Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Kup OC
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce i każdy kierowca powinien co roku wykupić ją na swoje auto. Nie każdy ma jednak pamięć do dat. Jeśli OC nie przedłuża się automatycznie, bo np. ostatnio zakupiło się używany samochód, łatwo można zapomnieć o tym obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na takie osoby sankcje pieniężne. Sprawdź, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019!

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia w 2019?

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia w 2019?

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jego brak wiąże się więc z przykrymi konsekwencjami. Wzrost płacy minimalnej przyczynił się do zwiększenia sankcji pieniężnych pobieranych przez UFG. Kary za brak ubezpieczenia w 2019 wynoszą więc nawet o kilkaset złotych więcej niż w ubiegłym roku.

Krótka przerwa w ubezpieczeniu (do 3 dni) wiąże się już z wydatkiem 900 zł dla samochodów osobowych, 1350 zł dla ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów. Okres bez polisy trwający od 4 do 14 dni pochłonie odpowiednio: 2250 zł dla aut osobowych, 3380 zł dla ciężarowych i 380 zł dla pozostałych rodzajów. Jeśli natomiast zwłoka w wykupieniu ubezpieczenia trwa dłużej niż 14 dni, właściciele „osobówek” będą musieli zapłacić 4500 zł, ciężarówek – 6750 zł, a innych pojazdów – 750 zł. Takie kary są znacznie większe niż samo ubezpieczenie samochodu!

Co grozi za brak ubezpieczenia w 2019?

Niewykupienie ubezpieczenia OC wiąże się jednak nie tylko z karą finansową. Jeśli w takich okolicznościach spowoduje się wypadek, szkody pokryje UFG, ale z pewnością się o nie później upomni. Składają się na nie koszty napraw, akcji ratowniczej, rehabilitacji i odszkodowania. Są to zwykle wydatki ogromnego rzędu, które trzeba będzie spłacać z własnej kieszeni.

Wiele osób myśli, że brak OC może wykryć tylko policja. Nie jest to jednak prawdą – kontrolę przeprowadza m.in. także straż graniczna. Każda przerwa jest ponadto odnotowana w systemie UFG i może zostać wykryta podczas okresowych kontroli. Co więcej, ubezpieczalnie także mają dostęp do takich informacji, więc nawet przy zmianie firmy z pewnością taka przerwa może mieć wpływ na wysokość składki.

Co zrobić, gdy zapomniało się o ubezpieczeniu?

Kary za brak ubezpieczenia w 2019

Jeśli zorientowałeś się, że zapomniałeś wykupić ubezpieczenie, nie próbuj namawiać agenta na wystawienie OC ze wsteczną datą – jest to niemożliwe i nielegalne. Najrozsądniej jest po prostu jak najszybciej wykupić dobrą ofertę. W znalezieniu takiej polisy pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej za pośrednictwem Internetu już w kilka minut znajdziesz i kupisz najtańsze OC! Bez wysiłku porównasz oferty najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, dostosowane do Twoich oczekiwań. Kalkulator OC obliczy od razu ostateczną wysokość składki, więc przekonasz się, która opcja jest najkorzystniejsza.

Kary za brak ubezpieczenia w 2019 są szczególnie wysokie, dlatego warto wykupić OC, które samoczynnie się odnawia. Jeśli jednak już zapomniałeś o tym obowiązku, tym bardziej musisz szybko znaleźć korzystną ofertę. Wybierz polisę z najniższą ceną, by zaoszczędzić najwięcej pieniędzy! Jeśli Twoje niedopatrzenie zostanie wykryte, zapłacisz wystarczająco dużo!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela znacznie mniej. Zobacz, co […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej