950718&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=sb2w9kvwm_46, [dostęp: 29.08.2023 r.]

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wakacje w Gruzji – zaplanuj wczasy na Kaukazie w 2024!

Wakacje w Gruzji – zaplanuj wczasy na Kaukazie w 2024!

Gościnność, zapierające dech w piersi widoki i dobre ceny. Nie dziwi fakt, że wakacje w Gruzji zyskują na popularności. Zimą Polacy chętnie wybierają się tu na narty. W lecie zaś popularne jest zwiedzanie największych miast, w tym stolicy […]

więcej
Ubezpieczenie narciarskie

Ubezpieczenie narciarskie

Wybierając się na narty, zawsze trzeba kalkulować, że może dojść do jakiegoś wypadku. Jako że zdarzenia losowe na stoku mogą wydarzyć się każdemu, ubezpieczenie narciarskie to coś, co pozwala zachować spokojną głowę podczas urlopu. Tego rodzaju ubezpieczenia mogą […]

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej
Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Zauważyłeś odpryski na karoserii, ale nie masz pojęcia, jaki dokładnie odcień ma Twoje auto? A może chcesz kupić używany samochód i masz podejrzenia, że było malowane? Podczas przeglądu można uzyskać także informacje o fabrycznej, oryginalnej powłoce. Wyjaśniamy, jak […]

więcej