Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce i każdy kierowca powinien co roku wykupić ją na swoje auto. Nie każdy ma jednak pamięć do dat. Jeśli OC nie przedłuża się automatycznie, bo np. ostatnio zakupiło się używany samochód, łatwo można zapomnieć o tym obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na takie osoby sankcje pieniężne. Sprawdź, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019!

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia w 2019?

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia w 2019?

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jego brak wiąże się więc z przykrymi konsekwencjami. Wzrost płacy minimalnej przyczynił się do zwiększenia sankcji pieniężnych pobieranych przez UFG. Kary za brak ubezpieczenia w 2019 wynoszą więc nawet o kilkaset złotych więcej niż w ubiegłym roku.

Krótka przerwa w ubezpieczeniu (do 3 dni) wiąże się już z wydatkiem 900 zł dla samochodów osobowych, 1350 zł dla ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów. Okres bez polisy trwający od 4 do 14 dni pochłonie odpowiednio: 2250 zł dla aut osobowych, 3380 zł dla ciężarowych i 380 zł dla pozostałych rodzajów. Jeśli natomiast zwłoka w wykupieniu ubezpieczenia trwa dłużej niż 14 dni, właściciele „osobówek” będą musieli zapłacić 4500 zł, ciężarówek – 6750 zł, a innych pojazdów – 750 zł. Takie kary są znacznie większe niż samo ubezpieczenie samochodu!

Co grozi za brak ubezpieczenia w 2019?

Niewykupienie ubezpieczenia OC wiąże się jednak nie tylko z karą finansową. Jeśli w takich okolicznościach spowoduje się wypadek, szkody pokryje UFG, ale z pewnością się o nie później upomni. Składają się na nie koszty napraw, akcji ratowniczej, rehabilitacji i odszkodowania. Są to zwykle wydatki ogromnego rzędu, które trzeba będzie spłacać z własnej kieszeni.

Wiele osób myśli, że brak OC może wykryć tylko policja. Nie jest to jednak prawdą – kontrolę przeprowadza m.in. także straż graniczna. Każda przerwa jest ponadto odnotowana w systemie UFG i może zostać wykryta podczas okresowych kontroli. Co więcej, ubezpieczalnie także mają dostęp do takich informacji, więc nawet przy zmianie firmy z pewnością taka przerwa może mieć wpływ na wysokość składki.

Co zrobić, gdy zapomniało się o ubezpieczeniu?

Kary za brak ubezpieczenia w 2019

Jeśli zorientowałeś się, że zapomniałeś wykupić ubezpieczenie, nie próbuj namawiać agenta na wystawienie OC ze wsteczną datą – jest to niemożliwe i nielegalne. Najrozsądniej jest po prostu jak najszybciej wykupić dobrą ofertę. W znalezieniu takiej polisy pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej za pośrednictwem Internetu już w kilka minut znajdziesz i kupisz najtańsze OC! Bez wysiłku porównasz oferty najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, dostosowane do Twoich oczekiwań. Kalkulator OC obliczy od razu ostateczną wysokość składki, więc przekonasz się, która opcja jest najkorzystniejsza.

Kary za brak ubezpieczenia w 2019 są szczególnie wysokie, dlatego warto wykupić OC, które samoczynnie się odnawia. Jeśli jednak już zapomniałeś o tym obowiązku, tym bardziej musisz szybko znaleźć korzystną ofertę. Wybierz polisę z najniższą ceną, by zaoszczędzić najwięcej pieniędzy! Jeśli Twoje niedopatrzenie zostanie wykryte, zapłacisz wystarczająco dużo!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Gdy uległo się wypadkowi między innymi przy pracy, wówczas niezbędna jest wiedza, jak sporządzić kartę wypadku. Pozwala to rozpocząć proces starania się o odszkodowanie. Wypełnienie takiego dokumentu jest niezbędne, gdy wypadkowi uległa osoba, która nie była zatrudniona na […]

więcej